PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια και Συμβουλές για στήσιμο Web Site



MetalHeart
12-03-04, 04:13
Λοιπόν … έχουμε και λέμε.

Θέλω ρε παιδιά να στήσω ένα Web Server εδώ στο pc μου και να φτιάξω ένα site της μορφής www.mysite.gr . Δεν πρόκειται για καθαρόαιμο εμπορικό site. Το site θα φτιαχτεί για να προωθήσω την δουλειά της μπάντας που παίζω.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι πολλά και διάφορα και συχωρείστε με προκαταβολικά αν δε σας δίνω αρκετά στοιχεία ή ρωτάω πατάτες γιατί είμαι άσχετος με το σχετικό θέμα.

Το υλικό μου είναι: adsl 512/128 με static IP, συνδρομή Ondsl pOTE office basic, pc καλό με μεγάλους δίσκους, 1GB μνήμη και δεν έχω πρόβλημα για να είναι online συνέχεια.
Λειτουργικό Win XP PRO Gr + ServPack1 (αυθεντικό)

Υπάρχει και option για ένα 1000αρι Pentium με 512MB Ram για εναλλακτικό pc που μπορώ να βάλω τον web server ώστε να χρησιμοποιήσω το καλό desktop.

Ερωτήσεις:

1. Αξίζει να το κάνω;;; εννοώ να κάνω web server στο σπίτι μου λαμβάνοντας υπόψη ότι έχω 128 για upload (θεωρητικό 16KB);;; και από αυτά τα 16 θα πρέπει να φυλάξω (και πώς μπορώ άραγε;; ) μίνιμουμ 4KB για μένα ώστε να μπορώ να σερφάρω ικανοποιητικά;;

2. Αν όχι πόσο στοιχίζει στο περίπου το virtual hosting με δικό μου Domain name;

3. Αν αξίζει….. τι web server μπορώ να βάλω;; (Υπάρχει free έκδοση ή πρέπει να ξηλωθώ;; ). Αν χρησιμοποιήσω το καλό desktop και όχι το 1000αρι θα πρέπει να ξεχάσω τα XP;;;; Αν ναι τότε δε με βολεύει γιατί χρειάζομαι win εφαρμογές καθημερινά.

4. Θα χρειαστεί να βάλω σίγουρα υπηρεσία guestbook για αρχή και σίγουρα αργότερα forum ή java chat. Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να βάλω; (αν κάποιος προτείνει virtual hosting θα μπορώ να έχω τέτοιες υπηρεσίες;; by default ή θα πρέπει να πληρώσω έξτρα;; )

5. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που πρέπει να ρωτήσω οπότε θεωρείστε την ερώτηση 5 ελεύθερο χώρο σκέψεων για να μου δώσετε περαιτέρω συμβουλές.


Όποιος και να απαντήσει , τον ευχαριστώ προκαταβολικά….


Μ.Η.
«Ένας rocker με διαδικτυακές χωροτεχνικές ανησυχίες»

BeholderX
12-03-04, 05:34
Απαντήσεις:

1. Δεν αξίζει.

2. Το κόστος είναι πολύ μικρό. Υπολόγισε 5-50$ το μήνα, αναλόγως τον server που θα πάρεις (σε ποια εταιρία, τι features προσφέρει, unix ή windows, bandwidth, *support*, κτλ). Μιλάμε φυσικά για shared virtual hosting (όχι για dedicated). Με 10$ το μήνα πάντως κάνεις τέλεια τη δουλειά σου. Φυσικά υπάρχουν και free hosting providers που επιτρέπουν custom scripts, και επίσης υπάρχουν και redirecting services έτσι ώστε να έχεις ωραίο free όνομα , πχ http://kickme.to/xxxxx . Το θέμα είναι τι πόσο σοβαρό θέλεις να είναι/φαίνεται το site και η όλη δουλειά γενικότερα.

3. Είπαμε, ξέχασέ το, εκτός και αν θέλεις απλώς να δοκιμάσεις, να κάνεις την πλάκα/φάση σου.

