PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις περί σύνδεσης



Runeward
05-05-11, 01:49
Καλημέρα σε όλους,
Όπως γρέφει και ο τίτλος έχω μεγάλο πρόβλημα στην σύνδεση μου. 'Εχω Conn-x με ταχύτητα 24Mbps και ενώ στην αρχή μόλις το πρωτοέβαλα (πριν από περίπου μισό μήνα) πήγα στο http://www.speedtest.net/ και είχα γύρω στα 10ms στον server της Αθήνας τώρα από το πουθενά έχω 38-40ms. Αυτό έχει επηρεάσει το ping μου σε όλες τις εφαρμογές και στα παιχνίδια όπου βλέπω μία ανάλογη ανεξήγητη (για μένα που είμαι άσχετος τουλάχιστον) αύξηση (Παράδειγμα στο call of duty από 75 στα 115). Κάλεσα τον Οτε και μου έστειλαν τεχνικό ο οποίος είπε ότι χρειάζονται αλλαγή οι γραμμές του σπιτιού και αύξηση του SNR. Κάτι τέτοιο θα έχει κάποια επίδραση στην ταχύτητα μου, διότι είναι ήδη χαμηλή γύρω στα 8-9Μbps ή θα υπάρξει μεγαλύτερη άνοδος στο ping μου? Ξέρει μήπως κανείς τον λόγο που υπήρξε αυτή η άνοδος κ πως μπορώ να έχω το παλιό μου ping? (το Router είναι καινούριο οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό ο λόγος.) Ορίστε και τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής μου.

[Insomniac]
05-05-11, 18:05
Σε πρώτη φάση ζήτα να σε γυρίσουν σε fast path.

Runeward
05-05-11, 18:53
Σε χιλιοευχαριστώ για την απάντηση πόσο μάλλον όταν είναι και τόσο σύντομα. Πρέπει να κάνω και εγώ κάποια ρύθμιση η απλά τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω να μου το αλλάξουν και το κάνουν μόνοι τους? Επίσης κάτι τέτοιο θα αλλάξει το ping μου ή την ταχυτητά μου και αν ναι προς το καλύτερο ή χειρότερο? Είναι που είναι κάπως ασταθής σαν σύνδεση με μία τέτοια αλλαγή θα γίνει μήπως ακόμα περισσότερο? Και τέλος βλέπεις κάτι προς διόρθωση στα χαρακτηριστικά της σύνδεσής μου ή είναι όλα καλά?
Ευχαριστώ ξανά και συγγνώμη για την ενόχληση καθώς και τις πολλές ερωτήσεις αλλά όπως είπα και παραπάνω είμαι τελείως άσχετος και καταμπερδεμένος με το τι γίνεται και γιατί...

weather1967
05-05-11, 19:40
Φιλε μου μια χαρά εισαι για τα στατιστικα σου απο θεμα ταχυτητας ,θα πρεπει να παρεις τηλεφωνο το 121 και να πεις να σου γυρισουν το profeel σου σε fastpath γιατι ειναι inteleaved τωρα.
Το θεμα ειναι οτι μπορει να εχεις αποσυνδεσεις σε fastpath και γιαυτο να σε γυρισαν σε inteleaved,τωρα δεν εχεις καμμια αποσυνδεση το 24 ωρο ?,γιατι βλεπω το snr margin και ειναι 6,8 σε up time 11 ωρες περιπου ,αρα πρεπει να εχεις μεταβαλομενο snr απο 9-10 που ειναι για τον ΟΤΕ .

lma111
05-05-11, 20:07
To fritzbox μου λεέι ότι είμαι σε fastpath και έχω ping για forthnet 18ms και για Γερμανία (*.de) 62 ms.
Είναι αυτό fastpath ? (σε dsl24)

bill27
05-05-11, 20:25
αν το πινγκ προς φορθνετ ειναι 18ms k εχεις 62 ms προς γερμανια εισαι μια χαρα.δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα?

