PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι ετσι Κυρια Forthnet???



apos74
13-03-04, 02:22
Ειλικρινα μετανιωσα που εβαλα Forthnet.

Απο τα 35αρια με 40αρια που ετρεχα με την ACN, καταντησα να "τρεχω" με 15αρια και 20αρια.

Μιλαμε παντα για τις ιδιες ωρες και ta ιδια download.

Ε οχι και ετσι Κυρια Forthnet!!!
Ενταξει, ειπαμε εισαι η πιο φτηνη αυτη τη στιγμη αλλα τουλαχιστον αναβαθμισε τις γραμμες σου. Τοσο κοσμο εχεις παρει τελευταια.

Ρε παιδια, ειλικρινα σερνεται ειδικα τις μεσημεριανες ωρες.
Δηλαδη πληρωνουμε για 384 και αν εχουμε τη μιση ταχυτητα, να ειμαστε και ευχαριστημενοι!!!

Αν δεν λυσει το προβλημα συντομα, βλεπω να φευγει κοσμος για... αλλες πολιτειες.

Δεν παει αλλο.

Τους πηρα και τηλεφωνο για παραπονο και ειπαν οτι θα το διαβιβασουν στα μεγαλα αφεντικα. Τωρα αν μας γραψουν κανονικα, το ιδιο θα πραξουμε και εμεις.

Μαυρο και Δαγκωτο!!! :D :D

Φιλικα...

psyxakias
13-03-04, 02:25
Αν δεν λυσει το προβλημα συντομα, βλεπω να φευγει κοσμος για... αλλες πολιτειες. Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί...

να φύγουνε να ξεφορτώσει το δίκτυο :wink:

apos74
13-03-04, 02:29
Ελα που αντι να φευγει κοσμος, ερχεται ολοενα και καινουριος? Με τις τιμες που εχει ριξει και οσο οι αλλοι εξακολουθουν να ειναι ακριβοτεροι, παιρνει συνεχως νεο κοσμο. Και το προβλημα μεγαλωνει μερα με τη μερα. Ας ελπισουμε σε μια γρηγορη αναβαθμιση των γραμμων της λειαν συντομως. :roll: :roll:

psyxakias
13-03-04, 02:49
Η λύση είναι ΠΟΛΥ απλή.

Δευτέρα θα κάνω τα εξής:

- 3.000 ευρώ καταναλωτικό δάνειο από 2 τράπεζες
- 10.000 ευρώ από τοκογλύφους
- 6.000 θα πουλήσω ένα νεφρό
- 100.000 ευρώ αφού το παίξω ζιγκολό σε ηλικιωμένες κυρίες (γιαγιάδες όλου του κόσμου χαρείτε)

Και έτσι λοιπόν μαζεύω (άνετα άνετα) 119.000 ευρώ.

Λοιπόν.. 119.000 / 12 / 6 = 1652

Άρα μπορώ να πληρώσω σε 1652 άτομα την διαφορά FORTHnet με TELLAS (6 ευρώ) για 12 μήνες... για να φύγουνε να πάνε TELLAS και να ξεφορτώσει η FORTHnet.

Όποιος θέλει να βοηθήσει, πάρτε με τηλέφωνο: 1-800-KANO-TA-PANTA-GIA-TIN-DSL

Piece of cake... Από Δευτέρα θα πετάει η FORTHnet :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kadronarxis
13-03-04, 02:54
χαχαχαχαχα πολύ καλό!
Αλλά μόνον 6000 ευρώ για ένα νεφρό;Παραπάνω είναι. Καντο 15,000 ευρώ.Τόσο πρέπει να πάει περίπου... :lol:

psyxakias
13-03-04, 02:59
Αυτό σε χάλασε;;;

Άρα θεώρησες δεδομένο ότι μπορώ να βγάλω 100.000 ευρώ σε μια μέρα από ηλικιωμένες κυρίες...

