PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με FreeAgent Go 1 ΤΒ..



balema
05-05-11, 12:18
Όταν τον συνδέω μου λέει ότι κάποια αρχεία μπορεί να έχουν χαθεί και επίσης όσο τον έχω συνδεδεμένο όλο και κάποιο αρχείο δείχνει να χάνεται. Επίσης ο υπολογιστής τον βλέπει κανονικά και όταν μπαίνω μέσα σαν αρχεία τα βλέπω αλλά αν θα προσπαθήσω να μπω και κολλάει και μετά τις πιο πολλές φορές δείχνει ότι χάθηκε τον εν λόγω αρχείο. Σας παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω και ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω γιατί είναι πολύτιμα τα αρχεία λόγω αρχειοθέτησης που έχω κάνει!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

rc31
05-05-11, 12:59
Να υποθέσω οτι το μηνημα οτι χαθηκε αρχειο στο βγάζει οταν τον σβηνεις ή τον αφαιρεις απο το συστημα .

Πριν τον αφαιρέσεις ή σβησεις θα τον κανεις ασφαλη κατάργηση και μετα θα τον αφαιρεις.

jim_p
05-05-11, 13:05
Καντου και ενα σκαναρισμα με το αντιβιοτικο σου ή με το malwarebytes για την περιπτωση που το αρχειο που βλεπεις να "χανεται" γινεται απλα κρυφο.

balema
05-05-11, 13:10
Πάντα τον κάνω ασφαλή κατάργηση και χάνω αρχεία και όσο τον έχω συνδεδεμένο! Α, σόρρυ αλλά ξέχασα να πω ότι έχει και bad sectors ύστερα από έλεγχο από το Πλαίσιο και απλά θέλω να μου προτείνετε πρόγραμα για να δω αν μπορώ να σώσω κάποιά από τα πολύτιμα αρχεία μου. Θα το δοκιμάσω αυτό jim_p αλλά χλωμό το κόβω...

f15
05-05-11, 14:08
Μάλλον ο σκληρός ....:goodnight:

balema
05-05-11, 14:25
ΟΚ αλλά δεν έχεις να προτείνεις ένα πρόγραμμα μπας και σώσω κάτι, αφού ακόμα τον αναγνωρίζει! Ευχαριστώ!

andreasp
05-05-11, 21:23
ΟΚ αλλά δεν έχεις να προτείνεις ένα πρόγραμμα μπας και σώσω κάτι, αφού ακόμα τον αναγνωρίζει! Ευχαριστώ!

Αφου τα βλέπεις τα αρχεία σου, γιατί δεν κάνεις copy paste?

balema
05-05-11, 21:37
Λογικό αυτό που λες αλλά μόνο που μπαίνω μέσα κολλάει και μετά όλο και κάτι χάνεται, και όταν έκανα copy paste ένα αρχείο έκανε error και δεν ολοκληρώθηκε το paste...:(

cranky
05-05-11, 21:38
Δοκίμασε με ένα Linux live cd.

balema
05-05-11, 21:43
Εεεεεεεεεεεε περίμενε γιατί τώρα χάθηκα, windows έχω, μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το πρόγραμμα; Το getdataback θα βοηθήσει; Να κάνω πρώτα το σκληρό image λέτε; Έχω χαθεί ειλικρινά και δε το κρύβω έχω πελαγώσει....

cranky
05-05-11, 22:24
Δεν είναι πρόγραμμα, είναι λειτουργικό.Να μήν κάνεις ούτε image, ούτε τίποτα.
Το Linux live cd το χρησιμοποιούμε για να παρακάμψουμε τα Win, ως εξής :

1.Κατεβάζεις την διανομή Ubuntu απο εδώ (http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download), και την αποθηκεύεις όπου σε βολεύει.
2.Το αρχείο που θα κατεβεί, τον καίς σαν .iso (όχι σαν απλό αρχείο data) σε cd ή dvd, μέ κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάψει .iso αρχεία.Τα περισσότερα, μπορούν.
3.Αφήνεις το cd/dvd που έκαψες μέσα στο drive, και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή.
4.Μπαίνεις στο bios, και επιλέγεις πρώτη συσκευή εκκίνησης, το drive (όπως , δηλαδή, όταν κάνεις φορμάτ).
5.Στην πρώτη οθόνη που θα σου εμφανίσει, επιλέγεις «Δοκιμή της διανομής, χωρίς εγκατάσταση» ή κατι παρόμοιο.
Συνήθως, είναι η πρώτη επιλογή.

