PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι φταίει και το SNR μου είναι πάνω από 7,5db



spideman3
09-05-11, 20:37
Πριν λιγές μέρες άνοιξα ένα θέμα και μάλλον περισσότερο σας μπέρδεψα.
Το ερώτημα μου είναι το εξής: γιατί το SNR μου είναι με κάθε εκκίνηση ρούτερ πάντα πάνω από το 7,5db? τι φταίει? δεν με έχει ανεβασμένο το SNR πλέον η 4νετ.

biggeo65
10-05-11, 04:14
Ο κάθε πάροχος έχει διαφορετικό SNR. Της Forthnet είναι 6db.
Σε προβλήματα γραμμής ,συνύθως ο κάθε πάροχος ανεβάζει το SNR του χρήστη, για να πετύχει πιο σταθερή σύνδεση, χάνωντας όμως σε ταχύτητα.

Αν δεν έχεις δηλώσει εσύ πρόβλημα γραμμής, πάρτους τηλέφωνο να επαναφέρουν το SNR σου στο 6.
Θα κερδίσεις ίσως σε ταχύτητα, αλλά μπορεί να γίνουν πιο συχνές οι αποσυνδέσεις.

spideman3
10-05-11, 09:46
Έχω ζητήσει το SNR να πάει στο 6db εδώ και δυο μήνες αλλά τίποτα και έχω πάρει πολλές φορές τηλεφωννω στην Τ.Υ χωρίς αποτέλεσμα

biggeo65
10-05-11, 11:48
Δεν είσαι ο μόνος. Αλλά προφανώς είτε λόγω προβλημάτων της γραμμής σου, είτε λογω γενικότερων προβλημάτων της Forthnet στην περιοχή σου,που είναι και το πιο πιθανό, αφήνουν το SNR στο 7.5-8.

spideman3
11-05-11, 01:18
Μήπως πλακώσαμε πολλοί στο ΚΑΦΑΩ μου συνδρομητές?

biggeo65
11-05-11, 02:16
Μπορεί να είναι πολλοί συνδρομητές, μπορεί να φταίει το παλιό δύκτιο (φθαρμένα καλώδια),μπορεί γενικώτερα προβλήματα της Forthnet στην περιοχή, κανείς δεν μπορεί να πεί με σιγουριά.

Εδώ δεν ξέρουν οι τεχνικοί της Forthnet,γιατί αν ήξεραν θα το είχαν διορθώσει.

alex24
11-05-11, 10:42
Συνεβη και σε μενα το ιδιο εχθες το snr ηταν στο 8 και ειχα μια απωλεια ταχυτητας των 2 mbps πηρα στην τεχνικη εξυπηρετηση και μου εκαναν ελεγχο στην γραμμη την βρηκαν οκ αλλα μου ειπαν οτι ανεβαζει το snr το συστημα απο μονο του οταν βλεπει αποσυνδεσεις πολλες....

spideman3
12-05-11, 09:46
Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά πιστεύω ότι κάτι έχει η γραμμή μου και είναι κολημένο το SNR πάνω από 7,5 εδώ και 2,5 μήνες. Ας με αλλάξουν ζεύγος ή ότι αλλο θέλουν τεχνικώς δεν είμαι αλλά με κατάντησε η 4νετ σχεδόν εμπειρογνώμων με την δικε σας γνώσεις

caven
12-05-11, 11:06
Η Forthnet εχει ενα συστηματακι automation που μολις δει αποσυνδεσεις ή γενικως θορυβο στη γραμμη σου, σου ανεβαζει αυτοματα το snr. Ακομη και οι ιδιοι οι τεχνικοι της forthnet εχουν ξενερωσει με αυτο. ;)

CortexDSL
12-05-11, 11:16
Πριν λιγές μέρες άνοιξα ένα θέμα και μάλλον περισσότερο σας μπέρδεψα.
Το ερώτημα μου είναι το εξής: γιατί το SNR μου είναι με κάθε εκκίνηση ρούτερ πάντα πάνω από το 7,5db? τι φταίει? δεν με έχει ανεβασμένο το SNR πλέον η 4νετ.

