PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα με Forthnet



panos_vas
10-05-11, 13:19
Καλημερα σας! Θελω να γνωστοποιησω τις χαλια παροχες της forthnet ωστε να μην την πατησουν και αλλοι καταναλωτες οπως την πατησα και εγω. Πριν 2 χρονια εβαλα ιντερνετ forthnet και απο σταθερο τηλεφωνο ειχα κρατησει τον ΟΤΕ που ειχα πανω απο 15 χρονια. Το ιντερνετ ηταν σχετικα καλο για την περιοχη μου, δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα. Σε γενικες γραμμες με καλυπτε. Μεχρι εδω καλα. Τα χριστουγεννα σκεφτηκα να αλλαξω και την γραμμη του τηλεφωνου απο ΟΤΕ σε forthnet, ωστε να εχω και τηλεφωνο και ιντερνετ forthnet. Υπεγραψα νεο συμβολαιο ωστε να εχω και τα δυο. Εκει αρχισαν τα προβληματα. Μεσα σε εναν μηνα εχω μεινει δυο φορες για περιοδο μιας βδομαδας χωρις τηλεφωνο και χωρις ιντερνετ. Ο λογος ηταν ο ιδιος! Οι τεχνικοι της forthnet μου ειπαν οτι εγινε βραχυκυκλωμα στην γραμμη μου. Η ιδια δικαιολογια και τις δυο φορες! Ενημερωνουν τον ΟΤΕ ωστε να παει τεχνικος του ΟΤΕ να κοιταξει την γραμμη γιατι τεχνικοι της forthnet δεν εχουν αρμοδιοτητα στις γραμμες του ΟΤΕ. Οι τεχνικοι του ΟΤΕ οπως ειναι φυσικο δεν θα τσακιστουν να φτιαξουν τις γραμμες για τις παροχες της forthnet και κανουν 3 και 4 μερες να εμφανιστουν. Αυτο που πραγματικα με εξοργιζει ειναι πως ειναι δυνατον 15 χρονια στον ΟΤΕ ποτε να μη γινει βραχυκυκλωμα και με το που περασα τηλεφωνο και ιντερνετ στην forthnet να γινονται βραχυκυκλωματα μεσα σε ενα μηνα!!!! Ποιος φταιει για τα βραχυκυκλωματα στις γραμμες? Φταιει η forthnet? Σαμποταρει ο ΟΤΕ την forthnet επειδη μας εχασε απο συνδρομητες της? Οι τεχνικοι της forthnet γιατι πουλανε "τρελα", οτι ειναι φυσιολογικο αυτο το πολυ τακτικο βραχυκυκλωμα! Εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο το πραμα και με τον ΟΤΕ ποτε δεν ειχα προβλημα. Με δεσμευει το συμβολαιο με την forthnet ενα χρονο, με το που ληγει παω κατευθειαν σε conex, τουλαχιστον εκει στον ΟΤΕ θα με εξυπηρετουν πιο γρηγορα και δεν θα βραχυκυκλωνουν οι γραμμες καθε 3 και λιγο. Ντροπη και Αισχος στην forthnet για τις υπηρεσιες που παρεχει. Τον λογαριασμο ομως θα τον στειλουν κανονικα και θα ζηταν τα χρηματα απο τις υπρεσιες που δεν παρεχουν! Οι τεχνικοι τους πετανε το μπαλακι ευθυνων στους τεχνικους του ΟΤΕ. Θα αφησω απληρωτους τους λογαριασμους μπας και ετσι με προσεξουν γιατι τρεχω και τους πληρωνω 10 μερες πριν ληξουν. ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!!!

restinpeace
10-05-11, 14:22
Στα Χανιά είσαι?

panos_vas
10-05-11, 14:29
Οχι, μενω Αθηνα, στο Ιλιον! 7 χιλιομετρα απο την Ομονοια. Φανταζομαι τι θα γινεται σε νησια και βορεια Ελλαδα.............

johnsruro
10-05-11, 16:20
Βασικά το πρόβλημα σου αναδεικνύει και μια λάθος τακτική του ΟΤΕ. Αν όντως το πρόβλημα είναι στο κόμμάτι που ανήκει στον ΟΤΕ γιατί τα βάζεις με τη forthnet. Μόνος σου λες ότι μπορεί να γίνεται κι από τον ΟΤΕ επειδή σε έχασε από πελάτη αλλά μετά τα ρίχνεις μόνο στη forthnet. Σαν να λέμε "πάμε όλοι στον ΟΤΕ γιατί μόνο εκεί δε θα μας σαμποτάρουν". Δεν είναι έτσι.
Αν το πρόβλημα είναι στο κέντρο της forthnet τότε δήλωνε βλάβη συνέχεια μέχρι να σου τη φτιάξουν.

ΥΓ. Καλως ήρθες κιόλας στην παρέα. Μπήκες φουριόζος!

silegav
10-05-11, 16:22
Όπως έχουμε ξαναπεί σε σχετικές συζητήσεις ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος για το καλώδιο που έρχεται μέχρι το σπίτι σου. Δε ξέρω σε τι μπορεί να οφείλονται οι βραχυκυκλώσεις, αλλά αν είναι βραχυκυλώσεις νομίζω πως ο πάροχος δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα.

Είχα κι εγώ ένα πρόβλημα όταν είχα πρωτοαλλάξει από τον ΟΤΕ στη forthnet και από βλακεία που είχαν κάνει (νομίζω ο τεχνικός του ΟΤΕ αλλά δεν έχει σημασία για μένα), το τηλέφωνο μου χτύπαγε από ένα άσχετο νούμερο. Τους πήρα, το έφτιαξαν και δεν είχα ποτέ ξανά πρόβλημα.

Αν το πρόβλημα είναι στα καλώδια, ούτε τρέλα σου πουλάει κανείς, ούτε σε δουλεύει. Απλά υπάρχει πρόβλημα. Το πόσο γρήγορα μπορούν να το φτιάξουν ναι είναι θέμα και σε αυτό έχει και ευθύνη ο ΟΤΕ.


