PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ



Leon_94
03-05-11, 17:57
Ο ΟΤΕ βλεποντας να του φευγουν πελατες, επιστρατευσε ταλιμπαν οι οποιοι προφανως δουλευουν με ποσοστα και εχουν ξαμοληθει προς αγραν πελατων.
Εχω συνδεση ISDN εδω και 14χρονια και 4 χρονια συνδαση ADSL sta 2Mbps, ο δε λογαριασμος μου σταθερα γυρω στα 70-73 ευρο διμηνια. Πριν απο κανα ενα μιση χρονο αρχισαν οι ανωτερω να με ενοχλουν ζητοντας μου να αλλαξω το παγιο και να βαλω 200 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας. Την πρωτη φορα εξηγησα στο βουρλο οτι δεν με συμφέρει διοτι χρησιμοποιω VOIP τηλεφωνο, οποτε τα 200 λεπτα μου ειναι αχρηστα, και παρακαλεσα να μη με ξαναενοχλησουν. Επανηλθαν μετα απο καμποσο καιρο, και αντε παλι τα ιδια. Καποια στιγμη έλειπα απο το σπιτι, απαντησε η γυναικα μου, και δια της πλαγιας οδου, "απεσπασαν την συγκαταθεση της". Λεω δια της πλαγιας οδου, διοτι ουδεποτε εδωσε την συγκαταθεση της, με ενημερωσε δε για το τηλεφηνημα απο τον ΟΤΕ, στο οποιο δεν εδωσα και πολη βαση. Ο λογος? Το τηλεφωνο ειναι στο ονομα μου, οποτε δεν φανταζομουν οτι μπορουν να κανουν κατι χωρις την ΕΓΓΡΑΦΗ συγκατάθεση μου. Πριν μερικες μερες μου λει η σύζυγος μου να δω τον λογαριασμο του τηλεφωνου, γιατι της φανηκε αυξημενος ο λογαριασμος. (94 ευρω). Βλεπω λοιπον οτι μου αλλαξαν το παγιο και εβαλαν 200 λεπτα "δωρεαν" χρονο ομιλιας και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι. Αμεσως τους παιρνω τηλεφωνο. Απανταει μια κοπελα, και της λεω: Αυτο που κανατε το θεωρω ΑΠΑΤΗ. θελω αμέσως να επιστρεψω, στο παλιο μου παγιο. Ξερεται.... δεν γινεται....πρεπει να περασετε απο καταστημα μας ή η υπηρεσια (οι ταλιμπαν) να επικοινωνησει μαζι σας. Καλα λεω πατε καλα? αλλαξατε το παγιο με μια απλη κληση, και τωρα δεν μπορειτε να το κανετε ξανα? Λυπαμαι κυριε ηταν η απαντηση της. Χθες λοιπον με παιρνουνε στο κινητο που του ειχα δωσει (βρισκομαι στο εξωτερικο) και αρχιζουν παλι τα ιδια. Αντι να κοιταξουν την καταγγελία μου, αρχισαν να μου λενε οτι το κανανε για το συμφέρον μου. Ποιο συμφερον μου (μωρε βουρλα) που αυξηθηκε ο λογαριασμος κατα 20 ευρω.??? Ειστε απατεωνες, με εξαπατησατε τους ειπα. Δεν υπαρχει απατη μου λενε. Η σύζυγος σας εδωσε την συγκαταθεση, υπαρχει και ηχογραφημενο. Ποια συζυγος μου λεω εγω? Εγω ειμαι ο κυρης του σπιτιου, στο ονομα μου ειναι το τηλεφωνο, εγω υπεγραψα την αρχικη συμβαση, εγω αρνηθηκα 2 φορες να αλλαξω το παγιο, αρα υπαρχει δολος εκ μερου σας. Απαιτω εδω και τωρα να επαναφερετε το παλιο μου παγιο. Οκ μου λεει, αλλα θα επιβαρυνθείτε με 50 ευρο προστιμο.
Εκει ηταν που αναψα για τα καλα και της λεω. Πες στον αποπανω σου οτι αν τελικα μου χρεωσετε τα 50 ευρο, 1ον θα σας κανω αγωγη για εξαπατηση, 2ον θα φυγω απο τον ΟΤΕ εγω και ολο μου το σοι, και 3ον θα δημοσιευσω επώνυμα σε ολα τα blogs την περιπτωση μου καταγγελοντας σας σαν απατεωνες. Τοτε θα τρεχει ο ΟΤΕ να με κυνηγάει με μυνησεις, και αλίμονο σας αν υπαρξει δεδικασμενο οτι με εξαπατησατε. Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.
Καλα μου λεει, θα μεταφερω το αιτημα σας στου προισταμενους μου και θα σας ενημερωνουμε εντος 24 ωρων.
Οι 24 ωρες περασαν και ουτε φωνη ουτε ακροαση. ΑΡΧΙΖΩ ΠΟΛΕΜΟ λοιπον αφου το θελουν.