Θόρυβος γραμμής, εφ όσον από την εταιρεία σου λένε ότι δεν σε έχουν σε ανεβασμένο SNR τότε το ίδιο το router σου ανεβάζει το SNR στο 7.5 γιατί βλέπει ότι γράφει πολλά errors με χαμηλότερο margin. 99% ελαφρύ πρόβλημα βρόχου που δεν μπορεί να δηλωθεί για βλάβη στον ΟΤΕ καθώς ο ίδιος ο ΟΤΕ δεν έχει τεχνικά τη δυνατότητα να εντοπίσει τόσο μικρές μεταβολές στην ποιότητα υπηρεσίας.
Αν σου συμβεί, απλώς ζεις με αυτό.
Ή παίρνεις καλό (=$$$) router που να έχει αποδοτικότερο τονικό μετατροπέα (κύκλωμα συγχρονισμού)

ENNOEITAI βέβαια ότι ελέγχεις τα πάντα από πλευράς σου πρώτα (έλεγχος πρίζας, αντικατάσταση τηλεφωνικού καλωδίου, πιθανώς και έλεγχος εισαγωγής της πολυκατοικίας για ενδεχόμενη υγρασία)

spideman3
12-05-11, 14:23
Παιδιά έχει καμιά ώρα που έφυγε ο τεχνικός όλα έχουν καλώς με την γραμμή και ότι δεν μπορούν να γίνουν ενέργειες για καλύτερο συγχρονισμό - SNR
Πρέπει να συμβαίνει αυτό που αναφέρει ο CortexDsl γιατί στην μέτρηση τις γραμμής βρήκαν ένα βραχυκύκλωμα στα 4.7 μέτρα στο ΚΑΦΑΩ το οποίο άν δεν κάνει αποσυνδέσεις δεν μπορούν να το δώσουν ως βλάβη. Άρα απλώς ζω με το πρόβλημα όπως ανάφερε ο CortexDsl.Και όχι τίποτα άλλο τζάμπα αγόρασα πριν δυο μήνες καινούργιο ρούτερ.

alex24
12-05-11, 14:53
Εαν υποστηριζει dmt το ρουτερ σου γιατι δεν δοκιμαζεις να το κατεβασεις μονος σου?

spideman3
13-05-11, 00:58
Έχω το linksys WAG 120N και δεν υπάρχει εργαλείο για το συγκεκριμένο ρούτερ (έκανα ερώτησει στο ανάλογο τοπικ)

CortexDSL
13-05-11, 01:18
Έτσι βγαίνει ο ΟΤΕ να φαίνεται πιο αξιόπιστος πάντα: θα σε είχε εξαρχής στα 9db και δεν θα είχες καταλάβει ποτέ ότι συνέβει κάτι :rofl:

spideman3
14-05-11, 00:09
Την πρώτη επαφή με το ιντερνέτ την είχα με ΟΤΕ στα 2mps και τότε είχα μερικά προβλήματα αλλά δεν ήξερα γκρί.
Με το που πήγα στην 4νετ λόγου τιμολογίου ΟΤΕ άρχισα να μαθαίνω τα πάντα "εξπέρ" με έκανε η 4νετ.Την δευτέρα θα στείλω email διαμαρτυρίας και θα απαιτήσω να φέρουν (ΟΤΕ) καινούργια γραμμή έως το σπίτι από κεντρικό δρόμο περίπου 200 μέτρα.

CortexDSL
14-05-11, 00:16
Καλησπέρα, με ποια αιτιολογία θες να κάνεις αυτό το αίτημα; Δεν λειτουργεί η υπηρεσία σου;
Γιατί το ελαφρώς αυξημένο SNR δεν είναι λόγος για τον οποίο μπορείς να αιτηθείς αλλαγή ζεύγους.

spideman3
23-05-11, 10:44
Εστειλα email στην 4νετ με στοιχεία γραμμής και πίνακες απόστασεις από dslam και πιθανό συχρονισμό από ΕΕΤΤ και με έστειλαν μήνυμα στο κινητό ότε το προώθησαν στον ΟΤΕ.
Όταν ο ΟΤΕ ψάξει την γραμμή θα πουν ότι φταίει η 4νετ φυσικά

CortexDSL
29-05-11, 22:34
Τι εγινε τελικα με αυτο το θεμα;

spideman3
30-05-11, 17:54
Την επόμενη με πήραν τηλέφωνο από την 4νετ.Και ότι θα το δώσουν ως βλάβη στον ΟΤΕ μέχρι και σήμερα πάντως τίποτα δεν άλλαξε.
Θα πάρω τηλέφωνο την 4νετ να ρωτήσω τι έκανε ο ΟΤΕ στην γραμμή μου και αν έχουν εγγραφος ή με email τις ενέργειες.