4. Scripts υπάρχουν άπειρα, τόσο σε Perl, PHP, ακόμα και σε ASP. Τα guestbook είναι free, πολλά forum επίσης, το java chat ίσως χρειαστεί ένα μικρό fee. Υπάρχουν άπειρα όπως είπα και από τα 3. Οταν πάρεις χώρο, το συζητάμε ξανά γιατί ούτως ή άλλως, κατά 99% θα χρειαστείς βοήθεια να κάνεις install το script.

5. Τα MB που σου προσφέρουν γενικώς είναι αρκετά (και άχρηστα!). Το μεγαλύτερο κόστος είναι στο bandwidth (οι περισσότεροι *σοβαροί* servers δίνουν 10-12 GB transfer το μήνα). Επίσης φοβερά σημαντικό το support, response time των τεχνικών στα μηνύματά σου, και φυσικά το uptime και η καλή λειτουργία του server). Λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα παραπάνω, θα σου έλεγα με κλειστά τα μάτια, πάρε στην http://wwww.interland.com/ το (Linux) plan BLUE HALO B100
http://wwww.interland.com/shared/bluehalo/?package=blue_halo&page=blue_halo&path=webhostblue
Συνολικό κόστος 12$ το μήνα περίπου.

Αυτά προς το παρόν...


PS. Δες και αυτό το πρόσφατο "πως θα κανω δικο μου φορουμ" topic:
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5325&p=64812

MetalHeart
12-03-04, 12:34
BeholderX
Σ'ευχαριστώ.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ή συμβουλή θα ήταν "εξαιρετικά" ευπρόσδεκτη.

Μ.Η.

AsGoodAsItGets
12-03-04, 14:09
MetalHeart αν έχεις officebasic σύνδεση από OTEnet, δικαιούσαι free web hosting στην OTEnet!
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία από OTEnet!
Επίσης έχεις άπειρα e-mail accounts, φόρμες για e-mail και counters.
Νομίζω ότι έχεις και scripts, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Εμείς πάντως το site της εταιρίας μας το έχουμε εκεί πάνω (μικρή εταιρία, 10-20 άτομα).

MetalHeart
12-03-04, 14:55
Νομίζω πως δεν έχω τέτοια δυνατότητα με το πακέτο BASIC αλλά θα το κοιτάξω.

AsGoodAsItGets
12-03-04, 15:30
Νομίζω πως δεν έχω τέτοια δυνατότητα με το πακέτο BASIC αλλά θα το κοιτάξω.

Εμείς έχουμε 384/128 office basic και δουλεύει μια χαρά! :D

MetalHeart
12-03-04, 15:42
Νομίζω πως δεν έχω τέτοια δυνατότητα με το πακέτο BASIC αλλά θα το κοιτάξω.

Εμείς έχουμε 384/128 office basic και δουλεύει μια χαρά! :D

Να 'σαι καλά!!!

keleytis
12-03-04, 16:01
Eγω παντως εχω βρει χωρο free με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ Control Panel και σε αφηνει να φτιαξεις forum με το πατημα ενος κουμπιου μιας και υποστηριζει Phpb και Mysql,το μονο που πρεπει να παρεις εσυ ειναι το domain name (η να το αγορασεις η να παρεις ενα παλι free τυπου www.domain.cjb.net)
Αν θελεις ριξε μια ματια (το Forum ειναι στα μηνυματα)
www.nikolopoulos.net

Και αν σου αρεσει στειλε pm να σου πω το URL

psyxakias
12-03-04, 17:27
keleytis,

Πολύ ενδιαφέρον.. Με βάλες σε περιέργια να κάνω whois τον domain και δεν πειράζει αν πούμε ποια εταιρεία είναι: http://www.freegreece.net

Ρίχνοντας πάντως μια ματιά βρήκα πολύ ενδιαφέρον την προσφορά τους...

