PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με LG 20" LCD L207WT-PF



Talaiporimenos
10-05-11, 22:26
Καλησπερα εχω ενα προβλημα με την οθονη μου. Οταν ανοιγω τον υπολογιστη το κουμπι του power αναβοσβηνει συνεχεια μπλε και η οθονη δεν δειχνει τιποτα και κανει κατι σαν επανεκινηση γιατι βγαζει το logo της Lg για λιγο οπως οταν την ανοιγεις και μετα παλι μαυριλα. Μετα απο κανα μισαωρο μενει μονιμα πορτοκαλι, σαν να ειναι σε stand-by. Την δοκιμασα σε 2 υπολογιστες και κανει το ιδιο πραγμα. Εχει ακομα εγγυηση 4-5 μηνες. Το ερωτημα μου ειναι να απευθηνθω στην Lg ή στο e-shop απο οπου εγινε η αγορα ? Καπου ειχα διαβασει οτι ερχοντε απο την Lg και την παιρνουν απο το χωρο σου, ισχυει αυτο ? Μενω επαρχια, στην Νεα Αρτακη Ευβοιας.

mike_
11-05-11, 09:23
Καλησπερα εχω ενα προβλημα με την οθονη μου. Οταν ανοιγω τον υπολογιστη το κουμπι του power αναβοσβηνει συνεχεια μπλε και η οθονη δεν δειχνει τιποτα και κανει κατι σαν επανεκινηση γιατι βγαζει το logo της Lg για λιγο οπως οταν την ανοιγεις και μετα παλι μαυριλα. Μετα απο κανα μισαωρο μενει μονιμα πορτοκαλι, σαν να ειναι σε stand-by. Την δοκιμασα σε 2 υπολογιστες και κανει το ιδιο πραγμα. Εχει ακομα εγγυηση 4-5 μηνες. Το ερωτημα μου ειναι να απευθηνθω στην Lg ή στο e-shop απο οπου εγινε η αγορα ? Καπου ειχα διαβασει οτι ερχοντε απο την Lg και την παιρνουν απο το χωρο σου, ισχυει αυτο ? Μενω επαρχια, στην Νεα Αρτακη Ευβοιας.

Ναι στην LG θα απευθυνθεις διοτι η εγγυηση ειναι αντιπροσωπειας τωρα αν ερθουν στην Ευβοια δεν το ξερω καντους ενα τηλεφωνο και βλεπεις..

Talaiporimenos
11-05-11, 15:46
μιλησα με εναν τεχνικο της lg και θα γινει αμεση αντικατασταση ειπε με νεο μοντελο. Θα ερθουν να παρουν την παλια και να αφησουν την καινουργια. Ομως επειδη η οθονη μου δεν υπαρχει πλεον το service θα επιλεξει ειπε ενα νεο μοντελο με παρομοια ή καλυτερα χαρακτηριστικα, τι να περιμενω ? Αυτη ηταν 20.5" λετε να μου δωσουνε μικροτερη ? Και η εγγυηση λεει δεν ανανεωνεται για την καινουρια. Νομιζα πως οταν σου κανουν αντικατασταση η καινουρια θα εχει εξτρα εγγυηση.

mike_
11-05-11, 16:10
μιλησα με εναν τεχνικο της lg και θα γινει αμεση αντικατασταση ειπε με νεο μοντελο. Θα ερθουν να παρουν την παλια και να αφησουν την καινουργια. Ομως επειδη η οθονη μου δεν υπαρχει πλεον το service θα επιλεξει ειπε ενα νεο μοντελο με παρομοια ή καλυτερα χαρακτηριστικα, τι να περιμενω ? Αυτη ηταν 20.5" λετε να μου δωσουνε μικροτερη ? Και η εγγυηση λεει δεν ανανεωνεται για την καινουρια. Νομιζα πως οταν σου κανουν αντικατασταση η καινουρια θα εχει εξτρα εγγυηση.

Ωραια οταν σου πουν ποια θα σου δωσουν θα μας πεις ποια ειχες και βλεπουμε αν ειναι υπερ σου..

Talaiporimenos
11-05-11, 16:37
Mike_ ευχαριστω για τον χρονο σου. Ειπανε σε 2-3 μερες θα επικοινωνησουν μαζι μου απο το service για να μου πουνε και θα σας ενημερωσω. Η τιμη αγορας του 08 (217ε) δεν παιζει ρολο στην επιλογη του μοντελου αντικαταστασης φανταζομαι, ετσι ? Για την μη ανανεωση της εγγυησης εχουν δικιο ?

mike_
11-05-11, 17:00
Αν παρεις καλυτερη οθονη χωρις να δωσεις λεφτα μαλλον το καταπινεις..Εγω προσωπικα θα ηθελα μια εγγυηση λιγων ημερων μεχρι να διαπιστωσω πως δεν ειναι τπτ προβληματικη..