Harby
31-05-11, 20:23
Με το συμπαθειο αλλα τον πισινο σου να χτυπας στο πατομα δεν υπαρχει περιπτωση ο ΟΤΕ να αλλαξει κεντρικο/απερχομενο ζευγος επειδη απλα το SNR σου ειναι 7.5 αντι για 6 αν και εφοσον κατα τα αλλα ο βροχος ειναι καθαρος.

spideman3
03-06-11, 22:42
Μίλησα χθες με τεχνικό της 4νετ από το 13831 και με είπε ο άνθρωπος ότι ο ΟΤΕ δήλωσε αποκατάστασει βλάβης΄επίσης λόγου συνεχούν προβλημάτων στην γραμμή δεν δίνει ο ΟΤΕ μεγάλη σημασία και να περιμένω πότε θα έχω εμφανεί βλάβη.
Δίδαγμα ζήσε με το πρόβλημα

CortexDSL
04-06-11, 02:14
Κλασικά πράγματα.. δεν μπορούν να εντοπίσουν καν το πρόβλημα οι τεχνικοί του ΟΤΕ με τον εξοπλισμό που διαθέτουν. Όχι ότι τεχνικά δεν έχει τη δυνατότητα να το κάνει, απλώς δεν τον ενδιαφέρει να φτάσει σε τέτοιο σημείο λεπτομέρειας καθώς θα είχε τρομερό κόστος το να φέρει όλες τις καλωδιακές γραμμές σε πλήρως ακέραιο επίπεδο λειτουργείας.

Επιπλέον θα πλήρωσαν ένα μηνιάτικο λογαριασμό σου τον ΟΤΕ για τον έλεγχο της γραμμής :p Απορώ που δέχτηκαν να το δηλώσουν, οι ιδιωτικοί συνήθως για οτιδήποτε δουλεύει σωστά με SNR στα 9db χωρίς αποσυνδέσεις δεν το δίνουν βλάβη.

yuk
04-06-11, 02:27
Επιπλέον θα πλήρωσαν ένα μηνιάτικο λογαριασμό σου τον ΟΤΕ για τον έλεγχο της γραμμής :p Απορώ που δέχτηκαν να το δηλώσουν, οι ιδιωτικοί συνήθως για οτιδήποτε δουλεύει σωστά με SNR στα 9db χωρίς αποσυνδέσεις δεν το δίνουν βλάβη.
Δεν υπάρχει αυτό που λες. Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να συντηρεί το δίκτυό του χωρίς να χρεώνει τρίτους. Πληρώνεται από το κράτος (εμάς) μόνο.

CortexDSL
04-06-11, 03:07
Δεν υπάρχει αυτό που λες. Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να συντηρεί το δίκτυό του χωρίς να χρεώνει τρίτους. Πληρώνεται από το κράτος (εμάς) μόνο.

Ξέρω πολύ καλά τι λέω φίλε μου :p
Όταν ο ΟΤΕ επιστρεψει σε παροχο αρση βλαβης κατα την οποια δεν διαπιστωθηκε προβλημα για να διορθωθει, ο παροχος χρεωνεται τον ελεγχο σαν ασκοπη ενεργεια απο πλευρας ΟΤΕ.

Επιπλέον ο ΟΤΕ είναι πια ιδιωτικός ουσιαστικά και πληρώνεται κατά το ήμισυ ή και λιγότερο από το κράτος.

yuk
04-06-11, 03:23
Σ' αυτή τη περίπτωση, πάσο. :p
Πάντως εδώ ο φίλος (αν ισχύουν τα στατιστικά του προφίλ του) συγχρονίζει χαμηλότερα από ότι θα έπρεπε...

