PDA

Επιστροφή στο Forum : Λανθασμένη εκκαθάριση λογαριασμού ΟΤΕ



rdrnws
06-05-11, 11:55
Κατόπιν διακοπής τηλεφωνικής σύνδεσης έχω λάβει εκκαθαριστικό λογαριασμό ο οποίος θεωρώ ότι είναι εσφαλμένος. Συγκεκριμένα και ενώ η διακοπή έγινε μέσα στις δύο πρώτες εβδομάδες του τρέχοντος διμήνου (περιόδου χρήσης), ο ΟΤΕ επιχειρεί να με χρεώσει για περίπου 6 εβδομάδες.

Σημειώνω ότι εγώ προπλήρωνα τα πάντα (double play + διεθνή σύνολο 53 ευρώ το μήνα περίπου), πχ αν η περίοδος χρήσης ήταν 8 Φεβρ. με 7 Απριλίου, τα πάγια τα πλήρωνα για 8 Απριλίου με 7 Ιουνίου. Διακοπή έκανα στις 21 Φεβρουαρίου. Είναι δυνατόν να μου ζητάνε 90 ευρώ???

Και εν πάσει περιπτώσει εγώ τί πρέπει να κάνω τώρα λαμβάνοντας υπόψην τον περιορισμό ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό και μόνο εγγράφως ουσιαστικά μπορώ να επικοινωνήσω. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο σταθερό νούμερο να καλέσω (όχι 800άρι ούτε τα 13888 κλπ...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφορία.

Seitman
06-05-11, 12:03
Ο λογαριασμός εκδόθηκε πριν τη διακοπή?
Έχε κατά νου ότι πάγιο προπληρώνεται. Οπότε αν ο λογαριασμός εκδόθηκε πριν τη διακοπή, περιέχει τα πάγια της επόμενης περιόδου χρήσης. Συνεπώς περιμένεις να σου έρθει εκκαθαριστικός

rdrnws
06-05-11, 12:58
Ο λογαριασμός εκδόθηκε πριν τη διακοπή?
Έχε κατά νου ότι πάγιο προπληρώνεται. Οπότε αν ο λογαριασμός εκδόθηκε πριν τη διακοπή, περιέχει τα πάγια της επόμενης περιόδου χρήσης. Συνεπώς περιμένεις να σου έρθει εκκαθαριστικός

Έχουν εκδοθεί δύο λογαριασμοί, ένας πριν την διακοπή και ένας μετά. Ο μετά (εκκαθαριστικός???) μου ζητάει 90 ευρώ για περίοδο χρήσης δύο εβδομάδων (8 Φεβρουαρίου με 21 που έγινε η διακοπή), ενώ αναλογικά θα έπρεπε να μου ζητάει περίπου 27.

Seitman
06-05-11, 13:00
Πως αναλύονται αυτά τα €90?

rdrnws
06-05-11, 14:04
Πως αναλύονται αυτά τα €90?

Δυστυχώς δεν έχω μπροστά μου τον αναλυτικό...

weather1967
06-05-11, 14:45
Φιλε μου στο παρακατω λινκ εχει τηλεφωνα απο μερικα υποκαταστηματα οτε ,αν δεν βρεις το δικο σου μεσα στην σελιδα απλα ρωτα σε καποιο υποκαταστημα, να σου δωσουν το αναλογο τηλεφωνο.
Αν και προσωπικα θεωρώ τετοιου ειδους προβληματα θα ηταν καλο να τα ελυνες απο κοντα,με τον τελευταιο αναλυτικο λογαριασμο και τον προηγουμενο που θα προσκομισεις στον υπαλληλο,αλλα εφοσον εισαι μακρυα σου ευχομαι να βγαλεις ακρη.

http://www.search4it.gr/xrisima/xrisima_ote_til.html

DarthVader
06-05-11, 14:47
Ο λογαριαμός γράφει πάνω αριστερά "τελευταιος λογαριασμός-εξοφλείται μόνο ΟΤΕ";

tsioy
06-05-11, 15:00
Έχουν εκδοθεί δύο λογαριασμοί, ένας πριν την διακοπή και ένας μετά. Ο μετά (εκκαθαριστικός???) μου ζητάει 90 ευρώ για περίοδο χρήσης δύο εβδομάδων (8 Φεβρουαρίου με 21 που έγινε η διακοπή), ενώ αναλογικά θα έπρεπε να μου ζητάει περίπου 27.

Μήπως διέκοψες το double play πριν το δωδεκάμηνο; Αν ναι, έχει τέλος €50.
Μήπως έκανες κλήσεις σε κινητά άνω των 60' ή σε χώρες που δεν περιλαμβάνονται στο πακέτο των διεθνών;
Υποθέσεις κάνω, καθώς δε ξέρω κάτι για τον εκκαθαριστικό λογαριασμό.

geopapath23
06-05-11, 15:06
Αν είναι ο εκκαθαριστικός σου τότε λογικά θα έχουν κάνει λάθος.
Εμένα π.χ. στην περίπτωσή σου μου είχε έρθει πιστωτικό +4 ευρώ.
Τα λάθη του λογιστηρίου δυστυχώς είναι συχνά...

rdrnws
06-05-11, 17:39
Μήπως διέκοψες το double play πριν το δωδεκάμηνο; Αν ναι, έχει τέλος €50.
Μήπως έκανες κλήσεις σε κινητά άνω των 60' ή σε χώρες που δεν περιλαμβάνονται στο πακέτο των διεθνών;
Υποθέσεις κάνω, καθώς δε ξέρω κάτι για τον εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Όχι, οι κλήσεις προς κινητά και διεθνή δεν χρεώθηκαν εξτρά. Τέλος αποσύνδεσης πριν δωδεκάμηνο λογικά δεν θα πρέπει να υπάρχει γιατί το πακέτο το έχω χρόνια. Εκτός κι αν έγινε καμμιά αναβάθμιση ενδιάμεσα και το κοντέρ μηδένισε εκεί... Να κάτι προς έλεγχο.

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Προς το παρόν θα επιχειρήσω να βάλω ένα φίλο μου να τους καλέσει στο 13888 και βλέπουμε...

maik
06-05-11, 19:31
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Προς το παρόν θα επιχειρήσω να βάλω ένα φίλο μου να τους καλέσει στο 13888 και βλέπουμε...

Προς το παρον καλυτερα να δεις τι λεει η αναλυση του λογαριασμου σου. Αν βρεις λαθη τοτε στειλε τον φιλο σου να δει τι γινεται.

FuS
10-05-11, 02:30
Επίσης η κατάργηση (εντός 6μήνου) του πακέτου με τα διεθνή απεριόριστα έχει τέλος αποδέσμευσης 16,2 ευρώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.