PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο ερωτησούλες



Es_PagAn
06-05-11, 15:58
Έκανα μόλις αίτηση για μεταφορά από Forthnet σε Wind. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1. Το ρουτερ που μου έστειλαν, διάβασα ότι παίρνει μόνο του κωδικούς κλπ. Εγώ όμως θέλω να χρησιμοποιήσω τον δικό μου ρούτερ που έχει και voip επάνω και καταπληκτικό QoS. Πώς θα μπορέσω να μάθω userid και password;

2. Επειδή χρησιμοποιώ voip από Viva και easycall τα οποία λειτουργούν μια χαρά, στο δίκτυο της Wind θα λειτουργούν ή έχουν τίποτα φραγές;

rc31
06-05-11, 17:35
Wind & Viva παιζουν κανονικα .

Ζητα userid & password απο την wind .

Seitman
06-05-11, 17:52
Δε χρειάζεται πλέον και στην wind username & password για τη σύνδεση στο internet. Θα "δουλέψει" μια χαρά με αυτούς που έχεις τώρα.

PliSkiN
06-05-11, 19:51
Ακριβώς. Κανονικά θα παίζει σωστά με οποιοδήποτε Username και Password. Αν δεν παίρνει IP τότε κάνε τηλέφωνο στη Wind για να σου δώσουν τα Username & Password να τα περάσεις χειροκίνητα

greg89
07-05-11, 03:05
Ακριβώς. Κανονικά θα παίζει σωστά με οποιοδήποτε Username και Password. Αν δεν παίρνει IP τότε κάνε τηλέφωνο στη Wind για να σου δώσουν τα Username & Password να τα περάσεις χειροκίνητα

συνηθως αποστελλονται και με sms στο κινητο που εχεις δηλωσει στην αιτηση σου αν οχι, τοτε μπορεις να πραξεις οπως ειπε ο φιλος

vdanasto
07-05-11, 13:17
συνηθως αποστελλονται και με sms στο κινητο που εχεις δηλωσει στην αιτηση σου αν οχι, τοτε μπορεις να πραξεις οπως ειπε ο φιλος

Δεν στέλνουν κωδικούς. Είναι όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, μπορείς να βάλεις ότι θέλεις στα πεδία username/password και θα παίξει χωρίς πρόβλημα.

thenetpoet
07-05-11, 15:33
οι επιπλεον κωδικοι χρειαζονται μονο για να ανοιξεις το email σου.

vdanasto
07-05-11, 16:16
οι επιπλεον κωδικοι χρειαζονται μονο για να ανοιξεις το email σου.

Ναι, έχεις δίκιο. Το είχα ξεχάσει, λαμβάνεις ένα μήνυμα με κωδικούς για WebMail, WebSMS κλπ.

thenetpoet
07-05-11, 19:39
Ναι, έχεις δίκιο. Το είχα ξεχάσει, λαμβάνεις ένα μήνυμα με κωδικούς για WebMail, WebSMS κλπ.
λες και χρησιμοποιει κανεις το mail του isp του :)

vdanasto
07-05-11, 19:51
λες και χρησιμοποιει κανεις το mail του isp του :)

Αληθεύει :p.
Το WebSMS δεν είναι άσχημο όμως :).

Es_PagAn
09-05-11, 02:22
Δε χρειάζεται πλέον και στην wind username & password για τη σύνδεση στο internet. Θα "δουλέψει" μια χαρά με αυτούς που έχεις τώρα.
Εννοείς ο παλιός μου Voip router, έτσι; Δηλαδή θα τον αφήσω απλά ως έχει (δεν θα συνδέσω τον καινούργιο της Wind), δεν θα αλλάξω τίποτα και μόλις γίνει η αλλαγή από Forthnet που είμαι τώρα σε Wind αυτός απλά θα παίζει με τα υπάρχοντα credentials (της Forthnet);

PliSkiN
09-05-11, 02:55
Ναι, θα πρέπει να παίξει κανονικά όπως ήταν με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις

Es_PagAn
26-05-11, 18:30
Λοιπόν, σήμερα με μετέφεραν στο δίκτυό τους. Όντως, ο ρούτερ συνδέεται με τα credentials της Forthnet.
Το πρόβλημα είναι, ότι ενώ μέχρι τώρα σε όποιον πάροχο κι αν ήμουν είχα πάντα πάνω από 22000kbps/1000kbps, τώρα στην wind κλειδώνει στα 2044/508.
Το βάζουν από την αρχή χαμηλά για κάποιο λόγο;

thenetpoet
26-05-11, 18:47
μηπως δεν εχει ολοκληρωθει η μεταφορα? δεν το βαζουν χαμηλα για αρχη..
Δοκιμασες με το ΖΤΕ?

cmaniac
26-05-11, 18:48
Μα τι γινεται, 2ος με προφιλ 2αρας ΟΤΕ και 3ος με upload 512 χωρις λογο..

schumifer
26-05-11, 18:58
Μάλλον η γραμμή σου είναι ασετάριστη ακόμη.
Δώσε πλήρη στατιστικά!

thenetpoet
26-05-11, 19:17
Μα τι γινεται, 2ος με προφιλ 2αρας ΟΤΕ και 3ος με upload 512 χωρις λογο..