Alompar
04-06-11, 09:41
Συγνωμη που πεταγομαι αλλα επειδη εχω ενα θεμα με αποσυνδεσεις τελευταια, θα ηθελα τα φωτα σας. Τα στατιστικα μου ειναι αυτα

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 6656 kbps
Upstream Rate: 992 kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 40 db
Upstream Line Attenuation: 11.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 5 db

Ειμαι στο Ηρακλειο Κρητης και ανηκω στο DSLAM Κνωσσου

Harby
07-06-11, 17:46
Υπαρχει λογος και συνδεεσαι σε GDMT?

plex27
08-06-11, 13:32
Εγω εχω το εξης προβλημα με το SNR. Τα βραδια μετα τις 1-2, το SNR μου εκτιναζεται στο 11-12 db. Το πρωι επιστρεφει κανονικα στο 6,κατι. Αν κανω reboot νωρις το πρωι (8 πχ) τοτε κλειδωνει σε πολυ καλη ταχυτητα και με SNR 4-5dB.
Πηρα τη 4νετ τηλεφωνο και με εβαλαν σε προφιλ 7dB, αλλα δεν εγινε τιποτα. Με εβαλαν σε προφιλ 8dB , παλι τα ιδια. Μου ειπαν να αλλαξω και ρουτερ και firmware, τα εκανα ολα αυτα, αλλα τιποτα. Εχει κανεις καμμια ιδεα για το τί παιζει;

Να σημειωσω οτι ουσιαστικα, δεν υπαρχει προβλημα αποσυνδεσεων παρα το μεγαλο SNR τις βραδυνες ωρες, απλα δεν μπορω να συγχρονισω πλεον σταθερα στις μεγαλες ταχυτητες που ειχα τοσα χρονια. Αντ' αυτου, συγχρονιζω 3mbps παρακατω. Αν καποιο βραδυ ή πολυ πρωι συγχρονισω στις παλιες μου ταχυτητες, συντομα (με το που φτασουν δλδ οι ωρες αιχμης) αποσυνδεομαι.

yiapap
08-06-11, 13:53
Ίσως υπάρχει μια σύγχιση σε αυτό το νήμα!
SNR= Signal to Noise Ratio
Αυτό σημαίνει ότι όσο υψηλότερο είναι το SNR τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα της γραμμής!!!

Το πρόβλημα είναι όταν η σύνδεση έχει εξαρχής υψηλό SNR και για να το πετύχει μειώνει την ταχύτητα επικοινωνίας.

Συνεπώς plex27 αυτό που περιγράφεις είναι η λογική λειτουργία ενός φορτωμένου δικτύου (κακής ποιότητας) χαλκού πιθανότατα λόγω συνακροάσεων (crosstalk), επειδή πολλοί χρήστες κάποιες ώρες χρησιμοποιούν το φάσμα του ADSL2+

plex27
08-06-11, 15:11
Κοιτα, εμενα με ενδιαφερει να εχω μια καλη ταχυτητα συγχρονισμου γιατι αυτη "διαμοιραζεται" στους χρηστες του οικιακου μου δικτυου. Επισης, απο τη στιγμη που η 4νετ αποφασιζει οτι με ενα SNR 6db "μπορει να γινει η δουλεια", το γεγονος οτι εμενα (καλως στα χαρτια - δλδ θεωρητικα) κλειδωνει σε τιμες ανω του 11, μου κοβει απ την ταχυτητα συγχρονισμου. Το ερωτημα μου λοιπον δεν ηταν ΓΙΑΤΙ να εχω τοσο ψηλο (ισως να μην το εθεσα καλως) αλλα ΓΙΑΤΙ γινονται αυτες οι διακυμανσεις, σε ενα μεγεθος το οποιο υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι σταθερο, απο τη στιγμη που κλειδωνει, μετα το συγχρονισμου του router.

