PDA

Επιστροφή στο Forum : PPPoA - PPPoE



gchris
02-05-11, 10:47
Από τότε που έβαλα Conn-x πριν 4 μήνες περίπου, είχα και 1 disconnect ανά 1-2 μέρες.
Το uptime δεν είχε ξεπεράσει πότε τις 3 μέρες. Με την ON telecoms, πριν βάλω conn-x , δεν είχα ποτέ disconnect, με ίδιο router και σχεδόν ίδια stats ( ~13mbps , ~15db attenuation, 9,5db SNR).

Παιζοντας λοιπον με τις ρυθμισεις του router(DGN2200) πριν 2 εβδομαδες άλλαξα απo PPPoE σε PPPoA και ως δια μαγείας τα disconnect εξαφανίστηκαν. Τα στατιστικα τις γραμμης, download speed, Pings, Streaming έχουν παραμείνει τα ίδια (μια χαρά δηλαδή).

Πως εξηγείτε αυτό?

nicolasdr
07-05-11, 00:46
Το ρουτερακι απλα εχει μαλλον ενα θεμα με την επανασυνδεση σε PPPOE γιατι πολυ απλα εισαι σε adsl2+ προφιλ αρα ουτως ή αλλως το dslam σε γυριζει σε PPPOE.Το συνηθες ειναι οτι αρκετα μοντεμ ρουτερ δεν λαμβανουν ip αμεσα σε PPPOE λογω authentication errors.Κανε ενα upgrade στο firmware και ισως στρωσει.Παντως δεν εχεις προβλημα και ετσι.

gchris
07-05-11, 15:23
Το ρουτερακι απλα εχει μαλλον ενα θεμα με την επανασυνδεση σε PPPOE γιατι πολυ απλα εισαι σε adsl2+ προφιλ αρα ουτως ή αλλως το dslam σε γυριζει σε PPPOE.Το συνηθες ειναι οτι αρκετα μοντεμ ρουτερ δεν λαμβανουν ip αμεσα σε PPPOE λογω authentication errors.Κανε ενα upgrade στο firmware και ισως στρωσει.Παντως δεν εχεις προβλημα και ετσι.

Έχω κάνει upgrade στο τελευταίο frimware. Πάντως έτσι και αλλιώς μου έκανε τα ιδία και με το ρουτερ του ΟΤΕ (disconnect καθε 1-2 μερες).

Τώρα έχω ρίξει και το snr στα 3db. 5 μερες online μεχρι στιγμής και απολύτως σταθερά.
Τι να πω... περίεργο, δεν με χάλασε πάντως. :p

marios32
07-05-11, 16:16
λολ!!! 3 snr !!! μωρέ μπράβο την γραμμή σου!

Πάντως όπως είπε και το παλικάρι από πάνω δεν έχεις κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που σε βρίσκω μια χαρα :p

nicolasdr
07-05-11, 18:01
Έχω κάνει upgrade στο τελευταίο frimware. Πάντως έτσι και αλλιώς μου έκανε τα ιδία και με το ρουτερ του ΟΤΕ (disconnect καθε 1-2 μερες).

Τώρα έχω ρίξει και το snr στα 3db. 5 μερες online μεχρι στιγμής και απολύτως σταθερά.
Τι να πω... περίεργο, δεν με χάλασε πάντως. :p

Τα disconnects ειναι φυσιολογικα.Καθε 24 ως 72 ωρες αλλαζει η ip αφου ειναι δυναμικη.Εκτος αν εχεις static.To γεγονος οτι δεν εχεις αποσυνδεση ακομα ειναι οτι με PPPOA στο μοντεμ ρουτερ θα σου κανει αποσυνδεση 3 μερες θα σου κανει την τεταρτη σιγουρα απλα μπορει να μην εισαι παρων και να μην το παρεις χαμπαρι.οπως ειπωθηκε εισαι μια χαρα κι ετσι.

