PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία



preatorian
12-03-04, 14:21
Έχω κάνει αίτηση για adsl στην περιοχή μου (Παλλήνη, πριν 1 βδομαδα περίπου ξεκίνησε :P) την προηγούμενη Πέμπτη... Με πήραν τηλέφωνο, μου είπαν ότι προωθήθηκε...

Την τρίτη που μας πέρασε με παίρνουν από ΟΤΕ τηλέφωνο για να μου στείλουν το modem. Τους ρωτάω αν με σύνδεσαν. Μου λέει η κοπελιά, ότι τις λίστες με τα ονόματα για να στείλουν τα modems τους τα δίνουν οι τεχνικοί αφού κάνουν την σύνδεση, άρα λογικά με έχουν συνδέση. Χθες μου ήρθε το modem με courier, όλο χαρά εγω :), το βάζω, εγκαθιστώ το splitter (isdn), όλα καλά, λαμπάκι για dsl δεν ανάβει... Άρχισα τα τηλέφωνα στο 134 και 121, μου λένε συνήθως δεν ενεργοποιούνται τόσο γρήγορα (σε 6 μέρες), αλλά αφού πήρα το modem .... δεν ξέρουν. μου λένε θα ειδοποιήσουμε τους τεχνικούς να επικοινωνήσουν μαζί σας... κανείς μέχρι ΄σημερα δεν με έχει πάρει... Τελικά όταν ο ΟΤΕ στέλνει τα modems έχει ήδη συνδέσει την γραμμή ? ή τα στέλνουν πριν την συνδέσουν? Μήπως μπορεί κανεις να με συμβουλέψει ;

GeorgeH
12-03-04, 14:26
Απ'οτι ξερω, σε αντιθεση με μενα που οντας πιο παλιος ειχα φαει υποχρεωτικη εγκατασταση στη μαπα, πρωτα παιρνεις μοντεμ και μεσα σε 12 μερες ενεργοποιειται η υπηρεσια.Συνηθως γινεται και νωριτερα, οποτε μην ανησυχεις... Εισαι σε καλο δρομο φιλε! :wink:

preatorian
13-03-04, 20:35
Απ'οτι ξερω, σε αντιθεση με μενα που οντας πιο παλιος ειχα φαει υποχρεωτικη εγκατασταση στη μαπα, πρωτα παιρνεις μοντεμ και μεσα σε 12 μερες ενεργοποιειται η υπηρεσια.Συνηθως γινεται και νωριτερα, οποτε μην ανησυχεις... Εισαι σε καλο δρομο φιλε! :wink:

μου ενεργοποιήθηκε πριν 3 ώρες, δεν περίμενα ποτέ ότι οι οτετζήδες δουλεύουν και σάββατο !!! :P

GeorgeH
14-03-04, 04:33
Way 2 go m8!!!Εγω μονο και μερικοι αλλοι κακομοιρησες απο δω μεσα ημασταν τοσο ατυχοι που περιμεναμε κοντα 2 μηνες?Ειχα κανει αιτηση Σεπτεμβρη και ηρθαν οι τεχνικοι νοεμβρη.Α,και πληρωσα και εγκατασταση υποχρεωτικα.Το μονο καλο χωρις να ξερω τιποτα ετσι, οτι βρεθηκα σε Siemens DSLAM!Thnx God!! 8)

shakm
14-03-04, 15:04
Αντε καλορίζικη Preatorian ! Και τυχερός είσαι που τράβηξες τόσα λίγα.. Δε φαντάζεσαι τι τηλέφωνα είχα πάρει για να με συνδέσουν

kadronarxis
14-03-04, 15:08
Με τα τηλέφωνα δεν γίνεται τίποτα.Εσυ μιλάς και από την άλλη πλευρά ο άλλος τα ξύνει.
Αν δεν πας΄από εκεί να δεις τα παιδιά που κάνουν τις συνδέσεις, να σε δουν, να τα μιλήσεις, να δείξεις ότι
ξέρεις και δυο πράγματα, δεν κάνεις τίποτα.