Runeward
05-05-11, 22:44
Φίλε Weather
Για να γίνω λίγο πιο αναλυτικός...
Γύρω από 2 εβδομάδες ήρθε ένας τεχνικός για νέα τηλεφωνική σύνδεση και μου είπε οτι οι γραμμές του σπιτιού είναι χάλια και ότι κάποια από τα καλώδια θέλουν άλλαγμα. Λέγοντας αυτά είπε ότι το Ιντερνετ θα σέρνεται και ότι θα με πετάει συχνότατα έξω (και τα 2 ισχύουν). Βλέποντας αυτά λοιπόν πήρα και είπα ότι έχω πολύ κακή σύνδεση και είπαν οτι θα προσπαθήσουν να το φτιάξουν ψηφιακά. (Υποθέτω πως είχα Fastpath όταν έγινε η σύνδεση εξού και τα 10 ms μόνο?) και τότε μου το άλλαξαν σε Interleaved για να έχει μεγαλύτερη σταθερότητα? Τώρα λοιπόν που θα διορθώσω τις γραμμές μπορώ να ξαναγυρίσω σε Fastpath? Και μία τελευταία ερώτηση: Είπες πως το SNRM είναι τόσο μετά από κάποιο up time. Είναι ανάλογό του? και τελικά πρέπει να έχεις μεγάλο ή μικρό SNR γιατί έχω καταμπερδευτεί...? το δικό μου κυμαίνεται απο 4.8 το οποίο μου φαίνεται γελία χαμηλό μέχρι και 11 το μέγιστο για Down και 10 με 12 το Up.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

weather1967
05-05-11, 23:12
Aκριβως φιλε μου για να εχεις μεγαλυτερη σταθεροτητα στο γυρισαν σε inteleaved ,Οταν διορθωσεις την γραμμη σου μπορεις να ζητησεις να στο γυρισουν σε fastpath και να δοκιμασεις να δεις αν εχει σταθεροτητα ,αν οχι ξαναγυρνας σε intereaved.

To snr ειναι ο θορυβος της γραμμης,δεν ειναι σταθερο παντα ,αναλογα τον θορυβο της γραμμης σου (crosstalk,η αν η γραμμη σου ειναι κοντα σε καλωδια τασης 220 volt κ.τ.λ).
Καλο ειναι να μην πεφτει κατω απο το 6-7 γιατι μπορει να υπαρχουν αποσυνδεσεις,για τον οτε το στανταρ ειναι το 9 η και το 10 αναλογα την περιπτωση της γραμμης.Αν σου ανεβασουν το snr απο το 9 που ειναι το stadar για τον οτε στο 10 σιγουρα θα χασεις κατι λιγο απο ταχυτητα,τα ping τα ιδια θα ειναι σχεδον.

Ναι με fastpath τα ping ειναι χαμηλα ,και μενα με τα 2 mbps fast path καπου στα 10 ηταν ,ενω στα 24 mbps interleaved ειναι καπου στο 40 με provider απο Αθηνα το τεστ φυσικα,βεβαια προσωπικα τα ping δεν με απασχολουν γιατι δεν ασχολουμε με παιχνιδια.

Runeward
06-05-11, 00:58
Κατάλαβα τι γίνεται δηλαδή είναι όλα βάσει Οτε... Το SNRM πως μπορώ να το αλλάζω τους λέω πως το θέλω και το φτιάχνουν αυτοί από εκεί εξ αποστάσεως με ένα απλό τηλεφώνημα όπως και από Interleaved σε Fastpath? Επίσης μήπως ξέρεις ή έχεις ακούσει ποτέ περίπτωση που στο http://www.speedtest.net/ μία να σε βγάζει στην Αθήνα και μία κοντά στην Ρόδο? κάτι παίζει με το IP μου γιατί μία με βγάζει με 79. κάτι και μία με 82. κάτι... στο 82 με βγάζει στην Αθήνα και με το 79 λες και είμαι στην Ρόδο ή κάπου εκεί στα δωδεκάνησα ενώ φυσικά είμαι στην Αθήνα... (είτε με το ένα είτε με το άλλο όμως σταθερά 40 ms έχω στης Αθήνας τον test server γι αυτό και μπερδεύομαι). Τέλος θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις (μίας και βλέπω ότι έχεις τεράστιες γνώσεις σε σχέση με μένα κατά πόσο είναι εφικτό ένα τοπικό δίκτυο 2 υπολογιστών στο ίδιο router (ενσύρματα φυσικά) πάνω σε αυτή τη σύνδεση με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή αν θα έχω μεγάλα προβλήματα με το να έχω 2 pc online σε τέτοια σύνδεση... Από άποψη Errors και Power είμαι καλά? και τι ακριβώς είναι αυτά?
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου και για τις χρησιμότατες πληροφορίες που μου έχεις ήδη δώσει καθώς και για τον χρόνο σου.
Να σε καλά.