PS: Αν λυθηκε το προβλημα τελικα μηπως να κλειδωνοταν το θεμα μην spammaristei το θεμα..?Φιλικα..:)

gchris
07-05-11, 18:52
Τα disconnects ειναι φυσιολογικα.Καθε 24 ως 72 ωρες αλλαζει η ip αφου ειναι δυναμικη.Εκτος αν εχεις static.To γεγονος οτι δεν εχεις αποσυνδεση ακομα ειναι οτι με PPPOA στο μοντεμ ρουτερ θα σου κανει αποσυνδεση 3 μερες θα σου κανει την τεταρτη σιγουρα απλα μπορει να μην εισαι παρων και να μην το παρεις χαμπαρι.οπως ειπωθηκε εισαι μια χαρα κι ετσι.

PS: Αν λυθηκε το προβλημα τελικα μηπως να κλειδωνοταν το θεμα μην spammaristei το θεμα..?Φιλικα..:)

Αυτό με το restart καθε 24 - 72 για αλλαγη το εχει κόψει ο οτε εδω και χρονια, οποτε δεν ήταν αυτό. Λάθος τα ξέρεις. :p
Με pppoa ειμουν 10 μερες+ online μεχρι που το εκανα restart εγω για να ριξω το snr.
Δεν παιζει να κάνει restart και να μην το καταλάβω λολ... το βλέπω από το gui του router :rolleyes:...

Το thread δεν το έκανα γιατί είχα πρόβλημα, αλλά για τον περίεργο τρόπο που βρήκα λύση στο πρόβλημα μου. Μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά ίσως να βοηθήσει κάποιους.

tolis13
10-05-11, 01:04
εμενα το μεγαλυτερο uptime ηταν 472 ωρες.τωρα καθε 4 μερες αλλαζω ip.

nicolasdr
10-05-11, 02:48
Θα ελεγα οτι μαλλον εσυ χαθηκες καπου γιατι η ip αλλαζει κανονικα καθε καποιο χρονικο διαστημα.Δυναμικη ειναι εξαλλου.Δεν το ειχε κοψει ο οτε δεν θα το κοψει οπως και καθε αλλος παροχος.Το uptime στο μοντεμ ρουτερ δειχνει το χρονικο διαστημα που ειναι ανοιχτο to cpe και οχι το ποσο διαστημα εισαι συνδεδεμενος.Αφου το ειχες σε PPPOA η αλλαγη ip συχνα δεν επηρεαζει την συνδεσιμοτητα γιατι γινεται σχεδον στιγμιαια.

PS : Οταν δεν ειναι κανεις σιγουρος για κατι καλο ειναι να μην δινει παραδειγματα ημιμαθειας και αναφερομαι στην απαντηση σου.Αφου το ελυσες οκ.



Αυτό με το restart καθε 24 - 72 για αλλαγη το εχει κόψει ο οτε εδω και χρονια, οποτε δεν ήταν αυτό. Λάθος τα ξέρεις. :p
Με pppoa ειμουν 10 μερες+ online μεχρι που το εκανα restart εγω για να ριξω το snr.
Δεν παιζει να κάνει restart και να μην το καταλάβω λολ... το βλέπω από το gui του router :rolleyes:...

Το thread δεν το έκανα γιατί είχα πρόβλημα, αλλά για τον περίεργο τρόπο που βρήκα λύση στο πρόβλημα μου. Μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά ίσως να βοηθήσει κάποιους.