Oι τεχνικοι του ΟΤΕ οπως ειναι φυσικο δεν θα τσακιστουν να φτιαξουν τις γραμμες για τις παροχες της forthnet και κανουν 3 και 4 μερες να εμφανιστουν

Αυτό γιατί είναι λογικό; Έχει υποχρέωση να έρθει αν το πρόβλημα είναι στο πεδίο ευθύνης του. Δε γίνεται να τον αφήνουμε απ' έξω επειδή έχει το πεπόνι και το μαχαίρι.


Τουλαχιστον εκει στον ΟΤΕ θα με εξυπηρετουν πιο γρηγορα και δεν θα βραχυκυκλωνουν οι γραμμες καθε 3 και λιγο.

Αυτά μας φάγανε σα χώρα. :down:


Θα αφησω απληρωτους τους λογαριασμους μπας και ετσι με προσεξουν γιατι τρεχω και τους πληρωνω 10 μερες πριν ληξουν.

Δε θα σε προσέξουν αν δε πληρώσεις. Το πολύ να σου στείλουν κάνα δικηγόρο για οφειλές. Αν φύγεις θα σε προσέξουν, αλλά αν το πρόβλημα λένε ότι είναι στην καλωδίωση και στην αρμοδιότητα του ΟΤΕ δε μπορούν να κάνουν και πολλά.

panos_vas
10-05-11, 16:49
Καλησπερα, παιδια! Σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και τις απαντησεις σας! Καλως σας βρηκα κιολας μιας και ειμαι κ νεο μελος εδω. Συμφωνω με αυτα που γραψατε, δεν ειναι ομως περιεργο το οτι τοσα χρονια που ημουν στον ΟΤΕ ποτε, μα ποτε δεν βραχυκυκλωσαν οι γραμμες! Ποτε! Με το που μπηκα στην forthnet 2 φορες μεσα σε εναν μηνα βραχυκυκλωσαν και εμεινα χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ απο μια βδομαδα την καθε φορα που βραχυκυκλωνε. Πως εξηγητε εσεις το οτι τοσα χρονια ποτε δεν βραχυκυκλωσε και με το που μπηκα fothnet βραχυκυκλωσε 2 φορες? Οι ιδιες γραμμες του ΟΤΕ ηταν και πριν , οι ιδιες και τωρα!

........Auto merged post: panos_vas πρόσθεσε 4 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτο δεν ειναι περιεργο? Δεν θα σας εβαζε και εσας σε υποψιες οτι κατι παιζεται? Φταιει η forthnet και εχουν σαν δικαιολογια οτι βραχυκυκλωσαν οι γραμμες? Σαμποταρει ο ΟΤΕ? Υποθεσεις κανω τωρα. Ποτε δεν θα μαθουμε την αληθεια! Μονο του χρονου που θα αλλαξω συνδεση και παω σε ΟΤΕ και ξανα ενφανιζονται τα ιδια προβληματα. Τοτε θα αποδειχτει τι φταιει!

johnsruro
10-05-11, 16:53
Βασικά θα μάθουμε όταν θα σου διορθώσουν τη βλάβη και θα σου πουν τι έφταιγε εν τέλει.

Papados
10-05-11, 16:55
Μην ξεχνάμε ότι όλα δουλεύουν μέχρι να χαλάσουν. Το ότι τόσα χρόνια δεν είχε βραχυκυκλώσει η γραμμή σου δεν σημαίνει κάτι.

baskon
10-05-11, 17:01
Μην ξεχνάμε ότι όλα δουλεύουν μέχρι να χαλάσουν. Το ότι τόσα χρόνια δεν είχε βραχυκυκλώσει η γραμμή σου δεν σημαίνει κάτι.

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι τυχαιο.Και να συνεβαινε και στον ΟΤΕ.Απλως θα στο εφτιαχναν πιο γρηγορα στον Οτε.Λογικα η βλαβη θα φτιαχτει και θα εισαι οκ για πολλα χρονια ακομα και με φορθνετ..Αν το τηλ δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου τοτε κανε λιγο υπομονη.Παντου τυχαινουν αυτα..

alex24
10-05-11, 17:06
Υποθεση κανω ισως να του αλλαξανε βροχο διοτι η γραμμη του μεταφερθηκε εξ ολοκληρου απο τον ΟΤΕ στην forthnet και επεσε σε κανενα προβληματικο....

panos_vas
10-05-11, 17:12
Περιμενω τον τεχνικο του ΟΤΕ να δω τι θα κανει και τι θα πει. Την προηγουμενη φορα ειχε ερθει ενα τυπακι, σκαλισε τα καλωδια του κουτιου μου, τα εκοψε και τα ξανα συνδεσε και συνηλθε η γραμμη. Για να δουμε τωρα τι θα ξανα κανει......Αλλα κατι μου λεει μεσα στο καλοκαιρι σιγουρα θα ξανα χαλασει και παλι η ιδια δικαιολογια απο τους τεχνικους της forthnet. Εδω θα ειμαστε και θα το ξανα αναφερω! Μπορει οντως τυχαιο να ειναι, αυτο σκεφτηκα και εγω την πρωτη φορα, αλλα τυχαιο και την δευτερη φορα?! Κ η γιαγια μου απο κατω 40 χρονια εχει την γραμμη και ποτε δεν βραχυκυκλωσε! Αυτη ειναι στον ΟΤΕ, μαλιστα εχει ενα τηλεφωνο αρχαιολογικο μουσειο, με τον δισκο που περιστρεφεται να σας δωσω να καταλαβαιτε και ποτε δεν ειχε βραχυκυκλωματα και διακοπες! Κ οντως μου φαινεται οτι πουλανε τρελα οι τεχνικοι της forthnet οταν λενε ειναι φυσιολογικο να γινονται βραχυκυκλωματα τοσο συχνα! Μας δουλευεις ρε φιλε λεω? Ποτε δεν το ξανα ακουσα αυτο εκτος απο αυτον.

vanels
10-05-11, 17:14
Κοίταξέ φαντάσου ότι εγώ ήμουν στην hol για χρόνια,τώρα,και τελικά κατέληξα στην forthnet και τα στατιστικά μου είναι καλύτερά και από πριν.... μην βιάζεσαι δες με την forthnet τι μπορείς να κάνεις.
Ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχην

johnsruro
10-05-11, 18:07
Η συσκευή της γιαγιάς σου δεν έχει και πολύ σχέση με τη γραμμή σου. Όπως και να έχει ο τεχνικός της forthnet δε σου είπε και ψέματα. Οι βραχυκυκλώσεις συμβαίνουν. Κάτι έγινε στη μετάβαση της γραμμής σου κι έχει δημιουργηθεί πρόβλημα.