a.libe
03-05-11, 18:22
οπως τα καταγραφεις απο την πλευρα σου λογικα εχεις δικιο...οτι ο ΟΤΕ χανει πελατες δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο-ισα ισα οι πελατες που εχανε τα προηγουμενα χρονια επιστρεφουν σε αυτον σωρηδον απο αλλους παροχους...λογικα θα σου κανουν ενα τηλ μεσα στο επομενο 48ωρο ειδαλλως ξανα τηλ

vassilis023
03-05-11, 18:50
Καλησπ'ερα φίλε. Και καλά ο ΟΤΕ όταν σου προτείνει το πακέτο καταγράφει την κλήση και το κρατάει σαν αποδεικτικό συγκατάθεσης. Αρκεί να δούν οτι καλείς από την ίδια γραμμή η οτι σε καλουν στην γραμμή... Το ποιός είναι στην άλλη άκρη του τηλεφώνου δεν τους ενδιαφέρει. Πρόσεχε το θέμα είναι τι υπογράφεις ........... Αν δεν έχεις υπογράψει μην πληρώνεις φράγκο. Ε΄μένα με κάλεσαν χτες και μ ρώτησαν για ποιο λόγω έκανα φορητότητα για δευτερη φορα(βλέπεις έκανα και το δικό μου αλλά και των δονιών μου φορητότητα κ τον πόνεσε μάλλον.) Εγώ στη θέση σου δεν θα εδινα τιποτα

Leon_94
03-05-11, 18:56
οπως τα καταγραφεις απο την πλευρα σου λογικα εχεις δικιο...οτι ο ΟΤΕ χανει πελατες δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο-ισα ισα οι πελατες που εχανε τα προηγουμενα χρονια επιστρεφουν σε αυτον σωρηδον απο αλλους παροχους...λογικα θα σου κανουν ενα τηλ μεσα στο επομενο 48ωρο ειδαλλως ξανα τηλ
Αγαπητε
Η δεν ζεις στην Ελλαδα, η ζεις εκτος πραγματικοτητας..... Ακου δεν προκύπτει απο πουθενα.:rofl:
Για γκογκλαρισε λιγο, να δεις το ποσοστο των εναλλακτικών παροχεων σταθερης τηλεφωνιας. Απο που εφυγαν ολοι αυτοι? απο την Turkish Telecom μηπως?

