PDA

Επιστροφή στο Forum : Forth(;)net - Ταχυτητα



mastakos
11-05-11, 14:51
Καλησπερα,

Εχω Forthnet εδω και 2-3 χρονια. Οταν πρωτοεκανα τη συνδεση το DL μου ηταν γυρω στα 21mbps, μετα επεσε στα 19, στα 16 και πλεον εχει φτασει στα 11.

Η μονη αλλαγη που εχει υπαρξει ειναι ενα καινουργιο Router που πλεον χρησιμοποιω (Belkin N Wireless) , αλλα και πριν τη χρησιμοποιηση του η ταχυτητα μειωνοταν δραματικα (τοτε ηταν γυρω στα 15-16 νομιζω).

Τα στοιχεια της συνδεσης ειναι τα εξης :

Type Interleave Path
Status SHOWTIME

Downstream Upstream
Data rate(Kbps)
11332Kb 1020Kb
Noise Margin
8 15
Output power(dBm)
117 159
Attenuation(dB)
19 6

Επειδη εγω ειμαι ψιλοασχετος με αυτα, φταιει κατι στη συνδεση απο πλευρας μου ή απλα η Forthnet ερωτοτροπει μαζι μου;

Αν χρειαστει οποιοδηποτε αλλο στοιχειο, ενημερωστε με και θα σας το δωσω.

Ευχαριστω εκ των προτερων :worthy:

ZORO
11-05-11, 16:08
Με Attenuation στα 19 το μέγιστο θεωρητικό που θα μπορούσε να συγχρονίζεις είναι γύρω στα 20,5, στην πραξή είναι καπως μικρότερο.
Το output power ή έσυ έχεις κάνει λάθος στην αντιγραφή και κάπου υπάρχει υποδιαστολή ή έχει bug o router σου. Είναι εξωπραγματικά ψηλά.
Δες εδώ για το τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα του ρουτέρ σου :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
Όλες οι τηλεφωνικές συσκευές έχουν φίλτρα στο σπίτι;
Έαν ναι πάρε τηλέφωνο στην forthnet και αναφερέ τους ότι η ταχύτητα συγχρονισμού έχει πέσει στο μισό από όταν πρωτομπήκες στο δικτυό τους. Να κάνουν έλεγχο της γραμμής σου, μήπως έχει κάποιο πρόβλημα.
Κάποια πτώση ταχύτητας είναι λογική, όχι όμως τόσο μεγάλη.
Έγω αρχικά συγρόνιζα στα 22,4 σταδιακά έχω πέσει γώρω στα 19.

vaggospat13
11-05-11, 22:45
επικοινωνησε στην φορθνετ να σ αλλαξουν το σνρ απο 8 σε 6 καταρχην μετα αν εχεισ αλλλο ρουτερ δοκιμασε και αυτο να δεις που συγχρονιζει

mastakos
12-05-11, 14:39
Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τη βοηθεια. Εξαιρετικα χρησιμο και το link ZORO, ευχαριστω.

Εκανα ενα restart στο router να δω αν θα αλλαξουν τα στοιχεια που ανεφερες ως εξωπραγματικα μεγαλα ZORO και ελεγξα και για υποδιαστολες αλλα τα νουμερα παρεμειναν περιπου ιδια, το output power του Downstream αυξηθηκε και κατα 2 :P Ειναι θεμα του Router ή εχω κανει εγω καποια βλακεια;

Εχω μια τηλεφωνικη συσκευη σπιτι, η οποια εχει 3 "υπο-συσκευες" που δεν συνδεονται σε γραμμη τηλεφωνου. Η μια γραμμη τηλεφωνουν που εχει το "main" τηλεφωνο πανω, εχει φιλτρο.

Εχω το κλασσικο της Siemens που εδινε η Forthnet, θα δοκιμασω να δω στα ποσα συγχρονιζει.

Aφου δοκιμασω και το Siemens και δεν δω καποια αλλαγη, θα επικοινωνησω με τη Forthnet και θα τους πω και για το snr που ανεφερες vaggospat13.

Ευχαριστω και παλι!

Edit : Εβαλα το Siemens, σας παραθετω τα στοιχεια :


Statistics Downstream Upstream
Line Rate 11876 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 13552 Kbps 1264 Kbps
Noise Margin 8.2 dB 15.5 dB
Line Attenuation 20.0 dB 7.3 dB
Output Power 12.6 dBm 0.0 dBm

........Auto merged post: mastakos πρόσθεσε 38 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μολις μιλησα με την Τεχνικη Υποστηριξη της Forthnet. Μου ειπαν οτι μου ειχαν ριξει την γραμμη λογω αποσυνδεσεων και πλεον συγχρονιζει κοντα στα 18. Το περιεργο ειναι οτι ποτε μου δεν ειχα θεμα με αποσυνδεσεις, αλλα ενταξει, τελος καλο ολα καλα υποθετω.

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδες!

Υ.Γ. Αφου συγχρονιστηκα στα 18, τους ειπα για το snr που μου ανεφερες vaggospat13 και προκυπτει οτι αυτο ηταν η λυση και αυτο εκαναν /hail

@ ADSLgr.com All rights reserved.