PDA

Επιστροφή στο Forum : Δευτερη βδομαδα χωρις ιντερνετ!



erziko
04-05-11, 14:58
Εδω και 2 βδομαδες δεν εχω ιντερνετ , περνω τηλεφωνο στον οτε καθημερηνα και μου λενε οτι νανε , βλαβη στην περιοχη (αμπελοκηποι) θα φτιαχτει σημερα αυριο λεει ο ενας , αλλος λεει σε 1 βδομαδα και αλλος δεν εχει ιδεα.

Ετσι οπως παει βλεπω να κλεινω μηνα χωρις ιντερνετ αλλα ο λογαριασμος μια χαρα θα ερθει κανονικος στα 90ευρω του .

Μπορει να γινει κατι? Ελεος !

Νikosanagn
04-05-11, 14:59
Ετσι οπως παει βλεπω να κλεινω μηνα χωρις ιντερνετ αλλα ο λογαριασμος μια χαρα θα ερθει κανονικος στα 90ευρω του .

Μπορει να γινει κατι? Ελεος ! Μπορείς να ζητήσεις να μην πληρώσεις τις ημέρες που δεν είχες ίντερνετ.

erziko
04-05-11, 15:03
Α ξεχασα να γραψω οτι ουτε το τηλεφωνο δουλεβει.

Αυτο που λες πρεπει να παρω τηλεφωνο καπου για να γινει η στο οτεShop που πληρωνω το λογαριασμο?

Νikosanagn
04-05-11, 15:11
Στο οτεshop σίγουρα γίνεται, τώρα για τηλεφωνικά δεν γωνρίζω αλλα υποθέτω πως ναι.

75Entropic
04-05-11, 15:24
Τον περασμένο Νοέμβριο έμεινα και εγώ χωρίς τηλ+internet για 1 μήνα περίπου λόγω καλωδιακής βλάβης στην περιοχή. Ο λογαριασμός ήρθε κανονικά αλλά με μια επίσκεψη στο oteshop αφαίρεσαν τις ημέρες που αναλογούσαν, οπότε μην ανησυχείς. :)

erziko
04-05-11, 15:24
ωραια , ευτυχος γιατι δεν γινετε να πληρωνω για κατι που δεν εχω:) αλλα και παλι εκτος απο τα λευτα το ιντερνετ ειναι αναγκη , πως μας αφηνουν τοσο καιρο χωρις :S

75Entropic
04-05-11, 15:26
Άστα... 1 μήνα με 3G Vodafone την έβγαλα :)

FuS
04-05-11, 15:30
Σε κατάστημα εγγράφως και τις ημέρες που ήσουν σε επιβεβαιωμένη βλάβη θα σου αποχρεωθεί όλο το ποσό του ιντερνετ, της pstn και του όποιου πακέτου τηλεφωνίας έχεις (εφόσον είπες πως έχει βλάβη και το τηλέφωνο).
Πάρε στο 13888 να σου πούνε ποιες μέρες σε βλέπουνε να έχεις δηλώσει βλάβη βάσει του Προμηθέα. Εάν έχεις ένσταση πάρε στο 121 (βλαβοληψία) να μιλήσεις.
Η αποχρεώση ξεκινάει 2 εργάσιμες από την επομένη της αναγγελίας βάσει σύμβασης.

erziko
04-05-11, 15:33
εγω με το ιντερνετ καποιου γειτονα:P

........Auto merged post: erziko πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

fus αυτο θα το κανω οταν ερθει ο λογαριασμος η νωριτερα/

DejaVu
04-05-11, 17:16
Υπομονη...........αλλα ειμαι περιεργος να δω που θα κλειδωνεις αφου φτιαχτει η "βλαβη".:hmm:

ubuntubu
04-05-11, 17:32
Υπομονη...........αλλα ειμαι περιεργος να δω που θα κλειδωνεις αφου φτιαχτει η "βλαβη".:hmm:
Εγώ θα έλεγα :

Υπομονη...........αλλα ειμαι περιεργος να δω που θα κλειδωνεις αφου "φτιαχτει" η βλαβη