Talaiporimenos
11-05-11, 17:09
Η αρχικη εγγυηση της οθονης τελειωνει στις 10/10/2011. Η δικια μου ειχε 2ms αποκριση αν μου προτεινουν μοντελο με 5ms τι να κανω ? Να τους πιεσω για 2ms ? Κοιταζα στο e-shop για οθονες και η πιο φτηνη με 2ms αποκριση ειναι αυτη LG W2361V-PF 23'' TFT στα 170ε εχει και αλλη μια στις 24" αλλα εκεινη δεν εχει ουτε hdmi ουτε καν dvi και ειναι και 5ε πιο ακριβη. Εχεις καμια αποψη για την 23αρα που λεω ? Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα πρωτη φορα βρισκομαι σε τετοια θεση.

mike_
11-05-11, 17:23
Η αρχικη εγγυηση της οθονης τελειωνει στις 10/10/2011. Η δικια μου ειχε 2ms αποκριση αν μου προτεινουν μοντελο με 5ms τι να κανω ? Να τους πιεσω για 2ms ? Κοιταζα στο e-shop για οθονες και η πιο φτηνη με 2ms αποκριση ειναι αυτη LG W2361V-PF 23'' TFT στα 170ε εχει και αλλη μια στις 24" αλλα εκεινη δεν εχει ουτε hdmi ουτε καν dvi και ειναι και 5ε πιο ακριβη. Εχεις καμια αποψη για την 23αρα που λεω ? Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα πρωτη φορα βρισκομαι σε τετοια θεση.

Ποια οθονη εχεις τωρα?Στραβομαρα..wait

........Auto merged post: mike_ πρόσθεσε 10 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπον κοιτα να δεις η οθονη σου εχει καλο λογο αναλυσης και διαστασεων δλδ ειναι 20'' και εχει αναλυση 1680x1050.Αν σου προτεινουν καποια fullHD(1920x1080) μην δεχτεις να ειναι μικροτερη απο 23" καθως το pixel size μικραινει πολυ και η αναγνωση κυριως των γραμματων θα ειναι δυσκολη..Απο την αλλη να χαμηλωσεις αναλυση δεν λεει διοτι αυτη θα ειναι η native και σε οποιαδηποτε αλλη η εικονα θα εχει φοβερες απωλειες.
Ο χρονος αποκρισης ειτε ειναι 2 ειτε 5 ms δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο καθως το ματι σου αυτη τη διαφορα δεν την αντιλαμβανεται που να χτυπιεσαι.
Εγω θα ελεγα αν μπορεις να τους προτεινεις να παρεις αυτην (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-IPS231P-BN-LED-Monitor-23-IPS231P-BN-AEU.htm) και να τους πληρωσεις τη διαφορα αν γινεται.Ο λογος η συγκεκριμενη εχει ips panel το οποιο σημαινει καμια σχεση σε θεμα χρωματων και γωνιων θεασης.
Τελος αν αυτο δεν ειναι δυνατον προσεχε μην σου πασαρουν καμια χωρις ψηφιακη συνδεση(ειτε dvi-d ειτε hdmi)

Talaiporimenos
11-05-11, 17:30
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου, θα επανελθω μολις εχω νεοτερα.

Talaiporimenos
13-05-11, 13:19
Καλησπερα, σημερα επικοινωνησε μαζι μου ο τεχνικος απο την LG και μου προτεινε αυτο το μοντελο LG W2361V-PF 23'' TFT. Επειδη η οθονη προοριζεται για τον υπολογιστη της συζυγου μου, η οποια παιζει το πολυ πολυ με κανενα Sims 3 ή Need for speed λεω να δεχτω την προταση του. Καλη μου φαινεται απο τα χαρακτηριστικα της. Ενταξει δεν εχει το ips panel οπως η αλλη που μου προτεινες αλλα η γυναικα μου δεν εχει πολλες απαιτησεις και ισως να μην προσεχε καν την διαφορα στην ποιοτητα χρωματων. Εγω στο δικο μου pc βολευομαι με την samsung 46a656 :)

mike_
13-05-11, 16:43
Παρτην μια φορα καλυτερη απο αυτη που ειχες ειναι..

cranky
14-05-11, 09:23
Για την μη ανανεωση της εγγυησης εχουν δικιο ?
Δεν νομίζω να έχουν δίκιο.
Ρώτα στη ΓΓΚαταναλωτή, ή στο ΙΝ.ΚΑ.

Talaiporimenos
14-05-11, 18:22
τους ειπα οκ για την αντικατασταση με το μοντελο που προτειναν, θα στειλουν την καινουργια την τριτη και θα παραλαβουν την παλια. Τωρα με το θεμα της εγγυησης cranky μου εβαλες ψυλους στα αυτια. Να υπογραψω με επιφυλαξη οταν μου ζητηθει απο το κουριερ και να το ψαξω περισσοτερο ?

cranky
14-05-11, 18:27
Η υπογραφή στον κούριερ, έχει να κάνει με την παραλαβή της οθόνης.
Για την αποδοχή της μειωμένης εγγύησης, προσοχή τί θα υπογράψεις.
Οπωσδήποτε ρώτα εκεί που σου είπα.

Talaiporimenos
17-05-11, 14:34
καλησπερα, σημερα ηρθε ο κουριερ, πηρε την παλια και μου αφησε την καινουργια οθονη. Το μονο που υπεγραψα ηταν το χαρτακι παραλαβης της Γενικης Ταχυδρομικης. Εχω στειλει email στο ΓΓΚ και στο ινκα σχετικα με την εγγυηση και περιμενω απαντηση.

ariadgr
17-05-11, 17:09
Σύμφωνα με το νόμο 3043/2002 σε περίπτωση αντικατάστασης η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα για όλη της τη διάρκεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.