Άντε γερά.

enwsitis21
14-03-04, 15:28
Με τα τηλέφωνα δεν γίνεται τίποτα.Εσυ μιλάς και από την άλλη πλευρά ο άλλος τα ξύνει.
Αν δεν πας΄από εκεί να δεις τα παιδιά που κάνουν τις συνδέσεις, να σε δουν, να τα μιλήσεις, να δείξεις ότι
ξέρεις και δυο πράγματα, δεν κάνεις τίποτα.

Άντε γερά.

Επέτρεψέ μου να έχω κάποιες επιφυλάξεις επί του θέματος φίλε kadronarxis,υπάρχει βέβαια καλή θέληση από κάποια άτομα, αλλά είναι και κάποιοι άλλοι οι οποίοι έχουν και το πόστο, και είναι στη κυριολεξία στα π@π@ρια τους.

kadronarxis
14-03-04, 15:35
καμμία επιφύλαξη να μην έχεις...
αυτό έκανα και εγώ και είχα σε 3 μέρες adsl(και σε 2 αλλαγή από isdn σε pstn).
Σίγουρα όπως λες έχει και άτομα ανισσόροπα.Αλλά με τρόπο πάντα, ως καταναλωτής, θέλεις να μάθεις το κάτι παραπάνω.
Γενικά στη ζωή όταν αγοράζεις,πουλάς,ενημερώνεις,ενημερώνεσαι το καλύτερο είναι να είσαι φάτσα προς φάτσα. Από το τηλέφωνο, ο τύπος μπορεί να σου πει ένα σωρό παπατζιλίκια.

enwsitis21
14-03-04, 15:49
Γενικά στη ζωή όταν αγοράζεις,πουλάς,ενημερώνεις,ενημερώνεσαι το καλύτερο είναι να είσαι φάτσα προς φάτσα.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.

kadronarxis
14-03-04, 15:55
Διαβάζω ότι μερικοί έχουν προβλήματα, και ξεκινούν τα τηλεφωνήματα. Άσε κάτω το τηλέφωνο το ρημάδι.
Τα πληρώνεις τα παλικάρια.Δεν σε πληρώνουν.Άρα έχεις απαιτήσεις και έχουν υποχρεώσεις.Πας εκεί και βλέπεις τη κατάσταση.

Neo_Daywalker
14-03-04, 17:01
καμμία επιφύλαξη να μην έχεις...
αυτό έκανα και εγώ και είχα σε 3 μέρες adsl(και σε 2 αλλαγή από isdn σε pstn).
Σίγουρα όπως λες έχει και άτομα ανισσόροπα.Αλλά με τρόπο πάντα, ως καταναλωτής, θέλεις να μάθεις το κάτι παραπάνω.
Γενικά στη ζωή όταν αγοράζεις,πουλάς,ενημερώνεις,ενημερώνεσαι το καλύτερο είναι να είσαι φάτσα προς φάτσα. Από το τηλέφωνο, ο τύπος μπορεί να σου πει ένα σωρό παπατζιλίκια.

Μάγκα μου, ΑΠΛΑ στάθηκες τυχερός. Με ή χωρίς φάτσα προς φάτσα, άμα θέλει ο άλλος να σε γράψει στα @@ του, σε γράφει.

Neo_Daywalker
14-03-04, 17:07
Διαβάζω ότι μερικοί έχουν προβλήματα, και ξεκινούν τα τηλεφωνήματα. Άσε κάτω το τηλέφωνο το ρημάδι.
Τα πληρώνεις τα παλικάρια.Δεν σε πληρώνουν.Άρα έχεις απαιτήσεις και έχουν υποχρεώσεις.Πας εκεί και βλέπεις τη κατάσταση.

