PDA

Επιστροφή στο Forum : Raid 1 με τη μητρική ή με τα windows 7???



wnet
07-05-11, 02:41
Σε μηχάνημα με την παρακάτω σύνθεση:

motherboard Asus P8P67
cpu: i52500k
ram: 8gb
ssd: 120 gb 320 series intel

θα τοποθετηθούν 2 σκληροί western digital 1 tb black σε διάταξη raid 1 για τα δεδομένα-έγγραφα.

Ποιον τρόπο για την υλοποίηση του raid προτείνετε???

1) Με το raid που έχει πάνω η μητρική? (δεν είναι κανονικός raid controller φυσικά αλλά σε μια άλλη παρόμοια υλοποίηση σε παλαιότερη μητρική που είχα, δούλευε απρόσκοπτα για 5 χρόνια με το μοναδικό σπαστικό πως όταν κολούσε καμιά φορά το μηχάνημα έκανε 4-5 ώρες rebuild - μια φορά τα "τίναξε" ο ένας δίσκος και έκανε τη δουλειά του σωστά)

2) Software raid με τα windows 7 (και αυτό το έχω δοκιμάσει σε άλλο μηχάνημα για 1 χρόνο και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα, αν και δεν έτυχε να τα "τινάξει" δίσκος για να βεβαιωθούμε πόσο καλά δούλευε :P)

Κάθε γνώμη δεκτή. Βοηθάτε χριστιανοί!!

fumantsu
08-05-11, 09:45
Κοιτα το καλο με το raid των windows ειναι οτι μπορεις να παρεις τους δισκους και να τους πας σε αλλο μηχανημα και να τους δεις αμεσα. Αντιθετα το ψευδοraid των μητρικων πρεπει να το σπασεις αν θες κυριως να κανεις αναβαθμιση. Απο θεμα ταχυτητας δεν εχω δει καμια διαφορα, ουτε σε μενα, ουτε σε κανενα review.

Μακος
08-05-11, 12:22
Κοιτα το καλο με το raid των windows ειναι οτι μπορεις να παρεις τους δισκους και να τους πας σε αλλο μηχανημα και να τους δεις αμεσα. Αντιθετα το ψευδοraid των μητρικων πρεπει να το σπασεις αν θες κυριως να κανεις αναβαθμιση. Απο θεμα ταχυτητας δεν εχω δει καμια διαφορα, ουτε σε μενα, ουτε σε κανενα review.

Από τη στιγμή που είναι raid 1 δηλαδή mirroring λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα... Και οι δύο δίσκοι έχουν τα ίδια ακριβώς δεδομένα ,και αν δεν κάνω λάθος μπορούν να διαβαστούν και ανεξάρτητα αν σπάσεις το raid. Αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.