panos_vas
10-05-11, 20:22
Μαλιστα! Πολυ ωραιες οι γνωμες και οι αποψεις! Να πω την αληθεια πιο πολυ εμπιστευομαι εσας παρα τι λενε στην forthnet! Για αυτο το εβγαλα το θεμα και στο ιντερνετ. Το θεμα ειναι τι δουλεια παλι θα κανει ο τεχνικος του ΟΤΕ! Αλλο παλλικαρι και αυτος, βαριοταν την ζωη του. Μου την ειπε κιολας γιατι εφυγα απο τον ΟΤΕ! Πιθανον ο ιδιος θα ξανα ρθει και παλι θα σκαλισει τα καλωδια μου. Αυτο πιστευετε οφειλεται σε αλλαγη γραμμης απο ΟΤΕ σε forthnet? Oτι οσο και να σκαλισει την εγκατασταση μου παντα θα εχω βραχυκυκλωματα?

CortexDSL
10-05-11, 20:40
To προβλημα σου προφανως οφειλεται στη χρηση αλλου ζευγους απο αυτο που ειχες κατα την προηγουμενη συνδεση. Πολλες φορες γινεται αλλαγη ζευγους οταν παει καποιος απο το "μεγαλο μαγαζι" σε καποιο ιδιωτικο.
Οπως και να εχει το βραχυκυκλωμα του βροχου ειναι κατι που οφειλεται καθαρα και μονο στο μεριδιο ευθυνης του οτε. Αν σε εριξε σε προβληματικο ζευγαρι αυτο δε μπορει να το γνωριζει κανεις εκτος απο τον ιδιο, και ο παροχος κανει αυτο που μπορει, δηλαδη δηλωνει βλαβη για τη γραμμη σου και περιμενει αποκατασταση. Αν δεν ειναι καλα τα καλωδια ή η τοποθέτησή τους, μπορει να βραχυκυκλωνει και μετα απο μια ωρα απ την επισκευη η γραμμη.

panos_vas
10-05-11, 21:41
Χρησιμες οι πληροφοριες σου, CortexDSL, δεν την ηξερα αυτη την λεπτομερεια. Οποτε παιζει να με εβαλαν σε προβληματικη γραμμη. Οποτε καθομαι και περιμενω, δεν εχω κατι αλλο να κανω γιατι με δεσμευει το συμβολαιο. Εαν συνεχιστουν τα βραχυκυκλωμα μπορω να αιτηθω αλλαγη γραμμης? Ή ληγω το συμβολαιο και αλλαζω παροχο με την προσδοκια οτι θα τοποθετηθω σε αλλη καλυτερη γραμμη?

........Auto merged post: panos_vas πρόσθεσε 24 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μαλιστα, ομολογω οτι δεν το ηξερα αυτο που ειπες CortexDSL, να που κατι εμαθα, παιζει δλδ να με τοποθετησαν σε προβληματικη γραμμη. Το θεμα ειναι, οτι αμα συνεχω βραχυκυκλωνει, μπορω να αιτηθω αλλαγη γραμμης και βροχων απο forthnet ή δεν γινεται? Να περιμενω τοτε να ληξει το συμβολαιο μου και να αλλαξω παροχο με την ελπιδα οτι θα πεσω σε καλυτερη γραμμη?

CortexDSL
10-05-11, 21:47
Χρησιμες οι πληροφοριες σου, CortexDSL, δεν την ηξερα αυτη την λεπτομερεια. Οποτε παιζει να με εβαλαν σε προβληματικη γραμμη. Οποτε καθομαι και περιμενω, δεν εχω κατι αλλο να κανω γιατι με δεσμευει το συμβολαιο. Εαν συνεχιστουν τα βραχυκυκλωμα μπορω να αιτηθω αλλαγη γραμμης? Ή ληγω το συμβολαιο και αλλαζω παροχο με την προσδοκια οτι θα τοποθετηθω σε αλλη καλυτερη γραμμη?

Προς το παρόν περιμένεις την επισκευή από τον ΟΤΕ.

Στην περίπτωση που το πρόβλημα επανεμφανίζεται σύντομα (συνήθως 3-4 φορές στη σειρά) με την ίδια ακριβώς μορφή, ο πάροχός σου μπορεί να αιτηθεί συνδιαστικό έλεγχο. Δηλαδή να ζητήσει να γίνει έλεγχος και από τεχνικό της εταιρείας σου τη στιγμή που θα πάει ο τεχνικός του ΟΤΕ στο σημείο της βλάβης. Εκεί εάν διαπιστωθεί το πρόβλημα που οφείλεται στην τοποθέτηση/σύνδεση του καλωδίου, υπό την επίβλεψη του τεχνικού της εταιρείας σου φροντίζουν να το αποκαταστήσουν. Αν φταίει το ίδιο το καλώδιο τότε γίνεται έλεγχος για άλλο ελεύθερο καλώδιο. Αν υπάρχει εγκατεστημένο κάποιο που να εξυπηρετεί τη γραμμή σου, σε περνάνε σε αυτό. Αν όχι, τα πράγματα μένουν ως έχουν.

Ο τρόπος για την επισκευή γραμμών του καλωδιακού δικτύου ΟΤΕ είναι αυτός. Αίτηση για αλλαγή βρόχου δεν μπορείς να κάνεις εσύ κατά βούληση.

panos_vas
10-05-11, 21:54
Μαλιστα, πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου! Λογικες μου ακουγονται και στεκουν μια χαρα. Που στην forthnet να μου το εξηγουσαν ετσι.....για να δουμε ποτε θα ερθει κ ο πρωτοπαλλικαρος απο τον ΟΤΕ να φτιαξει την βλαβη. Και ποσο συντομα θα ξανα βραχυκυκλωσει. Μεχρις στιγμης 2 φορες σε εναν μηνα.................