ας μας πει ο φιλος αν εχει λαβει ειδοποιηση οτι ενεργοποιηθηκε.. μπορει απλα να εγινε η μεταφορα γραμμης στο dslam και οχι ολοκληρωση συνδεσης.
στους 250.000 χρηστες παντως δεν ειναι και πολλοι οι 2-3 ;)

nnn
26-05-11, 19:20
Μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση ακόμα και παίζει μονόπολο ?

cmaniac
27-05-11, 02:36
Μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση ακόμα και παίζει μονόπολο ?
Μονοπολο δεν θα επρεπε να παιζει, τα καλωδια τα πειραζει μια φορα ο τεχνικος του DSLAM.


ας μας πει ο φιλος αν εχει λαβει ειδοποιηση οτι ενεργοποιηθηκε.. μπορει απλα να εγινε η μεταφορα γραμμης στο dslam και οχι ολοκληρωση συνδεσης.
στους 250.000 χρηστες παντως δεν ειναι και πολλοι οι 2-3 ;)

Για την ακριβεια 3 στους 1084 χρηστες της Wind στο adslgr.com.

thenetpoet
27-05-11, 08:14
Για την ακριβεια 3 στους 1084 χρηστες της Wind στο adslgr.com.
σωστος, αλλα και παλι ~3 τοις χιλιοις... :)

Es_PagAn
31-05-11, 21:14
Τους πήρα πάλι σήμερα τηλέφωνο δίνοντάς τους και τα στατιστικά που μου είπαν (βάλε το ρούτερ μας, μόνο του, χωρίς τηλέφωνα, με κοντό καλώδιο @@ριές δηλαδή, μέχρι τώρα δεν είχα προβλήματα, αυτά τα κάνεις όταν για πρώτη φορά ενεργοποιείσαι, που πρέπει να ελέγξεις συνδεσμολογίες κλπ, εγώ είμαι 6 χρόνια πάνω σ' αυτή τη γραμμή, τέλος πάντων).
Ηταν πάνω κάτω τα ίδια που μου δίνει και το Fritz!box, δηλαδή με είχαν κλειδώσει σε 2Mbps πόρτα μάλλον.

Τώρα βλέπω αυξήσαν την ταχύτητα, αλλά χαμήλωσε το SNR, πριν είχα 32 στο down, τώρα, έχω 13.

Μα, τί κάνουν; :angryr:


Receive Direction Send Direction
Max. DSLAM data rate kBit/s 12224 1024
Min. DSLAM data rate kBit/s 128 32
Attainable data rate kBit/s 20928 988
Current data rate kBit/s 12218 988

Latency 7 ms 7 ms
Bit swap on off
Seamless Rate Adaption off off
Impulse Noise Protection 4.7 1.4
L2 Power mode enabled - -

Signal-to-noise ratio dB 13 9
Line attenuation dB 16 9
Power cutback dB 2 0

baskon
31-05-11, 21:24
Και οταν θα σου χαμηλωσουν και αλλο το sn margin Θα ανεβασεις ακομα περισσοτερο ταχυτητα...
Ετσι παν αυτα.30αρια snr ξεχασε τα.Μονο σε 2αρες γραμμες....
Οσο ανεβαινει η ταχυτητα πεφτει το snr...
Ακομα και μεσα στο dslam να ησουν αμφιβαλλω αν θα εβλεπες sn margin Πανω απο 15 με 24αρα ταχυτητα....
Δε ξερω στη wind τι γινεται αλλα ολες οι εταιριες εχουν ενα sn margin στο οποιο κλειδωνουν...
Φορθνετ 6,Οτε 9 ,Hol 11...
Μιας και ο συγχρονισμος εξαρταται απο το sn margin αναλογα με το τι sn margin εχουν ρυθμισει πιανεις και την αναλογη ταχυτητα μεχρι την οποια φτανει η γραμμη σου με το συγκεκριμενο snr...

thenetpoet
01-06-11, 10:15
Και οταν θα σου χαμηλωσουν και αλλο το sn margin Θα ανεβασεις ακομα περισσοτερο ταχυτητα...
Ετσι παν αυτα.30αρια snr ξεχασε τα.Μονο σε 2αρες γραμμες....
Οσο ανεβαινει η ταχυτητα πεφτει το snr...
Ακομα και μεσα στο dslam να ησουν αμφιβαλλω αν θα εβλεπες sn margin Πανω απο 15 με 24αρα ταχυτητα....
Δε ξερω στη wind τι γινεται αλλα ολες οι εταιριες εχουν ενα sn margin στο οποιο κλειδωνουν...
Φορθνετ 6,Οτε 9 ,Hol 11...
Μιας και ο συγχρονισμος εξαρταται απο το sn margin αναλογα με το τι sn margin εχουν ρυθμισει πιανεις και την αναλογη ταχυτητα μεχρι την οποια φτανει η γραμμη σου με το συγκεκριμενο snr...