[Insomniac]
06-05-11, 01:37
Runeward επειδή έχεις πέσει με τα μούτρα, θα σου συνιστούσα ψυχραιμία. Για αρχή ζήτα να πας σε fast path όπως είπαμε στην αρχή και μετά βλέπουμε. Όσο καιρό τεστάρεις την γραμμή ξεκίνα σιγά σιγά με τα διάφορα άρθρα στο forum ώστε να αποκτήσεις μια καλύτερη εικόνα για το τι και πώς (snrm, ισχύς, κτλ.).

weather1967
06-05-11, 09:20
Φιλε μου οπως σου προεπε και ο insomniac υπαρχουν στο forum αρθρα που μπορεις να τα διαβασεις και να καταλαβεις πολλα πραγματα απο τα στατιστικα του ρουτερ σου π.χ εδω

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

Υπαρχουν καποια προγραματα που μπορεις εσυ να ανεβοκατεβαζεις το snr ,διαβασε εδω

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511

Για τα λαθη της γραμμης διαβασε εδω

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21595

Μην δινεις βαση στο speedtest.net που σε βγαζει στην Ροδο .

Δεν θα εχεις προβλημα με 2 pc στο ιδιο ρουτερ.

Οσο για αυτο που ειπες οτι γνωριζω πολλα,αν και ηλεκτρονικος δεν ηταν αυτο το αντικειμενο μου, και παρα πολλα τα εμαθα και εγω μεσα απο το υπεροχο αυτο forum με τα τοσο κατατοπιστικα αρθρα που εχει,και με μελη που προθυμα μου εδιναν απαντησεις σε αυτα που δεν γνωριζα,ειμαι σιγουρος οτι με διαβασμα στο forum σε λιγο καιρο θα μπορεις και εσυ να βοηθας νεωτερα μελη που θα εχουν σαν τα δικα σου προβληματα.

Runeward
06-05-11, 10:27
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
Προσπαθώ να μάθω ώστε όπως είπε και ο weather να φτάσω στο επίπεδο να μπορώ να βοηθήσω και εγώ κάποιον σε σχέση με αυτά. Όπως μου προτείνατε και οι δύο θα ζητήσω αλλαγή σε Fastpath με το που θα διορθωθεί η γραμμή μου και θα σας πω τα αποτελέσματα.

ptoma
06-05-11, 13:04
Για αρχή απορώ γιατί όλοι αγνόησαν το γεγονός πως αν και στον ΟΤΕ έχει snr margin μόνο 6,8, όπως και το γεγονός ότι σε 10 ώρες λειτουργίας έχει αρκετές χιλιάδες λάθη η γραμμή του.

Κατά την δική μου άποψη έχει πρόβλημα με καλωδιώσεις και μάλιστα τις δικές του (όπως ανέφερε και ο τεχνικός που έφερε) οπότε με δεδομένο το πρόβλημα στις καλωδιώσεις, για ποιό λόγο να μπει στην διαδικασία αλλαγής οποιασδήποτε ρύθμισης από τον ΟΤΕ;

Το σωστό και λογικό θα ήταν να αλλάξει έστω και προσωρινά/πρόχειρα το κεντρικό καλώδιο του τηλεφώνου, να σταθεροποιήσει το snr margin στα 9 (που θα έπρεπε να είναι) και μετά να ασχολήθεί με οποιαδήποτε απορία ping ή καθυστέρισης, δεν μπορείς να έχεις χαμηλό ping με τόσα λάθη στην γραμμή.

weather1967
06-05-11, 14:28
Για αρχή απορώ γιατί όλοι αγνόησαν το γεγονός πως αν και στον ΟΤΕ έχει snr margin μόνο 6,8, όπως και το γεγονός ότι σε 10 ώρες λειτουργίας έχει αρκετές χιλιάδες λάθη η γραμμή του.