sexrazat
03-05-11, 19:03
Ο ΟΤΕ βλεποντας να του φευγουν πελατες, επιστρατευσε ταλιμπαν οι οποιοι προφανως δουλευουν με ποσοστα και εχουν ξαμοληθει προς αγραν πελατων.
Εχω συνδεση ISDN εδω και 14χρονια και 4 χρονια συνδαση ADSL sta 2Mbps, ο δε λογαριασμος μου σταθερα γυρω στα 70-73 ευρο διμηνια. Πριν απο κανα ενα μιση χρονο αρχισαν οι ανωτερω να με ενοχλουν ζητοντας μου να αλλαξω το παγιο και να βαλω 200 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας. Την πρωτη φορα εξηγησα στο βουρλο οτι δεν με συμφέρει διοτι χρησιμοποιω VOIP τηλεφωνο, οποτε τα 200 λεπτα μου ειναι αχρηστα, και παρακαλεσα να μη με ξαναενοχλησουν. Επανηλθαν μετα απο καμποσο καιρο, και αντε παλι τα ιδια. Καποια στιγμη έλειπα απο το σπιτι, απαντησε η γυναικα μου, και δια της πλαγιας οδου, "απεσπασαν την συγκαταθεση της". Λεω δια της πλαγιας οδου, διοτι ουδεποτε εδωσε την συγκαταθεση της, με ενημερωσε δε για το τηλεφηνημα απο τον ΟΤΕ, στο οποιο δεν εδωσα και πολη βαση. Ο λογος? Το τηλεφωνο ειναι στο ονομα μου, οποτε δεν φανταζομουν οτι μπορουν να κανουν κατι χωρις την ΕΓΓΡΑΦΗ συγκατάθεση μου. Πριν μερικες μερες μου λει η σύζυγος μου να δω τον λογαριασμο του τηλεφωνου, γιατι της φανηκε αυξημενος ο λογαριασμος. (94 ευρω). Βλεπω λοιπον οτι μου αλλαξαν το παγιο και εβαλαν 200 λεπτα "δωρεαν" χρονο ομιλιας και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι. Αμεσως τους παιρνω τηλεφωνο. Απανταει μια κοπελα, και της λεω: Αυτο που κανατε το θεωρω ΑΠΑΤΗ. θελω αμέσως να επιστρεψω, στο παλιο μου παγιο. Ξερεται.... δεν γινεται....πρεπει να περασετε απο καταστημα μας ή η υπηρεσια (οι ταλιμπαν) να επικοινωνησει μαζι σας. Καλα λεω πατε καλα? αλλαξατε το παγιο με μια απλη κληση, και τωρα δεν μπορειτε να το κανετε ξανα? Λυπαμαι κυριε ηταν η απαντηση της. Χθες λοιπον με παιρνουνε στο κινητο που του ειχα δωσει (βρισκομαι στο εξωτερικο) και αρχιζουν παλι τα ιδια. Αντι να κοιταξουν την καταγγελία μου, αρχισαν να μου λενε οτι το κανανε για το συμφέρον μου. Ποιο συμφερον μου (μωρε βουρλα) που αυξηθηκε ο λογαριασμος κατα 20 ευρω.??? Ειστε απατεωνες, με εξαπατησατε τους ειπα. Δεν υπαρχει απατη μου λενε. Η σύζυγος σας εδωσε την συγκαταθεση, υπαρχει και ηχογραφημενο. Ποια συζυγος μου λεω εγω? Εγω ειμαι ο κυρης του σπιτιου, στο ονομα μου ειναι το τηλεφωνο, εγω υπεγραψα την αρχικη συμβαση, εγω αρνηθηκα 2 φορες να αλλαξω το παγιο, αρα υπαρχει δολος εκ μερου σας. Απαιτω εδω και τωρα να επαναφερετε το παλιο μου παγιο. Οκ μου λεει, αλλα θα επιβαρυνθείτε με 50 ευρο προστιμο.
Εκει ηταν που αναψα για τα καλα και της λεω. Πες στον αποπανω σου οτι αν τελικα μου χρεωσετε τα 50 ευρο, 1ον θα σας κανω αγωγη για εξαπατηση, 2ον θα φυγω απο τον ΟΤΕ εγω και ολο μου το σοι, και 3ον θα δημοσιευσω επώνυμα σε ολα τα blogs την περιπτωση μου καταγγελοντας σας σαν απατεωνες. Τοτε θα τρεχει ο ΟΤΕ να με κυνηγάει με μυνησεις, και αλίμονο σας αν υπαρξει δεδικασμενο οτι με εξαπατησατε. Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.
Καλα μου λεει, θα μεταφερω το αιτημα σας στου προισταμενους μου και θα σας ενημερωνουμε εντος 24 ωρων.
Οι 24 ωρες περασαν και ουτε φωνη ουτε ακροαση. ΑΡΧΙΖΩ ΠΟΛΕΜΟ λοιπον αφου το θελουν.

Είχες πάγιο 36,62 € το μήνα (19,56 η Isdn και 17,06 η 2άρα). Όπως τα λες το κάνανε Mixed 200 με 38,80 € το μήνα. Δηλ. με 2,20 € παραπάνω σου δώσανε 200 λεπτά ομιλίας (180 σταθερά και 20 κινητά). Αν μιλάς λιγότερο από 1 ώρα συνολικά όλο το δίμηνο έχασες 2 €. Αν όχι κέρδισες σίγουρα με μοναδικό νταζαβαντάζ τη 12μηνη δέσμευση.Τα 20 € δεν ξέρω από που βγαίνουν. Διάβασε το λογαριασμό ή ρώτα το 13888 αν σου έχουν περάσει και κάτι άλλο (δεν μπορώ να φαντασθώ τι άλλο)

Ούτε Ταλιμπάν υπάρχουν ούτε βούρλα. Και δεν παίρνουν πριμ. Για να απαντήσουν σε παραπονό σου έχουν περιθώριο 20 ημερών. Εφόσον δικαιωθείς σου επιστρέφουν αναδρομικά ότι έχεις χάσει δηλ. σε γυρνάνε στο παλιό πρόγραμμα.
Θα δικαιωθείς σίγουρα γιατί τυπικά μόνον εσύ μπορείς να δώσεις συγκατάθεση.

