PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά γραμμής λογω μετακόμισης



xfol
10-05-11, 12:40
Σε λιγες μερες μετακομιζω σε νεα δι/νση -στην ιδια περιοχη (Μαρουσι)
Εχω το hol double-play GR (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=75&itmID=139&la=1)

Πηρα τηλ χθες και μου ειπαν θα με καλεσουν, (χωρις να μου δωσουν και καμια σχετικη πληροφορια)
και ως τωρα τιποτα ακομα περιμενω....

Δυο τρεις ερωτησουλες:
_Ποσο παει το μαλι για την μεταφορα της γραμμης μου;

_Ποσος χρονος απαιτειται για να γινει η μεταφορα;

Στο σπιτι που θα παω εχει ΟΤΕ και θα γινει σκατζα των γραμμων...

geonet
10-05-11, 12:47
Δεν αργεί πολύ 1-2 βδομάδες το πολύ.
Το έκανα και εγώ και σαν κόστος είναι περίπου 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Βέβαια θα σου πρότεινα να το κόψεις και να κάνεις νέα σύνδεση εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για το νούμερο, γιατί έτσι κερδίζεις:
1. το κόστος μεταφοράς,
2. τους μήνες δωρεάν από τη νέα σύνδεση,
3. το μπέρδεμα που μπορεί να δημιουργηθεί από τη σκάτζα όπως λες των γραμμών.
Μοναδικό μειονέκτημα είναι οτι μπορεί να κάνει καμιά βδομάδα παραπάνω η νέα σύνδεση.

xfol
10-05-11, 13:07
Δεν αργεί πολύ 1-2 βδομάδες το πολύ.
Το έκανα και εγώ και σαν κόστος είναι περίπου 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Βέβαια θα σου πρότεινα να το κόψεις και να κάνεις νέα σύνδεση εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για το νούμερο, γιατί έτσι κερδίζεις:
1. το κόστος μεταφοράς,
2. τους μήνες δωρεάν από τη νέα σύνδεση,
3. το μπέρδεμα που μπορεί να δημιουργηθεί από τη σκάτζα όπως λες των γραμμών.
Μοναδικό μειονέκτημα είναι οτι μπορεί να κάνει καμιά βδομάδα παραπάνω η νέα σύνδεση.

@geonet σ'ευχαριστω :oneup:
το θεμα ειναι πως σε τρεις μερες μετακομιζω (δεν το ειπα αυτο εγραφα βιαστικα)
_αμα κανει 2 βδομαδες βρασε ορυζα... σε διαφορετικη περιπτωση ενταξει δεν θα ηταν και πολυ...

_(σκατζα εννοουσα θα γινει αλλαγη και στα σπιτια, αν και το καταλαβες)
Και παλι ευχαριστω

το μονο που μου κανει εντυπωση ειναι η εξυπηρετιση με τη hol, γιατι παντα περνανε μετα απο κανα μισαωρο πριν κατι χρονια που τους ειχα χρειαστει
...για να δουμε...
ξαναγραφω για ενημερωση

aa144
10-05-11, 21:44
Καλό είναι το πολλαπλό (η "σκάντζα") αλλά τους έβαλες δύσκολα και μπορεί να κάψουν τον εγκέφαλο (και στη HOL και στον 0TE).

Ρίξε μια ματιά σε παλιά θέματα να δεις τι έπαθαν διάφοροι που επιχείρησαν να κάνουν μεταφορά (χωρίς καν το πολλαπλό).

Το να πάρεις νέα γραμμή δεν είναι μόνο θέμα χαμηλότερου κόστους, είναι κάτι που αποδεδειγμένα μπορούν να το καταφέρουν να το κάνουν χωρίς μεγάλα μπερδέματα.

Καλή τύχη πάντως...

bikey77
11-05-11, 09:32
Πρόσφατα μετακόμισα κι εγώ, αρχές Απρίλη (6/4/2011) έστειλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και με επιβεβαίωσαν ότι ελήφθησαν και ότι η αίτηση θα προχωρήσει. Στις 20/4 και ενώ έχουν περάσει ήδη δύο εβδομάδες, πήρα προληπτικά ένα τηλ στη HOL για να μάθω εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης και με ενημέρωσαν ότι υπήρξε "συστημικό λάθος" (ωραίος όρος, δε μπορείτε να πείτε) και ότι η αίτηση δεν προχώρησε και ότι θα ξαναγίνει εκ νέου (με 2 εβδομάδες καθυστέρηση και λίγες μέρες πριν το Πάσχα, φάε λάδι και έλα βράδυ δλδ...). Ξανά από την αρχή και νέα αναμονή 20 ημερών... Τελικά ενεργοποιήθηκε αλλά δεν είχαν προνοήσει τα φυντάνια να μου αποστείλουν ΚΑΙ τον κατάλληλο εξοπλισμό (έφυγα από VOIP και πήγα σε POTS, τόσο δύσκολο είναι να το ελέγξουν, λες και ξέρει ο κάθε ιδιώτης τι γραμμή θα έχει το νέο σπίτι... έλεος), βάλε άλλες 5 μέρες για τον εξοπλισμό και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μου είπαν ότι η IPTV δεν θα μεταφερθεί γιατί είναι "εμπορικά μη διαθέσιμη".