Κατά την δική μου άποψη έχει πρόβλημα με καλωδιώσεις και μάλιστα τις δικές του (όπως ανέφερε και ο τεχνικός που έφερε) οπότε με δεδομένο το πρόβλημα στις καλωδιώσεις, για ποιό λόγο να μπει στην διαδικασία αλλαγής οποιασδήποτε ρύθμισης από τον ΟΤΕ;

Το σωστό και λογικό θα ήταν να αλλάξει έστω και προσωρινά/πρόχειρα το κεντρικό καλώδιο του τηλεφώνου, να σταθεροποιήσει το snr margin στα 9 (που θα έπρεπε να είναι) και μετά να ασχολήθεί με οποιαδήποτε απορία ping ή καθυστέρισης, δεν μπορείς να έχεις χαμηλό ping με τόσα λάθη στην γραμμή.

To snr αναφέρθηκε στο μηνυμα #4 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4120433&postcount=4)

Στο μυνημα #8 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4120849&postcount=8) αναγραφεται η προταση <<Οταν διορθωσεις την γραμμη σου μπορεις να ζητησεις να στο γυρισουν σε fastpath και να δοκιμασεις να δεις αν εχει σταθεροτητα ,αν οχι ξαναγυρνας σε intereaved.>>

Οσο για το τελευταιο να σταθεροποιηση το snr δεν ειναι μόνο στο χερι του δυστυχως,αν η γραμμη του ΟΤΕ στην περιοχη του εχει πολλους χρηστες και εχει φαινομενα crosstalk η γενικα παλαια ποιοτητα καλωδιων στο δικτυο της περιοχης του,τοτε το snr εχει σκαμπανεβασματα,σε αλλους μικρα ,σε αλλους μεγαλυτερα.

Οσο για errors πολυ σωστα το επεσημανες.

[Insomniac]
06-05-11, 19:11
Για αρχή απορώ γιατί όλοι αγνόησαν το γεγονός πως αν και στον ΟΤΕ έχει snr margin μόνο 6,8, όπως και το γεγονός ότι σε 10 ώρες λειτουργίας έχει αρκετές χιλιάδες λάθη η γραμμή του.

Κλειδώνει σχετικά καλά για την εξασθένιση που έχει, γι'αυτό και τα 6,8db SNRM. Αν πέσει κάπως η ταχύτητα συγχρονισμού (σ'αυτό θα βοηθήσει και η αλλαγή σε fast path) θα φτιάξει και το SNRM και θα μειωθούν και τα λάθη. Ο χρήστης αναφέρει πως θέλει καλά pings. Αν έλεγε πως τον ενδιαφέρει πρωτίστως η ταχύτητα συγχρονισμού θα λέγαμε άλλα πράγματα. Το ότι πρέπει να γίνει εσωτερικός έλεγχος καλωδιώσεων κτλ. εξυπακούεται.

ptoma
07-05-11, 21:35
Από όσο ξέρω χαμηλό snr margin προκείπτει από μεγάλη εξασθένηση κυρίως λόγω καλωδιώσεων και απόστασης, (όχι ότι αποκλείεται και το cross talk, αλλά εκεί θα είχαν και άλλοι πρόβλημα στην περιοχή και ο ΟΤΕ για το αποφύγει θα είχε ανεβάσει επιπλέον το snr), και με δεδομένο ότι έφερε τεχνικό και του είπε ότι έχει πρόβλημα στις εσωτερικές του γραμμές θεωρώ πιο λογικό να αποκαταστήσει πρώτα το μέσο μεταφοράς των δεδομένων (καλώδιο) στον χώρο του και μετά να ζητήσει οποιαδήποτε τροποποίηση των ρυθμίσεων της γραμμής του, δεν νομίζω ότι οποιαδήποτε software ρύθμιση (όπως είναι η αλλαγή του data path) λύνει προβλήματα υλικού.