25 ΜΒ χώρος (από 20 έγινε 25 σύμφωνα με τα news τους)
500 MB transfer
ΔΩΡΕΑΝ

Για site ή ακόμα και forum με μικρή επισκεψιμότητα, το θεωρώ ΑΨΟΓΟ !!!

keleytis
12-03-04, 18:35
Ναι ειχε ερθει εκπροσωπος τους σε ενα αλλο forum που συμμετεχω και ανοιξε θεμα με τιτλο την προσφορα τους, στην αρχη παραξενευτηκαμε με την ΤΟΣΟ γεναιοδωρη προσφορα και ειπα να κανω ενα review για λογαριασμο του site (και ενος φιλου που ηθελε site για το CD του)
Μεχρι τωρα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος και αν δεις και το Contrlo Panel που εχουν θα παθεις πλακα, εγω τουλαχιστον επαθα!!! :)

redlemon.gr
12-03-04, 18:42
μα καλά πώς γίνεται τσάμπα; μήπως δεν μας λένε κάτι; πάντως ακούγεται τέλειο. Απ' ότι είδα πρέπει να έχεις ήδη domain για να κάνεις "δουλειά", αλήθεια δίνει και pop3 mail accounts?

redlemon.gr
12-03-04, 18:45
έτσι για πλάκα έψαξα στο google για δωρεάν domains και βρήκα αυτό που δεν έχει ούτε banners, http://www.freedomain.co.nr/ , κάτι άλλο ακόμα... άν χρειάζεστε καλό και free εργαλείο στατιστικών δείτε αυτό εδώ: http://www.statcounter.com έχει και ένα φοβερό feature, μπορείς να δημιουργήσεις statistic counter αόρατο (ώστε να μήν ενοχλεί το design του site αλλά και να μήν περιέχει διάφορα διαφημιστικά. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 5 μέρες και έχω βρεί επισκέπτη του site μου ακόμα και απο κίνα! (λόγου ενός πελάτη μου που κάνει δουλειές με κίνα..χοχο!)

psyxakias
12-03-04, 19:08
Μεχρι τωρα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος και αν δεις και το Contrlo Panel που εχουν θα παθεις πλακα, εγω τουλαχιστον επαθα!!! :)Το Cpanel ποτέ δεν μου άρεσε... προτιμώ κυρίως Plesk & Ensim.

Το Plesk το χρησιμοποιώ καιρό και ειδικά αν έχεις δει το Plesk7, θα καταλαβαίνεις τι εννοώ... πριν ένα μήνα εγκατέστησα το Plesk7 και έπαθα την πλάκα μου...


μα καλά πώς γίνεται τσάμπα; μήπως δεν μας λένε κάτι; πάντως ακούγεται τέλειο. Απ' ότι είδα πρέπει να έχεις ήδη domain για να κάνεις "δουλειά", αλήθεια δίνει και pop3 mail accounts?Ε θα βγάλουν και πακέτα να πληρώνεις μωρε.. και έτσι όποιος χρειάζεται παραπάνω traffic θα λέει 'αφού είμαι ευχαριστημένος με αυτούς, ας πληρώσω και κάτι'.
Είναι απολύτως λογικό και σωστό θα έλεγα. Καλύτερα τέτοιου είδους προώθηση παρά υποχρεωτικά banners. :wink:


έτσι για πλάκα έψαξα στο google για δωρεάν domains και βρήκα αυτό που δεν έχει ούτε banners, http://www.freedomain.co.nr/ Έλα μωρέ τι ψυχή έχουν 7-8$ το χρόνο για ένα .com/.net/.org domain..

Εγώ γύρω στα 6.5 ευρώ αγοράζω τα .com και 7,30 κάτι τα .net/.org. Οι τιμές αυτές είναι ανά έτος... Οπότε τι ψυχή έχουν 7 ευρώ το χρόνο για να έχεις το .com σου; :)