Μήπως... ΜΗΠΩΣ λέω γνωρίζεις ... επειδή το έχεις κάνει και εσύ και ξέρεις τα έσοδα από το συγκεκριμένο επάγγελμα; χαχαχαχαχα

kadronarxis
13-03-04, 03:02
Μεταξύ μας πάντα, έχει και μερικές γιαγιάδες αστέρια!!!!
:lol: :lol: :lol:

apos74
13-03-04, 03:06
Η γρια κοτα εχει το ζουμι!!!! :D :D :D

PhoiNiX
13-03-04, 05:33
Δείτε εδω

http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5158

PALADIN
13-03-04, 09:15
ευτυχώς που υπάρχει καί ο PhoiNiX.

το έχουμε πεί πολλές φορές η Φορθνετ ετοιμάζεται να παραλάβει 2 αναβαθμίσεις,
μία στο εντός Ελλάδος δίκτυο καί μία Εξωτερικού.
Η πρώτη είναι σχεδόν έτοιμη, η άλλη είναι άλλα 155Μ με Λονδίνο καί αναμένεται τέλος Μαρτίου.

mindtrapper
13-03-04, 10:12
Δηλαδη συντομα τα πραγματα θα στρωσουν ετσι;

ravenloft4
13-03-04, 12:19
Σε 3 εβδομάδες τελειώνει η συνδρομή μου στην forthnet στην οποία είμαι συνδρομητής απο πέρσι τον Ιούλιο.
Επειδή η κατάσταση πλέον έχει γίνει απελπιστική, Πέμπτη μεσημέρι πήρα τηλέφωνο
στην Tellas και ζήτησα να γίνω συνδρομητής.
Αφού έδωσα τα στοιχεία μου, ο τύπος της Tellas μου έδωσε ένα activation id και μου είπε να πάρω τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα σε 24 ώρες γιά τα περαιτέρω.
Επειδή δε φημίζομε για την υπομονή μου, μπήκα στο site της Tellas και έκανα
το activation μόνος μου σε 1 λεπτό. Ένα φιλαράκι που ήταν online εκείνη την στιγμή μου έδωσε τους dns servers καιστο δεύτερο λεπτό ήμουν Online με Tellas.
Ταχύτητες:40-42kb/s {forthnet 15-20)
Pings με εξωτερικό: 70-94 Γερμανία Αγγλία, 50-60 Ιταλία.
(forthnet 170-250)
Το μεγάλο fault της forthnet για μένα δεν ήταν ότι μπούκωσε απο την μεγάλη ζήτηση...αλλά ότι 3 φορές που πήρα τηλέφωνο προσπαθούσε να ρίξει το μπάλάκι στα dslams του OTE.

(Μιλάω πάντα για μεσημεριανές-απογευματινές ώρες, τις υπόλοιπες ώρες πήγαινε καλά και η forthnet)

nanas
13-03-04, 13:30
παιδιά μην ανησυχείτε και με την ΤΕΛΛΑΣ έτσι ήταν στην αρχή όταν εβαζαν όλοι ΤΕΛΛΑΣ. μετά την αναβάθμιση όμως όλα ήταν έντάξει. άρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι λίγη υπομονή μέχρι να ανμαβαθμιστεί και η forthnet.

kostthem
13-03-04, 15:50
Εμένα γιατί πετάει πάλι (Forthnet) εδώ και 3-4 μέρες? Μέσο όρο download από servers 43-47 και από το μουλάρι 25-35.

ogenikos
13-03-04, 16:47
Ρε παιδιά ο φίλος μας ο kostthem είναι ο μόνος που δεν έχει ούτε είχε ποτέ πρόβλημα ενώ όλοι οι άλλοι ρίχνουν μπινελίκια συνεχώς αυτός πετάγεται και μας κουφαίνει με κάτι 45-47 downloads και τρελαινόμαστε...(εγώ πάνω απο 39-40 δεν έχω δεί στην σύνδεσή μου ούτε με τελλασ ούτε με forthnet ή netcard), μπράβο ρε kostthem ή πρέπει να είσαι πολύ κολόφαρδος ή δεν μετράς σωστά τα download σου...εύχομαι να ισχύει το πρώτο..
Πάντως καλύτερα να πληρώνεις λιγότερα και να σέρνεσαι παρά περισσότερα και να σέρνεσαι πάλι.... :lol: :wink:

kadronarxis
13-03-04, 16:52
Λες ε;
Εγώ δεν το πιστεύω αυτό.Αφού είναι κέντρο κατάκεντρο. Είναι να μην έχει καλές ταχύτητες;

kostthem
13-03-04, 17:55
Πριν 10-15 μέρες είχα πρόβλημα φίλε μου. Διήρκησε περίπου δέκα μέρες. Θα προσπαθήσω να επισυνάψω ένα screenshot.