Leon_94
03-05-11, 19:04
Καλησπ'ερα φίλε. Και καλά ο ΟΤΕ όταν σου προτείνει το πακέτο καταγράφει την κλήση και το κρατάει σαν αποδεικτικό συγκατάθεσης. Αρκεί να δούν οτι καλείς από την ίδια γραμμή η οτι σε καλουν στην γραμμή... Το ποιός είναι στην άλλη άκρη του τηλεφώνου δεν τους ενδιαφέρει. Πρόσεχε το θέμα είναι τι υπογράφεις ........... Αν δεν έχεις υπογράψει μην πληρώνεις φράγκο. Ε΄μένα με κάλεσαν χτες και μ ρώτησαν για ποιο λόγω έκανα φορητότητα για δευτερη φορα(βλέπεις έκανα και το δικό μου αλλά και των δονιών μου φορητότητα κ τον πόνεσε μάλλον.) Εγώ στη θέση σου δεν θα εδινα τιποτα
Σε 10 μερες θα επιστρεψω Ελλαδα. Θα επιλεξω ενναλακτικο παροχο, και στο δικο μου τηλεφωνο και στα 2 που εχουν οι γονεις μου. Αυτο θα το κανω εστω και αν δεν μου βαλουν το προστιμο, εστω και αν μου ζητησουν συγνωμη (τι ειπα τωρα?) εστω και αν μου κανουν προσφορα να μου μειωσουν στο μισο τα παγια (τι ξαναειπα?), εστω και αν ξερω οτι με το ενναλακτικο καπου θα βλαστημησω.

daywalker06
03-05-11, 19:10
To "Για γκογκλαρισε λιγο" έπρεπε να το κάνεις εσυ πρώτα και να εχεις μαθει τις τακτικές που χρησιμοποιούν για να αυξήσουν πελάτες και να έχεις ενημερώσει τα άτομα που σηκώνουν το τηλέφωνο.

Τα χαχανητά και τα που ζει ο καθένας έπρεπε να τα σκεφτείς πρώτα εσύ για να μην σε πιάσουν κορόιδο.

Papados
03-05-11, 19:24
Τα παραπάνω λεφτα στον λογαριασμό το πιθανότερο έιναι να προκύπτουν απο παραπάνω ημέρες ή αναδρομικά, επειδή είναι ο πρώτος λογαριασμός μετά την αλλαγή προγράμματος. Σε κάθε περίπτωση αφού έγινε χωρίς την συγκατάθεσή σου έχεις χίλια δίκια, αλλά η διαφορά σε ΚΣ δεν είναι τόσο μεγάλη όπως λέει και ο sexrazat

Leon_94
03-05-11, 19:29
Είχες πάγιο 36,62 € το μήνα (19,56 η Isdn και 17,06 η 2άρα). Όπως τα λες το κάνανε Mixed 200 με 38,80 € το μήνα. Δηλ. με 2,20 € παραπάνω σου δώσανε 200 λεπτά ομιλίας (180 σταθερά και 20 κινητά). Αν μιλάς λιγότερο από 1 ώρα συνολικά όλο το δίμηνο έχασες 2 €. Αν όχι κέρδισες σίγουρα με μοναδικό νταζαβαντάζ τη 12μηνη δέσμευση.Τα 20 € δεν ξέρω από που βγαίνουν. Διάβασε το λογαριασμό ή ρώτα το 13888 αν σου έχουν περάσει και κάτι άλλο (δεν μπορώ να φαντασθώ τι άλλο)