Τα .gr domains δεν τα πολύχρησιμοποιώ για 3 λόγους:
1) μου τη δίνει ότι έχουν 52 ευρώ την διετία (300% πιο ακριβά από τα .com)
2) Ότι δεν δέχονται πιστωτική κάρτα (μέγα λάθος τους αυτό!)
3) Ότι αργεί το registration από μέρες έως και βδομάδες (στα .com γίνει αμέσως το registration + 12-24 ώρες για το propagation ενώ στα .net/.org νομίζω γύρω στην 1 ώρα)

psyxakias
12-03-04, 19:22
κάτι άλλο ακόμα... άν χρειάζεστε καλό και free εργαλείο στατιστικών δείτε αυτό εδώ: http://www.statcounter.com έχει και ένα φοβερό feature, μπορείς να δημιουργήσεις statistic counter αόρατο (ώστε να μήν ενοχλεί το design του site αλλά και να μήν περιέχει διάφορα διαφημιστικά. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 5 μέρες και έχω βρεί επισκέπτη του site μου ακόμα και απο κίνα! (λόγου ενός πελάτη μου που κάνει δουλειές με κίνα..χοχο!)Όντως φαίνεται ωραίο αν και θα διαφωνήσω σε 2 πράγματα:

1) Στο invisible tracking που αναφέρουν στο site τους...καθώς εφ'όσον προσθέτεις κώδικα στην σελίδα.. δεν είναι και τόσο invisible. Όποιος θέλει το βλέπει, κάνε ένα search στο Google να δεις πως αμέσως εμφανίζεται ποιοι έχουν το statcounter: http://www.google.com.gr/search?hl=el&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=G&q=%22statcounter.%2Bcom%22

2) Δεν είναι αξιόπιστο εφ'όσον χρησιμοποιεί javascript ή perl scriptάκια σε 3rd party hosts για 2 λόγους: α) αν πέσει το site τους, δεν σου καταγράφει τους επισκέπτες και β) αν ο επισκέπτης έχει από τον browser του ή από πρόγραμμα block σε 3rd party σελίδες... τότε αν και θα δει τη σελίδα σου κανονικότατα.. εσύ δεν θα τον καταγράψεις.

Εγώ προτείνω καλύτερα statistics server-side statistics που χρησιμοποιούν τα logs του web server σου, είναι εντελώς αόρατα από τους επισκέπτες και δεν εξαρτάται από 3rd party σελίδες... Αν και απλό με έχει βολέψει το: Webalizer - http://www.mrunix.net/webalizer/

MetalHeart
13-03-04, 01:30
ΟΚ. Τι να πω .... με έχετε κουρδίσει τώρα.... Αν μη τι άλλο μου δώσατε πολύ food for thought....

Ευχαριστώ.........

Υ.Γ. Αν σκεφτείται και κάτι άλλο ... ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟ!!!! :D :D :D

psyxakias
13-03-04, 01:36
Εμείς σε ευχαριστούμε που μας δίνεις την ευκαιρία να σου απαντάμε.. χιχιχι :mrgreen:

Σοβαρά τώρα, αν χρειαστείς κάτι.. εδώ είμαστε.

redlemon.gr
13-03-04, 04:47
χεχε.. αυτές είναι οι ομορφιές του web και όχι όπως το παρουσιάζουν συνήθως οι εφημερίδες, σαν την δεξαμενή με τους παιδεραστές... χεχεχε (φανταστείτε οτι μερικές απο αυτές, αν όχι όλες έχουν και ιντερνετικά τμήματα...) τι να πει κανείς; Εν κατακλείδι θέλω να πώ οτι δεν υπάρχει τίποτε πιο όμορφο απο την κατασκευή του site σου, φτιάχνεις κάτι και το μοιράζεσαι με όλο τον κόσμο. Και το καλύτερο, ο επισκέπτης επιλέγει αν θα το δεί και πόσο (όσο αξιζει συνήθως) όχι οπώς ας πούμε σχεδόν με το ζόρι όπως είναι η τηλεώραση (zapping, zapping και όλο τα ίδια!)

redlemon.gr
13-03-04, 04:55
και κάτι ακόμα για το statcounter ... σωστό αυτό που γράφει ο psy .. αν και εμένα δεν με πειράζει να με βρίσκουν γιατί χρησιμοποιώ το counter άλλα απλώς να μήν φαίνετε πάνω και μου χαλάει το design (δυστυχώς δεν εμφανίζεται καλά στο netscape λογώ περίεργων css)... επιπλέον μία πρόταση που θα ήθελα να κάνω σε επίδοξους web authors...προτιμάτε γραφικά σε .png format στο 70% των περιπτώσεων συμπιέζουν καλύτερα και με μεγαλύτερη ευκρίνεια την εικόνα που θέλουμε (προσωπικά προτιμώ να τα ετοιμάζω μέσω photoshop 7 γιατί το καινούριο τα κάνει *ωλο)

keleytis
13-03-04, 12:11
Λοιπον επειδη μου εστειλαν 3-4 pm με αποριες σχετικα με το free web host που ειπα θα τα πω εδω μια φορα
Η εταιρεια freegreece δινει

