PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για ταχυτητα



dimitris777
11-05-11, 00:23
Παιδια καλησπερα εκανα συνδεση forthnet και εκανα δοκιμες να καταιβασω διαφορα και μου ειχε βγαλει κατι εξωπραγματικες ταχυτητες οπως 1.8 mb/s μολις μετεφερα του ρουτερ στο αλλο δωματιο με μεγαλυτερο κατα πολυ τηλεφονικο καλωδιο δεν τις ξαναειδα ποτε.ειμαι στα 900kb/s δεν το εχω ξαναπαει να το ξαναδοκιμασω στο αλλο δωματιο με το μικρο καλωδιο.Λετε να φταιει επειδη εχω βαλει 5 μετρο καλωδιο?

Νikosanagn
11-05-11, 00:47
Όχι, μέχρι 100 μέτρα δεν υπάρχει θέμα με το καλλώδιο. Δες για τηλεφωνικές συσκευές spliterάκια, φιλτράκια κλπ. βγάλτα όλα και ξαναδοκίμασε.

CortexDSL
11-05-11, 01:31
Φυσικά και παίζει ρόλο το αθωράκιστο τηλεφωνικό καλώδιο, έχει απώλειες όσο αυξάνεται το μήκος. Γι αυτο ιδανικά πρέπει να είναι μέχρι 2 μέτρα.

dimitris777
11-05-11, 14:32
Για αρχη αμα ειναι θα το ξαναβαλω στο αρχικο σημειο που το ειχα να δω αν την εχει πια αυτην την ταχυτητα,γιατι αποτι καταλαβα με την forthnet δεν εχεις σταθερα πραγματα.Και μετα αμα ειναι θα παω να παρω ενα πιο μικρο καλωδιο.βεβαια να πω επισης οτι το σταθερο που εχω συνδεσει σε αλλη μπριζα δεν μου δουλευει και μου εχουν πει οτι ειναι βλαβη απο το ΟΤΕ.τωρα δεν ξερω αν παιζει και αυτο ρολο. :hmm:

Νikosanagn
11-05-11, 14:58
Φυσικά και παίζει ρόλο το αθωράκιστο τηλεφωνικό καλώδιο, έχει απώλειες όσο αυξάνεται το μήκος. Γι αυτο ιδανικά πρέπει να είναι μέχρι 2 μέτρα.

Aυτό που λες δεν ισχύει.

emeliss
11-05-11, 15:06
Ο dimitris777 έβαλε απλό τηλεφωνικό καλώδιο. Φαντάζομαι το κλασσικό πλακέ. Το μήκος αυτού του καλωδίου παράλληλων αγωγών παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στις υπηρεσίες xdsl. Πρέπει να έχει το ελάχιστο δυνατό μήκος.
Τα 100m που ανέφερες Nikosanagn έχουν να κάνουν μόνο με utp και ethernet. Όχι με xdsl και τηλεφωνικά καλώδια.

Βέβαια αυτό που πρέπει να κοιτάξει ο φίλος μας είναι που συγχρονίζει σε κάθε περίπτωση το ρούτερ και όχι την ταχύτητα του download. Αλλιώς δεν μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα για τα καλώδια.

ps. Να καλωσορίσουμε τον CortexDSL στο φόρουμ. Χρειάζονται άτομα με γνώσεις και όρεξη να βοηθήσουν.

CortexDSL
12-05-11, 11:19
Καλημέρα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα :) Θα προσπαθήσω να συμμετέχω στις συζητήσεις όσο μπορώ, αν και δυστυχώς έχω περιορισμένο χρόνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.