CortexDSL
10-05-11, 21:59
Σε αυτό το σημείο, για να μην αδικούμε τους τεχνικούς του ΟΤΕ (αρκετοί από τους οποίους είναι εξαιρετικοί επαγγελματίες, ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί) έχω δει περίπτωση που από τη μετάβαση από τον ΟΤΕ σε ιδιωτικό πάροχο, ο τεχνικός του ΟΤΕ διαπίστωσε ότι η αρχική γραμμή/ζεύγος είχε πρόβλημα και έδωσε άλλο ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ πεντακάθαρο ζεύγος στον ιδιωτικό πάροχο.

silegav
11-05-11, 13:25
Εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Τεχνικά πιστεύω ότι είναι καλοί αλλά πάρα πολλοί από αυτούς έχουν μια περίεργη νοοτροπία που μακάρι να αλλάξει.

emeliss
11-05-11, 14:58
@panos_vas
Μία ερώτηση. Όταν δήλωνες βλάβη ερχόταν τεχνικός της Forthnet από τον χώρο σου ή απλά επικοινωνούσαν τηλεφωνικά;
Και ακόμα μία. Έχεις τα ίδια προβλήματα και χωρίς τηλεφωνικές γραμμές κουμπωμένες στην γραμμή;

panos_vas
11-05-11, 17:25
@panos_vas
Μία ερώτηση. Όταν δήλωνες βλάβη ερχόταν τεχνικός της Forthnet από τον χώρο σου ή απλά επικοινωνούσαν τηλεφωνικά;
Και ακόμα μία. Έχεις τα ίδια προβλήματα και χωρίς τηλεφωνικές γραμμές κουμπωμένες στην γραμμή;

Καλησπερα, φιλε! Οχι, οι τεχνικοι της forthnet αρνουνται να ερθουν στον χωρο μου επικαλουμενοι οτι ειναι αρμοδιοτητα του ΟΤΕ! Στο μεταξυ εχω δηλωσει βλαβη απο την Δευτερα και κανενας τεχνικος του ΟΤΕ δεν εμφανιστηκε ακομα......Οποτε μονο τηλεφωνκα επικοινωνουσα με forthnet τεχνικους! Την δευτερη ερωτηση σου δεν την καταλαβα, τι ακριβως εννοεις? Εαν εχω τηλεφωνικες συσκευες συνδεδεμενες στις τηλεφωνικες γραμμες?

emeliss
11-05-11, 17:34
Καταρχήν αυτό που σου είπαν είναι αναληθές. Στην πραγματικότητα είναι υποχρεωμένοι να έρθουν από τον χώρο σου, να κάνουν μετρήσεις και μόνο αν μετρήσουν πρόβλημα στον βρόχο να δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ. Ναι μεν μόνο ο ΟΤΕ επεμβαίνει στους βρόχους αλλά μόνο μετά από επί τόπου μετρήσεις των τεχνικών των εναλλακτικών.

Αυτή είναι μία διαδικασία που κοστίζει και στην προσπάθεια των εταιριών να μειώσουν το κόστος την "ξεχνούν", ρίχνοντας έτσι αισθητά την ποιότητα στην τεχνική υποστήριξη των πελατών.

Για τις συσκευές. Συχνά τα βραχυκυκλώματα που βλέπουν οφείλονται στις τηλεφωνικές συσκευές που έχουμε πάνω στην γραμμή. Δοκίμασες να τις βγάλεις από πάνω ώστε να δεις αν τα προβλήματα στο adsl συνεχίζουν;

valen_gr
11-05-11, 17:54
Την προηγουμενη φορα ειχε ερθει ενα τυπακι, σκαλισε τα καλωδια του κουτιου μου, τα εκοψε και τα ξανα συνδεσε και συνηλθε η γραμμη.

Μου μυρίζει "ρύθμιση/επισκευή ζεύγους" . Τι να πω, έχει δικιο και ο emeliss, τυπικά θα έπρεπε να στειλουν πρωτα τεχνικο να ελενξει την γραμμη απο την δικη σου μεριά.
Πάντως, για να αποκατέστησε την βλάβη ο τεχνικός του ΟΤΕ την προηγουμενη φορα, πιθανοτατα απλα "επεσε μέσα" η "τηλεδιάγνωση " της ΤΥ της forthnet.
Γιατι εάν το πρόβλημα ηταν στο DSLAM ή σε εσένα, ο ΟΤΕ δεν το διορθώνει εφόσον δεν ειναι και δουλειά του.

emeliss
11-05-11, 18:06
Για να μην παρεξηγηθούμε (για ακόμα μια φορά) το πρόβλημα δεν είναι αν ευθύνεται ο ΟΤΕ ή ο εναλλακτικός για την βλάβη. Βλάβες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών χάρη στη συνεχή μείωση του κόστους που επιδιώκουν τόσο οι εναλλακτικοί όσο και ο ΟΤΕ. Όταν ακολουθούνται οι διαδικασίες μειώνονται οι πιθανότητες να καταλήγει ο πελάτης μπαλάκι του πινγκ πονγκ.

panos_vas
11-05-11, 18:50
Δικιο εχετε, παιδια! Καλα ειπα εξ αρχης οτι πουλανε τρελα οι τεχνικοι της forthnet! Τους παρακαλαγα να ερθει ενα συνεργειο της forthnet να δει, αλλα τιποτα! Πρεπει πρωτα να παρουσιαστει ο τεχνικος του ΟΤΕ που εδω και 3 μερες αγνοηται η τυχη του! Κ την προηγουμενη φορα που ειχε ερθει ο τεχνικος του ΟΤΕ, εκανε τον δυσκολο, ααα, πρεπει να ερθει τεχνικος της forthnet κτλ κτλ, αλλα συνηλθε το τηλεφωνο απο το σκαλισμα που εκανε στο κουτι της γραμμης μου. Εκοψε και ξανα συνδεσε τις γραμμες.... Αυτο εκανε μονο και συνηλθε η γραμμη.

valen_gr
11-05-11, 21:13
μα δεν πρεπει να παρουσιαστει πρωτα ο τεχνικος του ΟΤΕ, το αναποδο ισχυει.

panos_vas
11-05-11, 21:39
Εδω ρε παιδια, διαβαζω σε ενα αλλο θεμα, που πριν λιγο ανερτησε ενα παλλικαρι, για χρεωσεις της forthnet σε περιπτωση που ερθει τεχνικος πρεπει να πληρωσεις 60 ευρω!! Κ μαλιστα τον φουκαρα τον χρεωσαν 60 ευρω για μια απλη αναβαθμιση του ρουτερ!!! Κ του βρηκαν και καλα και προβληματικο το φιλτρακι..... Διαβαστε το να δειτε με τι απατεωνες εχουμε μπλεξει! 60 ευρω θα πρεπει στην σημερινη εποχη να δουλευει καποιος πανω απο 12 ωρες! Κ αυτοι τα περνουν ετσι!!!

