PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο modem ρε παιδες!!



Braveheart1980
13-03-04, 04:23
Εχω γραμμη isdn και θα ηθελα καποια συμβουλη για πιο modem να αγορασω. Μου προτεινετε κατι για isdn dsl modem (παντα router με ehternet βλεπετε χρησιμοποιω linux!)

ΥΓ Επειδη ο πΟΤΕς δεν υποστηριζει την περιοχη μου με dsl isdn σκεφτομαι να αλλαξω τη γραμμη μου σε pstn . Μου προτεινετε καποιο pstn modem τοτε ?

Ευχαριστω εκ των προτερων![/list]

JamesBond
13-03-04, 14:12
Εχω γραμμη isdn και θα ηθελα καποια συμβουλη για πιο modem να αγορασω. Μου προτεινετε κατι για isdn dsl modem (παντα router με ehternet βλεπετε χρησιμοποιω linux!)

ΥΓ Επειδη ο πΟΤΕς δεν υποστηριζει την περιοχη μου με dsl isdn σκεφτομαι να αλλαξω τη γραμμη μου σε pstn . Μου προτεινετε καποιο pstn modem τοτε ?

Ευχαριστω εκ των προτερων![/list]

Μέσα στην λίστα θα βρείς πολλά για τα Zyxel που όντως βγήκαν πολύ καλά.
Νομίζω όμως επίσης καλά βγήκαν και τα κατά πολύ φτηνώτερα
SpeedTouch 530 που πουλάει ο ΟΤΕ. Κάνουν κάτι λιγώτερο από
50 ευρώ και μόνο θερμοσίφωνα δέν έχουν. Τέλος υπάρχουν και
τα JetSpeed 520 (Unibrain? δέν καταλαβαίνω γιατί όχι Intracom)
που επίσης ακούγεται ότι για 46 ευρώ τα κάνουν όλα και
συμφέρουν...
Όταν λέμε όλα είναι Router, υποστήρίζουν όλα τα πρωτόκολλα
και έχουν και firewall.....ψήνουν καφέ, κάνουν τούμπες...
και τώρα θα βγούν και με Θερμοσίφωνα... :lol: :lol: :lol:

JB

Braveheart1980
13-03-04, 17:22
Ουαου! Ζεστο νερο με adsl! Χα,χα,χα!

Θενκς James Bond!

nnn
14-03-04, 01:30
Το μόντεμ jetSpeed 520/520i της INTRACOM αποτελεί μια τερματική συσκευή δικτύου ADSL που υποστηρίζει τις διεπαφές USB και Ethernet. Κατά αυτόν τον τρόπο εξασφαλίζεται σύνδεση με όλους τους τύπους των Η/Υ. Επιπλέον, το jetSpeed 520 ενσωματώνει λειτουργίες DHCP client και server καθώς επίσης και λειτουργίες NAT και RIP, οι οποίες μετατρέπουν το μόντεμ από μια απλή συσκευή σύνδεσης με το Διαδίκτυο, σε ένα δρομολογητή (router) με πολλές δυνατότητες.


και μαζί με τον καφέ φτιάχνει και τοστ.
οι δουλειές φαίνεται πάνε καλά για την intracom,δίνει και κατασκευαστικό έργο και σε τρίτες εταιρίες,δεν προλαβαίνει φαίνεται.
πάνω τους Socrates :D

Braveheart1980
14-03-04, 02:44
τιμουλα για το 520 ξερουμε μαγκες?

kirki
14-03-04, 09:50
το 520 κοστίζει 45 € χωρίς φπα

το παρείγγειλα πριν από μια εβδομαδα.

νεώτερες τιμές στο 134

Braveheart1980
14-03-04, 11:26
Thanks!

WAntilles
17-03-04, 14:45
Αν είσαι από αυτούς που για να γλυτώσουν €10.00 παίρνουν κακής ποιότητας hardware (κοινώς ΣΑΒΟΥΡΕΣ) τότε πάρε τα Κοκκαλο-JetSpeed.

Αν θέλεις κάτι ποιοτικό, διαμάντι που θα κάνει πάντα απρόσκοπτα τη δουλειά του και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πάρε ZyXEL 652R (DigitalSima €166.00 τελική).

Εάν δεις όλα τα μυνήματα προβλημάτων και βοήθειας σε αυτό το forum, προέρχονται από άτομα που πήραν μή ποιοτικό hardware (JetSpeed, NetGear (η κάρτα ethernet της κοστίζει €10.00), Speedstream) ή άτομα που πήραν μεν hardware από καλή εταιρία (ZyXEL) αλλά τσιγκουνεύτηκαν (630).

Λοιπόν ξαναλέω, το ZyXEL 652R είναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟ ADSL Modem-Router, έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ HARDWARE FIREWALL (όχι ψευτο-firewall σαν το 630) και ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΑΨΟΓΑ.

Και έχει φυσικά όπως θέλεις, υποδοχή Ethernet.

Όσο για το θέμα PSTN-ISDN, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με σένα (ανυπαρξία "πορτών" για ISDN ενώ για PSTN υπήρχαν - είχα ήδη σύνδεση ISDN εδώ και χρόνια).

Δεν άλλαξα σε PSTN για τους παρακάτω λόγους:

- Οι γραμμή ISDN εκ φύσεως είναι πολύ πιο καθαρή από άποψη σήματος αφού είναι πραγματικά ψηφιακή μέχρι το σπίτι σου (και όχι μέχρι το κέντρο όπως η PSTN).

