PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Tomshon TG585 v8 και Wifi. Παρακαλω προτεινετε router.



RAIDENSUB
05-05-11, 15:15
Γεια σε ολους. Το προβλημα μου ειναι το εξης:
Εχω εδω και περιπου 2 μηνες Conn-x 2mbit. Ο ΟΤΕ μου ειχε δωσει το router Huawei Echolife HG520c το οποιο αν και δεν με αποσυνδεε ποτε απο το internet, μου εκανε αποσυνδεσεις το wifi. Αφου ειχα παρει 3 φορες στην τεχνικη υποστηριξη και αλλαζα τισ ρυθμισεις που μου ελεγαν και αφου δοκιμασα και οτι ειχα βρει σε διαφορα forum, δεν εγινε τιποτα και οταν για 4η φορα μου ειπαν να το δωσω βλαβη και μου εφεραν αλλο. Μου εδωσαν το Tomshon TG585 v8 και ενω πιστευα πως λυθηκαν τα προβληματα στην αρχη, τελικα το Wifi κανει παλι τα ιδια. Με αποσυνδεει μερικες φορες για ενα δευτερολεπτο και αλλες φορες κανει προσπαθειες να συνδεθει για κανα τεταρτο. Επειδη μαλλον το προβλημα ειναι απο παρεμβολες και δεν βλεπω να λυνεται θα ηθελα να μου προτεινεται καποιο αλλο router να αγορασω με δυνατο σημα που να μηην ξεπερνα τα 50-70 Ευρω. Ευχαριστω πολυ.

Seitman
05-05-11, 15:35
Δοκίμασες να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής του wi-fi? Συνήθως αυτό λύνει τις αποσυνδέσεις.

RAIDENSUB
05-05-11, 16:13
Εχω δοκιμασει παρα πολλα κολπα. Εχω αλλαξει καναλι, εχω βαλει στατικη ip, εχω αλλαξει απο WPA2 σε WEP και WPA. Εκανα firmware update. Μετακινησα μεχρι και το ασυρματο τηλεφωνο μηπως φταιει αυτο αλλα χωρις αποτελεσμα. Τωρα εχω σπαστει και εχω μεινει απο ιδεες για αυτο ζηταω προτασεις για αλλο router. Ευχαριστω.

Seitman
05-05-11, 16:15
Μόνο ένα κανάλι άλλαξες? Συνήθως τα καθαρά είναι 9, 12, 13. Δοκίμασε αυτά τα τρία πρώτα και αν πάλι έχεις πρόβλημα, δοκίμασε τα ένα-ένα. Όλο και κάποιο θα βρεις.

Να υποθέσω ότι έχεις την τελευταία έκδοση για τους drivers της ασύρματης κάρτας ε?

semola
05-05-11, 17:20
Δοκίμασες με ενα άλλο υπολογιστή μήπως έχει πρόβλημα η ασύρματη κάρτα δικτύου;

cmaniac
05-05-11, 17:57
1) Ποια καρτα ασυρματου δικτυου εχεις
2) Ποιο firmware εχεις
3) Ποια καναλια εχεις επιλεξει και κατα προτιμηση επισυναψε μας ενα διαγραμμα απο το inssider, επεξεργασμενο ωστε να μην φαινονται mac addresses και ssids.

Για τα καναλια, δες την υπογραφη μου. Διαλεξε τα ενα ενα και αρχισε να κατεβαζεις απο το speedtest.ftp.otenet.gr. Αυτο το οποιο θα σου δωσει υψηλο throughput ειναι και το πιο σταθερο σε γενικες γραμμες. Να γνωριζεις οτι ακομα και τα εκατοστα παιζουν ρολο σε οτι αφορα τις παρεμβολες.

Επισης εχε κατα νου αυτη την εικονα
http://en.wikipedia.org/wiki/File:NonOverlappingChannels2.4GHzWLAN-en.svg

Ειναι πολυ κατατοπιστικη σε οτι αφορα το φασμα συχνοτητων και μπορεις να εξαγεις ευκολα συμπερασματα για τις παρεμβολες που δεχεσαι.