DejaVu
04-05-11, 17:48
Συμφωνω και με την σκεψη σου:oneup:

Nikiforos
04-05-11, 18:55
Αυτο που θα πω ίσω ειναι λιγο άσχετο, αλλά λογω αποξηλώσεων κεραιων στην περιοχη μου δεν ειχα κινητο (cosmote) για 3μηνες!!! περιττό να πω πως μετά από πολυ κοπο, παρακαλια, φασαριες κτλ μου χαρισαν μηνες παγιων και με γυρισαν στο βασικό ενώ ειχα συμβόλαιο! επισης δεν πληρωνα τοσο καιρο μια γιατι ειχα παει σε αλλη εταιρια!!! αν θελετε ολα γινονται αλλα πρεπει να τους ζαλίζετε!!! τα συμβολαια λενε μεσα πως δεν δικαιουσε να πληρωνεις για υπηρεσιες που δεν εχεις!!!

erziko
07-05-11, 13:47
Update. Μετα απο καθημερηνα τηλεφωνα στον οτε μου ειπαν σημερα οτι η βλαβη εχει φτιαχτει ! εγω ομως τηλεφωνο δεν εχω και ιντερνετ ειναι σαν να μην εχω αφου απο 12000/1024 που ημουν πριν σταθερα χωρις disconnect κλπ , τωρα ειμαι στα 6800/500 με disconnects , lag παντου , πιο αργα και απο pstn . Και εκλεψαν και 1 βδομαδα βλαβης αφου μου ειπε οτι ειναι απο τις 29/4 ( ενω ειναι απο 21/4).
Μια χαρα...

emeliss
07-05-11, 14:29
Όταν φτιάξει το τηλέφωνο, κατά πάσα πιθανότητα, θα φτιάξει και το adsl. Άνοιξες βλάβη για το δικό σου νούμερο τώρα που η καλωδιακή έχει αρθεί;

erziko
07-05-11, 14:40
ναι , ειπαν θα με παρει τηλ τεχνικος

DejaVu
08-05-11, 04:58
Update. Μετα απο καθημερηνα τηλεφωνα στον οτε μου ειπαν σημερα οτι η βλαβη εχει φτιαχτει ! εγω ομως τηλεφωνο δεν εχω και ιντερνετ ειναι σαν να μην εχω αφου απο 12000/1024 που ημουν πριν σταθερα χωρις disconnect κλπ , τωρα ειμαι στα 6800/500 με disconnects , lag παντου , πιο αργα και απο pstn . Και εκλεψαν και 1 βδομαδα βλαβης αφου μου ειπε οτι ειναι απο τις 29/4 ( ενω ειναι απο 21/4).
Μια χαρα...

Ελπιζω να σου φτιαξουν την συνδεση σου οπως ηταν και να μην σε αρχισουν στις κλασσικες δικαιολογιες που λεει ο ΟΤΕ οταν τα κανουν μπαχαλο.:whistle:

erziko
08-05-11, 13:25
μακαρι αλλα δυσκολα:(

erziko
09-05-11, 21:24
Μπορω να σπασω τη 12 μηνη δεσμευση λογο της βλαβης αυτης για να αλλαξω εταιρια?

DejaVu
09-05-11, 23:31
Ναι μπορεις, αλλα θα σε συμβουλευα να φτιαχτει πρωτα η γραμμη σου απο τον ΟΤΕ.

Υποτιθεται οτι ως πελατης του ΟΤΕ εχεις προτεραιοτητα και καλυτερη τεχνικη υποστηριξη.

Υποτιθεται...ετσι....? μην παρεξηγηθουμε κιολας:whistle:

nontasaggelis
10-05-11, 01:37
Το οτι κλειδωνεις στα μισα περιπου και οτι δεν εχεις τηλεφωνο δηλωνει καλωδιακη βλαβη, και συγκεκριμενα στο ενα απο τα δυο καλωδια σου!
Παρε το 121 και εξηγησε οτι μετα απο αποκατασταση γενικης βλαβης της περιοχης σου παρατηρεις τα παραπανω που ειπα!
Τονισε οτι ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ, γιατι χρειαζεσαι αμεσα το τηλεφωνο!
Και καθε μερα θα παιρνεις να ρωτας για την εξελιξη της βλαβης!

