PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα ?



ns11
01-05-11, 22:44
έχω μια σύνδεση κων x την απλή δηλαδή με ταχύτητα 2 αλλα η ταχύτητα που piano είναι σαν αυτή που έπιανα με το κινητό μου 2 χρονια πριν , αυτό βεβαια δεν γινόταν πάντα γιατί κάποτε έπιανε αρκετά καλά , έχει κανένα δίμηνο αυτό ... τηλέφωνο δεν έχω πάρει γιτί τους έχω βαρεθεί ... τώρα ψάχνω να καταλάβω τι φταίει ... μήπως φταίει το modem ? είναι παλιό ? ( δεν έχω ιδέα από αυτά ) επίσης πριν χαλάσει το internet μου και φτάσω σε αυτές τις άθλιες ταχύτητες που δηλαδή αν βάλω ένα radio μέσο internet δεν μου ανοίγει καλά καλά το google είχαν έρθει κάτι αστερια του οτε να μας "φτιακουν" το τηλέφωνο πούχε πρόβλημα και τελικά μας το "διλισαν" και δεν είχαμε τηλέφωνο και internet 1 βδομάδα :) μετά ξανάρθαν (μετά από 1000 τηλεφωνήματα) και μας το φτιάξαν ... απο τοτe έχω την εντύπωση πως πάει τόσο αργά το internet mou ... μπορεί να βοηθήσει κάποιος ???
*sorry για το κουραστικό κείμενο μου.
*και για λάθη που έχω κάνει αλλα η μετάφραση έγινε μέσα από ένα sait pου μετατρέπει τα greeklish σε greek :P

geopapath23
02-05-11, 00:08
Καλύτερα να πάρεις την τεχνική υποστήριξη τηλέφωνο.
Δώσε μας και τα στατιστικά της γραμμής σου αν θέλεις.

ns11
02-05-11, 15:52
Καλύτερα να πάρεις την τεχνική υποστήριξη τηλέφωνο.
Δώσε μας και τα στατιστικά της γραμμής σου αν θέλεις.

πως μπορώ να σας τα δώσω ?:sorry:

geopapath23
02-05-11, 17:25
Μπες στον ρουτερ σου (192.168......)
Καπου θα δεις λέξεςι όπως attenuation,snr κτλ

Κάνε μας κοπυ paste αυτή τη σελίδα

Αν σου φαίνομαι κινέζος να μου το πεις να τα πω πιο αναλυτικα :)

ns11
02-05-11, 17:44
ok μισό να δοκιμάσω αν γίνετε με το laptop πούνε με wifi ... αν δεν γίνει θα παο στο επιτραπέζιο pc ..

ptoma
02-05-11, 20:03
προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να φέρεις έναν τεχνικό ανεξάρτητο του οτε για να εντοπίσει και να λύσει το πρόβλημα, δεν βλέπω να έχεις ούτε καν τις βασικές γνώσεις για να μπορέσεις να εντοπίσεις μόνος σου το πρόβλημα, ακόμα και με την βοήθεια των παιδιών εδώ, όσο καλή θέληση και να έχουν, έτσι οπως το βλέπω η επόμενη ερώτησή σου θα είναι (αν μπορέσεις να μπεις στον ρουτερ) που θα βρεις αυτά τα στατιστικά ;)

δεν προσπαθώ να σε προσβάλω, απλώς ορισμένα πράγματα θέλουν και εξειδικευμένες γνώσεις.

Υ.Γ. το βρίσκω λίγο αστείο σε ελληνικό φόρουμ, από έλληνα, να υπάρχει post μεταφρασμένο από greeklish, θα μπορούσες να το διωρθώσεις πριν το δημοσιεύσεις....

ns11
02-05-11, 22:32
προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να φέρεις έναν τεχνικό ανεξάρτητο του οτε για να εντοπίσει και να λύσει το πρόβλημα, δεν βλέπω να έχεις ούτε καν τις βασικές γνώσεις για να μπορέσεις να εντοπίσεις μόνος σου το πρόβλημα, ακόμα και με την βοήθεια των παιδιών εδώ, όσο καλή θέληση και να έχουν, έτσι οπως το βλέπω η επόμενη ερώτησή σου θα είναι (αν μπορέσεις να μπεις στον ρουτερ) που θα βρεις αυτά τα στατιστικά ;)

δεν προσπαθώ να σε προσβάλω, απλώς ορισμένα πράγματα θέλουν και εξειδικευμένες γνώσεις.