Ούτε Ταλιμπάν υπάρχουν ούτε βούρλα. Και δεν παίρνουν πριμ. Για να απαντήσουν σε παραπονό σου έχουν περιθώριο 20 ημερών. Εφόσον δικαιωθείς σου επιστρέφουν αναδρομικά ότι έχεις χάσει δηλ. σε γυρνάνε στο παλιό πρόγραμμα.
Θα δικαιωθείς σίγουρα γιατί τυπικά μόνον εσύ μπορείς να δώσεις συγκατάθεση.
Αγαπητε...
Η αντιδραση μου θα ητανε η ιδια εστω και αν λογαριασμος δεν ανεβαινε στα 94 ευρο. Ειμαι ατομο με βουληση, και θελω να επιλεγω εγω αυτο θελω, εγω και μονο εγω.
Δεν εχω το λογαριασμο εδω μπροστα μου, αν δω, αλλα το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ενω τα τηλεφωνα που εκανα αυτη και την προηγουμενη φορα ητανε τα ιδια (καπου 3-4 ευρο) ο λογαριασμος ανεβηκε πανω απο 15. Αρα δεν ητανε 2 ευρω. Ο συνολικος ητανε καπου 140 και μετα με καποιες εκπτωσεις!!!!! (οι οποιες δεν ξερω αν θα ισχυουν την επομενη δημηνια) κατεβηκε στα 94.
Επισης μη κολλας με τις λεξεις. Οταν σε παιρνουν μια και λες ΟΧΙ, δυο και λες ΟΧΙ και μη με ξαναενοχλησετε, και πετυχαινουν μετα την ψηφιακα αναλφαβητη συζυγο μου, και αποσπουν(???) το ΟΚ, αυτο δεν ειναι Ταλιμπανισμος? εεεε? δεν ειναι απατη? εεεε?
Οταν εξηγω σε αυτην που με καλεσε οτι δεν ειναι προς συμφερον μου η αλλαγη του παγιου, διοτι χρησιμοποιω αποκλειστικα VOIP, και αυτη επιμενει, τοτε η βουρλο ειναι, η παιρνει πριμ, δεν υπαρχει αλλα εξηγηση.
Οσο για το 20 μερες.... γιατι 20 μερες???? Αυτοματα το κανανε με μια κληση σε μια εξουσιοδοτημενο ατομο, αυτοματα να με ξεμπλεξουνε.
Επαναλαμβανω οτι θεωρω οτι εξαπατηθηκα, δεν θα σταματησω να το φωναζω ποτε, μα ποτε.
Καλα ξερω οτι δεν θα τους "κανω τα μουτρα κρεας" αλλα δεν θα το αφησω ετσι. Και στο συνηγορο του πολιτη θα παω, και στο ΙΝΚΑ/ΕΕΤΤ θα τους καταγγειλω.

proffessor_x
03-05-11, 19:46
υπαρχει ηχογραφημενη συγκαταθεση της γυναικας σου που επιβεβαιωσε το πακετο διαφορετικα αν δεν το εχουν αυτο μπορεις και δικαιως να τους καταγγειλεις ΙΝΚΑ//ΕΕΤΤ...

Seitman
03-05-11, 19:50
Και να έχουν την συγκατάθεση της συζύγου, δεν είναι αυτή ο κάτοχος της γραμμής. Αυτό και μόνο φτάνει.

proffessor_x
03-05-11, 19:52
μεχρι πρωτου βαθμου συγγενειας μπορουν να το κανουν...εκανα αιτηση στην cyta και υπογραψαν για μενα στα χαρτια οι γονεις μου...

Papados
03-05-11, 20:01
μεχρι πρωτου βαθμου συγγενειας μπορουν να το κανουν...εκανα αιτηση στην cyta και υπογραψαν για μενα στα χαρτια οι γονεις μου...

Κάτι που μου ανήκει μπορεί να το διαχειρίζεται κάποιος συγγενείς μου? :hmm:


Αγαπητε...
Η αντιδραση μου θα ητανε η ιδια εστω και αν λογαριασμος δεν ανεβαινε στα 94 ευρο. Ειμαι ατομο με βουληση, και θελω να επιλεγω εγω αυτο θελω, εγω και μονο εγω.


Και ο Leon όπως λέει εδώ το κυνηγάει όχι για τα λεφτά αλλά για το γαμώτο. και έτσι όπως το θέτει έχει πέρα για πέρα δίκιο. Σε τελική ανάλυση η γραμμή ανηκει σε άντρα και παίρνουν συγκατάθεση από γυναίκα? Να ήταν αντρική η φωνή αυτου που έδινε την συγκατάθεση, να βρουν ένα πάτημα οι κ.κ. του ΟΤΕ

sdikr
03-05-11, 20:10
Και να έχουν την συγκατάθεση της συζύγου, δεν είναι αυτή ο κάτοχος της γραμμής. Αυτό και μόνο φτάνει.