Το ωραίο είναι ότι θέλουν να τους πληρώσω και 70 ευρώ έξοδα μεταφοράς και φυσικά το πάγιο του χαμένου μήνα τρέχει κανονικά...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

vasileios13
11-05-11, 10:03
Πρόσφατα μετακόμισα κι εγώ, αρχές Απρίλη (6/4/2011) έστειλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και με επιβεβαίωσαν ότι ελήφθησαν και ότι η αίτηση θα προχωρήσει. Στις 20/4 και ενώ έχουν περάσει ήδη δύο εβδομάδες, πήρα προληπτικά ένα τηλ στη HOL για να μάθω εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης και με ενημέρωσαν ότι υπήρξε "συστημικό λάθος" (ωραίος όρος, δε μπορείτε να πείτε) και ότι η αίτηση δεν προχώρησε και ότι θα ξαναγίνει εκ νέου (με 2 εβδομάδες καθυστέρηση και λίγες μέρες πριν το Πάσχα, φάε λάδι και έλα βράδυ δλδ...). Ξανά από την αρχή και νέα αναμονή 20 ημερών... Τελικά ενεργοποιήθηκε αλλά δεν είχαν προνοήσει τα φυντάνια να μου αποστείλουν ΚΑΙ τον κατάλληλο εξοπλισμό (έφυγα από VOIP και πήγα σε POTS, τόσο δύσκολο είναι να το ελέγξουν, λες και ξέρει ο κάθε ιδιώτης τι γραμμή θα έχει το νέο σπίτι... έλεος), βάλε άλλες 5 μέρες για τον εξοπλισμό και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μου είπαν ότι η IPTV δεν θα μεταφερθεί γιατί είναι "εμπορικά μη διαθέσιμη".

Το ωραίο είναι ότι θέλουν να τους πληρώσω και 70 ευρώ έξοδα μεταφοράς και φυσικά το πάγιο του χαμένου μήνα τρέχει κανονικά...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Γι'αυτό παιδιά.....κάνουμε διακοπή και ψάχνουμε τις προσφορές που τρέχουν,όταν μετακομίζουμε.... Δεν συμφέρει να μεταφέρουμε το τηλ. στο νέο σπίτι...:hippy:

bikey77
11-05-11, 10:23
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, επειδή είμαι πελάτης Vodafone + HOL συν του ότι μου έχουν κάνει μια ειδική προσφορά με έκπτωση παγίου είπα να μείνω στην HOL, με την πρώτη ευκαιρία πάντως θα την κάνω.... Αλλα και που να πας? Forthnet που είναι επίσης για γέλια? Ή Otenet που σου πιάνει τον κ#λο με τις τιμές της?

Το καλό ποιο είναι? Το τμήμα ενημέρωσης λογαριασμών σε καλεί μόλις 7(!) μέρες μετά από ληξιπρόθεσμο λογαριασμό για να σε ενημερώσει, ΟΛΑ τα υπόλοιπα τμήματα πρέπει να τα καλέσεις εσύ και να βγάλεις το φίδι από την τρύπα.

xfol
12-05-11, 20:54
η μετακομιση πηρε μια μικρη αναβολη, και θα γινει σε μια βδομαδα...

Να ρωτησω κατι ακομα!
Την αιτηση και τα δικαιολογητικα μπορω να τα στειλω και με e-mail στο customercare@hol.gr ετσι;

_Με πηρε τηλ μια γυναικα και μου ειπε να στειλω τα δικαιολογητικα στο e-mail της, τυπου: χχχχ@hol.net
...Το τηλεφωνο απο το οποιο με καλεσε ειναι της HOL απ'οτι ειδα και συγκεκριμενα το 2130013844

_Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω κατι παραπανω αν της στειλω τα δικαιολογητικα στο χχχ@hol.net αντι για το customercare@hol.gr?

