PDA

Επιστροφή στο Forum : κάρτα γραφικών και χαλασμένο καλώδιο ρεύματος



irinix
08-05-11, 19:30
Καλησπέρα. Διαβάζω πολύ συχνά το forum σας και έχω μάθει πολλά.
Έχω πρόβλημα με ενα laptop HP Pavillion 9560.
Ξεκίνησε όταν ένα πρωί το άνοιγα και έκλεινε αμέσως.
Σκέφτηκα το καλώδιο του ρεύματος, αλλά άναβε το λαμπάκι τροφοδοσίας.
Το πήγα service, όπου το πήραν χωρίς το καλώδιο και μου είπαν ότι ήταν χαλασμένη η κάρτα γραφικών. Δέχτηκα να φτιαχτεί, γιατί δεν ξέρω πολλά πράγματα και είχα συμπτώματα στέρησης.
Όταν το έφερα σπίτι και το ανοιξα, έκλεινε αμέσως πάλι.
Τελικά ήταν χαλασμένο το καλώδιο ρεύματος, όμως υποστηρίζουν ότι έτσι χάλασε η κάρτα γραφικών.
Ισχύει αυτό; Μέχρι να το πάω δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και μέχρι τέλους ξεκινούσε κανονικά και έσβηνε λόγω μπαταρίας.
Τώρα δε στην εκκίνηση 8 στις 10 φορές ξεκινάει με μαύρη οθόνη, ενώ φαινεται να λειτουργεί κανονικά.
Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

biggeo65
09-05-11, 01:28
Είναι μέσα στην εγγύηση; Αν είναι καλώδιο ρεύματος και συνεχίζουν οι διακοπές, μπορεί να σου δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα.

Αν είναι κάρτα γραφικών σίγουρα την άλλαξαν, σου έδειξαν την παλιά;

Όπως και να έχει το πάς πίσω να το ξαναδούν μια που μετά το πρώτο service δεν διορθώθηκε το πρόβλημα, κι αν τους έχεις πληρώσει, δεν χρειάζεται να τους ξαναπληρώσεις, εκτός κι αν ανακαλύψουν και κάτι άλλο καμμένο.

irinix
09-05-11, 15:24
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Η εγγύηση έχει λήξει. Το καλώδιο αντικαταστάθηκε.
Η απορία μου είναι πως χάλασε η κάρτα γραφικών, αφού δεν έδινε ρεύμα να ανοίξει.
Μου είπαν ότι άνοιγε κανονικά (με το δικό τους καλώδιο), αλλά είχε χαλάσει η κάρτα γραφικών.
Το πλήρωσα και τελείωσε. Απλά αναρωτιέμαι, επειδή δεν εντόπισαν το ρεύμα (άδεια μπαταρία!) και ξαφνικά προέκυψε η κάρτα.
Ευχαριστώ πολύ.

biggeo65
09-05-11, 17:49
Μην πιστεύεις ότι ακούς στο service. Δεν λέω πως όλοι είναι το ίδιο, και σίγουρα δεν έχω λόγο να αμφιβάλω για την αξιοπιστία του service της ΗΡ, αλλά μου έχει συμβεί στο παρελθόν σε service να πληρώσω για κάτι άλλο από το πρόβλημα που είχα, οπότε, πλέον ότι μου λένε το ακούω με επιφύλλαξη.

Το άσχημο με το Service είναι και ιδιαίτερα σε laptop, που πιο δύσκολα τα ανοίγεις από μόνος σου, ότι δεν μπορείς να αποδείξεις ότι το service χρέωσε κάτι διαφορετικό από το κυρίως πρόβλημα.

Δυστυχώς η κακή νοοτροπία των Ελληνικών τμημάτων ορισμένων εταιρειών, μας έχει κάνει να σκεφτώμαστε τα χειροτερα.

Πολλοί προσπαθούν να εκμεταλευθούν την άγνοια κάποιου και να του χρεώσουν διάφορα, κι όχι μόνο στην αγορά και το service των υπολογιστών.

Και μπορεί και στην περίπτωση σου να έγινε κάτι τέτοιο. Την "πάτησα" στο παρελθόν και δεν ήμουν ο μόνος.

Και στην περίπτωσή σου, μπορεί να βάλαν την κάρτα επειδή ήθελαν να χρεώσουν κάτι παραπάνω.
Δεν λέω ότι έτσι έγινε, αλλά αν σου συμβεί μια φορά μετά τα αντιμετωπίζεις όλα με επιφύλαξη.

irinix
09-05-11, 22:47
Ευχαριστώ και πάλι.
Είναι πολύ ευχάριστο να εξυπηρετείται κανείς εύκολα και γρήγορα για τόσα θέματα,
απ' ότι διαβάζω τόσο καιρό.
Προς το παρόν το έχω συνέχεια σε λειτουργία, μη δεν ανοίξει αν το κλείσω. Θα το πάω όμως.
Να είστε καλά.
Συγχαρητήρια για το site σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.