Μπορείς να κάνεις μήνυση σε αυτόν που έκανε την αίτηση αντί για εσένα :p

vassilis023
03-05-11, 20:13
Και να υπάρχει ρε σεις δηλ αν το σηκώσει το τηλέφωνο άλλος δεν πρέπει να επιβεβαιώσουν οτι πρόκειται για τον ίδιο το συνδρομητη και όχι για την γυναίκα του η αλλο συγγενή? Δήλαδη καλούνε και παιρνουν συγγαταθεση απο οποιον σηκώσει χωρις να ξέρουν αν είναι ο ίδιος? Κανονικά από όσο ξέρω πρέπει να έχουν έγγραφο που να ζητάς το κάθε τι με υπογραφή σου και φωτοτυπία της ταυτότητας. Μια φωνή δεν΄λέει όσα λέει μια υπογραφή....... Τι πάει να πεί συγγενής πρώτου βαθμού σε τέτοια θέματα ρε σεις? Με την ίδια λογική συγγενής πρώτου βαθμού μπορεί να κάνει οτιδήποτε..... Συγγενής πρώτου βαθμού είναι δεν είναι πληρεξούσιος. Αυτός είναι και ο λόγος που κάνουμε εξουσιοδότηση σε κάποιον....

proffessor_x
03-05-11, 20:28
ολα οσα εχουν γραφτει εχουν απολυτο δικιο αλλα στην πραξη ισχυει και μπορει να γινει με συγγενη πρωτου βαθμου...το θεμα ειναι οτι μπορεις να εισαι καλυμμενος με την ηχογραφηση, σε ρωτανε κυριε ταδε θες το πακετο ταδε με τα τοσα λεπτα ομιλιας....αν εχετε δουλεψει σε call center με πωλησεις ισχυουν αυτες οι μη νομιμες (αποψη μου) πρακτικες....

sexrazat
03-05-11, 20:30
Αγαπητε...
Η αντιδραση μου θα ητανε η ιδια εστω και αν λογαριασμος δεν ανεβαινε στα 94 ευρο. Ειμαι ατομο με βουληση, και θελω να επιλεγω εγω αυτο θελω, εγω και μονο εγω.
Δεν εχω το λογαριασμο εδω μπροστα μου, αν δω, αλλα το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ενω τα τηλεφωνα που εκανα αυτη και την προηγουμενη φορα ητανε τα ιδια (καπου 3-4 ευρο) ο λογαριασμος ανεβηκε πανω απο 15. Αρα δεν ητανε 2 ευρω. Ο συνολικος ητανε καπου 140 και μετα με καποιες εκπτωσεις!!!!! (οι οποιες δεν ξερω αν θα ισχυουν την επομενη δημηνια) κατεβηκε στα 94.
Επισης μη κολλας με τις λεξεις. Οταν σε παιρνουν μια και λες ΟΧΙ, δυο και λες ΟΧΙ και μη με ξαναενοχλησετε, και πετυχαινουν μετα την ψηφιακα αναλφαβητη συζυγο μου, και αποσπουν(???) το ΟΚ, αυτο δεν ειναι Ταλιμπανισμος? εεεε? δεν ειναι απατη? εεεε?
Οταν εξηγω σε αυτην που με καλεσε οτι δεν ειναι προς συμφερον μου η αλλαγη του παγιου, διοτι χρησιμοποιω αποκλειστικα VOIP, και αυτη επιμενει, τοτε η βουρλο ειναι, η παιρνει πριμ, δεν υπαρχει αλλα εξηγηση.
Οσο για το 20 μερες.... γιατι 20 μερες???? Αυτοματα το κανανε με μια κληση σε μια εξουσιοδοτημενο ατομο, αυτοματα να με ξεμπλεξουνε.
Επαναλαμβανω οτι θεωρω οτι εξαπατηθηκα, δεν θα σταματησω να το φωναζω ποτε, μα ποτε.
Καλα ξερω οτι δεν θα τους "κανω τα μουτρα κρεας" αλλα δεν θα το αφησω ετσι. Και στο συνηγορο του πολιτη θα παω, και στο ΙΝΚΑ/ΕΕΤΤ θα τους καταγγειλω.

