PDA

Επιστροφή στο Forum : SIP εναντίον Skype: Κάντε την "ανοικτή" επιλογή...



anon
03-10-06, 10:54
Πηγή: http://www.madpenguin.org/cms/?m=show&id=7577
Συγγραφέας: Matt Hartley (http://madpenguin.org/cms/index.php/?m=search&opt=search_proceed&nnet_author=1&nnet_catid=-&search_conjunction=AND&keywords=TWF0dCBIYXJ0bGV5&page=1)

Κατα την διάρκεια των προηγούμενων μηνών, βρέθηκα πολλές φορές μπερδεμένος στην προσπάθειά μου να βρώ έναν καλό πάροχο VoIP για το linux σύστημά μου. Πολλοί λοιπόν, θιασιώτες του Linux περιμένουν ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς ένα SIP Phone, και αντιδρούν και στην ιδέα χρήσεως του Skype στα συστήματά τους. Μετα απο μια μικρή έρευνα, αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί...

Skype: Αφαιρώντας πόρους, σταγόνα - σταγόνα συνεχώς...

Μια μικρή πληροφορία που δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος αγνοεί, είναι όταν εγκαθιστείς το Skype client, αφαιρει πόρους απο το σύστημα τρέχοντας σε κατάσταση supernode κατα διαστήματα. Σίγουρα δεν είναι συνέχεια έτσι, αλλά παρόλα αυτά, η ιδέα ότι το πισί μου παραδίδει όλους τους πόρους για τις VoIP κλήσεις κάποιου άλλου με τρελλαίνει.


Σίγουρα έχεις κάποιες ωραίες επιλογές κειμένου με το Skype, και για να είμαι ειλικρινής, τις είχα ούτως ή άλλως με το GAIM. Τελικά, ποιός θάθελα το Skype εξαρχής; Με το Skype, καταρακώνω τον υπολογιστή μου, και πρέπει ακόμηα να δώ τον εαυτό μου στον καθρέπτη και να κουνήσω το κεφάλι μου με αηδια. "Πάρε ένα Sip Phone" μου λένε συνεχώς οι φίλοι μου.


Το χειρότερο απο όλα, εαν χάσεις το Skype login name, τότε καλή τύχη για να πάρεις πίσω τα χρήματά σου απο τον SkypeIn & SkypeOut. Μιλώντας πάντα για μένα, οι φίλοι δεν αφήνουν φίλου να χρησιμοποιούν Skype.


To λιγότερο απο δύο κακά: Το έργο Gizmo

Τώρα θα πρέπει να είμαι σαφής, ότι παρόλο το Gizmo δεν είναι ανοικτό λογισμικό, χρησιμοποιούν το SIP πρωτόκολλο. Φαντάζομαι ότι μπορούμε να τους συγχαρούμε που τυχαίνει να καλύπτουν τις ανάγκες των χρηστών, έτσι;


Καθόλου. Η' είναι ανοιχτκό λογισμικό ή τίποτα.
Αυτό ειναι το σημείο απο το οποίο έρχονται οι περισσότεροι - ανοιχτό λογισμικό ή τίποτα, σωστά; Μην ανησυχείτε, σας καταλαβαίνω απόλυτα. Δυστυχώς, ο περισσότερος κόσμος δουλεύει επάνω σε Windows. Μέχρι σήμερα, η καλύτερη επιλογή που έχω βρεί για το linux συστημά μου είναι το Ekiga (αυτό που ήταν γνωστό ως gnomemeeting). Ειναι μέχρις στιγμής το καλύτερο VoiP λογισμικό που έχω χρησιμοποιήσει στο linux. Εαν η χρήση ενός προγράμματος κλειστού κώδικα είναι τελειωμένη υπόθεση, τουλάχιστον μην χρησιμοποιείτε κάτι που θα μετατρέπει τον υπολογιστή σας σε supernode (χάνοντας πόρους) ή να χάσετε χρήματα γιατί απλά έχετε χάσει/ξεχάσει το login name. Μια απο τις πρώτες σκέψεις μου, είναι το project Gizmo. Εχει bugs, το user interface είναι λίγο παρατραβηγμένο, αλλά δουλέυει αρκετά καλά.