yiapap
08-06-11, 15:24
Κοιτα, εμενα με ενδιαφερει να εχω μια καλη ταχυτητα συγχρονισμου γιατι αυτη "διαμοιραζεται" στους χρηστες του οικιακου μου δικτυου. Επισης, απο τη στιγμη που η 4νετ αποφασιζει οτι με ενα SNR 6db "μπορει να γινει η δουλεια", το γεγονος οτι εμενα (καλως στα χαρτια - δλδ θεωρητικα) κλειδωνει σε τιμες ανω του 11, μου κοβει απ την ταχυτητα συγχρονισμου. Το ερωτημα μου λοιπον δεν ηταν ΓΙΑΤΙ να εχω τοσο ψηλο (ισως να μην το εθεσα καλως) αλλα ΓΙΑΤΙ γινονται αυτες οι διακυμανσεις, σε ενα μεγεθος το οποιο υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι σταθερο, απο τη στιγμη που κλειδωνει, μετα το συγχρονισμου του router.Οι διακυμάνσεις γίνονται γιατί κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλάζει ο θόρυβος και μοιραία αλλάζει το SNR. Το σταθερό μέγεθος που λες είναι η ταχύτητα συγχρονισμού, όχι το SNR.
Αν όμως το SNR πέσει υπερβολικά τότε γίνεται αποσύνδεση και επανασύνδεση ώστε να επαναδιαπραγματευτεί ο router με το DSLAM το σταθερό μέγεθος (δηλαδή την ταχύτητα που θα κλειδώσει) έτσι ώστε το SNR να κυμαίνεται σε αποδεκτά επίπεδα.

Άλλωστε μην ξεχνάς ότι είναι πολλοί λίγοι αυτοί που ξέρουν-βλέπουν τι είναι το SNR. Αντίθετα είναι πάρα πολλοί αυτοί οι οποίοι αν έχουν αποσυνδέσεις θα καλέσουν την υποστήριξη απαιτώντας λύση.
Προσωπικά επειδή θέλω και το τελευταίο kbit έχω πάρει router που μπορεί να διαπραγματευτεί επιθυμητό SNR, έχω δει τις διακυμάνσεις και το πότε πέφτει η γραμμή και ορίζω το δικό μου target snr μέσω του router (στα 4dB :p).

plex27
08-06-11, 15:36
Προσωπικά επειδή θέλω και το τελευταίο kbit έχω πάρει router που μπορεί να διαπραγματευτεί επιθυμητό SNR, έχω δει τις διακυμάνσεις και το πότε πέφτει η γραμμή και ορίζω το δικό μου target snr μέσω του router (στα 4dB :p).

Καλο αυτο...ποιο router δλδ εχεις; Και κατι ακομα...αφου το κλειδωνεις στα 4, πως διατηρειται η γραμμη σου χωρις αποσυνδεσεις; (εκτος κ αν το κανεις ωρες που δεν ειναι αιχμης κ μετα απλα αυξομειωνεται αυτοματα το snr μεσω router).

Οσο για τα υπολοιπα που λες, μαλλον εχεις δικιο...

yiapap
08-06-11, 15:45
Καλο αυτο...ποιο router δλδ εχεις; Και κατι ακομα...αφου το κλειδωνεις στα 4, πως διατηρειται η γραμμη σου χωρις αποσυνδεσεις; (εκτος κ αν το κανεις ωρες που δεν ειναι αιχμης κ μετα απλα αυξομειωνεται αυτοματα το snr μεσω router).

Οσο για τα υπολοιπα που λες, μαλλον εχεις δικιο...Ο router φαίνεται στο προφίλ μου. Ο DGN2000 κρατάει γραμμή και με 2dB. Έχω δει και -1.5dB(<-λογαριθμική κλίμακα) για μερικά λεπτά αλλά με άπειρα error packets και βέβαια μετά έκανε επανασύνδεση.
Επίσης... Εμένα δεν με ενοχλούν οι αποσυνδέσεις. Προτιμώ να έχω 5 αποσυνδέσεις την ημέρα (λιγότερες έχω) και +2~3Mbps κατά τη διάρκεια των συνδέσεων παρά το αντίστροφο.

plex27
08-06-11, 18:57
Επίσης... Εμένα δεν με ενοχλούν οι αποσυνδέσεις. Προτιμώ να έχω 5 αποσυνδέσεις την ημέρα (λιγότερες έχω) και +2~3Mbps κατά τη διάρκεια των συνδέσεων παρά το αντίστροφο.

