PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το ΕΜουΛ



disast3r
12-03-04, 17:43
Γεια σας και παλι.
Εχω ξαναποσταρει καποιο θρεντ,αλλα οπωσ πληροφοριθηκα,δε θα μπορουσανε να μου απαντησουνε καπιοι,οποτε αποφασισα να ξανακανω ποστ,δινοντας αθτη τη φορα περισσοτερεσ πληροφοριες.
Εχω προβλημα με τα ΑιΜες και ΕΜουλ τα οποια δε συνδεονται με διαφορους σερωερς/κλαιεντς προκειμενου να κανω τη δουλεια μου με αποτελεσμα να μου ειναι αχρηστα.
Διαθετω το Αλκατελ ΣπιντΤατς 530 μοντεμ.
Επισης,εαν και εχω φαιεργουολ,το εχω ντισΕιμπολντ,αρα δεν ευθηνεται αυτο για οτι συμβαινει.
Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας
ντιζαστ3ρ κακομοιρογλου .)

pigouinos
12-03-04, 18:02
τι γλώσσα μιλάσ? :lol: :lol:
Φιλικά ε..

psyxakias
12-03-04, 18:19
Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα του disast3r πρέπει να είναι στα ports...

Επειδή εγώ είμαι άσχετοσ με ADSL modems που είναι και routers, θα εκτιμούσα όποιος μπορεί να βοηθήσει το φιλαράκι μου τον disast3r να ανοίξει τα ports που χρειάζεται στο Alcatel SpeedTouch 530. :wink:

sdikr
12-03-04, 21:54
Αν δεν κανω λαθος στο manual αναφερει τον τροπο για να ανοιξεις τα port,
το απλο speedtouch home, μπαινεις σε telnet και δινεις
nat
create

απο εκει σε οδηγει πχ Incoming port, outgoing port etc
για το firewall που εχει δεν γνωριζω, αλλα στο manual θα βρεις τις πληροφοριες που θες.
στο μουλαρι μπορεις να δηλωσεις πια πορτ θελεις να χρησιμοποιει
φιλικα

disast3r
13-03-04, 01:22
Γεια σας και παλι,και ευχαριστω για το οσο ενδιαφερον.Επειδη ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με ολους αυτους τους εξτριμ ορους,θα παρακαλουσα οποιον απο εσας τους διψασμενους και δαιμονιους χελπορζ θελει,να μου δωσει σαφης και ευνοητες εξηγησεισ σχετικα με το προβλημα μου,για να μπορεσει καποτε ο κακομοιρογλου να ανοιξει το δικο του δρομο στον ηλιο ( και καλα ΠΑΣΟΚΟΣ )
Με Αγαπή,
διζαστ3ρ κακομοιρογλου ( φωναζετε με και Φιφικο )

sdikr
13-03-04, 18:38
λοιπον,
κανεις telnet στο modem , λογικα αν δεν το εχεις πειραξει το ip του θα ειναι 10.0.0.138
οποτε Εναρξη, εκτελεση "telnet 10.0.0.138"
σου ανοιγει το command line του modem , με enter στο user μπαινεις μεσα.
Γραφεις NAT
λογικα τωρα θα εχει αριστερα απο τον κερσορα NAT>
γραφεις create
Τωρα επιδη δεν θυμαμαι τι ακριβως βγαζει πρωτο ,
σε ρωταει protocol εκει δινεις TCP ή UDP
Μετα πρεπει να εχει incoming ip δινεις το ip του μηχανηματος σου, στο incoming port την πορτα (στην περιπτωση του μουλαριου 4662 εκτος αν το εχεις αλλαξει)
στο Outgoing ip δινεις 0.0.0.0 (για dynamic) και outgoing port δινεις 4662 (για το μουλαρι)
αν σε βγαλει παλι στο ΝΑΤ> σημαινει οτι η εντολη ηταν σωστη, δινεις save για να το σωσει και εισαι ετοιμος.
φιλικα

pater
22-03-04, 23:35
απο κατω σου παραθετω τις βλακειες που εκανα
=>nat
[nat]=>create
protocol = tcp
inside_addr = 10.0.0.138
[inside_port] = 4462
outside_addr = 0.0.0.0
[outside_port] = 4462
[foreign_addr] =
[foreign_port] =
:nat create protocol=tcp inside_addr=10.0.0.138:4462 outside_addr=0.0.0.0:4462
[nat]=>

βοηθεια χριστιανοι :shock:

cosmos
23-03-04, 09:46
pater, η πόρτα είναι 4662, όχι 4462. Και στο inside_addr βάζεις τη διεύθυνση του pc σου, όχι την ip του router.

Πρώτα δείτε τη διεύθυνση του pc σας. To κάνετε ανοίγοντας μια γραμμή εντολών (Προγράμματα -> Βοηθήματα). Εκεί δίνετε ipconfig και θα σας βγουν μερικές αράδες εκ των οποίων μία λέει για τη διεύθυνσή σας. Ας πούμε ότι αυτή είναι 10.0.0.1 (αν δεν είναι θα αλλάξετε κατάλληλα τις ακόλουθες γραμμές).

Κάνετε τώρα telnet όπως σας λέει ο sdikr παραπάνω και δίνετε τις ακόλουθες εντολές για το emule:



nat create protocol=tcp inside_addr=10.0.0.1 inside_port=4662 outside_addr=0.0.0.0 outside_port=4662
nat create protocol=udp inside_addr=10.0.0.1 inside_port=4672 outside_addr=0.0.0.0 outside_port=4672
config save
exit

Takis_Kal
23-03-04, 16:35
Γινεται πολυ ευκολα απο το web interface tou router

@ ADSLgr.com All rights reserved.