_Και τι ειναι η "ημερομηνια καταργησης της υπηρεσιας στην παλια διευθυνση"
...Το παραπανω το αναγραφει στην αιτηση- Η αιτηση ειναι: αυτη (http://www.hol.gr/files/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/moving_form.pdf)

...Θελω να πω... πως και να βαλω σημερινη ημερομηνια ας πουμε, δεν υπαρχει κανα προβλημα ετσι;

valen_gr
13-05-11, 00:23
η μετακομιση πηρε μια μικρη αναβολη, και θα γινει σε μια βδομαδα...

Να ρωτησω κατι ακομα!
Την αιτηση και τα δικαιολογητικα μπορω να τα στειλω και με e-mail στο customercare@hol.gr ετσι;

_Με πηρε τηλ μια γυναικα και μου ειπε να στειλω τα δικαιολογητικα στο e-mail της, τυπου: χχχχ@hol.net
...Το τηλεφωνο απο το οποιο με καλεσε ειναι της HOL απ'οτι ειδα και συγκεκριμενα το 2130013844

_Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω κατι παραπανω αν της στειλω τα δικαιολογητικα στο χχχ@hol.net αντι για το customercare@hol.gr?

_Και τι ειναι η "ημερομηνια καταργησης της υπηρεσιας στην παλια διευθυνση"
...Το παραπανω το αναγραφει στην αιτηση- Η αιτηση ειναι: αυτη (http://www.hol.gr/files/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/moving_form.pdf)

...Θελω να πω... πως και να βαλω σημερινη ημερομηνια ας πουμε, δεν υπαρχει κανα προβλημα ετσι;


Στειλε τα στο @hol.net . Η κατάληξη αυτη ειναι των email των υπαλληλων, οποτε καλυτερα να τα στειλεις στον ανθρωπο που εχει αναλαβει την καταχωρηση της μεταφορας, παρα στο γενικο mail της εξυπηρετησης πελατων, πιθανον να σου δημιουργησει προσθετη καθυστερηση.

Το ημερομηνια καταργησης υπηρεσιας στην παλια διευθυνση ειναι προφανες.
Ποτε μετακομιζεις και θα φυγεις απο το παλιο κτηριο?
Θελεις να φυγεις απο την παλια διευθυνση με ακομα ενεργη γραμμη στο ονομα σου και να κανουν αλλοι κλησεις απο εκει?


αναφερεις λοιπον την ημερομηνια που θα φυγεις, ωστε να περασει η καταργηση της γραμμης στην παλια σου διευθυνση σε σωστη χρονικη στιγμη.

xfol
13-05-11, 01:15
Στειλε τα στο @hol.net . Η κατάληξη αυτη ειναι των email των υπαλληλων, οποτε καλυτερα να τα στειλεις στον ανθρωπο που εχει αναλαβει την καταχωρηση της μεταφορας, παρα στο γενικο mail της εξυπηρετησης πελατων, πιθανον να σου δημιουργησει προσθετη καθυστερηση.

Το ημερομηνια καταργησης υπηρεσιας στην παλια διευθυνση ειναι προφανες.
Ποτε μετακομιζεις και θα φυγεις απο το παλιο κτηριο?
Θελεις να φυγεις απο την παλια διευθυνση με ακομα ενεργη γραμμη στο ονομα σου και να κανουν αλλοι κλησεις απο εκει?


αναφερεις λοιπον την ημερομηνια που θα φυγεις, ωστε να περασει η καταργηση της γραμμης στην παλια σου διευθυνση σε σωστη χρονικη στιγμη.
α οκ σ'ευχαριστω:oneup:
...τωρα για το προφανες σωστο, αλλα αγχωθηκα!!!

xfol
16-05-11, 17:24
Το ημερομηνια καταργησης υπηρεσιας στην παλια διευθυνση ειναι προφανες.
Ποτε μετακομιζεις και θα φυγεις απο το παλιο κτηριο?
Θελεις να φυγεις απο την παλια διευθυνση με ακομα ενεργη γραμμη στο ονομα σου και να κανουν αλλοι κλησεις απο εκει?


αναφερεις λοιπον την ημερομηνια που θα φυγεις, ωστε να περασει η καταργηση της γραμμης στην παλια σου διευθυνση σε σωστη χρονικη στιγμη.

αμα το αφηνα ασυμπληρωτο -κενο- το συγκεκριμενο τικ, θα την καταργουσαν ακριβως τη στιγμη που θα γινοταν και η μεταφορα;

...εγω δεν το ηθελα ετσι, (ηθελα τη στιγμη που θα γινοταν και η μεταφορα)
Εβαλα ημερομηνια -πριν- και τωρα μου κοψαν το τηλ:(:p

pRieStaKoS
17-05-11, 12:11
Βαλε ημερομηνια που θα φύγεις απο την παλια διεύθυνση για να κάνουν την κατάργηση της υπηρεσίες και να μην χρησιμοποιηθεί απο τους νέους ένοικους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.