PALADIN
13-03-04, 18:00
ogenikos,

εγώ τώρα πριν την αναβάβμιση με Φορθνετ έχω γύρω στα 40-42 σε normal συνθήκες.
την ίδια ώρα με Τελλάς έχω 44-46.

Σε ώρες αιγχμής η Φορθνετ μπορεί να πέσει στα 30 καί η Τελλάς στα 40.

Σέ ώρες ΜΗ αιγχμής η Φορθνετ είναι στα 44-46 καί Τελλάς στα 46-47+

Ολα αυτά πριν τελειώσει η αναβάθμιση της Φορθνετ.

kostthem
13-03-04, 18:16
Παιδιά, αυτό είναι ένα τυχαίο download που έκανα από εξωτερικό τώρα που είδα τα post. Συνυπολογίστε και τα συνολικά downloads, αν κάνω restart σίγουρα θα πάει πιο γρήγορα. Server εξωτερικού.

Δεν έχω κανένα λόγω να λέω ψέματα...

kostthem
13-03-04, 18:18
Sorry, πήρε την αριστερή πλευρά (δεν είμαι καλός σε αυτά). Θα ξαναδοκιμάσω

kostthem
13-03-04, 18:20
Edit: το δεύτερο screenshot το εβγαλα.

PALADIN
13-03-04, 18:25
εγώ αυτή την στιγμή κατεβάζω από Cnet.com με 43-44, με Φορθνετ.
καί όλα αυτά πρίν παραλάβουν τα νέα κυκλώματα.

PALADIN
13-03-04, 18:28
kostthem,

δεν χρειαζόταν να το ξαναποστάρεις.
στο πρώτο πόστ έκανες scroll-right καί τα έβλεπες όλα.

καλύτερα σβήσε το δευτερο.

kadronarxis
13-03-04, 18:33
Μπράβο κώστα....Χαίρομαι :lol: Πριν από μια βδομάδα περίπου είχα και εγώ 40-41(παραπάνω δεν πάει λόγω αλκατέλ :( )

Άσε εμένα με έχει τελειώσει κανονικά.Κατεβάζω με 30-32 KB/sec, και συνέχεια έχω ppp link down.
Βάλανε 51 χρήστες σε dslam για 50 άτομα.και καταλαβαίνεις τι γίνεται.
Πήρα το 121.Θα περιμένω απο δευτέρα.

kostthem
13-03-04, 18:35
Τελευταίο screenshot (όποιος νομίζει ακόμα πως λέω ψέματα, θα του στείλω με pm την διεύθυνσή μου να δει από κοντά).


Ναι, εκνευρίστηκα λίγο. Δεν τα παίρνω από την Forthnet ούτε από κανέναν.

kostthem
13-03-04, 18:37
kadronarxis,


Πίεση στον ΟΤΕ φίλε μου.. συνέχεια!


(Βέβαια, όταν φταίει ο provider, όπως έχει φταίξει στο παρελθόν, πίεση και εκεί)

kadronarxis
13-03-04, 18:55
Μη συζητάς!!!
Είμαι σίγουρος ότι δεν θα βρουν πρόβλημα και θα νευριάσω άσχημα. Θα περιμένω μέχρι Δευτέρα... :(

GP
13-03-04, 19:04
Βάλανε 51 χρήστες σε dslam για 50 άτομα.και καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Εε;

Gothic
13-03-04, 20:39
Εγώ πάντως απο την πρώτη μέρα είμαι σταθερά στα 40k/s. Καλή ιδέα, να αδειάζει σιγά σιγά μπας και δω 46k/s.

kostthem
13-03-04, 20:48
Gothic,

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν.