........Auto merged post: panos_vas πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μα δεν πρεπει να παρουσιαστει πρωτα ο τεχνικος του ΟΤΕ, το αναποδο ισχυει.

Ευτυχως που δεν παρουσιαστηκε να μου ζηταει και μενα 60 ευρα!!!!! Τουλαχιστον του ΟΤΕ ηρθε τζαμπα! Σκαλισε τα καλωδια τζαμπα! Ειμαι στην forthnet συνδρομητης και με εξυπηρετei τεχνικος του ΟΤΕ δωρεαν! Εαν ερχιταν της forthnet θα επρεπε να πληρωνα ταριφα 60 ευρω!!! Γιατι θα μου ελεγε οτι τα καλωδια ειναι του ΟΤΕ, οχι εξοπλισμος της forthnet!!!!

spideman3
11-05-11, 21:54
Φίλε διάβασε προσεχτικά αυτά που σε έγραψαν οι υπόλοιποι του forum από το DSLAM έως και έξω από το σπίτι ή τον πίνακα πολυκατοικίας υπεύθυνος για την συντήρηση-επιδιόρθωσει βλαβών είναι ο ΟΤΕ και όχι οι πάροχοι γιατί απλώς νοικιάζουν τις υπάρχουσες γραμμές του ΟΤΕ

emeliss
11-05-11, 22:02
Κάποιες φορές το φθηνότερο βγαίνει ακριβότερο.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε διάβασε προσεχτικά αυτά που σε έγραψαν οι υπόλοιποι του forum από το DSLAM έως και έξω από το σπίτι ή τον πίνακα πολυκατοικίας υπεύθυνος για την συντήρηση-επιδιόρθωσει βλαβών είναι ο ΟΤΕ και όχι οι πάροχοι γιατί απλώς νοικιάζουν τις υπάρχουσες γραμμές του ΟΤΕ
Σωστά. Αλλά για να επιβεβαιωθεί αυτό πρέπει να πάει τεχνικός του εναλλακτικού στην πόρτα του dslam και να δει ότι εκεί λαμβάνει τις υπηρεσίες, να πάει στην εισαγωγή του πελάτη και να δει αν φτάνουν οι υπηρεσίες. Βλέπεις να έχει γίνει αυτό κάπου;

panos_vas
11-05-11, 22:27
Φίλε διάβασε προσεχτικά αυτά που σε έγραψαν οι υπόλοιποι του forum από το DSLAM έως και έξω από το σπίτι ή τον πίνακα πολυκατοικίας υπεύθυνος για την συντήρηση-επιδιόρθωσει βλαβών είναι ο ΟΤΕ και όχι οι πάροχοι γιατί απλώς νοικιάζουν τις υπάρχουσες γραμμές του ΟΤΕ

Ναι, φιλε μου spiderman, αυτο το καταλαβα. Αλλα εαν χρειαστω και ζητησω να μου κανουν εναν ελεγχο μεσα στο σπιτι, τις τηλεφωνικες γραμμες θα μου πιασουν τον πισινο.....60??? Ακομα και να μην εχω προβλημα αυτοι κατι θα σκαρφιστουν και θα τα τσεπωσουν! Αυτο δεν ειναι αλητεια? Εμεις σαν καταναλωτες δεν πρεπει να προστατευομαστε απο τετοιες κομπινες? Και γιατι δλδ θα πρεπει να πληρωνουμε τοσο πολυ εναν απλο τεχνικο ελεγχο? Δεν θα επρεπε να καλυπτονταν απο τους λογαριασμους που πληρωνουμε?:hmm:

........Auto merged post: panos_vas πρόσθεσε 14 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σωστά. Αλλά για να επιβεβαιωθεί αυτό πρέπει να πάει τεχνικός του εναλλακτικού στην πόρτα του dslam και να δει ότι εκεί λαμβάνει τις υπηρεσίες, να πάει στην εισαγωγή του πελάτη και να δει αν φτάνουν οι υπηρεσίες. Βλέπεις να έχει γίνει αυτό κάπου;[/QUOTE]

Το αφηνουν στον ΟΤΕ αυτο.........εχουν την δικαιολογια. Καλα μου ελεγε μια τυπισσα που ειχε ιντερνετ καφε και την ειχα ρωτησει τι προτεινει απο συνδεση και μου ειπε conex, θα περνεις τηλ και θα βριζεις μονο του ΟΤΕ τους τεχνικους, κανεναν αλλον! Ενω τωρα σε πετανε μπαλλακι ο ενας στον αλλον.............. κατι ηξερε που το ειπε........

GGking
16-05-11, 21:43
Kαλά ναι... συγχρόνιζα με 11Mbps, εδω και 4 μήνες κάνω τηλέφωνα και μου βρίσκουν βραχηκύκλωμα και απο 6 mbps με snr 15 και att 40 συγχρονίζω σε 2,8 με snr 15db kai att 43 και τελικα μου λέει φταίει μια συσκευή τηλεφώνου,που είχα εδώ και 2 χρόνια, τώρα τους πείραξε...λεω βγάλε το προφιλ της γραμμής μου που είναι με 15 db snr και αστο 6 γιατι με 2 mbps δουλειά δε μπορώ να κάνω... . μού λέει τοσο πρέπει να πιάνετε γιατι είστε 3 khm απο το αστικό κέντρο, του λέω αφου πρίν συγχρόνιζα με 11, τώρα τι, μεγάλωσε η απόσταση? έβγαλα τη συσκεύη...και πάλι τα ίδια θα με πάρουν αυριο να κλείσουμε ραντεβού να έρθει τεχνικός να μετρήσει τη γραμμή στο κατανεμητή...έτσι μου είπε....αντε να δούμε.Πάντως έχουν ρίξει αισθητά τις ταχύτητες , στη δουλεια εκει που συγχρόνιζα με 18 έπεσα στα 13 Μbps.