Ωραία, και πως με βοηθά αυτό όταν θέλω να καλεσω τους φίλους μου στα Windows; Μα φυσικα με την beta έκδοση του Ekiga για Windows! Θα υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που θα νομίζουν ότι το netmeeting είναι πιο σωστή επιλογή, αλλά θα διαφωνήσω. Δεν είναι ανοιχτό, είναι πολύ παλιά εφαρμογή και πρέπει να φύγει απο την μέση...


Τελικές σκέψεις

Σήμερα παρουσίασα μερικές επιλογές που μπορειτε να σκεφτείτε. Εαν θέλετε να χρησιμοποιείτε το Skype, ωραία... Αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν τουλάχιστον το Gizmo, ή ακόμη καλύτερα το άλμα σε Ekiga. Κάθε χρήστςη Linux έχει τις αγαπημένες του εφαρμογές, αλλά στο τέλος, τι καλό έχει εαν ο άνθρωπος με τον οποίο προσπαθείς να επικοινωνήσεις δεν χρησιμοποιεί συμβατό σύστημα για να δεχτεί την κλήση;

nnn
03-10-06, 15:54
Sip all the way.
Με όποια πλατφόρμα και αν χρησιμοποιείται.

golity
03-10-06, 17:18
Sip all the way.
Με όποια πλατφόρμα και αν χρησιμοποιείται.
Και εγώ συμφωνώ με το SIP :oneup:

Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια, γιατί υπάρχει πρόβλημα το να υπάρχει μια πολύ καλή εφαρμογή κλειστού κώδικα που υποστηρίζει το πρωτόκολλο SIP για Linux συστήματα! Το Opera που είναι κλειστού κώδικα και σαν πρόγραμμα άψογο και το χρησιμοποιούν πάρα πολλοί στο Linux είναι κάτι κακό; :hmm:

alefgr
03-10-06, 19:50
Το skype είναι μία εταιρεία και το sip εκατοντάδες. Τί σημαίνει αυτό; Ότι πολύ απλά αν δεν σου αρέσει μιά εταιρεία, παίρνεις το voip τηλεφωνάκι σου και πας σε άλλη, ενώ στην περίπτωση του skype ... άσε καλύτερα να μην πω τι παίρνεις... :mad:

spirosta
03-10-06, 23:03
ενώ στην περίπτωση του skype ... άσε καλύτερα να μην πω τι παίρνεις... :mad:

Δεν παίρνεις κάτι... Απλά μένεις με το... (που πήγε το μυαλό σας??) στο χέρι..


ps. Μένεις με το skype εννοούσα...

Trackman
05-10-06, 03:59
Το sip το γνωρίζουμε όλοι .Το θέμα είναι ποιο έχει καλύτερη ποιότητα προς pstn κλήσεις??

euri
05-10-06, 09:09
Η ποιότητα των κλήσεων δεν καθορίζεται από το πρωτόκολλο επικοινωνίας, αλλά από τον codec που χρησιμοποιείται.

anon
05-10-06, 10:17
Και πως χρησιμοποιείται. Μην ξεχνάμε ότι εαν χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο framerate, έχεις μεγαλύτερα πακέτα, άρα χρειάζονται λιγότερα ανα δευτερόλεπτο (το γνωστό πακετοπρόβλημα και η αντιμετώπιση του i-call), αλλά μπορεί να αυξηθεί σημαντικά το jitter και σε drops πακέτων έχεις μεγάλα κενα στην φωνή.... αυτά...

Trackman
08-10-06, 18:39
To sip δείχνει να επικρατεί

anon
08-10-06, 18:46
δεν νομίζω ότι ακόμα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Το skype έχει μεγάλο πελατολόγιο...