1) Επαναλαμβάνω ότι τυπικά μόνον ο κάτοχος της γραμμής δικαιούται να αποφασίζει. Ακόμα κι αν από τη συνομιλία η σύζυγος ενημερώθηκε απόλυτα σωστά και δέχτηκε, ο κάτοχος της γραμμής νομιμοποιείται να υπαναχωρήσει.

2) Μια απλή τηλεφωνική επικοινωνία είναι. Τι σημαίνει ψηφιακά αναλφάβητη;

3) Δεν σε καλεί ο ίδιος τηλεφωνητής κάθε φορά, ούτε από το ίδιο κέντρο. Μπορεί να σε καλούν από 5-6 διαφορετικά τηλεφ. κέντρα απ' όλη την Ελλάδα.

4) Καθημερινά γίνονται μερικές χιλιάδες τηλεφωνικές κλήσεις σε συνδρομητές από τα κέντρα του ΟΤΕ και καταχωρούνται μερικές χιλιάδες οικονομικά προγράμματα. Όταν καλέσεις το 13888 πχ για παράπονο, ο τηλεφωνητής είναι υποχρεωμένος να το προωθήσει στο σημείο πώλησης μιας και η υπηρεσία που έκανε την συγκεκριμένη πώληση πρέπει να το εξετάσει. Δηλ. να βρει την αίτηση, να ακούσει την συνομιλία και αν χρειασθεί να μιλήσει και με τον πωλητή. Είναι αδύνατον να πάρεις άμεση απάντηση.
Υπάρχει προθεσμία 20 ημερών. Απόλυτα λογική για μένα. Να σου αναφέρω πρόχειρα ότι το Νοέμβρη του 2008 έκανα έγγραφο παράπονο στην ΕΕΤΤ για αυθαίρετη προεπιλογή στο τηλ. της μητέρας μου και απάντηση πήρα τέλος Μαίου 2009!!

5) Σχετικά με τα νούμερα (αν και αυτό δεν είναι το πρωτεύον), όπως τα αναφέρεις δεν έχουν καμία λογική. Πως από 72 € πήγαμε 94 αφού περάσαμε από τα 130 δεν το καταλαβαίνω.

baskon
03-05-11, 20:41
5) Σχετικά με τα νούμερα (αν και αυτό δεν είναι το πρωτεύον), όπως τα αναφέρεις δεν έχουν καμία λογική. Πως από 72 € πήγαμε 94 αφού περάσαμε από τα 130 δεν το καταλαβαίνω.

Λογικά τον συνεφερε απο τους υπολογισμους που κανουμε...
Το προβλημα 99.99% είναι η κλασσικη βλακεια του Οτε με το να προπληρωσεις τα παγια 2 μηνων οταν αλλαζεις προγραμμα κλπ...Οποτε σου προσθετουν κατι σου αφερουν κατι βγαινει ενα περιεργο συνολο και ο πελατης που δε ξερει τι γινεται ή δεν εχει την υπομονη να μαθει απλως βριζει...
Αν το αφησει οπως εχει σιγουρα ο επομενως λογαριασμος θα ειναι μειωμενος..

traderman
03-05-11, 20:44
μεχρι πρωτου βαθμου συγγενειας μπορουν να το κανουν...εκανα αιτηση στην cyta και υπογραψαν για μενα στα χαρτια οι γονεις μου...

Aυτοι για να κλεισουν την δουλεια θα δεχονταν υπογραφη και απο τον φουρναρη της γειτονιάς.:p
Νομικα παντως αυτο με τους συγγενεις πρωτου βαθμου δεν ισχυει πουθενα.

psyxakias
03-05-11, 20:47
Εγώ κάπου έχω σκαναρισμένο το λογαριασμό του ΟΤΕ το 2003 με τα €1200+ (χρέωση 3 ADSL ταχυτήτων, μαζί με τα αναδρομικά τους, σε 1 γραμμή!), που θέλανε μάλιστα και να τα πληρώσω και να μου τα αφαιρούν σταδιακά (:crazy:)... για να δει τι θα πει φΟΥΣΚΩΜΕΝΟς λογαριασμός. :p