DejaVu
10-05-11, 02:54
Καλα τα λες φιλε μου,τα ιδια ακριβως εκανα και εγω.....αλλα δεν εβγαλα ακρη.

Στο τελος σου "πετανε" τα εξης για να σε ξεφορτωθουνε "εισαι μακρυα" "ειναι παλιο το δικτυο" "ειναι προβληματικο το καλωδιο" "εβαλαν και αλλοι internet" "εισαι τυχερος που πιανεις αυτην την ταχυτητα" και αλλα πολλα ωραια......

Φυσικα ο φιλος μας πρεπει να προσπαθησει!!!

emeliss
10-05-11, 09:54
Δεν είναι κάθε περίπτωση η ίδια. Ο erziko δεν έχει τηλέφωνο και έχει δηλώσει μεμονωμένη βλάβη.

Nikiforos
10-05-11, 11:28
Πιστεύω πως είναι καλωδιακή βλάβη, αν αλλάξεις εταιρία δεν θα καταφέρεις τίποτα! πρέπει πρώτα να στο φτιάξουν! εμένα μου έχει τύχει 2 φορές καλωδιακή βλάβη που να μην φταιει ο ΟΤΕ! μία όταν από εργασιες στο υπογειο από αλλους εκοψαν καλωδια του ΟΤΕ! και είχα μείνει 5 μερες εκτος ψάχνοντας το τι φταιει! και άλλη μια φορα για 2 μερες όταν σε οικοδομή κοντά στο σπίτι μου μια μπολντόζα αγόρασε το κουτι του ΟΤΕ στην γωνια του δρόμου! ξήλωσε τα τηλεφωνικά καλώδια για όλο το οικοδομικό τετράγωνο!!! :lol::lol::lol:

Υ.Γ στο router σου το λαμπάκι DSL τι κάνει? είναι σβηστό? έχεις pstn ή isdn γραμμή ?

erziko
10-05-11, 14:06
Καθε μερα περνω 1-2 φορες τηλεφωνο και λενε οτι νανε , τωρα μου ειπε ενας οτι περιμενου αδεια τοσο καιρο απο το δημο για να σκαψουν


μερικες φορες πρασινο και μερικες κοκκινο ειναι το λαμπακι . pstn γραμμη

Αλλαξαν γνωμη ξανα . τωρα λενε οτι μολις ξεκινισαν οι εργασιες στην περιοχη

Nikiforos
10-05-11, 18:48
Δυστυχώς είναι καλωδιακή βλάβη αν κρίνω από τα λαμπακια που λες, οπότε πρέπει αναγκαστικά να περιμένεις και δεν μπορείς να αλλάξεις και πάροχο! υπομονή!!!

erziko
19-05-11, 14:53
Σημερα εκλεισε μηνας και ακομα περιμενουν αδεια απο το δημο υποτιθετε. Στο διπλα διαμμερισμα που εχουν οτε δουλεβει και τηλεφωνο και ιντερνετ , πως γινετε αυτο ?

emeliss
19-05-11, 17:30
Δεν χαλούν όλα τα ζευγάρια μαζί στο ίδιο καλώδιο.

valen_gr
19-05-11, 17:34
Πολλες καλωδιακες το τελευταιο διαστημα στους αμπελοκηπους.
:(

ubuntubu
19-05-11, 19:16
'Όταν το ήδη ταλαιπωρημένο δίκτυο αφήνεται στη μοίρα του.
Ποιοτικός ΟΤΕ my ass.:down:

erziko
26-05-11, 18:54
5 βδομαδες και ακομα να παρουν αδεια απο το δημο , μα ειναι δυνατον? δεν παει αλλο , δεν μπορω να κανω τιποτα ? :@

ubuntubu
26-05-11, 19:10
Δήλωση βλάβης στο 121 απο σταθερό ή 13888 απο κινητό κάθε μέρα .
Επιστροφή των παγίων γίνεται για τις μέρες που είναι δηλωμένη η βλάβη.