Trackman
09-10-06, 01:57
To sip έχει ποιο ανταγωνιστικές τιμες

anon
09-10-06, 09:34
Το ξέρω και εγώ με SIP παίζω. Αλλά το skype είναι πιο εύκολο για τις μάζες. Τώρα που βγαίνουν και έτοιμα για skype, ip phones...... Ολοι οι φιλοι μου 'εξω skype έχουν. Τι τους έχω πεί, τι τους έχω κάνει, δεν αλλάζουν.... εκεί.... skype....

zeibekis
09-10-06, 10:45
Ξέρω οτι είναι και το θέμα του thread αλλά γιατί όχι και τα 2

arisgr
16-06-07, 00:25
Παιδια ενας καθηγητης μου προτεινε για πτυχιακη το SIP.
Τι λετε?Μου φαινετε δυσκολουτσικο και δεν εχω ιδεα!

Εκτος αυτου,ειναι κατι το οποιο ειναι συγχρονο?Χρησιμοποιειται ευρεως??

Ευχαριστω

sonic
16-06-07, 10:45
To skype παίζει ως supernode μόνο όταν είναι ανοιχτό σωστά? Όταν παίζει ως supernode για τι κατανάλωση πόρων μιλάμε?

aspirin
18-06-07, 14:57
Αυτό με την κατανάλωση πόρων, δεν κατάλαβα. Εφαρμογή είναι, δε θα καταναλώσει πόρους?
Το μόνο κακό με το skype είναι οι αυξημένες τιμές κλήσεων σε σταθερά. Κατα τ'αλλα η ποιότητα είναι χίλιες φορές καλύτερη από οποιοδήποτε άλλο sip. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά σαν το Skype ρε γμτ, τίποτα. Αφήστε που χρησιμοποιεί μικρό bandwith και η ποιότητα διατηρείται πάντα άψογη. Δε ξέρω τί σκ@τ@ έχουν κάνει με αυτό το πρόγραμμα αλλά δουλεύει πολύ καλύτερα

plouf
18-06-07, 17:09
Αυτό με την κατανάλωση πόρων, δεν κατάλαβα. Εφαρμογή είναι, δε θα καταναλώσει πόρους?
Το μόνο κακό με το skype είναι οι αυξημένες τιμές κλήσεων σε σταθερά. Κατα τ'αλλα η ποιότητα είναι χίλιες φορές καλύτερη από οποιοδήποτε άλλο sip. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά σαν το Skype ρε γμτ, τίποτα. Αφήστε που χρησιμοποιεί μικρό bandwith και η ποιότητα διατηρείται πάντα άψογη. Δε ξέρω τί σκ@τ@ έχουν κάνει με αυτό το πρόγραμμα αλλά δουλεύει πολύ καλύτερα

σχετικά με την ποιότητα σε SIP εχεις δοκιμάσει e-voice με ΙΡ phone px. SIEMENS GIGASET C450IP (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=35311&category=562)

aspirin
18-06-07, 17:33
'Οχι δε δοκίμασα. Δε περιμένω όμως μεγάλη βελτίωση γιατί το πρόβλημα είναι στις sip εταιρείες και στο πακετοπρόβλημα. Μερικές εταιρείες του εξωτερικού έχουν άθλια ποιότητα με ελλάαδα όπως το lowratevoip. Η icall είναι σαφώς καλύτερη ποιότητα αλλά τή μία δουλεέυει και την άλλη όχι. Χάλια δλδ.

plouf
19-06-07, 03:12
'Οχι δε δοκίμασα. Δε περιμένω όμως μεγάλη βελτίωση γιατί το πρόβλημα είναι στις sip εταιρείες και στο πακετοπρόβλημα. Μερικές εταιρείες του εξωτερικού έχουν άθλια ποιότητα με ελλάαδα όπως το lowratevoip. Η icall είναι σαφώς καλύτερη ποιότητα αλλά τή μία δουλεέυει και την άλλη όχι. Χάλια δλδ.