F33L
17-05-11, 04:50
Καλημερα σας! Θελω να γνωστοποιησω τις χαλια παροχες της forthnet ωστε να μην την πατησουν και αλλοι καταναλωτες οπως την πατησα και εγω. Πριν 2 χρονια εβαλα ιντερνετ forthnet και απο σταθερο τηλεφωνο ειχα κρατησει τον ΟΤΕ που ειχα πανω απο 15 χρονια. Το ιντερνετ ηταν σχετικα καλο για την περιοχη μου, δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα. Σε γενικες γραμμες με καλυπτε. Μεχρι εδω καλα. Τα χριστουγεννα σκεφτηκα να αλλαξω και την γραμμη του τηλεφωνου απο ΟΤΕ σε forthnet, ωστε να εχω και τηλεφωνο και ιντερνετ forthnet. Υπεγραψα νεο συμβολαιο ωστε να εχω και τα δυο. Εκει αρχισαν τα προβληματα. Μεσα σε εναν μηνα εχω μεινει δυο φορες για περιοδο μιας βδομαδας χωρις τηλεφωνο και χωρις ιντερνετ. Ο λογος ηταν ο ιδιος! Οι τεχνικοι της forthnet μου ειπαν οτι εγινε βραχυκυκλωμα στην γραμμη μου. Η ιδια δικαιολογια και τις δυο φορες! Ενημερωνουν τον ΟΤΕ ωστε να παει τεχνικος του ΟΤΕ να κοιταξει την γραμμη γιατι τεχνικοι της forthnet δεν εχουν αρμοδιοτητα στις γραμμες του ΟΤΕ. Οι τεχνικοι του ΟΤΕ οπως ειναι φυσικο δεν θα τσακιστουν να φτιαξουν τις γραμμες για τις παροχες της forthnet και κανουν 3 και 4 μερες να εμφανιστουν. Αυτο που πραγματικα με εξοργιζει ειναι πως ειναι δυνατον 15 χρονια στον ΟΤΕ ποτε να μη γινει βραχυκυκλωμα και με το που περασα τηλεφωνο και ιντερνετ στην forthnet να γινονται βραχυκυκλωματα μεσα σε ενα μηνα!!!! Ποιος φταιει για τα βραχυκυκλωματα στις γραμμες? Φταιει η forthnet? Σαμποταρει ο ΟΤΕ την forthnet επειδη μας εχασε απο συνδρομητες της? Οι τεχνικοι της forthnet γιατι πουλανε "τρελα", οτι ειναι φυσιολογικο αυτο το πολυ τακτικο βραχυκυκλωμα! Εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο το πραμα και με τον ΟΤΕ ποτε δεν ειχα προβλημα. Με δεσμευει το συμβολαιο με την forthnet ενα χρονο, με το που ληγει παω κατευθειαν σε conex, τουλαχιστον εκει στον ΟΤΕ θα με εξυπηρετουν πιο γρηγορα και δεν θα βραχυκυκλωνουν οι γραμμες καθε 3 και λιγο. Ντροπη και Αισχος στην forthnet για τις υπηρεσιες που παρεχει. Τον λογαριασμο ομως θα τον στειλουν κανονικα και θα ζηταν τα χρηματα απο τις υπρεσιες που δεν παρεχουν! Οι τεχνικοι τους πετανε το μπαλακι ευθυνων στους τεχνικους του ΟΤΕ. Θα αφησω απληρωτους τους λογαριασμους μπας και ετσι με προσεξουν γιατι τρεχω και τους πληρωνω 10 μερες πριν ληξουν. ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!!!
αυτα τα πραγματα ειναι κλασικα ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ ειτε λεγεται βραχυκυκλωμα ειτε δεν υπαρχει ελευθερη πορτα στο dslam .,... your gonna wait! forever!

υ.γ ειχα κ εγω προβλημα γραφειοκρατικο - λογο ασυνεννοησίας με την εν λογο εταιρια και προφανως ΔΕΝ την συνηστω σε κανενα (καθε αλλο μαλιστα)

makfil
17-05-11, 07:59
Διαβάζοντας καθυστερημένα το θέμα αυτό, έχω να επισημάνω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο δίκτυο του ΟΤΕ και επομένως δεν έχει καμία ευθύνη η Forthnet. Άδικα την κατηγορείς για ένα θέμα, στο οποίο την αποκλειστική αρμοδιότητα έχει ο ΟΤΕ. Φαντάσου ότι το βραχυκύκλωμα μπορεί να προκλήθηκε από κακό χειρισμό στο ΚΑΦΑΟ για επισκευή βλάβης σε άλλο ζευγάρι.

Εγώ έχω παρόμοια σύνδεση επί 7 χρόνια και με την εμπειρία αυτή αποφάσισα και μετέφερα σε double play άλλη γραμμή που είχα στον ίδιο χώρο. Πριν από 2 μήνες κατάλαβα ότι είχα συνακρόαση στη γραμμή αυτή και ενημέρωσα αμέσως τη 4νετ, ο τεχνικός της οποίας διαπίστωσε online ότι κάτι συμβαίνει. Την επομένη με ενημέρωσαν ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ βρήκαν βραχυκύκλωμα στο ΚΑΦΑΟ και το αποκατέστησαν. Πράγματι, είχαν σταματήσει οι συνακροάσεις και στο διάστημα αυτό μια γειτόνισα είπε στη γυναίκα μου ότι την είχε ακούσει να μιλάει στο τηλέφωνο (!!!).

Δυο μέρες μετά χτύπησε την πόρτα τεχνικός της 4νετ και είπε ότι ήρθε να ελέγξει και από το χώρο μου ότι η γραμμή μου αποκαταστάθηκε πλήρως. Είχε μαζί του ειδική συσκευή μόντεμ και άλλα εργαλεία, επικοινώνησε με τη 4νετ, έκαναν διασταύρωση με το Κέντρο της και μου άφησε χαρτί ότι όλα λειτουργούν ΟΚ. Έμεινα άφωνος από όλη τη διαδικασία.