weather1967 έχεις δίκιο το αναφέρεις το snr στο μήνυμα #4 απλώς κατάλαβα ότι δεν το θεώρησες πρόβλημα, mea culpa :)

insomniac ναι μεν κλειδώνει καλά, αλλά με πάρα πολλά λάθη στην γραμμή, οπότε δεν νομίζω ότι το πόσο ψηλά κλειδώνει είναι σημαντικό προς το παρόν και όπως προείπα, με δεδομένο πρόβλημα στις καλωδιώσεις, η αλλαγή του data path δεν θα βοηθήσει και ιδιαίτερα, κατά την γνώμη μου.

Runeward
14-05-11, 15:25
Καλησπέρα σε όλους.
Επιτέλους σήμερα μου διόρθωσαν την γραμμή και μου έφτιαξαν το SNRM πλέον το πολύ να πάει μέχρι 8,5 και 9,5 οπότε όλα καλά. Δυστυχώς όμως τα HEC errors είναι πάρα πολλά και ανά τακτά χρονικά διαστήματα υπερβαίνουν τα 15 με 20 χιλιάρικα και εκέι αρχίζουν τα προβλήματα.
Με ένα restart στο router ξαναρχίζει από 0 αλλά συνήθως πρέπει να το κάνω ανά μισάωρο με μία ώρα το οποίο όπως καταλαβαίνετε έχει επιπτώσεις στη δουλεία μου. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειωθούνε τα HEC errors ώστε να μην έχω ή τουλάχιστον να μην ανεβαίνουν με τόσο ταχύ ρυθμό? Έχω διαβάσει τα αντίστοιχα posts στο forum αλλά δεν έχω ξεκαθαρήσει ακόμα στο μυαλό μου γιατί έχω τόσα πολλά και γιατί από τα 15.000-20.000 αρχίζει σέρνεται. Τέλος αν και πιστεύω πως τα HEC είναι το μεγάλο πρόβλημα έχουν και τα CRC και τα FEC κάποιο όριο το οποίο αν ξεπερασθεί δημιουργεί προβλήματα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ Weather και Insomniac είχατε απόλυτο δίκιο όλα καλά με ping και SNRM μετά την διόρθωση της γραμμής μου και αλλαγή σε Fast path. Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας.

ptoma
15-05-11, 19:03
Τα λάθη που βλέπεις δεν είναι λάθη/δευτερόλεπτο αλλά λάθη που εντοπίστηκαν στο χρονικό διάστημα που είναι συγχρονισμένη η γραμμή από την τελευταία επανεκκίνηση, οπότε το νούμερο που βλέπεις δεν παίζει ρόλο στο πόσο μεγάλο είναι, τα προβλήματα τα έχεις έτσι και αλλιώς. Δεν έχει άνω όριο πάνω από το οποίο θέλει επανεκκίνηση.

Τα λάθη αυξάνονται με την χρήση όχι με τον χρόνο, οπότε όσο περισσότερα τα δεδομένα που ζητάς τόσο περισσότερα και τα λάθη.

τα λάθη μειώνονται μόνο αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα καλώδια ή το ενεργό υλικό που είναι στο δίκτυο και πιθανόν να τα προκαλεί (ενεργό υλικό= ρούτερ, κάρτες δικτύου, φίλτρα κτλ), οπότε αν δεν βρεις ποιό από αυτά φταίει τότε θα συνεχίσεις να τα έχεις.

Το ότι μειώθηκε το ping σου δεν σημαίνει πως λύθηκε το πρόβλημα της σύνδεσης σου.