Ναι ρε, και τι θα κάνεις δηλαδή άμα πας εκεί? Τους πιάνεις και τους τουλουμιάζεις όλους στο ξύλο? Και που θα πας, θα σου αραδιάσουν ένα σωρό δικαιολογίες για να σε ξεφορτωθούν. Και μένα δηλαδή με έχουν στην αναμονή (το DSLAM δεν έχει ανοικτές θύρες). Τι παραπάνω να κάνω απο το να τους πάρω στο τηλέφωνο? Να πάρω κατσαβίδι και να ανοίξω το DSLAM?

Αλλά φίλε, μιλάς εκ του ασφαλούς καθώς έχεις βολευτεί. Να είχες τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν ένα σωρο άλλα παιδιά εδω μέσα, να δούμε πως θα δούλευε το "φάτσα προς φάτσα" σύστημα.

geokas
14-03-04, 17:20
Με τα τηλέφωνα δεν γίνεται τίποτα.Εσυ μιλάς και από την άλλη πλευρά ο άλλος τα ξύνει.
Αν δεν πας΄από εκεί να δεις τα παιδιά που κάνουν τις συνδέσεις, να σε δουν, να τα μιλήσεις, να δείξεις ότι
ξέρεις και δυο πράγματα, δεν κάνεις τίποτα.

Άντε γερά.

Κ. kadronarxi αν θες γίνε λίγο πιο σαφής σχετικά με το που πήγες και τι ακριβώς είπες μπας και ξεμπλοκάρουμε κι εμείς οι «άβγαλτοι» γιατί εγώ προσωπικά έχω πάρει ουκ ολίγα τηλέφωνα στο πασίγνωστο 61***** και με παν από 15νθήμερο σε 1,5 μήνα αναμονής...
Θέλω να «τα χώσω» αλλά δεν νομίζω ότι η τηλεφωνήτρια είναι και η πλέον κατάλληλη/σχετική κι έτσι τα καταπίνω με αποτέλεσμα να έχω πάθει overload :P
Ακούω ΟΤΕ και έχω τάσεις προς εμετό!

kadronarxis
14-03-04, 17:29
ρε παιδιά, ένας ένας.!!! :)
Ψυχραιμία!
α) τις τελευταίες μέρες έχω τρομερά προβλήματα, πήρα το 121, αλλά και αν δεν γίνει
δεν θα χαλαστώ ιδιαίτερα, διότι από το ολότελα καλή και η παναγιώταινα.

β) ανήκω στο Τ/Κ ηλιούπολης, θεσσαλονίκης, και επειδή από τα πρώτα τηλεφωνήματα που είχα κάνει
με είπαν ότι άλλξε σε pstn, επειδή τελειώνουν οι πόρτες.

γ) στάθηκα τυχερός, πήγα δύο φορές στον οτε, πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά,από τη δουλειά τους τηλεφωνούσα
με τηλεφωνούσαν και αυτοί, και όλα καλα και ωραία.

δ) Δεν πήγα εκεί με διάθεση για φασαρία, την δουλειά μου πήγα να κάνω.Ναι στάθηκα τυχερός, γιατί ήμουν από
τους τελευταίους που εξυπηρετήθηκαν. Απλά, με το να πας εκεί, πιστεύω, δείχνεις ότι ενδιαφέρεσαι
περισσότερο από το να πάρεις απλά τηλέφωνο. Έτρεξα λοιπόν, και τσίμπησα adsl.

ε) όλα παίζουν στο τι άτομα έχεις εκεί στον οτε.Από τις δύο επισκέψεις μου εκεί,
κατάλαβα ότι αν είχαν τα μηχανήματα, θα εξυπηρετούσαν μέσα σε μια μέρα, όλους τους αιτούντες,

Άντε γερά!!

ΥΓ: Μη μασάτε. Θα αρχίσουν τις αναβαθμίσεις, που θα πάει.

Neo_Daywalker
14-03-04, 17:39
ρε παιδιά, ένας ένας.!!! :)
Ψυχραιμία!
α) τις τελευταίες μέρες έχω τρομερά προβλήματα, πήρα το 121, αλλά και αν δεν γίνει
δεν θα χαλαστώ ιδιαίτερα, διότι από το ολότελα καλή και η παναγιώταινα.