Κάποιες βλάβες κλείνουν χωρίς να έχουν αρθεί πραγματικά.

erziko
26-05-11, 19:14
καθε μερα περνω και πανω απο μια φορα αλλα χρειαζομαστε ιντερνετ στο σπιτι !

Vitruvian78
26-05-11, 23:30
τοτε θα παρεις ενα στικακι και θα κάνεις τη δουλειά σου έτσι μέχρι να σε συνδέσουν

valen_gr
27-05-11, 02:25
Κάποιες βλάβες κλείνουν χωρίς να έχουν αρθεί πραγματικά.


Λίγο οξύμωρο βέβαια, αλλα ναι, συμβαίνει . Κυριως στις καλωδιακες.

pavlosgr
30-05-11, 18:11
Δεν κάνεις μια αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή αφού οι γείτονες έχουν τηλέφωνο internet.
Μπορεί και να λύσεις το πρόβλημά σου :whistle:.

erziko
31-05-11, 13:26
haha λες? μου ειπαν μεχρι την κυριακη θα το εφτιαχναν , τριτη σημερα και τιποτα ..!

DejaVu
31-05-11, 15:27
haha λες? μου ειπαν μεχρι την κυριακη θα το εφτιαχναν , τριτη σημερα και τιποτα ..!

To θέμα είναι ότι δεν σου είπαν ποια Κυριακή θα το φτιάξουν (αν το φτιάξουν)
;)

Υπομονή φίλε μου αν και δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι :)

erziko
31-05-11, 16:34
ποση υπομονη πια , 2μηνο θα περασει και θαρθει ο λογαριαμος ..

erziko
03-06-11, 19:29
το γυρισαν παλι στο κλασικο "περιμενουμε αδεια απο το δημο" :P .

Υπαρχει καποιος που εχει ιδεα τι γινεται με τους εναλακτικους στους αμπελόκηπους?

maik
05-06-11, 10:16
Πιστευεις οτι αν εισουν σε εναλακτικο θα γινοταν πιο γρηγορα η καλωδιακη βλαβη;
Σε ενα καλωδιο υπογειο ειναι ολλοι. ΟΤΕ και παροχοι.
Αν ειναι σε δυσκολο σημειο θελει αδεια απο τον Δημο αλλιως πεφτει γερο προστιμο και οχι μονο. Μερικοι δημαρχοι το εχουν δει πολυ στραβα το θεμα.

Μια ιστορια που συνεβει προσφατα σε Δημο διπλα στην Θεσσαλονικη.
Εγινε μια καλωδιακη βλαβη σε κεντρικο δρομο. Επρεπε να κλεισει ο δρομος για δυο μερες τουλαχιστον. Ο δημαρχος εστειλε την αστυνομια να σταματησει το συνεργειο γιατι του χαλουσε τον δρομο. Ο ΟΤΕ τα μαζεψε και εφυγε αλλα 100 περιπου συνδρομητες ηταν χωρις τηλεφωνο. ΣΤα παραπονα τους τους παρεπεμπε στον Δημο. Την αλλη μερα ο ιδιος ο δημαρχος εστειλε μηχανημα να σκαψει τον λακο. Αλλιως θα ετρωγε ξυλο απο τους κατοικους :p

erziko
15-06-11, 18:14
δηλαδη αν καταφερω να φυγω απο τον οτε για να παω σε αλλη εταιρια (πριν αποκατασταθει η βλαβη) θα εχω το ιδιο προβλημα?

ubuntubu
15-06-11, 18:25
Κατά πάσα πιθανότητα ναι.

erziko
15-06-11, 18:28
κριμα :(

erziko
20-06-11, 15:30
επιτελους εφτιαξε μετα απο 2 μηνες !

@ ADSLgr.com All rights reserved.