Ναι και εγω το προτιμω αυτο, αλλα απαξ και αποσυνδεθει κατα τη διαρκεια των ωρων αιχμης, με το ζορι ξεπερναει τα 10Mbps. Εγω θελω να συγχρονιζει και να παραμενει σταθερος στην ταχυτητα που το boot-αρω το βραδυ, οποτε και πιανει καλες ταχυτητες. Ομως το πρωι που ξυπναω, εχει πεσει η γραμμη και εχει συγχρονισει σε νεα (χαμηλοτερη) ταχυτητα, παρολο που η 4νετ με εχει κλειδωσει στα 8 dB.

yiapap
09-06-11, 10:36
Ναι και εγω το προτιμω αυτο, αλλα απαξ και αποσυνδεθει κατα τη διαρκεια των ωρων αιχμης, με το ζορι ξεπερναει τα 10Mbps. Εγω θελω να συγχρονιζει και να παραμενει σταθερος στην ταχυτητα που το boot-αρω το βραδυ, οποτε και πιανει καλες ταχυτητες. Ομως το πρωι που ξυπναω, εχει πεσει η γραμμη και εχει συγχρονισει σε νεα (χαμηλοτερη) ταχυτητα, παρολο που η 4νετ με εχει κλειδωσει στα 8 dB.Δυστυχώς δεν μπορείς. Όσο για την αιτία μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Και αυτές είναι:
1. Υπάρχουν πολλές 24ρες γραμμές οι οποίες λειτουργούν μόνο πρωί (γραφεία, καταστήματα κτλ.). Όταν μπαίνουν σε λειτουργία, λόγω του crosstalk (σκέψου το σαν παρεμβολές μεταξύ των γραμμών χαλκού) αυξάνει ο θόρυβος
2. Τα καλώδια είναι κακής ποιότητας/ είναι εναέρια και με την αύξηση της θερμοκρασίας+υγρασίας ξανά αυξάνει ο θόρυβος.

spideman3
10-06-11, 00:40
Εγώ παιδιά θέλω το SNR μου να είναι στο 6db όπως το ορίζει η 4νετ και να παίρνω το μέγιστο τις γραμμής μου.
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν ανοίγω το πρωί το ρούτερ μου και το αφήσω ανοιχτό πολλές ώρες σαν να σέρνονται η σελίδες στις οποίες μπαίνω ( σάιτ με αθλητικά, πολιτικά, αυτ/του νέα κτλπ) ειδικά αν το snr είναι σε τιμές 5.5 έως 6.6db.Τι να φταίει και για αυτό?

plex27
10-06-11, 01:53
Ολοι αυτο θα θελαμε φιλε, αλλα η 4νετ δεν μας κανει τη χαρη... Οσο για αυτο που ρωτας, οταν το snr πεφτει κατω απο το 6, που ειναι το min που απαιτειται για να εχεις μια αξιοπρεπη συνδεση, σημαινει οτι ο "θορυβος" της γραμμης υπερισχυει, με αποτελεσμα αυτο να φαινεται στον browser σου σαν να σερνονται οι σελιδες. Μπορεις να τους παρεις τηλ κ να το κλειδωσουν πιο ψηλα (το SNR) αλλα θα χασεις απο ταχυτητα συγχρονισμου.

CortexDSL
10-06-11, 17:45
Στην Ελλάδα όποιος θέλει SNR τόσο χαμηλό σταθερό, μπορεί αν θέλει να τραβήξει ένα cat5 καλώδιο από το σπίτι του μέχρι το αστικό κέντρο της περιοχής του και να το παραδώσει στους οτετζήδες μπροστά από τον κατανεμητή να του το μικτονομήσουν κατευθείαν στην πόρτα του παρόχου του, αλλιώς μην περιμένετε προκοπή :lol:


Πλακίτσα. Ανάλογα με την περιοχή υπάρχουν εγκατεστημένες καλωδιώσεις που είναι άριστης ποιότητας. Αλλά ανά περιοχές υπάρχουν παλαιότερες υπόγειες καλωδιώσεις που είναι ακατάλληλες ακόμα και για τηλεφωνία (βγάζουν ηχώ).

spideman3
15-06-11, 01:56
CortexDSL εγώ ανήκω στην δεύτερη περίπτωση παλαιό δίκτυο.
Plex27 αν ζητήσω να με ανεβάσουν SNR στο συγχρονισμό δεν πρόκυτε να πιάσω πάνω από 6.500 Kbs.

@ ADSLgr.com All rights reserved.