PDA

Επιστροφή στο Forum : Σικάλεως... πολύσπορο... γερμανικό... Γεια σου ΟΤΕ με τα ωραία σου!



New Bee
06-05-11, 22:26
Αφού λοιπόν μας άφησε χρόνους η Netone είπα κι εγώ να επιστρέψω στον ΟΤΕ. Στη μια γραμμή δηλαδή που είχα μεριζόμενο, γιατί στην άλλη προτίμησα Forthnet (ευτυχώς; )

Όλα ωραία και καλά με την επικοινωνία, πολύ εξυπηρετική υπάλληλος κτλ. Μέχρι που φτάνει η αποφράδα σημερινή ημέρα και κατά τις 11 το πρωΐ διαπιστώνω ότι δεν έχω ίντερνετ. Μετά από ένα μπαράζ τηλεφωνημάτων όπου ο ΟΤΕ μου έλεγε ότι δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμα ενώ η Netone μου έλεγε ότι έχω ενεργοποιηθεί από τον ΟΤΕ και άρα δεν έχω πλέον ίντερνετ από αυτούς, διαπιστώνω ότι δίκιο έχει η Netone. Είχε αργήσει να ενημερωθεί το σύστημα του ΟΤΕ.

Φοβερή ταχύτητα θα πείτε, δεδομενου ότι την αίτηση την έστειλα μόλις χτες! Όντως, μόνο που υπάρχει ένα προβληματάκι... Χτες που έκανα την αίτηση μου είπαν ότι το νωρίτερο που μπορούν να μου στείλουν το ρούτερ είναι στις 13 Μαΐου, οπότε και κανόνισα για τη συγκεκριμένη μέρα. Ακολουθεί ο εξής διάλογος με το 13888:

Εγώ: Έχω ενεργοποιηθεί στο ConnX αλλά δεν μου έχετε στείλει ακόμα το router. Γιατί ενεργοποιείτε το ConnX και κόβετε τον προηγούμενο πάροχο πριν στειλετε το ρούτερ;
Τηλεφωνήτρια: ....
Εγώ: Το ωραίο είναι ότι πριν λίγες μέρες είχε τηλεφωνήσει πωλητής του ΟΤΕ και μου έλεγε ότι μπορεί να είσαστε λίγο ακριβοί, αλλά το πλεονέκτημα είναι ότι αν σας επιλέξω δε θα μείνω ούτε δευτερόλεπτο χωρίς ίντερνετ κατά την μετάβαση από την Netone. Τώρα θα μείνω μια βδομάδα χωρις!
Τηλεφωνήτρια: ...
Εγώ: Τέλος πάντων, τί μπορεί να γίνει τώρα; Μήπως μπορούμε να επιστρέψουμε στην Netone μέχρι να έρθει το ρούτερ;
Τηλεφωνήτρια: Αυτό δεν γίνεται, αλλά μπορούμε να σας δώσουμε username και password για να τα χρησιμοποιήσετε στο ρούτερ του άλλου πάροχου μέχρι να παραλάβετε του ΟΤΕ
Εγώ: Μα απ'όσο ξέρω το ρούτερ της Netone είναι κλειδωμένο..
Τηλεφωνήτρια: Τί εννοείτε; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο... όλα τα ρούτερ μπορούν να χρησιμοποιηθούν με όλους τους παρόχους.
Εγώ: Μάλιστα. Καλά, δεν θα κάνουμε συζήτηση τώρα. Κάπου νομίζω ότι έχω ξεχασμένο ένα ρούτερ. Δώστε μου το username και το password.
Τηλεφωνήτρια: Θα αφήσω σημείωση για να σας τηλεφωνήσουν από το αρμόδιο τμήμα
Εγώ: Να μου τηλεφωνήσουν; Δηλαδή δεν μπορείτε να μου τα δώσετε εσείς;
Τηλεφωνήτρια: Όχι, θα σας πάρουν από το αρμόδιο τμήμα
Εγώ: Σε περίπτωση που δεν με πάρουν, μήπως υπάρχει κάποιο τηλέφωνο για να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους;
Τηλεφωνήτρια: Όχι, θα σας πάρουν από το αρμόδιο τμήμα
Εγώ: Μάλιστα. Μήπως ξέρετε τί ώρα περίπου;
Τηλεφωνήτρια: Μέχρι τις 10 που κλείνει η υπηρεσία θα σας πάρουν
Εγώ: Τί εννοείτε "κλεινει η υπηρεσία"; Δεν υπάρχει τηλεφωνική υποστήριξη μετά τις 10;
Τηλεφωνήτρια: Γυψοσανίδα στο τζάκι, ανάγλυφη ταπετσαρία και καναπέ γωνία