psyxakias
10-05-11, 03:06
Θα ελεγα οτι μαλλον εσυ χαθηκες καπου γιατι η ip αλλαζει κανονικα καθε καποιο χρονικο διαστημα.Δυναμικη ειναι εξαλλου.Δεν το ειχε κοψει ο οτε δεν θα το κοψει οπως και καθε αλλος παροχος.Η δυναμική IP μπορεί να εφαρμοστεί με διάφορους τρόπους, όχι απαραίτητα κλείνοντας τα ανοικτά sessions. Ο ΟΤΕ άλλαζε την IP ανά 64 ώρες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=290718), κλείνοντας τα ανοικτά sessions, κάτι που όμως φαίνεται να έχει σταματήσει. Είχε μάλιστα σταλεί και σχετική αναφορά σε ΕΕΤΤ για το θέμα και είχε κληθεί ο ΟΤΕ είτε να το σταματήσει είτε να το ανακοινώνει στους δείκτες. Έχω την εντύπωση ότι έκανε και τα δύο. Είμαι ξανά εδώ και μόλις 7 μέρες στον ΟΤΕ αλλά λόγω προβληματικού modem (δεν έχω λάβει του ΟΤΕ ακόμα), δεν είμαι σε θέση να παρακολουθήσω το session uptime καθώς αναγκάζομαι πυκνά-συχνά να κάνω reboot στο modem επειδή παγώνει.

Ενώ επειδή ανέφερες και για "κάθε άλλο πάροχο", 2 άλλους παρόχους (Forthnet, Netone) που έχω χρησιμοποιήσει δεν το κάνουν σίγουρα, καθώς είχα με την ίδια IP για εβδομάδες έως μήνες ολόκληρους. Η IP άλλαζε μόνο με disconnect/reconnect.


Το uptime στο μοντεμ ρουτερ δειχνει το χρονικο διαστημα που ειναι ανοιχτο to cpe και οχι το ποσο διαστημα εισαι συνδεδεμενος.Υπάρχουν διάφορων ειδών uptimes. Boot uptime (από την τελευταία φορά που έγινε restart το modem), Synchronization uptime (από την τελευταία φορά που συγχρόνισε) και session uptime (από την τελευταία φορά που άνοιξε session και πήρε IP). Κάποια modems αναφέρουν πάνω από ένα (πχ στο Thomson ST780 έχει sync & session, δεν θυμάμαι για boot).


Αφου το ειχες σε PPPOA η αλλαγη ip συχνα δεν επηρεαζει την συνδεσιμοτητα γιατι γινεται σχεδον στιγμιαια.Η αλλαγή IP επηρεάζει πάντα την συνδεσιμότητα στις ανοιχτές συνδέσεις, καθώς κλείνουν. Οπότε αν έχεις ανοιχτό stream, download χωρίς resume, online game, εφαρμογή απομακρυσμένης διαχείρισης, messenger κ.α. θα διακοπεί η σύνδεσή τους και θα πρέπει να ξανασυνδεθείς (χειροκίνητα ή αυτόματα).


PS : Οταν δεν ειναι κανεις σιγουρος για κατι καλο ειναι να μην δινει παραδειγματα ημιμαθειας:rolleyes:

nicolasdr
10-05-11, 04:15
Για το πρωτο δεν ειμαι στην forthnet αλλα εχω γνωστους που ειναι στο δικτυο της και ισχυει.Στον οτε ημουν ανεκαθεν και ανεκαθεν αλλαζει η ip καθε καποιο χρονικο διαστημα.Δεν ειμαι και ο μοναδικος χρηστης που το αντιλαμβανεται.

Για το δευτερο μπορω να συμφωνησω αλλα οχι απολυτα γιατι κανω λογο για boot time καθως θεωρησα πως αυτο εννοουσες.Το sync time δεν ειναι αξιοπιστο γιατι με το sra δεν αποσυχρονιζεις για να συγχρονισεις ξανα απλα χρησιμοποιειται μεγαλυτερο ή μικροτερο φασμα συχνοτητων on the fly αφου το adaptation ειναι seamless οποτε το cpe δεν αντιλαμβανεται την διαφορα.Για το session uptime θα συμφωνησω.