απλώς δοκίμασε το....

aspirin
19-06-07, 08:52
Δεν είναι πολύ εύκολο να το δοκιμάσω έτσι απλά! Αλλά τέσπα, αν βρώ κάποιον που το έχει θα το δανειστώ για μερικές ώρες.

dchatz
28-06-07, 16:54
Θα ήθελα να αναφέρω ότι σε corporate περιβάλλον όπου η πρόσβαση στο δίκτυο γίνεται μόνο μέσω proxy και μόνο η πόρτα 80 παραμένει ανοικτή το skype δουλεύει μία χαρά.
Αν καταφέρει κάποιος να δουλέψει SIP σε τέτοιο περιβάλλον να μου πει και εμένα πως γίνεται.

aspirin
28-06-07, 17:24
Απλά μην το ψάχνεις.

megahead13
18-10-07, 03:37
Επαναφέρω το θέμα, μιας και αυτές τις μέρες παίζω κι εγώ με VoIP (φοιτηταράς στο Edinbra γαρ...). Δυστυχώς, πριν φύγω από την πατρίδα δεν πρόλαβα να κάνω τις δοκιμές μου όπως ακριβώς θα ήθελα (ελέω ενός προσωπικού προβλήματος, but that's another story...). Τεσπά, με τα πολλά, αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση δείχνει να είναι το Skype. Webcam και φωνή παίζουν απροβλημάτιστα ή σχεδόν απροβλημάτιστα, μια και το dsl που έχω στην εστία μόνο dsl δεν είναι... :down: :evil: Όταν παίζω από linux η ποιότητα φωνής αγγίζει το ιδανικό με ελάχιστες διακοπές. Από winbloze υπάρχουν αρκετά προβλήματα, ιδιαίτερα όταν σηκώνω την κάμερα (άντε να δούμε πότε θα δούμε video support στο λινουξοskype). Υποθέτω πως αυτό έχει να κάνει με την καλύτερη υλοποίηση του TCP/IP στο linux...

Αν και το ekiga θα ήταν η ιδανική λύση για μένα (η webcam παίζει απροβλημάτιστα), δυστυχώς δεν μπορώ να συνδεθώ με την άλλη μεριά του σύρματος. Δοκίμασα και με το linphone, το οποίο υποστηρίζει το ekiga και την κάμερά μου, αλλά χωρίς επιτυχία. Το κακό είναι ότι από Ελλάδα μεριά, δεν υπάρχει το απαραίτητο τεχνικό background για να λύσουμε το πρόβλημα... :(

Δοκίμασα και με το Wengophone, αλλά ακόμα και στο test call, η ποιότητα είναι τραγική με 1000αδες διακοπές, τόσο στο linux, όσο και στα win, Χώρια δε που στο linux, αν και βλέπει την κάμερα, το αποτέλεσμα είναι μια πράσινη εικόνα με σκιές... :down:

Έκανα και μια απόπειρα με MSN Messenger, αλλά... :rofl:

Συνεπώς για την ώρα Skype, αναμένοντας το video support στο linux, και στο μέλλον ελπίζω στο Ekiga...

ΥΓ Άσχετο: Εκεί στο Ekiga, φτιάχτε ένα GUI της προκοπής...

ariadgr
19-10-07, 19:00
Επαναφέρω το θέμα, μιας και αυτές τις μέρες παίζω κι εγώ με VoIP (φοιτηταράς στο Edinbra γαρ...). ... Τεσπά, με τα πολλά, αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση δείχνει να είναι το Skype. Webcam και φωνή παίζουν απροβλημάτιστα ή σχεδόν απροβλημάτιστα, μια και το dsl που έχω στην εστία μόνο dsl δεν είναι...

Το Skype είναι πολύ αποτελεσματικό σε σχέση με τα άλλα VoIP, πίσω από firewalls και proxy servers, και μάλλον πίσω από τέτοια βρίσκεσαι. ;)

megahead13
20-10-07, 22:35
Το Skype είναι πολύ αποτελεσματικό σε σχέση με τα άλλα VoIP, πίσω από firewalls και proxy servers, και μάλλον πίσω από τέτοια βρίσκεσαι. ;)
Όχι, δεν είναι αυτή η περίπτωση... 100% μπορώ να στο πω αυτό

@ ADSLgr.com All rights reserved.