Δεν είπε αυτό ακριβώς, αλλά το νόημα ήταν το ίδιο. Αφού πέρασαν κάποιες ώρες ξαναπήρα και η συζήτηση (με άλλον τηλεφωνητή) ήταν ακριβώς η ίδια. Δεν ξέρω αν έχω μαγικές ικανότητες, αλλά είχα ένα εντονότατο προαίσθημα ότι δεν θα μου τηλεφωνήσουν τελικά μέχρι τις 10. Και επαληθεύτηκα!

Τελικά άρχισε να επανέρχεται η μνήμη μου και να θυμάμαι γιατί είχα φύγει από τον ΟΤΕ, όταν ακόμα ήταν ελληνικός. Αλλά και ως Γερμανικός, διαπιστώνω ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά.

Θα μου λείψει πολύ η Netone μου φαίνεται...

semola
06-05-11, 22:38
Κάπως έτσι κι εγώ.Ενεργοποιήθηκα 21/4 και το router το παρέλαβα στις 3/5.
Ευτυχώς που είχα router και μετά απο κόπο απέκτησα user name και pass και έκανα την δουλειά μου γρήγορα.
Πάντως πολλή μπέρδεμα σ'όλη την διαδικασία εκεί στον ΟΤΕ.

kostthem
06-05-11, 22:54
Αν είσαι από Αθήνα και δεν έχεις κάποιο συμβατό ρούτερ, μπορώ να σου δώσω το δικό μου (ήμουν συνδρομητής conn-x) να κάνεις την δουλειά σου φίλε μου.

New Bee
06-05-11, 23:34
Ευχαριστώ πολύ! Τελικά όντως κάπου είχα θαμμένο ένα ρούτερ αλλά χρειάζομαι και τους κωδικούς...

Μήπως μπορείς να μου δώσεις και τους κωδικούς σου; :D

........Auto merged post: New Bee πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ευτυχώς που είχα router και μετά απο κόπο απέκτησα user name και pass και έκανα την δουλειά μου γρήγορα.

Μετά από κόπο, ε; Τί να κάνουμε, θα κουραστώ κι εγώ!

kostthem
06-05-11, 23:35
Δεν έχω πια Conn-X! Μα καλά, πως γίνεται να είσαι ενεργοποιημένος χωρίς κωδικούς????? Τελικά θέλουν χέσιμο!

Spanos
07-05-11, 00:14
Δηλαδή δε φταίει η ΝετOne που σε πετάει στο δρόμο και αναγκαστικά μπαίνεις σε ολη αυτή τη διαδικασία αλλα ο ΟΤΕ....

New Bee
07-05-11, 00:26
Δηλαδή δε φταίει η ΝετOne που σε πετάει στο δρόμο και αναγκαστικά μπαίνεις σε ολη αυτή τη διαδικασία αλλα ο ΟΤΕ....

Συγνώμη, η Netone σε τί φταίει; Επειδή κάνει μια επιχειρηματική επιλογή; Τί έπρεπε δηλαδή, να παρέχει ίντερνετ μέχρι να παγώσει το σύμπαν;

Τί διαφορά θα είχε αν απλά επέλεγα να κόψω τη Netone και να πάω στον ΟΤΕ; Πάλι το ίδιο δεν θα ήταν; Μήπως θα έφταιγε η Netone και τότε;

Δεν είναι εντελώς ηλίθιο να σου κόβουν το ίντερνετ από τον προηγουμενο πάροχο μια βδομάδα πριν σου στείλουν το ρούτερ; Ούτε παραπάνω κόστος έχει γι'αυτούς, ούτε έξτρα διαδικασίες. Λίγο μυαλό και λίγο ενδιαφέρον για τον καταναλωτή χρειάζεται.