Για το τριτο οταν λεω συνδεσιμοτητα εννοω οτι δεν επηρεαζει αμεσα αυτο που κανει ο χρηστης.Τα connections δεν κλεινουν αμεσως αλλα χρειαζονται καποιο χρονο.Το concurrent time πχ στα tcp και udp connections ειναι συνηθως 30 sec.Αρκετος χρονος για να παρει νεα ip το cpe και να διατηρησει live τις συνδεσεις.Το μονο που επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο ειναι το live streaming.Ακομα και το downloading δεν διακοπτεται αμεσα εκτος αν εχει υπαρξει αλλαγη του time απο τον εκαστοτε browser.Μπορει να μην υπαρχει προσωρινα wan συνδεσιμοτητα αλλα δεν τερματιζει κατ'αναγκη τις δραστηριοτητες του χρηστη κατα την διαρκεια της διακοπης.Η επιδραση ειναι συχνα μηδαμινη εκτος καποιων περιπτωσεων οπως αναφερθηκε παραπανω με το live streaming.

Για το τεταρτο θα απαντησω οπως εσυ :)


PS : Σκοπος του νηματος δεν ειναι η σφοδρη αντιπαραθεση αποψεων απλα αρχικα απαντησα στο αρχικο μηνυμα που ειχε καποιο ενδεχομενο υφος που με ξενισε. Δεν ειναι αναγκη να το συνεχισουμε..Φιλικα.. :)

psyxakias
10-05-11, 05:10
Για το πρωτο δεν ειμαι στην forthnet αλλα εχω γνωστους που ειναι στο δικτυο της και ισχυει.Στον οτε ημουν ανεκαθεν και ανεκαθεν αλλαζει η ip καθε καποιο χρονικο διαστημα.Δεν ειμαι και ο μοναδικος χρηστης που το αντιλαμβανεται.Οι περισσότεροι "γνωστοί" που αλλάζουν IP θα είναι απλώς λόγω αποσυγχρονισμού και όχι πολιτικής αλλαγών IP και απλά το μπερδεύουν. Θα ήταν ενδιαφέρον αν μπορείς να παραθέσεις modem logs που δείχνουν σειρά από IP αλλαγές χωρίς απόσυγχρονισμό σε τακτά χρονικά διαστήματα. Διαφορετικά δε μπορεί να επιβεβαιωθεί η αρχική σου δήλωση και για αυτό ακριβώς είπα ότι παραπληροφορείς. Εγώ σου έχω μερικές αναφορές από ΟΤΕ με στοιχεία που φαίνεται να μην αλλάζει από τον Νοέμβριο του '10: #1 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3818160&postcount=379), #2 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3851423&postcount=400), #3 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3825400&postcount=386), #4 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3831561&postcount=388), #5 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3831661&postcount=389), #6 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3815162&postcount=366) και μια δική μου από NetOne (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3769363&postcount=352) (είχα ξεπεράσει ακόμα και τους 3 μήνες κάποτε με ίδια IP).

Δε μπορώ να μιλήσω για ΟΤΕ με απόλυτη σιγουριά (ακόμα), αλλά σε Forthnet & Netone δεν εφαρμόζουν τέτοιες πολιτικές. Εκτός αν το session expiration το έχουν ορίσει σε τιμή άνω των 3-4 μήνες και δεν είχε τύχει να το κρατήσω τόσο πολύ ανοιχτό. Υπήρχαν πάντως πολλαπλές αναφορές ότι έπαψε το 64h session expiration στον ΟΤΕ, μαζί με ανέβασμα και screenshots στατιστικών των sessions στο άλλο νήμα.


Για το δευτερο μπορω να συμφωνησω αλλα οχι απολυτα γιατι κανω λογο για boot time καθως θεωρησα πως αυτο εννοουσες.Το sync time δεν ειναι αξιοπιστο γιατι με το sra δεν αποσυχρονιζεις για να συγχρονισεις ξανα απλα χρησιμοποιειται μεγαλυτερο ή μικροτερο φασμα συχνοτητων on the fly αφου το adaptation ειναι seamless οποτε το cpe δεν αντιλαμβανεται την διαφορα.Για το session uptime θα συμφωνησω.Ωραία όλα αυτά στη θεωρία, στη πράξη υποστηρίζει ο ΟΤΕ SRA; Σε ποια Α/Κ; :whistle:


Για το τριτο οταν λεω συνδεσιμοτητα εννοω οτι δεν επηρεαζει αμεσα αυτο που κανει ο χρηστης.Τα connections δεν κλεινουν αμεσως αλλα χρειαζονται καποιο χρονο.Το concurrent time πχ στα tcp και udp connections ειναι συνηθως 30 sec.Αρκετος χρονος για να παρει νεα ip το cpe και να διατηρησει live τις συνδεσεις.Το μονο που επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο ειναι το live streaming.Ακομα και το downloading δεν διακοπτεται αμεσα εκτος αν εχει υπαρξει αλλαγη του time απο τον εκαστοτε browser.Αυτό που αναφέρεις μπορεί να συμβεί μόνο σε στατική IP, δηλαδή να διατηρηθεί μια TCP σύνδεση (το UDP είναι connection-less ούτως ή άλλως) και μάλιστα για μεγαλύτερο διάστημα αρκεί να μην υπάρχει κάποιος keep alive μηχανισμός. Είναι κάτι μάλιστα που συχνά κάνω σε στατικές IPs, δηλαδή να αφήνω ανοιχτά SSH connections που συνεχίζουν ακόμα και μετά από router reset.

Αφού όμως θα πάρεις άλλη IP, πως θα γνωρίζει το άλλο άκρο την νέα IP για να συνεχίσετε την ίδια σύνδεση; ;)

ΥΓ. Δεν τίθεται θέμα "σφοδρής αντιπαράθεσης" αλλά κατηγορείς τους άλλους για ημιμάθεια, ενώ στην πραγματικότητα εσύ παραπληροφορείς περί πολιτικής αλλαγής IP που δεν πρέπει να ισχύει (πλέον) στον ΟΤΕ και σίγουρα όχι σε κάθε πάροχο.

ΥΓ2. Άμα ισχύει το 64ωρο (ή παρόμοιο session χρονικό όριο) ακόμα, που θα παρατηρήσω με το νέο modem, θα εμφανιστεί νέο νήμα σύντομα. :crazy:

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 9 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όσον αφορά το θέμα του PPPoA/PPPoE που αναφέρει ο gchris ότι παρατηρεί περισσότερη σταθερότητα, θα συμφωνήσω μαζί σου στο 1ο post ότι το πιθανότερο είναι να οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα του modem.

gchris
10-05-11, 09:50
PS : Σκοπος του νηματος δεν ειναι η σφοδρη αντιπαραθεση αποψεων απλα αρχικα απαντησα στο αρχικο μηνυμα που ειχε καποιο ενδεχομενο υφος που με ξενισε. Δεν ειναι αναγκη να το συνεχισουμε..Φιλικα.. :smile:

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε ξένισε. Είπα κάτι που δεν ισχύει? Μάλλον το αντίθετο έγινε.


Θα ελεγα οτι μαλλον εσυ χαθηκες καπου γιατι η ip αλλαζει κανονικα καθε καποιο χρονικο διαστημα.Δυναμικη ειναι εξαλλου.Δεν το ειχε κοψει ο οτε δεν θα το κοψει οπως και καθε αλλος παροχος.Το uptime στο μοντεμ ρουτερ δειχνει το χρονικο διαστημα που ειναι ανοιχτο to cpe και οχι το ποσο διαστημα εισαι συνδεδεμενος.Αφου το ειχες σε PPPOA η αλλαγη ip συχνα δεν επηρεαζει την συνδεσιμοτητα γιατι γινεται σχεδον στιγμιαια.

9 μέρες σχεδόν online πλέον με ίδια IP. Τσεκαρισμένο μάλιστα ότι δεν έχω χάσει το session ούτε δευτερόλεπτο λόγο τις χρήσης που κάνω.


PS : Οταν δεν ειναι κανεις σιγουρος για κατι καλο ειναι να μην δινει παραδειγματα ημιμαθειας και αναφερομαι στην απαντηση σου.Αφου το ελυσες οκ.