Οπότε, αλλάζω πολιτική:

Guys,μαύρα χάλια η Forthnet και ειδικά τώρα που δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά τιμής με Tellas δεν λέει να μείνετε :mrgreen: !

dantouan
13-03-04, 21:12
SIMPLY THE BEST

Takis_Kal
13-03-04, 21:42
Εγω στην Καλαματα με forthnet πιανω ανετα 40-45

apos74
14-03-04, 00:03
Λοιπον παιδες, το σιγουρο ειναι οτι μεσα σε συντομο (ελπιζουμε) χρονικο διαστημα, ολοι οι ISP´s θα ριξουν τις τιμες τους σε επιπεδα Forthnet ή και λιγο χαμηλοτερα.

Αυτο θα ειναι αρκετα καλο γιατι οι πελατες θα αρχισουν να διαμοιραζονται και θα αραιωσει το "μπουκωμα" της Forthnet.

Αν υπολογισουμε οτι μεσα στον Μαρτιο αναμενεται και η πολυποθητη αναβαθμιση των γραμμων της, τοτε σιγουρα θα δουμε ασπρη μερα.

Αρκει φυσικα και ο πΟΤΕ να πραξει τα αναλογα απο μεριας του και να κανει κατι για τα περιφημα DSLAM του που ειναι πιταρισμενα σε καποιες περιοχες.

Ολοι για ενα σκοπο. Γρηγορο και φτηνο DSL.

Oxι μονο να λεμε οτι ειμαστε Ευρωπη.

Πραξεις Κυριοι υπευθυνοι. Πραξεις!!!

mojitive3
14-03-04, 01:41
Λοιπον παιδια, ειμαι Αγγλια αυτη τη στιγμη αλλα συντομα επιστρεφω Ελλαδα και σκεφτομαι για dsl connection.

Εχω δει σε διαφορες εταιριες τιμες κτλ. αλλα φανταζομαι οτι η τελικη τιμη 8α ειναι πολυ μεγαλυτερη.

Οποιος εχει συνδεση ας γραψει ποια περιπου ειναι η συνολικη μηνιαια τιμη (παγια κτλ) και ποσα ευρω περιπου κοστιζει η εγκατασταση, ενεργοποιηση κτλ. για ενα πακετο 384/128.

Εγκυκλοπαιδικα παντως, για συνδεση 1Μ πληρωνω περιπου 50 ευρω (34.99 λιρες), ενω δε χρειαστηκε να πληρωσω ουτε μια λιρα για modem, εγκατασταση και ενεργοποιηση.

tetris
14-03-04, 02:23
my friend u know what it means greek lamogia? tha mathis molis erthis sto elladistan

mojitive3
14-03-04, 02:28
Ναι δυστυχως ακομα στην Ελλαδα το να χεις μια σοβαρη συνδεση 8εωρειται πολυτελεια... :cry:

GeorgeH
14-03-04, 03:18
Υπολογισε κοντα στα 60 euro το μηνα.25 στον ΟΤΕ και 25 στον ISP(25 euro ειναι η πιο φθηνη συνδεση με Forthnet)+ το φπα, παμε κοντα στα 60 euro.Θα πληρωσεις βεβαια και ενα τελος ενεργοποιησης γυρω στα 40 euro με φπα, αλλα και την αξια του μοντεμ που θα σου βγει περιπου αλλα 100 euro τελικη.Οποτε υπολογισε... Α, υπαρχει και η επιλογη να φωναξεις τους τεχνικους του ΟΤΕ να ερθουν να σου φερουν το μοντεμ(!!!!) οποτε και θα σε χρεωσουν και ενα τελος εγκαταστασης 55 euro περιπου τελικη.Εχουμε δρομο ακομα φιλε μου... Ειναι μακρυς ο δρομος για την ευδαιμονια!!! :wink:

apos74
14-03-04, 03:36
Αραγε ποτε θα φτασουμε να πληρωνουμε το 1 Μbps περι τα 50 Ευρωπουλακια?? :roll: :roll:
Και οταν (ΑΝ) καποτε φτασουμε εκει, αραγε, που θα εχουν φτασει οι αλλοι?
Γιατι παντα θα πρεπει να ακολουθουμε τους αλλους απο μακρια?
Γιατι Ελλαδαρα μας :?: :?: :?: Γιατι :?: :?: :?:

GeorgeH
14-03-04, 03:47
Ε κοιτα οσο μπροστα και να νομιζεις οτι ειναι δε μπορουν να το δινουν και δωρεαν... Εταιρειες ειναι και το κερδος τις ενδιαφερει.Απλα, επειδη ειναι σοβαρες εταιρειες που σεβονται τον εαυτο τους και τους πελατες τους, γνωριζουν οτι το παν ειναι η αναπτυξη και συνεπως η υιοθετηση νεων τεχνολογιων.Οποτε οταν με το καλο εμεις παμε εκει που λες φιλε apos74, μαλλον δε θα κανουν χρηση της aDSL αλλα θα εχουν προχωρησει σε πολυ ανωτερες τεχνολογιες... Οπως συμβαινει στην Αμερικη παραδειγματος χαριν.Γινεται της Ποπης απο νεες τεχνολογιες... της τεχνολογιας το κιγκλιδωμα κοινως!!! 8)

PALADIN
14-03-04, 09:41
apos74,

Απ'ότι 'εχω κατλάβει εσύ πρέπει να έχεις πρόβλημα με το κύκλωμα του ΟΤΕ.
Η φορθνετ είναι σε διαδικασία αναβάθμισης αλλά τις ώρες μη αιγχμής, δηλ. νωρίς το πρωϊ δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.
Αρα θα πρέπει να κάνεις μία δοκιμή νωρίς το πρωϊ ή να πάρεις μια ΝetΚαρτα για να δοκιμάσεις πρώτα την σύνδεσή σου αναφορικά με το DSLAM/ATM (που είναι θέματα ΟΤΕ).

Τώρα στην ερωτησή σου:
"Αραγε ποτε θα φτασουμε να πληρωνουμε το 1 Μbps περι τα 50 Ευρωπουλακια?? "

Νομίζω ότι αυτό θα γίνει με την αυξηση των ξένων επενδήσεων στον τομέα των τηλεπικοινωνιών στην χώρα μας. Απο μόνες τους οι ετειρείες μας, χωρίς τα λεφτά της ΕΕ, δεν θα είχαν κάνει τίποτα, ακόμα με τα 56Κ dialup θα είμασταν.

Gordon`s
14-03-04, 12:09
Πρέπει να πω μερικά πράγματα κι εγώ, γιατί μου ήρθαν και δύο pm σχετικά με το θέμα. Τα στοιχεία:
1) Alcatel κέντρο
2) Speedtouch 530i(over ISDN)
3) Forthnet.

Λοιπόν, εδώ στα Γιάννενα που βρίσκομαι, τελευταία η forthnet κάνει κάτι περίεργα. Αλλά, δεν νομίζω πως φταίει η ίδια. Οι ταχύτητες κυμαίνονται σε απελπιστικά επίπεδα αλλά ανάλογα το τι και πως κατεβάζω. Για παράδειγμα με bittorrent εδώ και 1 εβδομάδα δεν το έχω δει περισσότερο από 25kb/s ενώ πριν έπαιρνα το μέγιστο μου που είναι 42kb/s. Σε έρευνα μου σχετικά με το θέμα κατέληξα ότι φταίγανε οι trackers. Όμως, αν ανοίξω 2 torrents η ταχύτητα όχι μόνο δεν μοιράζεται αλλά πέφτει κιόλας, αθροιστικά. Προς το παρόν αναζητώ tracker να δοκιμάσω..
Στο μουλάρι τώρα που με έχει φάει τη ζωή, χθες, το ξανανοιξα στην μαύρη απελπισία μου και κατέβαζε κατά διαστήματα μέχρι και 38kb/s, λαμβάνοντας υπόψην και μερικά kb από το upload η σύνδεση τερμάτιζε.. Μετά κόπηκε το ρεύμα..
Από http τώρα, πάντα πιάνω τα μέγιστα, αρκεί να μην έχω τίποτα άλλο ανοιχτό!
Από ftp φτάνει μέχρι 30kb/s αλλά πάλι αν το αφήσω μόνο του..