Και αφού την έκαναν που την έκαναν την ...άντε να μην το πω. Δεν δείχνει εξισου μεγάλη αδιαφορία το ότι δεν παίρνουν ένα τηλέφωνο να δώσουν ένα κωδικό μπας και κάνει τη δουλειά του ο άλλος;

Spanos
07-05-11, 00:46
Συγνώμη, η Netone σε τί φταίει; Επειδή κάνει μια επιχειρηματική επιλογή; Τί έπρεπε δηλαδή, να παρέχει ίντερνετ μέχρι να παγώσει το σύμπαν;

Τί διαφορά θα είχε αν απλά επέλεγα να κόψω τη Netone και να πάω στον ΟΤΕ; Πάλι το ίδιο δεν θα ήταν; Μήπως θα έφταιγε η Netone και τότε;

Δεν είναι εντελώς ηλίθιο να σου κόβουν το ίντερνετ από τον προηγουμενο πάροχο μια βδομάδα πριν σου στείλουν το ρούτερ; Ούτε παραπάνω κόστος έχει γι'αυτούς, ούτε έξτρα διαδικασίες. Λίγο μυαλό και λίγο ενδιαφέρον για τον καταναλωτή χρειάζεται.

Και αφού την έκαναν που την έκαναν την ...άντε να μην το πω. Δεν δείχνει εξισου μεγάλη αδιαφορία το ότι δεν παίρνουν ένα τηλέφωνο να δώσουν ένα κωδικό μπας και κάνει τη δουλειά του ο άλλος;

Η περιπτωση του να μην υπάρχει κανείς στη NetOne για να ενημερώσει το σύστημα σου πέρασε απο το μυαλό ή οτι σκέφτηκαν να σε τιμωρήσουν που δεν πήγες στη Cyta; :whistle:

Ο OTE δεν έχει κανένα λόγο να σε καθυστερεί γιατι δε μπορεί να σου ξεκινήσει τη χρέωση, μ'αρέσει που χαρακτηρίζεις "επιχειρηματική επιλογή" το οτι σε έβαλαν σε περιπέτεια και δε δίνεις καμμία πίστωση χρόνου στον ΟΤΕ.

valen_gr
07-05-11, 01:15
προφανως δεν γνωριζεις πως λειτουργει η διαδικασια μεταβασης.
Απαξ και συνδεθηκε η γραμμη στον ΟΤΕ, κοινως αποσυνδεθηκε ο βροχος απο την ΝΕΤΟΝΕ, ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ καθυστερηση βαραινει τον νεο παροχο, κοινως τον ΟΤΕ στην περιπτωση του φιλου.

Η ΝΕΤΟΝΕ δεν ενημερωνει κανενα συστημα οπως λες. Δεν εχει την παραμικρη αναμειξη η ΝΕΤΟΝΕ στην υποθεση. Ο φιλος κανει αιτηση στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ διαχειριζεται την μεταβαση.

kostthem
07-05-11, 09:50
Δηλαδή δε φταίει η ΝετOne που σε πετάει στο δρόμο και αναγκαστικά μπαίνεις σε ολη αυτή τη διαδικασία αλλα ο ΟΤΕ....


Φίλε μου, είναι δύο τελείως διαφορετικά θέματα.
Υποτίθεται ότι έχει λυθεί εδώ και δύο περίπου χρόνια το θέμα του να μην μένει κάποιος χωρίς ενεργή γραμμή κατά την αλλαγή (για οποιοδήποτε λόγο) παρόχου. Πόσο μάλλον όταν πάει στον ΟΤΕ (που δίνει προτεραιότητα στον εαυτό του στις ενεργοποιήσεις). Και αν δεν έχουν modems να κάνουν pause στις διαφημίσεις!

africa_twin
07-05-11, 10:57
να απαιτήσετε για τις μέρες που δεν σας έχει έρθει εξοπλισμός να μην χρεωθείτε πάγιο άσχετα αν έχετε τους κωδικούς και μπαίνετε με άλλο εξοπλισμό. Το κάνουν πολλοί πάροχοι και το δικαιούστε! ;)

agrelaphon
07-05-11, 12:01
να απαιτήσετε για τις μέρες που δεν σας έχει έρθει εξοπλισμός να μην χρεωθείτε πάγιο άσχετα αν έχετε τους κωδικούς και μπαίνετε με άλλο εξοπλισμό. Το κάνουν πολλοί πάροχοι και το δικαιούστε! ;)