Σου το επιστρέφω αυτό μιας και σου ταιριάζει γάντι. Φιλικά πάντα.




Όσον αφορά το θέμα του PPPoA/PPPoE που αναφέρει ο gchris ότι παρατηρεί περισσότερη σταθερότητα, θα συμφωνήσω μαζί σου στο 1ο post ότι το πιθανότερο είναι να οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα του modem.

Δεν παρατηρώ απλά περισσότερη σταθερότητα. Η διαφορά είναι μέρα με νύχτα, για αυτό και εγώ παραξενεύτηκα. Το νετ μου είναι πλέον βράχος , έχοντας ρίξει μάλιστα και το snr στα 3db. Απο εκει που ειχα restart ανα 1-2 μέρες, τώρα δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Όπως είπα και πριν:
Με το ρουτερ που δίνει ο ΟΤΕ μου έκανε τα ίδια. (restart ανά 1-2 μέρες)
Με την ΟΝ που είχα πριν βάλω ΟΤΕ και ιδιο ρουτερ με τώρα (dgn2200), έμενα online για μήνες χαλαρά..

nicolasdr
10-05-11, 18:00
Για την αλλαγη στην ip εχθες συγκεκριμενα στις 2 περιπου το βραδυ χωρις να αποσυγχρονισει αλλαξε ip.Μου δειχνεις συγκεκριμενα ποστ και το γενικευεις το θεμα.To sra το υποστηριζει διοτι χωρις να αποσυγχρονισει αλλαζει ο συγχρονισμος. Μπορεις να δεις κι εδω (http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-354611-p-2.html) οτι δεν ειμαι ο μονος.. Οσο αναφορα την αλλαγη ip παρατηρω περιπτωσεις με υψηλο uptime αλλα βλεπω και χρηστες που κανονικα υποστηριζουν οτι ισχυει.Γιατι εισαι απολυτος?

To sra υποστηριζεται απο τον νοεμβριο του 2010 σε ολα τα DSLAMS/MSANs του οτε.
Για διευκρινισεις ελα βρες με στην κωλλετη στο ψηφιακο κεντρο να μιλησουμε για το θεμα ελευθερα.

Δεν εχω σκοπο να αντιτιθεμαι παιδες.Το ποσταρα για να βοηθησω.ειδα μια απαντηση που με ξενισε και αναφερομαι στην αλλαγη ip και θα πρεπει να συμπληρωσω οτι η πολιτικη ισχυει ακομα.Απλα σε καποια ip ranges δεν γινεται επαναπροσδιορισμος συνεδριας στο προκαθορισμενο χρονικο διαστημα.Δεν κατηγορησα κανεναν σας,εξαλλου δεν εχω λογο να μην εκτιμω τον συνομιλητη και αναφερθηκα στην ημιμαθεια διοτι γνωριζω και ειμαι σιγουρος οτι η πολιτικη δεν εχει αλλαξει.Οποτε οταν λαμβανω απαντηση λαθος τα ξερεις θεωρησα πως πρεπει να απαντησω.Δεν χρειαζεται να συνεχιστει αλλο,εξαλλου το θεμα εχει ανοιξει για αλλο σκοπο και οχι για chat πανω σε τεχνικα ζητηματα.Αν θελετε να συζητησουμε το οτιδηποτε στειλτε ενα pm καλυτερα γτ δεν μπαινω συχνα στο thread του οτε.

gchris
10-05-11, 19:32
Ανέφερες ότι κάθε 24-72 όσοι έχουν δυναμική IP τρώνε discοnnect, κάτι το οποίο αποδεδειγμένα δεν ισχύει και μετά μίλησες για ημιμάθεια....


Τα disconnects ειναι φυσιολογικα.Καθε 24 ως 72 ωρες αλλαζει η ip αφου ειναι δυναμική.

Τέλος πάντων, αν δεν έχει κανείς άλλως να προσθέσει κάτι όσο αφορά το αρχικό topic, ας κλειδώσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.