Γιαυτό, υπομονή και πίεση προς τη 4νετ να εντοπιστεί η βλάβη σου και να αποκατασταθεί.

galanta
21-05-11, 12:55
Θα πω κι εγώ τη δική μου παρόμοια ιστορία. Πριν 3 χρόνια είχα κάνει την ίδια κίνηση, φεύγοντας από ΟΤΕ και παίρνοντας το 2play της Forthnet. Δεν πέρασε ένας μήνας που άρχισαν τα προβλήματα, κυρίως στη σύνδεση του Internet, όπου πρακτικά είχα χειρότερη σύνδεση από dialup.

Τα τηλεφωνήματα ήταν πολλά, οι υποσχέσεις πολλές, εδώ να σημειώσω ότι εγώ έπαιρνα τηλέφωνο και ποτέ δε με έπαιρναν πίσω κι ας έδιναν σχετικές υποσχέσεις.

Στην αρχή μου έλεγαν ότι φταίνε οι γραμμές του ΟΤΕ και μάλιστα θυμάμαι ότι βγήκα εκτός εαυτού και τους χαρακτήρισα αδαείς, που ήταν και ο λόγος για να μου κλείσουν το τηλέφωνο. Συγχωρέστε μου αλλά αν είσαι σοβαρή εταιρεία δεν κλείνεις το τηλέφωνο στον πελάτη, ακόμη κι αν σε βρίσει, πόσο μάλλον που δεν έβρισα.

Πέρα από αυτό, όταν κάποτε μίλησα με το τεχνικό τμήμα, μου ανέφεραν ότι φταίνε οι πρίζες του τηλεφώνου του ΟΤΕ γιατί λέει είναι αντικεραυνικές και κάνουν βραχυκύκλωμα.

Μου φάνηκε κουλό αυτό σαν απάντηση και το αμφισβήτησα, με το απλό σκεπτικό ότι δε μου είχε παρουσιαστεί ούτε όταν ήμουν στον ΟΤΕ αλλά ούτε και τον πρώτο μήνα στη Forthnet. Παρόλα αυτά, με δικά μου έξοδα, αντικατέστησα τις πρίζες και φυσικά το πρόβλημα εξακολουθούσε!

Αφού λοιπόν πήρα και ξαναπήρα, για να μην τα πολυλογώ, στο τέλος μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα στην περιοχή μου και γίνονται εργασίες. Στην ερώτηση πότε θα ολοκληρωθούν μου είπαν ότι δε γνωρίζουν, θα το μάθω από τη σελίδα τους. Πάντως τα προβλήματα είχαν κλείσει 2,5 μήνες ήδη! Να σημειώσω ότι στο διάστημα αυτό είχα στείλει 3-4 επιστολές διαμαρτυρίας στις οποίες δεν έλαβα καν τηλεφωνική απάντηση. Στην τελευταία, που κοινοποιήθηκε και στην ΕΕΤΤ, έλεγα ότι αν δε λάβω έστω μια απάντηση εξήγηση, θα καταγγείλω τη σύμβαση με υπαιτιότητα της Forthnet, μη αναγνωρίζοντας καμία υποχρέωση καταβολής του τέλους πρόωρης διακοπής.

Εν τέλει, ούτε καν περίμενα να περάσει το ελάχιστο διάστημα παραμονής, έκανα αίτηση στον ΟΤΕ και πάλι και ησύχασα και ούτε που το σκέφτομαι. Από τότε, έλαβα κάποια στιγμή ένα εξώδικο από τη Forthnet για τα 70 ευρώ της πρόωρης διακοπής, απάντησα με εξώδικο για διεκδίκηση αποζημίωσης για κατά συρροή καταστρατήγηση ενός όρου της σύμβασης που αναφερόταν στη μη παροχή υπηρεσίας και κάπου εκεί έληξε η σχέση μας αναίμακτα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είμαι συνδρομητής Nova, πληρώνω 52 ευρώ το μήνα για το Sports Pack και μου έκαναν προσφορά με 53 ευρώ να έχω τη Nova και Forthner με απεριόριστη σταθερή τηλεφωνία και Internet και την αρνήθηκα, δε θέλω ξανά να μπλέξω.

Θα πρέπει να γίνουν πράγματα και θάματα για να σκεφτώ και μόνο να αλλάξω πάλι από OTE σε κάτι άλλο.

Georgevtr
21-05-11, 13:21
Διαβάζοντας καθυστερημένα το θέμα αυτό, έχω να επισημάνω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο δίκτυο του ΟΤΕ και επομένως δεν έχει καμία ευθύνη η Forthnet. Άδικα την κατηγορείς για ένα θέμα, στο οποίο την αποκλειστική αρμοδιότητα έχει ο ΟΤΕ. Φαντάσου ότι το βραχυκύκλωμα μπορεί να προκλήθηκε από κακό χειρισμό στο ΚΑΦΑΟ για επισκευή βλάβης σε άλλο ζευγάρι.

.

Τί άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα δηλαδή?:bless: Μα την ''αγία forthNIET''

........Auto merged post: Georgevtr πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα πω κι εγώ τη δική μου παρόμοια ιστορία. Πριν 3 χρόνια είχα κάνει την ίδια κίνηση, φεύγοντας από ΟΤΕ και παίρνοντας το 2play της Forthnet. Δεν πέρασε ένας μήνας που άρχισαν τα προβλήματα, κυρίως στη σύνδεση του Internet, όπου πρακτικά είχα χειρότερη σύνδεση από dialup.

Τα τηλεφωνήματα ήταν πολλά, οι υποσχέσεις πολλές, εδώ να σημειώσω ότι εγώ έπαιρνα τηλέφωνο και ποτέ δε με έπαιρναν πίσω κι ας έδιναν σχετικές υποσχέσεις.

Στην αρχή μου έλεγαν ότι φταίνε οι γραμμές του ΟΤΕ και μάλιστα θυμάμαι ότι βγήκα εκτός εαυτού και τους χαρακτήρισα αδαείς, που ήταν και ο λόγος για να μου κλείσουν το τηλέφωνο. Συγχωρέστε μου αλλά αν είσαι σοβαρή εταιρεία δεν κλείνεις το τηλέφωνο στον πελάτη, ακόμη κι αν σε βρίσει, πόσο μάλλον που δεν έβρισα.