Καλό σαν σκέψη, αλλά φαίνεται αν χρησιμοποιείς ή όχι την υπηρεσία που αγόρασες.

silegav
07-05-11, 12:06
Δε νομίζω ότι θα κοιτάξει κανείς αν χρησιμοποίησες τους κωδικούς. Αν δεν έχει ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του ο πάροχος (δλδ αν δε σου έχει δώσει και τον εξοπλισμό) δε θα πρεπε να μπορεί να αρχίσει να σε χρεώνει.

proffessor_x
07-05-11, 12:15
Καλημερα,

Αν εχεις ενεργοποιηθει με το που βαλεις το παλιο σου ρουτερ θα συγχρονισεις....για username/password παρε 1242 ειναι 24ωρη υπηρεσια θα σου πει το username και για το password θα το αλλαξεις και θα ειναι ετοιμο σε 3 ωρες...

maik
08-05-11, 00:02
Εχουμε δυο σεναρια λοιπον με τα βηματα τους.

Σεναριο Α:
1.Ερχεται η αιτηση και καταχωρειται στα συστηματα του ΟΤΕ.
2.Γινεται προωθηση στο τεχνικο τμημα και ταυτοχρονα στο εμπορικο για αποστολη του ρουτερ με courier.
3. Το τεχνικο τμημα υλοποιει αμεσα την μεταβαση του πελατη στα συστηματ του ΟΤΕ.
(ο πελατης εχει δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ απο εκεινη την στιγμη)
4. Το εμπορικο τμημα αποστελει το ρουτερ στον πελατη μετα απο 7 μερες.
( ο πελατης εχει δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ μεχρι τοτε)

Σεναριο Β:
1.Ερχεται η αιτηση και καταχωρειται στα συστηματα του ΟΤΕ.
2. Γινεται εκτιμηση αν ο πελατης ηταν σε εταιρια που ειχει κλειδωμενα ρουτερ.
Αν οχι τοτε συνεχιζουμε οπως το πρωτο σεναριο στα βηματα 3 και 4
Αν ΝΑΙ τοτε:
2α Το αιτημα δεν παει στους τεχνικους ή παει με την υποσημειωση αναμονης.
2β Αρχιζει η διαδικασια αποστολης του ρουτερ στον πελατη
2γ Το ρουτερ παραδιδεται στον πελατη.
2δ Ενημερωνεται το εμπορικο τμημα για την παραδοση στον πελατη.
2ε Το εμπορικο με την σειρα του ενημερωνει το τεχνικο τμημα να προχωρησει στην υλοποιηση .
3.Το τεχνικο τμημα συνδεει τον πελατη
Ο πελατης μεχρι τοτε ΔΕΝ ΕΧΕΙ δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ.
Η δουλεια που χρειαζεται εινα πολλαπλασια.

Διαλεγεται και περνεται.

Georgevtr
08-05-11, 00:22
Γιατί δέν πήγες σ ένα οτεshop να το παραλάβεις?
Άν κι εμένα μου είχε φανεί παράξενο όταν ενεργοποιήθηκα να πώ την αλήθεια αλλά και πάλι ένα μοντεμ ΔΕΝ πρέπει να ναι επιλογή παρόχου.

alex24
08-05-11, 01:05
Εαν εκανε την αιτηση τηλεφωνικα δεν μπορει να το παραλαβει απο το oteshop αλλα του το στελνουνε με courier ...Τους κωδικους τους παιρνει απο το 8011135555...

nmavro73
08-05-11, 09:31
Αν κάνεις αίτηση σε κατάστημα στο δίνουν με την ενεργοποίηση. Η χρέωση ξεκινάει περίπου 7 μέρες μετά.

imr
08-05-11, 13:38
Ειναι το προβλημα της τηλεφωνικη / online ενεργοποιησης.
Αν πας σε καταστημα απλα περνεις το ρουτερ επιτοπου

Εκανα και εγω την ιδια διαδικασια τηλεφωνικα και εμεινα καμια βδομαδα χωρις ρουτερ και τους κωδικους δεν τους εδιναν τηλεφωνικα , οποτε εκανα τηλεφωνικη αιτηση για αλλαγη κωδικου μετα απο 2-3 μερες.