η wind κλειδωνει default σε snr 9. μπορεις βεβαια να ζητησεις να πας σε snr 6.

cmaniac
02-06-11, 11:08
Και σε κλειδωσαν στα 12. Παμε αλλη μια, παρτους ξανα τηλεφωνο και ζητα τους ελευθερο προφιλ, SNRM 6 και fast path.

Για να μην παιδευεσαι, ασε τα τηλεφωνα και επικοινωνησε απο εδω http://www.wind.com.gr/TopMenu/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7.aspx

........Auto merged post: cmaniac πρόσθεσε 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


σωστος, αλλα και παλι ~3 τοις χιλιοις... :)

750 στους 250.000 :whistle:

thenetpoet
02-06-11, 12:53
τα προφιλ ειναι ολα 24αρια, αυτο που αλλαζει ειναι αν για καποιο λογο to dlm δει οτι υπαρχει θεμα ασταθειας, ανεβαζει το snr για σταθεροτητα.

........Auto merged post: thenetpoet πρόσθεσε 5 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........



750 στους 250.000 :whistle:

δηλαδη 0,3% ή 3 τοις χιλιοις ;)

cmaniac
02-06-11, 13:16
δηλαδη 0,3% ή 3 τοις χιλιοις ;)

Και ποσους ακομη πιθανους πελατες μπορουν να επηρεασουν αυτοι οι 750 σαφως δυσαρεστημενοι χρηστες ωστε να μην μεταβουν στην wind; Κατα Μ.Ο. 10 ατομα ο καθενας; ;)

thenetpoet
03-06-11, 16:46
Και ποσους ακομη πιθανους πελατες μπορουν να επηρεασουν αυτοι οι 750 σαφως δυσαρεστημενοι χρηστες ωστε να μην μεταβουν στην wind; Κατα Μ.Ο. 10 ατομα ο καθενας; ;)

το churn των πελατων ειναι κατι φυσιολογικό και συνηθισμένο. Είναι αδύνατον οταν μιλας για εκατονταδες χιλιάδες να είναι όλοι ευχαριστημένοι, να πάνε όλες οι ενεργοποιήσεις χωρίς πρόβλημα, κτλ. κτλ.
Και μη ξεχναμε οτι οπως αρνητικά επηρεάζουν οι δυσαρεστημένοι, ομοίως θετικά επηρεάζουν και οι πολύ περισσότεροι ευχαριστημένοι.
Η wind σε ένα χρόνο ο οποίος μάλιστα είναι και ζόρικος οικονομικά, έχει διπλασιάσει τους συνδρομητές dsl, άρα μάλλον θετικά πάει το πράμα.
Είναι και το θέμα της εξοικονόμησης χρημάτων που μετράει, έτσι ώστε κάποιος αν έχει σημαντική οικονομική ωφέλεια από το κόστος της συνδρομής, να δέχεται και μερικά προβλήματα.

Nick2k2
03-06-11, 17:58
Παιδιά και εγώ ενεργοποιήθηκα σήμερα τελικά, αλλά παρατηρώ κάποια περίεργα. Kαταρχάς τα στατιστικά της γραμμής είναι αυτά:

Rate (Up/Down) 1021/17691 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.7/5.4 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 12.3/21 db
Output Power (Up/Down) 12/17 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1195/17308 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 2

Αλλά για κάποιο λόγο το actual download δεν ξεπερνάει τα 12mbps, κατεβάζω με max 1.40mb/sec δηλαδή, είναι αρκετά μεγάλη διαφορά με την ταχύτητα κλειδώματος. Ενώ μέχρι πριν λίγες ημέρες που ήμουν με την On Telecoms όταν κλείδωνα σε ταχύτητες πάνω απο 16mbps κατέβαζα με 1.60mb/sec. Δηλαδή στην πρώτη περίπτωση είχα 13mbps actual download rate με ταχύτητα κλειδώματος τα 16.3mbps ενώ τώρα έχω 11mbps actual rate με κλείδωμα στα 17.6mbps. Πολύ περίεργο μου φαίνεται, μήπως υπάρχει κάποιο cap στην ταχύτητα απο την Wind; Kαι κατα δεύτερον αρκετά συχνά με πετάει για να αλλάξει IP χωρίς να χάσει τον συγχρονισμό, συνήθως καθε μισή με μια ώρα το κάνει... Μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ ή να περιμένω να δω πως θα πάει και μετά να πάρω να τους το αναφέρω. Γιατι με προβλημάτισαν αρκετά αυτά τα 2, και κυρίως το συχνό reconnect για αλλαγή IP....

@ ADSLgr.com All rights reserved.