Έχεις και δυνατότητα επιλογής γλώσσας.

Δεν θα γίνει καμμία απολύτως αλλαγή στον υπολογιστή σου.
Το Linux, θα τρέξει απο το cd, και όλη την δουλειά, θα την κάνει απο 'κεί.

6.Όταν βρεθείς στο περιβάλλον του Ubuntu, κούμπωσε τον δίσκο σε μιά usb θύρα, άνοιξέ τον, και πάρε τα data σου σέ άλλο δίσκο.

Επειδή το Linux δέν δίνει γράμματα στους δίσκους, τους αναγνωρίζεις απο το μέγεθος και το περιεχόμενό τους

Όπου δυσκολευτείς, ρώτα.

balema
06-05-11, 09:35
cranky σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά συγχώρεσε με θα προτιμούσα κάτι με μια εφαρμογή στα windows στυλ getdataback και να με συμβουλεύσετε τι βήματα να ακολουθήσω.... και πάλι σόρρυ cranky!

cranky
06-05-11, 09:40
Δεν έχεις κανένα λόγο να ζητάς συγνώμη.
Το Linux live cd το πρότεινα επειδή το έχω δουλέψει και είναι πανεύκολο.
Για το getdataback, δεν έχω ιδέα πως δουλεύει.

balema
06-05-11, 15:20
ΟΚ cranky!

Άλλη συμβουλή παιδιά;

mezger
06-05-11, 19:56
ΟΚ cranky!

Άλλη συμβουλή παιδιά;


Όσο τον χρησιμοποιείς, τόσο πιο πολλά δεδομένα χάνεις. Αν έχει όπως σου είπαν bad sectors λογικα δεν ειναι προβλημα της θήκης αλλά του σκληρού. Παρόλαυτα αν δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση η καλύτερη λύση είναι να τον βγάλεις και να τον συνδέσεις σαν εσωτερικό. Όπως και να χει πάρε ένα image και στο image να χρησιμοποιήσεις το getdataback ή όποιο άλλο πρόγραμμα για recovery θες.

balema
06-05-11, 20:01
mezger με ενδιαφέρει η εγγύηση γιατί ισχύει ακόμα και σκοπεύω όταν σώσω ότι μπορώ να το γυρίσω για αντικατάσταση! Το image με ποιο πρόγραμμα να το πάρω; Σα να είδα ότι έχει επιλογή τέτοια και το getdatback... το ξέρω ότι κάθε φορά χάνω πιο πολλά δεδομένα για αυτό περιμένω από αυτό το post να διαμορφώσω άποψη και μετά θα τον συνδέσω τον ρημάδι!

mezger
06-05-11, 20:07
Όντως στο κανει και το GDB, οπότε χρησιμοποίησε αυτό. Εκτός αν τα δεδομένα σου είναι πιο πολύτιμα από 500-1000 ευρώ, οπότε μην κάνεις τίποτα και δώστον να σου κάνουν κανονικό recovery, σίγουρα θα σωσουν περισσότερα πράγματα.

balema
06-05-11, 20:10
Για τις εργατοώρες που έχω χαλάσει για να τα φτιάξω είναι πολύτιμα αλλά δεν έχω αυτά τα λεφτά οπότε να τολμήσω να ρωτήσω αν ξέρετε ακριβώς ποιες ρυθμίσεις να βάλω στο getdataback;

mezger
06-05-11, 20:14
Δεν έχει και τόση σημασία, αφού παρεις το image δοκίμασέ τα όλα και άλλαξέ της τα φώτα. Δοκίμασε και άλλα προγράμματα(στο image παντα ε?), γιατι αν έχεις π.χ. το μισό αρχείο από μια φωτογραφία το GDB δε θα στο επαναφέρει σωστά, ενώ υπάρχουν άλλα εξειδικευμένα στο photo recovery που φτιάχνουν τα headers και μπορείς να δεις τη (μισή πλέον) φωτογραφία.

balema
06-05-11, 20:20
κατάλαβα... εμένα όλα βίντεο είνα,ι για την ιστορία απλώς το λέω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.