Βεβαια να πω και το θετικο του ΟΤΕ, ειχε ενεργοποιηθει η συνδεση και στο ρουτερ που ειχα (ευτυχως ειχα αλλο ρουτερ) εμπαινα κανονικα με τους κωδικους που εχω στο πατρικο μου, κανονικα συνδεδεμενοι και οι 2 ταυτοχρονα οποτε δεν με πολυπειραξε η ολη διαδικασια.

Επισης σε καινουργια συνδεση το τηλεφωνο μπηκε σε 2! μερες απο την αιτηση και το dsl την επομενη

valen_gr
08-05-11, 16:10
Εχουμε δυο σεναρια λοιπον με τα βηματα τους.

Σεναριο Α:
1.Ερχεται η αιτηση και καταχωρειται στα συστηματα του ΟΤΕ.
2.Γινεται προωθηση στο τεχνικο τμημα και ταυτοχρονα στο εμπορικο για αποστολη του ρουτερ με courier.
3. Το τεχνικο τμημα υλοποιει αμεσα την μεταβαση του πελατη στα συστηματ του ΟΤΕ.
(ο πελατης εχει δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ απο εκεινη την στιγμη)
4. Το εμπορικο τμημα αποστελει το ρουτερ στον πελατη μετα απο 7 μερες.
( ο πελατης εχει δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ μεχρι τοτε)

Σεναριο Β:
1.Ερχεται η αιτηση και καταχωρειται στα συστηματα του ΟΤΕ.
2. Γινεται εκτιμηση αν ο πελατης ηταν σε εταιρια που ειχει κλειδωμενα ρουτερ.
Αν οχι τοτε συνεχιζουμε οπως το πρωτο σεναριο στα βηματα 3 και 4
Αν ΝΑΙ τοτε:
2α Το αιτημα δεν παει στους τεχνικους ή παει με την υποσημειωση αναμονης.
2β Αρχιζει η διαδικασια αποστολης του ρουτερ στον πελατη
2γ Το ρουτερ παραδιδεται στον πελατη.
2δ Ενημερωνεται το εμπορικο τμημα για την παραδοση στον πελατη.
2ε Το εμπορικο με την σειρα του ενημερωνει το τεχνικο τμημα να προχωρησει στην υλοποιηση .
3.Το τεχνικο τμημα συνδεει τον πελατη
Ο πελατης μεχρι τοτε ΔΕΝ ΕΧΕΙ δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ.
Η δουλεια που χρειαζεται εινα πολλαπλασια.

Διαλεγεται και περνεται.

Ανάλογα και την CRM / provisioning υλοποιηση, μπορει η δουλειά να ειναι ακριβώς ιδια και οχι πολλαπλάσια.

Θέμα οργάνωσης ειναι.

Ενδεικτικά τα βήματα 2α, 2β, 2γ , 2δ, 2ε μπορουν να υλοποιηθουν ωστε να γίνονται αυτοματα και χωρις ανθρώπινη επίβλεψη ή παρέμβαση.

psyxakias
08-05-11, 16:20
Όπως έχω ξαναπεί, ο ΟΤΕ μπορεί να έχει ποιοτικό δίκτυο (πλέον) αλλά οι διαδικασίες του έχουν σοβαρά προβλήματα, θυμίζοντας τις παλιές κακές μέρες του δημόσιου ΟΤΕ. Οι αιτήσεις του είναι ελλιπείς (παρέχει dοuble play χωρίς να έχει αίτηση για αυτό, και τα θεωρεί ξεχωριστές υπηρεσίες) και η διαδικασία μετάβασης είναι προβληματική, τα συστήματά του δεν είναι πάντα ενημερωμένα και χρειάζεσαι γνωστό για να εξυπηρετηθείς σωστά.

Εγώ έμεινα χωρίς τηλέφωνο & internet 3 ημέρες, διότι αποφάσισε κάποιος τεχνικός να κάνει την μετάβαση πριν ολοκληρωθεί η φορητότητα αφήνοντας τη γραμμή μου στον αέρα. Κωδικούς δεν έλαβα, διότι μου είπαν να χρησιμοποιήσουν τους παλιούς μου (που έφαγα το κόσμο για να βρω) ειδάλλως είναι διαδικασία να βγάλουν νέους, και τέλος το router θα το λάβω από την επόμενη εβδομάδα καθώς θα μου το στείλουν 7-8 μέρες μετά την ενεργοποίηση.