Υ.Γ. το βρίσκω λίγο αστείο σε ελληνικό φόρουμ, από έλληνα, να υπάρχει post μεταφρασμένο από greeklish, θα μπορούσες να το διωρθώσεις πριν το δημοσιεύσεις....

μαρεσούν οι υπολογιστές πολύ και θα θελα να το σπουδάσω κιόλας ... παο πρώτη λυκείου , σε λίγο τελειώνω και έχω σκοπό να σπουδάσω πληροφορική που "μαρεσι" ... το ξέρω πως δεν έχω γνώσης αλλα "μαρεσι" το ψάξιμο με τους υπολογιστές ...


τώρα στο θέμα μας :P λοιπόν μπήκα στο modem και βρήκα αυτά πατώντας στην επιλογή
Diagnostics
και μου εμφάνισε τα παρακάτω -->
Test the connection to your local network
Test your Wireless Connection: PASS Help

Test the connection to your DSL service provider
Test ADSL Synchronization: PASS Help
Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL Help
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: FAIL Help

Test the connection to your Internet service provider
Test PPP server connection: PASS Help
Test authentication with ISP: PASS Help
Test the assigned IP address: PASS Help
Ping default gateway: PASS Help
Ping primary Domain Name Server: PASS Help


θέλετε μήπως να τα ανεβάσω και σε φωτό?

alex24
02-05-11, 23:03
Δεν ειναι αυτα πες μας πιο ειναι το μοντεμ σου να σε βοηθησουμε...Καπου πρεπει να λεει status

ns11
02-05-11, 23:06
Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 5.9 4.1
Attenuation (dB): 55.5 31.9
Output Power (dBm): 15.8 12.2
Attainable Rate (Kbps): 628 466
Rate (Kbps): 477 509

αυτό ?

alex24
02-05-11, 23:18
Δειχνει οτι εισαι αρκετα μακρια απο το κεντρο του περιπου 4 χιλιομετρα αλλα εσυ δεν εχεις ουτε 1mbps η ταχυτητα σου ειναι 477kbps επρεπε τουλαχιστον να εχεις 1mbps

ns11
02-05-11, 23:24
είμαι όντως μακριά λογικά .. αλλα παλιά έπιανε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες κατέβαζα τουλάχιστον με 190 .. επίσης ένας φίλος mou που μένει ακριβώς απέναντι μου πιάνει 300 + όταν κατεβάζει ... :\
ξέρετε τι φταίει?

alex24
02-05-11, 23:36
Ισως εχει καποιο προβλημα το ρουτερ ή η γραμμη σου βγαλε ολα τα τηλεφωνα και αφησε μονο το μοντεμ στην γραμμη ξανα γραψε μας τα στατιστικα που σου δινει...

ns11
02-05-11, 23:52
Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 6.2 5.9
Attenuation (dB): 55.5 31.6
Output Power (dBm): 13.3 12.3
Attainable Rate (Kbps): 500 477
Rate (Kbps): 460 473

αυτά είναι χωρίς το τηλέφωνο και αφαίρεσα και το "φιλτρακι" που βγάζει δυο γραμμές δηλαδή κάνει ένα για το modem και ένα για το σταθερό τηλέφωνο ....
βλέπετε διαφορα? :(

geopapath23
03-05-11, 00:41
Ναι ειναι λίγο χειρότερα :)
Πάντως είναι λίγο χάλια η γραμμή σου. Οι γείτονες τι πάροχο έχουν?

ns11
03-05-11, 01:57
έχουν τις wind ένα πακέτο ... μήπως να σας πω τι modem έχω ? μήπως μου έδωσαν κανένα σάπιο και ταύτισε ?

geopapath23
03-05-11, 18:09
Θα ήταν πολύ καλό να δοκιμάσεις και με άλλο μοντεμ.
Στην τεχνική υποστήριξη πήρες?

ns11
05-05-11, 15:00
sorry για την καθυστερημένη απάντηση μου .
ναι τους κάλεσα σήμερα και μου είπαν να αφήσω το modem ανοιχτό και πως θα με καλέσουν αν χρειαστούν να κάνω κάτι από το σπίτι ... και αν δεν καταφέρουν τίποτα θα στείλουν συνεργείο :|

ns11
06-05-11, 22:55
τελικά πρέπει να φταίει η γραμμή ... γιατί υπάρχει και στο τηλέφωνο πρόλημα εδώ και πόλους μήνες ... και ακόμα το φτιάχνουν .... θα ξανά τηλεφωνήσω αύριο ... μήπως και κάνουν τίποτα ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.