Το συμπέρασμα μου είναι ότι τις μέγιστες ταχύτητες τις πιάνει το κάθε πρόγραμμα αρκεί να δουλεύει μόνο του! Εμένα το μυαλό μου πάει στο router, εσείς τι λέτε?

Καλημέρα.
Πότης

shakm
14-03-04, 14:55
Και οταν (ΑΝ) καποτε φτασουμε εκει, αραγε, που θα εχουν φτασει οι αλλοι?

Ας το αφήσουμε αυτό.. Πάντα θα πονάει :(
(ετός αν γίνει το "θαύμα" του ανταγωνισμού και στήσουν κανένα παρακλάδι οι telecom όλων των ισχυρών ευρωπαϊκών χωρών :roll: )

Μη ξεχνάμε (όπως προανέφερε ο dsl_ole) ότι φταίνε και τα κυκλώματα του οτε. Στην αρχή και εγώ γκρίνιαζα πολύ για τη forthnet 384 μου, αλλά όταν είδα άλλους με διαφορετικό isp και τα ίδια χάλια στο dslam μου (ειδικά ένα φίλο με acn 512 που έπιανε σχεδόν τα ίδια με μένα ! --> max 32-35 !!)κατάλαβα οτι φταίει και ο οτε.
Για μένα δηλ. ισχύει αυτό που έγραψε κάποιος σοφός εδω μέσα, καλύτερα να πληρώνεις λίγα για χάλια σύνδεση - παρά περισσότερα πάλι για χάλια σύνδεση :lol: . Το μόνο κριτήριο που μας έχει μείνει σε αυτό το dslam είναι η τιμή δυστυχώς.. :(

xakasou
14-03-04, 18:26
η κατάσταση έτσι θα συνεχίσει, είναι προφανές.
οταν η τελλας "εσπασε" τις τιμές το σεπτέμβριο τράβηξε πολύ κόσμο και αρχές Δεκεμβρίου μπούκωσε. μολις εκανε αναβάθμιση είδαμε φως και όσοι βρίζανε, την επομένη πανηγυρίζανε.
το ίδιο και η φόρθνετ, έριξε τις τιμες Ιανουάριο, αρχές Μαρτίου γέμισε, τωρα όπου νάναι θα αναβαθμίσει και θα ανακουφιστεί πάλι ο κόσμος.

Νομίζω κι εμεις σαν χρήστες πρέπει να κάνουμε λίγη υπομονή γιατί έτσι θα πέσουν τα κόστη των εταιρίων κι ο κύκλος ΠΤΩΣΗ ΤΙΜΩΝ-ΜΠΟΥΚΩΜΑ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ θα συνεχίζεται προς όφελός μας!

apos74
15-03-04, 01:04
Την Forthnet την εχω εδω και 1 εβδομαδα. Πριν απο αυτην ειχα για καμια 10 μερες ACN. Μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα παιδια. ΑΝ δεν ειχα χρησιμοποιησει την ACN τοτε πραγματι δεν θα ηξερα την διαφορα.

Αλλα οφειλω να ομολογησω οτι η Forthnet σε ωρες μη αιχμης, πηγαινει αρκετα καλα.

Εχτες το βραδυ, αρκετα αργα ομως, κατεβαζα 2 βιντεακια με 20 Kbps το καθενα. Καλα ειτανε μπορω να πω. Θα μπορουσε και καλυτερα αλλα.... Τεσπα.

Φιλε dsl_ole, παρε παραδειγμα την κινητη τηλεφωνια και το ποσο εχει εξελιχθει στην χωρα μας. Αρχισαμε απο τους τελευταιους στην Ευρωπη και φτασαμε να ειμαστε σχεδον απο τους πρωτους. Πολυ μεγαλη εξελιξη μεσα σε 10 χρονια σχεδον.

Μακαρι το ΜΙΣΟ της κινητης τηλεφωνιας να συμβει με τις τεχνολογιες του διαδικτυου. Τι αλλο θα θελουμε. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mindtrapper
15-03-04, 05:42
Να συμβεί το ολόκληρο... 8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.