Πέρα από αυτό, όταν κάποτε μίλησα με το τεχνικό τμήμα, μου ανέφεραν ότι φταίνε οι πρίζες του τηλεφώνου του ΟΤΕ γιατί λέει είναι αντικεραυνικές και κάνουν βραχυκύκλωμα.
.
Σε παρακαλώ,μήν τους τα λές γιατί γίνεσαι αντιπαθής.Ιδίως εάν γνωρίζεις τα αυτονόητα.

emeliss
21-05-11, 16:30
Συγχωρέστε μου αλλά αν είσαι σοβαρή εταιρεία δεν κλείνεις το τηλέφωνο στον πελάτη, ακόμη κι αν σε βρίσει
Αν είναι σοβαρός και αξιοπρεπής άνθρωπος στην άλλη μεριά της γραμμής καλά θα κάνει να στο κλείσει κατάμουτρα.

valen_gr
21-05-11, 17:16
ακριβως. Εαν ειναι σοβαρη εταιρεια, πολυ απλα ο υπαλληλος δεν θα σε βρισει και αυτος με την σειρα του .
Αλλα αμα αρχιζεις και τον βριζεις, κανεις ανθρωπος που σέβεται τον ευατο του θα κατσει να σε ακουει κιολας.
Δεν ξέρω με τι επάγγελμα ασχολεισαι, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι νομιζεις οτι επειδη μιλας στο τηλεφωνο δικαιολογειται να φερεται καποιος ετσι. Σε καθε αλλη επαφη πελατη/εταιρειας/καταστηματος/επιχείρησης εννοειται πως δεν βριζουμε. Καταρχην στα μισα πολυκαταστηματα εχουν security που θα σε πεταξουν εξω, καθως φωναζουν την αστυνομια. Αντε να παω εγω στο συνεργειο και επειδη θεωρω οτι δεν εγινε κατι σωστα να αρχιζω να βριζω τους μηχανικούς . Στην χειροτερη θα μου φερουν εργαλειο στο κεφαλι, στην καλυτερη θα με στολισουν κι εμενα και θα παρω το αμαξι οπως ειναι και δεν προκειται να εξυπηρετηθω ποτε ξανα εκει.
Γιατι στο τηλεφωνο ξαφνικα ο υπαλληλος εχει υποχρεωση να κατσει να ακουει την ξεφτιλα του καθενος ?

makfil
22-05-11, 07:30
Τί άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα δηλαδή?:bless: Μα την ''αγία forthNIET''



Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω που στηρίζεις το ειρωνικό σχόλιό σου.
Δεν είναι έτσι όπως το γράφω;
Δεν χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ οι πάροχοι το δίκτυο του ΟΤΕ από το αντίστοιχο Κέντρο του μέχρι το σπίτι, χωρίς να έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης σ' αυτό;
Ή μήπως δεν το γνωρίζεις;

alex24
22-05-11, 22:02
Λοιπον παιδια θα πω και γω το προβλημα μου οταν συνδεθηκα στο 2play στην forthnet δεν εχω αναγνωριση κλησεων το βραδυ και μερικες και την ημερα...Οι τεχνικοι απο την τηλεφωνικη εξυπηρετηση δεν μπορεσαν να κανουν κατι επισης οι τεχνικοι που ηρθαν σπιτι δεν μπορεσαν να κανουν κατι και το αφησαν ως εχει.....Aλλαξα φιλτρο,αλλαξα πριζες δοκιμασα χωρις μοντεμ,δοκιμασα τρεις ασυρματες συσκευες,δοκιμασα με αλλα καλωδια,δοκιμασα χωρις μοντεμ αλλα τιποτα...Εσεις τι μου λετε να κανω?

koukou
23-05-11, 09:53
Λοιπον παιδια θα πω και γω το προβλημα μου οταν συνδεθηκα στο 2play στην forthnet δεν εχω αναγνωριση κλησεων το βραδυ και μερικες και την ημερα...Οι τεχνικοι απο την τηλεφωνικη εξυπηρετηση δεν μπορεσαν να κανουν κατι επισης οι τεχνικοι που ηρθαν σπιτι δεν μπορεσαν να κανουν κατι και το αφησαν ως εχει.....Aλλαξα φιλτρο,αλλαξα πριζες δοκιμασα χωρις μοντεμ,δοκιμασα τρεις ασυρματες συσκευες,δοκιμασα με αλλα καλωδια,δοκιμασα χωρις μοντεμ αλλα τιποτα...Εσεις τι μου λετε να κανω?

Έγγραφη καταγγελία μέσο email στη Forthnet.
Θα διορθωθεί ως δια μαγείας .

pat122
23-05-11, 11:35
Λοιπον παιδια θα πω και γω το προβλημα μου οταν συνδεθηκα στο 2play στην forthnet δεν εχω αναγνωριση κλησεων το βραδυ και μερικες και την ημερα...Οι τεχνικοι απο την τηλεφωνικη εξυπηρετηση δεν μπορεσαν να κανουν κατι επισης οι τεχνικοι που ηρθαν σπιτι δεν μπορεσαν να κανουν κατι και το αφησαν ως εχει.....Aλλαξα φιλτρο,αλλαξα πριζες δοκιμασα χωρις μοντεμ,δοκιμασα τρεις ασυρματες συσκευες,δοκιμασα με αλλα καλωδια,δοκιμασα χωρις μοντεμ αλλα τιποτα...Εσεις τι μου λετε να κανω?

και εγώ το έχω πάθει αλλά έφταιγε το τηλέφωνο που είχα (κινεζιά). όταν το άλλαξα, η αναγνώριση έπαιζε μια χαρά

alex24
23-05-11, 13:05
και εγώ το έχω πάθει αλλά έφταιγε το τηλέφωνο που είχα (κινεζιά). όταν το άλλαξα, η αναγνώριση έπαιζε μια χαρά

Δεν εχω κινεζικο τηλεφωνο εχω αλλαξει 3 διαφορετικα 1siemens,1philips και 1panasonic και σε κανενα δεν παιζει...Θα ξαναδοκιμασω να παρω τηλ τωρα και εαν δεν μου δωσουν καποια απαντηση με το τι συμβαινει τελικα θα τους στειλω μαιλ

@ ADSLgr.com All rights reserved.