Στα θετικά είναι ότι από όταν ενεργοποιήθηκα, είμαι ευχαριστημένος από την σταθερότητα του δικτύου (σε 5 μέρες ping monitoring προς Αμερική, έχω μια ευθεία γραμμή με μέγιστη διακύμανση 3-5 ms).

maik
08-05-11, 18:31
Θέμα οργάνωσης ειναι.

Ενδεικτικά τα βήματα 2α, 2β, 2γ , 2δ, 2ε μπορουν να υλοποιηθουν ωστε να γίνονται αυτοματα και χωρις ανθρώπινη επίβλεψη ή παρέμβαση.

Ισως οταν φτασουμε στο επιπεδο να τηλεμεταφερονται τα ρουτερ απο την αποθηκη στο σπιτι του πελατη να γινει αυτο που λες.
Μεχρι τοτε ο ανθρωπινος παραγωντας για το κλεισιμο ραντεβου και την μεταφορα ειναι απαραιτητος.

sdikr
08-05-11, 18:37
Ανάλογα και την CRM / provisioning υλοποιηση, μπορει η δουλειά να ειναι ακριβώς ιδια και οχι πολλαπλάσια.

Θέμα οργάνωσης ειναι.

Ενδεικτικά τα βήματα 2α, 2β, 2γ , 2δ, 2ε μπορουν να υλοποιηθουν ωστε να γίνονται αυτοματα και χωρις ανθρώπινη επίβλεψη ή παρέμβαση.

Λέω να το στείλω και στην Hol αυτό, βλέπεις κάνουν τα ίδια και χειρότερα

valen_gr
08-05-11, 20:41
Ισως οταν φτασουμε στο επιπεδο να τηλεμεταφερονται τα ρουτερ απο την αποθηκη στο σπιτι του πελατη να γινει αυτο που λες.
Μεχρι τοτε ο ανθρωπινος παραγωντας για το κλεισιμο ραντεβου και την μεταφορα ειναι απαραιτητος.

Κι ομως , τηλεμεταφερονται.
Η τουλάχιστον, ετσι πρεπει.


Γενικά, δεν παραδίδει ο ΟΤΕ το ρουτερ. Ο πάροχος γενικότερα, δεν ειναι κουριερ.
Το ψαξιμο του πελατη και η συνενοηση για παραδοση δεματος, ουτε που πρεπει, ουτε και απασχολει τον ΟΤΕ, αλλα την μεταφορικη και τους υπαλληλους της. Ο ΟΤΕ σαν ΟΤΕ το μονο που πρεπει να ξερει ειναι οτι έστειλε στον Χ πελατη το Ψ ρουτερ, και αναμένει απο την μεταφορικη την αναφορά επιτυχους παράδοσης. Τα ενδιαμεσα ειναι λεπτομερειες που δεν πρεπει να τον απασχολουν.
Η κρίσιμη πληροφορια ειναι η ημερομηνία επιτυχους παράδοσης.
Και καταληγοντας, δεν ειπα οτι δεν χρειαζεται ανθρωπινος παράγοντας. Δεν χρειαζεται ανθρωπινος παράγοντας απο πλευρας ΟΤΕ για αυτα τα βηματα.


Λέω να το στείλω και στην Hol αυτό, βλέπεις κάνουν τα ίδια και χειρότερα
:p
Στειλε οπου θέλεις !
Οταν υπάρχει δυνατότητα καλύτερης διαχειρησης πληροφορίας , που μπορει να φέρει και πρακτικά ωφέλιμο αποτέλεσμα, καλο ειναι να γινεται.

maik
09-05-11, 00:38
Κι ομως , τηλεμεταφερονται.
Η τουλάχιστον, ετσι πρεπει.


