PDA

Επιστροφή στο Forum : H SNR 3 με fastpath ή...



salpigidis
02-05-11, 20:34
Ειχα παντα χοντρα προβληματα με την φορθνετ μεχρι που περισι αποφασισα να μου κανουν την γραμμη φαστπαθ και τοτε ειχα διαπιστωσει μια διαφορα προς το καλυτερο στα παιχνιδια αν και σε download κτλπ ηταν απαραδεκτεσ οι ταχυτητες , αυτο μου το χαν εξηγησει ομως και δεν με πειραζε αφου παιχνιδια ηθελα να παιζω.Φετος, και συγκεκριμενα πριν απο 2 μηνες παρατηρησα οτι η γραμμη μου σερνοταν και ειχε snr 2 mε 5 μαξ!τους πηρα τηλ και μου λενε θα μειωσουμε την ταχυτητα αλλα θα το παμε σταθερα 7-8 το snr και οντως ετσι εγινε..με τον καιρο καταλαβα ομως οτι δεν ημουν πλεον σε fastpath , ξαναπηρα τηλ και μου το επηβεβεωσανε και τους ειπα να ξαναγινει αμεσα fastpath γιατι στα παιχνιδια ανα 10 λεπτα επεφτε αποσυνδεση!Μου το ξανακαναν fastpath και απο τοτε εχω snr 2 -2.5 !!Δηλαδη για να καταλαβω ή θα ειμαι σε φαστπαθ με snr 2 η θα μαι σε interleave με snr 8 αλλα να με pings στον θεο ?
http://img140.imageshack.us/i/snr4net.jpg/

CortexDSL
03-05-11, 19:11
To fastpath mode για να δουλέψει χρειάζεται ξεκλείδωτο SNRm, ανεξαρτήτως παρόχου.
Άρα ή θα πιάνεις το Ping που πιάνεις με καρφωτό SNR στο 7-8 ή πόσο σε έχουν, ή θα είσαι σε fastpath με το SNR να πέφτει από τους εξωτερικούς θορύβους.

salpigidis
03-05-11, 19:42
To fastpath mode για να δουλέψει χρειάζεται ξεκλείδωτο SNRm, ανεξαρτήτως παρόχου.
Άρα ή θα πιάνεις το Ping που πιάνεις με καρφωτό SNR στο 7-8 ή πόσο σε έχουν, ή θα είσαι σε fastpath με το SNR να πέφτει από τους εξωτερικούς θορύβους.
οταν λες θορύβους ?Ρωταω επειδη δεν ειμαι ειδικος σ αυτα απλα θελω να κανω οτι μπορω για να ανεβει..Τι ειδους θορυβοι το προκαλουνε αυτο ?Σημερα πηγε 1,5 .Με restart ξαναφτιαχνει αλλα μετα ξαναχαλαει στην πορεια

CortexDSL
04-05-11, 17:56
οταν λες θορύβους ?Ρωταω επειδη δεν ειμαι ειδικος σ αυτα απλα θελω να κανω οτι μπορω για να ανεβει..Τι ειδους θορυβοι το προκαλουνε αυτο ?Σημερα πηγε 1,5 .Με restart ξαναφτιαχνει αλλα μετα ξαναχαλαει στην πορεια

Θόρυβος σε αυτή την περίπτωση είναι οι ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές που έχει η γραμμή. Το να πέφτει το SNR δεν είναι πρόβλημα που δημιουργείται από τον πάροχο αλλά από τα καλώδια που σε συνδέουν με αυτόν (δηλαδή ΟΤΕ). Τη στιγμη που συγχρονιζει το router βρίσκει τους πιο ικανοποιητικούς τόνους (αυτό είναι και το νόημα του συγχρονισμού αλλιώς θα άρχιζαν τα ρούτερ να στέλνουν κατευθείαν στα 24mbps με αποτέλεσμα να φεύγει το packet loss σύννεφο), οπότε και το SNR είναι μια χαρά. Μόλις μια παρεμβολή επηρεάσει τη γραμμή όμως, το SNR βυθίζεται.
Άρα αν πέφτει το SNR σημαίνει ότι η γραμμή θέλει "σήκωμα" για να αντέξει σωστά η σύνδεση και δεν κάνει για fast path.

salpigidis
04-05-11, 22:45
Θόρυβος σε αυτή την περίπτωση είναι οι ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές που έχει η γραμμή. Το να πέφτει το SNR δεν είναι πρόβλημα που δημιουργείται από τον πάροχο αλλά από τα καλώδια που σε συνδέουν με αυτόν (δηλαδή ΟΤΕ). Τη στιγμη που συγχρονιζει το router βρίσκει τους πιο ικανοποιητικούς τόνους (αυτό είναι και το νόημα του συγχρονισμού αλλιώς θα άρχιζαν τα ρούτερ να στέλνουν κατευθείαν στα 24mbps με αποτέλεσμα να φεύγει το packet loss σύννεφο), οπότε και το SNR είναι μια χαρά. Μόλις μια παρεμβολή επηρεάσει τη γραμμή όμως, το SNR βυθίζεται.
Άρα αν πέφτει το SNR σημαίνει ότι η γραμμή θέλει "σήκωμα" για να αντέξει σωστά η σύνδεση και δεν κάνει για fast path.

ενταξει καταλαβα ευχαριστω!αρα με λιγα λογια το καλυτερο ειναι να χεις μια γραμμη που να μην ειναι φαστπαθ μεν και (τι πιο λογικο ) να μην φτανουν τα pings στα παιχνιδια πανω απο το 200 πραγμα που στην 4νετ εκ των πραγματων δεν μπορει να γινει..

Se7ev
05-05-11, 12:20
ή βάζεις το DMT tool και το ρυθμίζεις εσύ απο το σπίτι

@ ADSLgr.com All rights reserved.