@Leon_94: με τους χαρακτηρισμούς, τις απειλές δημοσίευσης ονομάτων υπαλλήλων και τα νεύρα θα χάσεις το δίκιο σου πάντως. Ότι και αν συνέβη, θα πρέπει να το χειριστείς ψύχραιμα και όχι με αυτή την απαράδεκτη συμπεριφορά. Γύρνα Ελλάδα, μάζεψε τα στοιχεία και ζήτα τους εγγράφως κάποιες εξηγήσεις. Αν δε σε ικανοποιήσουν οι απαντήσεις, καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Όσον αφορά αυτά που λες ότι θα φύγεις και θα πας σε εναλλακτικό, εσύ και όλο σου το σόι, ναι και θα τους κάνεις τη μούρη κρέας. Άσε που πάλι τον ΟΤΕ θα πληρώνεις, έμμεσα για τον βρόχο, μέσω του εναλλακτικού.

emeliss
03-05-11, 20:56
Πολλά νεύρα τσάμπα. Ακριβώς όπως τα είπε ο sexrazat θα κυλήσουν τα πράγματα.

sexrazat
03-05-11, 21:00
Λογικά τον συνεφερε απο τους υπολογισμους που κανουμε...
Το προβλημα 99.99% είναι η κλασσικη βλακεια του Οτε με το να προπληρωσεις τα παγια 2 μηνων οταν αλλαζεις προγραμμα κλπ...Οποτε σου προσθετουν κατι σου αφερουν κατι βγαινει ενα περιεργο συνολο και ο πελατης που δε ξερει τι γινεται ή δεν εχει την υπομονη να μαθει απλως βριζει...
Αν το αφησει οπως εχει σιγουρα ο επομενως λογαριασμος θα ειναι μειωμενος..

Εφόσον πήρε το Mixed 200, η προκαταβολή παίζει από 0,10 λεπτά έως και 4,50 € το ανώτερω ανάλογα με το πότε εκδόθηκε ο λογαριασμός. Η διαφορά δηλ. των παγίων από τα προγράμματα που είχε και είχε προπληρώσει με τα τη προκαταβολή των νέων παγίων.
Κάτι αναφέρεται λάθος από τον φίλο μιας και δεν έχει και στα χέρια του τον λογαριασμό.

Kirk
03-05-11, 21:28
Να πω κάτι σχετικά με ένα σκέλος της ιστορίας. Όταν η υπηρεσία που καλείς σε ενημερώνει ότι η συνδιάλεξη ηχογραφήται, είναι υποχρεωτική η ενημέρωση στην αρχή της συνδιάλεξης αλλιώς δεν έχει καμμιά ισχύ σε περίπτωση νομικής εμπλοκής για λύση του προβλήματος. Αυτό που κάνω εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν δηλαδή παίρνω τηλέφωνο σε υπηρεσίες σαν τον οτε ή παντώς άλλου είδους εταιρίες που χρησιμοποιούν αυτή την μέθοδο, έχω και εγώ το αντίμετρό μου τρόπον τεινά. :)
Μετά το προηχογραφημένο μήνυμα, (για λόγους ασφαλείας να σας ενημερώσουμε ότι η συνδιάλεξη ηχογραφείται και μπλα μπλα μπλα...) πολύ απλά όταν συνδέεται μαζί μου κάποιος υπάλληλος για να να με εξυπηρετήσει, το πρώτο πράγμα που του λέω ευγενέστατα είναι ότι και για την δική μου ασφάλεια η συνδιάλεξη μας ηχογραφήται επίσης.
Αυτό το κάνω άνετα στην περίπτωσή μου μιας και ο χώρος που βρίσκεται το σταθερό είναι επαγγελματικό studio ηχογραφήσεων.
Βεβαια δεν χρειάζεται να έχει ο καθένας κάτι τέτοιο, γιατί είναι πανεύκολο να ηχογραφήσης την τηλεφωνική σου κλήση και με απλά μέσα.
Any way, αυτό πάντα τους κάνει να είναι λιγότερο πιεστικοί και σε κάθε περίπτωση πολύ πιο ειλικρηνείς στις συνδιαλέξεις τους.
Εκτός βέβαια από αυτούς που έχουν άγνοια κινδύνου :)

nnn
03-05-11, 21:30
Όταν μάθετε να εκφράζεστε όπως πρέπει εδώ είμαστε να σας βοηθήσουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.