20 mb web space (25 για forum)
email τυπου ziouzitsou@mydomain.com
Υποστηριξη Phpbb/Mysql
Οχι διαφημιστικα banners-popups

και αλλα που δεν θυμαμαι αυτο που ΔΕΝ δινει ειναι domain name που θα πρεπει να βρειτε free η να αγορασετε!
Eγω μεχρι τωρα εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος με αυτα που προσφερουν αλλα και με το support τους που προσφερουν σχεδον αμεσα!
Με λιγα λογια δωρεαν τοσα πολλα πραγματα δεν εχω ξαναδει στον τομεα του fre internet!
To site της εταιρειας ειναι www.freegreece.net για περισσοτερες πληροφοριες και ΑΝ μπορω και αν το forum το επιτρεπει μπορω να φερω καποιον να μιλησει εκ μερους τους.

Επισης καποιο παιδι με ρωτησε πως φτιαχνεις forum εκει,με το πατημα ενος κουμπιου απο το Control Panel αν θες παραδειγμα πηγαινε
www.nikolopoulos.net και μετα μηνυματα για να παρεις μια ιδεα! (Ως και LIVE CHAT εφτιαξα με το πατημα ενος κουμπιου!!!)

Ευχαριστω και αν το παραπανω μηνυμα θεωρηθει spam παρακαλω να σβηστει!

AsGoodAsItGets
13-03-04, 15:41
Το ζουμί της υπόθεσης όπως κατάλαβες είναι ότι δε χρειάζεται να κάνεις το web hosting στο pc σου :!: καί δε χρειάζεται να πληρώσεις για web hosting.
Το μόνο που θα χρειαστεί να πληρώσεις είναι το domain.

AsGoodAsItGets
13-03-04, 16:30
Α, επίσης redlemon, όσον αφορά στο png, πρέπει να ξέρεις ότι επειδή χρησιμοποιεί lossless compression, δεν συνίσταται για φωτογραφίες και σε καμία περίπτωση δεν κάνει καλύτερη συμπίεση από jpeg. Το png μπορεί όμως να αντικαταστήσει επάξια το στατικό gif.

MetalHeart
14-03-04, 03:47
Με λιγα λογια δωρεαν τοσα πολλα πραγματα δεν εχω ξαναδει στον τομεα του fre internet!
To site της εταιρειας ειναι www.freegreece.net για περισσοτερες πληροφοριες και ΑΝ μπορω και αν το forum το επιτρεπει μπορω να φερω καποιον να μιλησει εκ μερους τους.


Αν δεν υπάρχει πρόβλημα από τους administratores νομίζω ότι δε θα χάλαγε κανένα να μάθει 5 πράγματα παραπάνω...

redlemon.gr
14-03-04, 05:44
ναι σε αυτό που λές και σύ asgood το πρόσεξα όταν ετοίμαζα το site μου. Αλλά με βοήθησε γιατί έτσι και αλλιώς το site θα είχε ελάχιστα χρώματα και όχι πολλές photos, επίσης ήταν μια καλή ευκαιρία για πειραματισμούς (κάτι που δεν κάνω με τους πελάτες) έτσι δοκίμασα το png και ειδικά σε lossless είναι πολύ καλο και μικρότερο μερικές φορές απο το ιδιο σε gif-ακι.. γενικά πάντως για να πείς οτι το site είναι optimised απο μέγεθος θέλει αρκετό ψάξιμο.. να και το αξίζει γιατί υπάροχουν ακόμα πολλες χιλιάδες έλληνες χωρίς broadband και ο χρόνος download μετράει... (επίσης αυτοί που έχουν μια γραμμή "για τα e-mail μόνο" είναι συνήθως επαγγελματίες και ούτε θέλουν να μπλέκουν με καινούρια πράματα (dsl) αφού "κάνουν" την δουλειά τους με αυτο (παρ' όλο που αν όχι ήδη, σε λίγο θα πληρώνουν περισότερα αν έχουν dialup παρά broadband connection)
ααααχχχ... ελλάδαρα με την συντηρητικούρα σου.... άμα δεν είχαμε μπεί και στην EU ακόμα θα είμαστε στην εποχή του Λαλάκη του Εισαγόμενου χοχοχοχοχο!!! :D