β) ανήκω στο Τ/Κ ηλιούπολης, θεσσαλονίκης, και επειδή από τα πρώτα τηλεφωνήματα που είχα κάνει
με είπαν ότι άλλξε σε pstn, επειδή τελειώνουν οι πόρτες.

γ) στάθηκα τυχερός, πήγα δύο φορές στον οτε, πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά,από τη δουλειά τους τηλεφωνούσα
με τηλεφωνούσαν και αυτοί, και όλα καλα και ωραία.

δ) Δεν πήγα εκεί με διάθεση για φασαρία, την δουλειά μου πήγα να κάνω.Ναι στάθηκα τυχερός, γιατί ήμουν από
τους τελευταίους που εξυπηρετήθηκαν. Απλά, με το να πας εκεί, πιστεύω, δείχνεις ότι ενδιαφέρεσαι
περισσότερο από το να πάρεις απλά τηλέφωνο. Έτρεξα λοιπόν, και τσίμπησα adsl.

ε) όλα παίζουν στο τι άτομα έχεις εκεί στον οτε.Από τις δύο επισκέψεις μου εκεί,
κατάλαβα ότι αν είχαν τα μηχανήματα, θα εξυπηρετούσαν μέσα σε μια μέρα, όλους τους αιτούντες,

Άντε γερά!!

ΥΓ: Μη μασάτε. Θα αρχίσουν τις αναβαθμίσεις, που θα πάει.

Τωρα τα είπες σωστά. Σε παραδέχομαι.

Και sorry αν είμουν λίγο απότομος. Αλλά καταλαβαίνεις... όλη μέρα πάνω από το ρημάδι το λαμπάκι...!!!

Να σαι καλα!

kadronarxis
14-03-04, 20:17
Να στε καλά και εσείς παιδιά.
Κάπου την κατάλαβα ότι υπάλληλοι είναι, δεν τους στέλνουν από τα κεντρικά τα μηχανήματα
και δυστυχώς αυτοί δεν μπορούν να τα γεννήσουν!!!
Οπότε αυτοί που φταίνε είναι οι τύποι στα κεντρικά στην Αθήνα, στο Μαρούσι, οι οποίοι κανονίζουν
τις παραγγελίες για όλη την Ελλάδα.
Και οι υπαλληλοι στα κατά τόπους γραφεία, που παίρνουμε τηλέφωνο, δεν γνωρίζουν,
γιατί απλά μας μεταφέρουν ότι τους λένε από κεντρικά.
Σύνολο λοιπόν τελικό έχουμε ότι τα μπινελίκια, να πέσφτουν στα κεντρικά.

Ανασαίνει; Ανασαίνει...

Ε τότε, Βαράτε!!! :) :)

aragorn
03-06-05, 22:42
Πρόκειται να μετακομίσω στην Παλλήνη το φθινόπωρο και συγκεκριμένα στο λόφο του Έντισον...
Πως είναι τα πράγματα, όσον αφορα στο adsl στην Παλήνη;;;
Αν ξέρει κανείς ας μου πει
thanks

pkinaction
07-06-05, 14:12
Πρόκειται να μετακομίσω στην Παλλήνη το φθινόπωρο και συγκεκριμένα στο λόφο του Έντισον...
Πως είναι τα πράγματα, όσον αφορα στο adsl στην Παλήνη;;;
Αν ξέρει κανείς ας μου πει
thanks

Η κατάσταση είναι τουλάχιστον περίεργη...Σε γενικές γραμμές με την OTENET τους τελευταίους 9 μήνες είναι σχεδόν απελπιστική ιδιαίτερα όσον αφορά τις πολλές βλάβες που γίνονται. τις τελευταίες μέρες μόνο η κατάσταση έχει φτιάξει αρκετά . τσέκαρε εδώ για πιο πολλές λεπτομέρειες. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17903

@ ADSLgr.com All rights reserved.