_FLIP_
15-05-11, 22:08
Τα λάθη που βλέπεις δεν είναι λάθη/δευτερόλεπτο αλλά λάθη που εντοπίστηκαν στο χρονικό διάστημα που είναι συγχρονισμένη η γραμμή από την τελευταία επανεκκίνηση, οπότε το νούμερο που βλέπεις δεν παίζει ρόλο στο πόσο μεγάλο είναι, τα προβλήματα τα έχεις έτσι και αλλιώς. Δεν έχει άνω όριο πάνω από το οποίο θέλει επανεκκίνηση.

Τα λάθη αυξάνονται με την χρήση όχι με τον χρόνο, οπότε όσο περισσότερα τα δεδομένα που ζητάς τόσο περισσότερα και τα λάθη.

τα λάθη μειώνονται μόνο αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα καλώδια ή το ενεργό υλικό που είναι στο δίκτυο και πιθανόν να τα προκαλεί (ενεργό υλικό= ρούτερ, κάρτες δικτύου, φίλτρα κτλ), οπότε αν δεν βρεις ποιό από αυτά φταίει τότε θα συνεχίσεις να τα έχεις.

Το ότι μειώθηκε το ping σου δεν σημαίνει πως λύθηκε το πρόβλημα της σύνδεσης σου.

υπαρχει καποιος που να μην εχει καθολου λαθη; ποτε;

ptoma
16-05-11, 11:11
Ναι, κανονικά αν όλα είναι σωστά τα λάθη ή δεν υπάρχουν ή είναι σε ποσοστά εξαιρετικά χαμηλά, Π.Χ. 1000 λάθη/έτος (με κίνηση 10+GB/μέρα), ωστόσο δεν είναι πολύ περίεργο ή πραγματικό πρόβλημα να έχεις ακόμα και μερικά λάθη/μέρα, ας πούμε 10-100 το πολύ. Αν έχεις πολλά περισσότερα όπως στην περίπτωσή του φίλου Runeward τότε αρχίζουν διάφορα θέματα, αποσυνδέσεις, κολλήματα, αργή σύνδεση κτλ.

Τα λάθη προκείπτουν όταν τα δεδομένα που παραλαμβάνονται δεν είναι σωστά λόγω (καλωδίωσης, προβληματικού σήματος, παρεμβολών, κτλ), οπότε ο υπολογιστής σου τα ξαναζητάει μέχρι που να έρθουν σωστα.
Στην ουσία βλέπεις το παρελθόν όταν κοιτάς τα λάθη στον ρούτερ, δηλ. πόσα λάθος πακέτα παραλήφθηκαν και ξαναζητήθηκαν.

CRC = λάθη που είναι τόσο σοβαρά που δεν διωρθώνονται και ξαναζητείται όλο το πακέτο
FEC = λάθη που τα διωρθώνουν οι αλγόριθμοι επισκευής λαθών (error corection)
HEC = το αντίστοιχο των CRC errors αλλά για το ΑΤΜ

Αν έχεις 1 από όλα ανεβασμένο συνήθως έχεις και αρκετά από τα άλλα.

με όλα αυτά που έχουμε πει μέχρι τώρα, η προσωπική μου άποψη είναι πως έχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση του και δίνω και ένα μικρό ποσοστό στον ρούτερ (αν δεν έχει δοκιμάσει άλλον, μια που δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα post πάλι...:whistle:)

_FLIP_
16-05-11, 16:40
εγω το μυριστηκα αλλιως.
παιζει οσοι ειναι σε 12αρι προφιλ να τους ανεβαινουν τα error αρκετα.
λογο του οτι ηδη υπηρχε καποιο προβλημα και εβαλαν καποιον σε 12αρι προφιλ.

ptoma
16-05-11, 20:20
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο, τα λάθη είναι λάθη και υποδεικνύουν πρόβλημα στην σύνδεση.

Η αλλαγή του προφίλ γίνεται για να αποφευχθούν αυτά τα λάθη, δεν είναι φυσιολογικό για οποιαδήποτε σύνδεση να έχει τόσα λάθη.

Τα λάθη είπαμε είναι δεδομένα που έρχονται λάθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.