pigouinos
14-03-04, 11:30
το cpanel ειναι οτι να ναι...
συμφωνώ με τον πσυχακια..

Ελεοσ ρε παιδια.. και μην μου λετε παραμυθια με ενα κλικ και τσουφ ετοιμο το φορουμ.. Ελεοσ δηαλδη.. Πεδευομαι από χτες να δω τι στο καλο γινετε μέσα εκει.. Οπου και να πατήσεις στο cpanel αυτο φιτιαχνει καινουριουσ φακελουσ με temp αρχεια...

MetalHeart
14-03-04, 12:55
το cpanel ειναι οτι να ναι...
συμφωνώ με τον πσυχακια..

Ελεοσ ρε παιδια.. και μην μου λετε παραμυθια με ενα κλικ και τσουφ ετοιμο το φορουμ.. Ελεοσ δηαλδη.. Πεδευομαι από χτες να δω τι στο καλο γινετε μέσα εκει.. Οπου και να πατήσεις στο cpanel αυτο φιτιαχνει καινουριουσ φακελουσ με temp αρχεια...

Είναι τόσο μαντάρα τα πράγματα;;; :(

keleytis
14-03-04, 17:04
το cpanel ειναι οτι να ναι...
συμφωνώ με τον πσυχακια..

Ελεοσ ρε παιδια.. και μην μου λετε παραμυθια με ενα κλικ και τσουφ ετοιμο το φορουμ.. Ελεοσ δηαλδη.. Πεδευομαι από χτες να δω τι στο καλο γινετε μέσα εκει.. Οπου και να πατήσεις στο cpanel αυτο φιτιαχνει καινουριουσ φακελουσ με temp αρχεια...

Pinguine πηγαινε εδω www.nikolopoulos.net/forum
εγω το εφτιαξα με το πατημα ενος κουμπιου και δεν εχω κανενα σκοπο να σε πεισω,ετσι και αλλιως και εγω απλος user ειμαι που φτιαχνει ενα site για λογαριασμο ενος φιλου του.
Αν γραψει εδω καποιος mod οτι ειναι οκ θα φερω καποιον εκπροσωπο του freegreece να μας πει 2 πραγματα παραπανω!

pigouinos
14-03-04, 18:21
κελευτή ρε ενταξη εισαι εσυ.. εγω πατησα οπως λεσ phpBB και γεμισε ι σελιδα ερρορσ...

keleytis
15-03-04, 04:09
LOL
Χμμμ μου φαινεται αν πας στο site της freegreece εχει forum που σε καλυπτουν σε τεχνικες δυσκολιες με τον λογαριασμο σου, αλλιως στειλε mail στο support@freegreece.net και θα σου απαντησουν αμεσα (τουλαχιστον σε μενα απαντανε :P )

smartie
19-03-04, 00:48
Δειτε και το www.thesuperweb.gr εγω εχω εκει το site μου ειμαι πολυ ικανοποιημενος απ το online help desk που εχει αλλα και το πολυ πολυ καλο control panel τους www.contropanel.gr
Ειναι πολυ καλο για τα ελληνικα δεδομενα... :roll:

MetalHeart
19-03-04, 06:15
Παιδιά όσο "πέφτουνε" προτάσεις τόσο πιο καλά είναι για κάποιον που σκέφτεται να μπει σε αυτή την άκρως ενδιαφέρουσα περιπέτεια του να φτιάξεις ένα site.

@ ADSLgr.com All rights reserved.