Γενικά, δεν παραδίδει ο ΟΤΕ το ρουτερ. Ο πάροχος γενικότερα, δεν ειναι κουριερ.
Το ψαξιμο του πελατη και η συνενοηση για παραδοση δεματος, ουτε που πρεπει, ουτε και απασχολει τον ΟΤΕ, αλλα την μεταφορικη και τους υπαλληλους της. Ο ΟΤΕ σαν ΟΤΕ το μονο που πρεπει να ξερει ειναι οτι έστειλε στον Χ πελατη το Ψ ρουτερ, και αναμένει απο την μεταφορικη την αναφορά επιτυχους παράδοσης. Τα ενδιαμεσα ειναι λεπτομερειες που δεν πρεπει να τον απασχολουν.
Η κρίσιμη πληροφορια ειναι η ημερομηνία επιτυχους παράδοσης.
Και καταληγοντας, δεν ειπα οτι δεν χρειαζεται ανθρωπινος παράγοντας. Δεν χρειαζεται ανθρωπινος παράγοντας απο πλευρας ΟΤΕ για αυτα τα βηματα.



Συγνωμη, διαβαζεις πριν απαντησεις ή απλα γραφεις κατι ετσι για να γραψεις;
Δεν εχει σημασια ποιος θα μεταφερει το ρουτερ, σημασια εχει οτι χρειαζεται καποιος χρονος για να γινουν ολα . Συνενοηση με πελατη αποστολη και αναφορα παραδοσης.

Εχουμε λοιπον δυο περιπτωσεις Ή μενει ανενεργη η γραμμη μεχρι να ερθει η αναφορα παραδοσης ή ενεργοποιειται η γραμμη και ο πελατης μπορει να χρησιμοποιησει οποιο ρουτερ θελει μεχρι την παραδοση.Εσυ τι προτιμας;

valen_gr
09-05-11, 01:29
Εμένα ρωτάς?

Το να ρωτησεις τον ιδιο τον πελάτη οταν κανει την αιτηση δεν σου φαινεται καλυτερο? one size fits all?
Ενα κουτι με ενα τικ, του στυλ "επιθυμω/δεν επιθυμω ενεργοποιηση γραμμης πριν την παραλαβη του ρουτερ" .

Ετσι αγαπητοι, γλυτωνουμε την περιπτωση που η αμεση ενεργοποιηση γραμμης δημιουργει σοβαρό προβλημα στον πελατη. Υπαρχουν και καταστηματα και επιχειρησεις, με κλειδωμενα αρκετες φορες ρουτερ που αν του ενεργοποιησεις την γραμμη 7 μερες πριν παραλαβει το ρουτερ, του εχεις κανει ζημια, ακομα και εαν ειναι μονο 1 ημερα.


Και για να προλάβω καποιους, εάν ο πελάτης στην αιτηση συμπληρωσει τέτοια επιλογή , τοτε απο πλευρας παρόχου, μια στοιχειώδης υλοποιηση διαδικασιας ενεργοποιησης που επικοινωνει συστεμικα με το logistics κομματι, αρκει για να γινει ανεξοδα και χωρις καμια προσθετη "εργατοωρα" απο πλευρας υπαλληλων ΟΤΕ η "καθυστερημενη" ενεργοποιηση.

ΥΓ.
Εκφρασου καλυτερα.

maik
09-05-11, 01:37
Βαρεθηκα να λεω τα ιδια και τα ιδια.
Η πραγματικοτητα ειναι πολυ διαφορετικη απο την θεωρια των βιβλιων.
Αυτο το "τικ" που λες εσυ στην αιτηση δημιουργει πολλα προβληματα στην πραξη.
Αν θελεις το καταλαβαινεις, αν οχι εχεις δυο επιλογες
α)συνεχιζεις να τρολαρεις ξεφωνιζοντας
β) κανεις αιτηση να σε προσλαβει ο ΟΤΕ για να τον οργανωσεις καλυτερα.

valen_gr
09-05-11, 13:29
α) την καλημέρα μου . Κραυγες απο εμένα δεν θα ακουσεις.
β) όπως αγαπάς .

με το να δηλώνουμε "δεν γινεται τιποτα" "δημιουργει πολλα προβλήματα στην πράξη" και αλλα τέτοια,δεν μου προκαλει εντυπωση μετα οταν ανοιγουν νηματα σαν το παρον.

Κανένα συστημα δεν ειναι τελειο, και σε ολα χωραει βελτιωση.
Τωρα, αν ειμαστε καθετα αρνητικοι οτι δεν πρεπει η δεν γίνεται να βελτιωθει κατι "γιατι δημιουργει προβληματα" ειναι άλλο θεμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.