RAIDENSUB
06-05-11, 08:37
Εχω δοκιμασει τα καναλια 1,,5,6,10,11,13 και μπορει και κανενα αλλο που δεν θυμαμαι. Προσπαθω να νο φτιαξω 2 μηνες τωρα. Δεν νομιζω οτι εχει σχεση μετα καναλια γιατι ειμαι σε χωριο και δεν εχει αλλο σπιτι τριγυρω internet. Η καρτα μου ειναι Levelone WUA-0614 USB. Ο υπολογιστης του αδερφου μου εχει παλι Levelone αλλα εσωτερικη, δεν θυμαμαι το μοντελο. Ο αδερφος μου ειναι πιο κοντα και δεν τον αποσυνδεει, χαμηλωνει πολυ το σημα στο 1 mbit και πεφτει πολυ η ταχυτητα του. Για firmware αν εννοεις του router, πριν 3 μερες εκανα update με το 8.2.7.8 generic που νομιζω ειναι το τελευταιο. Για το inssider τι πρεπει να επισυναψω; Το GPX αρχειο; Ευχαριστω.

cmaniac
08-05-11, 01:18
Πεφτει πολυ η ταχυτητα του γιατι μαλλον συνδεεσαι εσυ και το router προσπαθει να κανει την συνδεση αξιοπιστη.

Σιγουρα καποιος απο τους 2 δημιουργει προβλημα. Δοκιμασε να ανανεωσεις τους drivers του USB σου κατεβαζοντας τους απο εδω (http://218.210.127.131/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=48&PFid=48&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false&Downloads=true#RTL8188SU).

Οσον αφορα το inssider, εφ οσον δεν υπαρχουν γυρω σπιτια με access points, εχει μικρο νοημα να ασχοληθεις με αυτο.

RAIDENSUB
10-05-11, 12:13
Εβαλα τους drivers αλλα δεν εγινε τιποτα.

cmaniac
10-05-11, 13:14
Σε τι αποσταση εισαι απο το router και ποσοι τοιχοι παρεμβαλλονται για να φτασεις σε αυτο?

RAIDENSUB
10-05-11, 14:30
Ειμαι σε αποσταση περιπου 8 μετρων και παρεμβαλονται 2 τοιχοι.

cmaniac
10-05-11, 17:39
Εαν οι τοιχοι ειναι απο τουβλο, τοτε δεν θα επρεπε να σε ανησυχει, αν ομως ειναι απο σκυροδεμα (τσιμεντο) και δη οπλισμενο (πχ οροφοι), τοτε πρεπει να τραβηξεις καλωδιο για αξιοπιστη συνδεση.

RAIDENSUB
10-05-11, 17:50
Απο οτι ξερω ειναι απο τουβλο.

Nikiforos
10-05-11, 18:52
το έχεις δει αυτό εδώ ? http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=463052 μπορείς να αλλάξεις κεραία και να έχεις ΠΟΛΥ δυνατότερο σήμα! επίσης μήπως μέσα από το router ρυθμίζεται η δύναμη εκπομπής του?

RAIDENSUB
11-05-11, 10:09
Δεν βρηκα καπου επιλογη για να δυναμωσω το σημα. Ο οδηγος δεν ξερω αν δουλευει με TG585 v8 αλλα και παλι μου φενεται πως θα τα κανω μανταρα αν τον δοκιμασω.

Nikiforos
13-05-11, 10:18
Τελικά δεν δυναμώνει από τις ρυθμίσεις όπως γίνεται με άλλα! ο οδηγός για να βάλεις κεραία κάνει και για V7 kai V8 αλλά μάλλον και στο V6 γίνεται. Πάντως αν δεν θες να το ανοίξεις δεν υπάρχει άλλη λύση, πρέπει να πάρεις άλλο ή να πάρεις AP σκέτο (που δεν είναι δλδ και adsl router).
Eγώ έχω αυτό : http://www.priveshop.gr/product.php?code=403108 που έχει ρυθμιζόμενη ισχύ, αποσπόμενη κεραια και βαζεις και στην ταρατσα αμα θες! και πολλά κολπα όπως repeater, client mode, access point mode κτλ.

cmaniac
15-05-11, 10:49
Προσωπικα θα κοιτουσα να μην εχω τοση εκπεμπομενη Η/Μ ακτινοβολια μεσα στο σπιτι μου για να πιανω καλυτερα το παντα αναξιοπιστο WiFi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.