- Έχεις πολύ καλύτερη από κάθε άποψη (καθαρότητα σήματος, συνδεσμολογία, κόστος) μέσα στο σπίτι γιατί δεν βάζεις σε κάθε πρίζα φίλτρο αλλά ένα κεντρικό splitter (μόνο ένα φίλτρο ή splitter δικαιούσαι δωρεάν).

- Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και πρέπει να είμαστε πονηροί δυστυχώς, ποιές γραμμές κατά τη γνώμη σου θα προσέχουν περισσότερο οι πΟΤΕτζήδες τεχνικοί από κάθε άποψη (συντήρηση, εποπτεία, επισκευή βλαβών, ποιότητα σήματος και εξοπλισμού); Τις PSTN που έχει "ο λαός" ή τις ISDN που έχει "το Κολωνάκι" που λέει και το τραγούδι;

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός.

Εκτός εάν τσιγκουνεύεσαι τα επιπλέον €5.00 του παγίου (τα οποία είναι πολύ λιγότερα λόγω των ευκολιών του ISDN που έχεις).

Και πριν το post μου προκαλέσει τυχόν ερωτήματα και διαμαρτυρίες, όχι δεν είμαι ούτε νεόπλουτος ούτε έχω κάποιο εξαιρετικό εισόδημα.

Απλά να θυμάσαι ότι ADSL modem θα πάρεις μια φορά τώρα και θα είναι κάτι που θα σου μείνει χρόνια (μέχρι να εξαντλήσουμε το ανώτατο όριο των 8Mbps του ADSL εδώ στην Ελλάδα -> Παναγία βόηθα).

Φρόντισε λοιπόν ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ *** ΠΟΙΟΤΙΚΟ *** ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΕΣ.

UGF_GreekMind
17-03-04, 15:42
και μαζί με τον καφέ φτιάχνει και τοστ.
οι δουλειές φαίνεται πάνε καλά για την intracom,δίνει και κατασκευαστικό έργο και σε τρίτες εταιρίες,δεν προλαβαίνει φαίνεται.
πάνω τους Socrates :D

Socrates ??? Ποιος Socrates ???

Aaa...this ??? Laaaast year !!!

Πουλάει τις μετοχές της intracom. Δεν το μάθατε ;

nnn
18-03-04, 00:07
άσε με το που το διάβασα τα έβαψα μαύρα.
δεν θα έχω πια την ευκαιρία να ξαναπληρώσω το jetspeed 500i 220+ ευρώ.
τι σκληρός που είναι ο κόσμος.

JamesBond
18-03-04, 00:23
Αν είσαι από αυτούς που για να γλυτώσουν €10.00 παίρνουν κακής ποιότητας hardware (κοινώς ΣΑΒΟΥΡΕΣ) τότε πάρε τα Κοκκαλο-JetSpeed.

Αν θέλεις κάτι ποιοτικό, διαμάντι που θα κάνει πάντα απρόσκοπτα τη δουλειά του και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πάρε ZyXEL 652R (DigitalSima €166.00 τελική).

.......................
Όσο για το θέμα PSTN-ISDN, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με σένα (ανυπαρξία "πορτών" για ISDN ενώ για PSTN υπήρχαν - είχα ήδη σύνδεση ISDN εδώ και χρόνια).

Δεν άλλαξα σε PSTN για τους παρακάτω λόγους:

- Οι γραμμή ISDN εκ φύσεως είναι πολύ πιο καθαρή από άποψη σήματος αφού είναι πραγματικά ψηφιακή μέχρι το σπίτι σου (και όχι μέχρι το κέντρο όπως η PSTN).

- Έχεις πολύ καλύτερη από κάθε άποψη (καθαρότητα σήματος, συνδεσμολογία, κόστος) μέσα στο σπίτι γιατί δεν βάζεις σε κάθε πρίζα φίλτρο αλλά ένα κεντρικό splitter (μόνο ένα φίλτρο ή splitter δικαιούσαι δωρεάν).
........................

Φρόντισε λοιπόν ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ *** ΠΟΙΟΤΙΚΟ *** ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΕΣ.

Λίγο σύντομα θα συμφωνήσω ότι το 652R είναι πολύ καλό
αλλά με την τιμή του αγοράζεις 3 JetSpeed 520 ή 3+
Alcatel SpeedTouch 530. Δηλαδή 2 φορές να σου καεί
και να το πετάξεις πάλι ποιό φτηνά την βγάζεις.
ΕΠΙΣΗΣ τα JetSpeed δέν είναι κοκαλοmodem αλλα ΟΕΜ
οπως και τα Zyxel. Δηλ. παίρνουν έτοιμα chipset/board
και το κανουν customize. Δεν θα με εξέπλητε να έχουν
το ιδιο chipset.... (ΤΙ chipset έχουν τα Zyxel).?????
Όσο για αξιοπιστία έκανε κάποιος εδώ μέσα κάποιο post
για κάποιο χαλασμενο Speedtouch 510 ή 530?

Tέλος πάντων...τελος όσο αφορά για PSTN vs ΙSDN
το ADSL over PSTN ή POTS είναι ανώτερο από το
ADSL over ISDN. Είναι πιό σταθερό, πάει σε
μεγαλύτερη απόσταση (+500 μ) και έχει στην διάθεσή
του 24 επιπλέον φέρουσε συχνότητες όταν κανουν
training modem με DSLAM ......που δίνονται στο
φάσμα του ISDN διαφορετικά.!!!! Και όσο αφορά
την εγκατάσταση είναι ίδιες (με κεντρικό διχαστή)
ή η POTS πολυ πιό εύκολη με micro-filters.....

James

MikePan01
18-03-04, 03:14
..

@ ADSLgr.com All rights reserved.