PDA

Επιστροφή στο Forum : τα φωτα σας!!!!!!!!!!!



KYNIGOS
11-05-11, 15:08
To συτημα μου αποτελειτε απο:

intel e-8500
nvidia gts-250
crosair xm2 ddr2 4*2giga
asus p5q
enermax 82+
wd st3500418as 500giga

Εδω και τεσερα χρονια εχω υπερχρονισει τον επεξεργαστη στα 4,2 και αναλογα κια ολες τις ρυθμισεις της μητρηκης.
Μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα και περνουσα χωρις error και memtest και prime95 λειτουργοντας τα για πανω απο 10 ωρες.
Ξαφνικα χθες το συστημα αρχισε να συμπεριφερεται παραξενα.Μου εβγαζε το Norton υψηλη χρηση δισκου ακομα και στις πιο ευκολες εργασιες και το συστημα γονατιζε.
Την αρχη σκευτικα οτι ειναι ο δΙσκος,αλλα το sea tools το acronis κια το εργαλειο των windows 7 δεν ανιχνευουν σφαλμα.
Το προβλημα συνεχιστηκε μετα απο επανεκινιση.ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΑ WINDOWS!!!!
κΟΛΟΥΣΕ στο loading windows.
Μπηκα στο bios και εκανα set up default.
Το συστημα μπουταρει κανονικα.
ΝΑ ΣΗΜΙΩΣΩ οτι ακουγα απο το μπιπερακι της μητρηκης ενα βραχνο συνεχομενο μπιπ.
ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ?
Τωρα εδω και 1 ωρα κανω memtest εχοντας το bios στις default ρυθμισεις και δεν εχει βγαλει λαθος.
Σκευτομαι οτι εφοσον το pc δεν κανει εκκινιση λειτουργικου με overclock και κανει εκκινιση με default set up(αρα καταναλωνει και λιγοτερο ρευμα)μηπως τα εχει πεξει το τροφοδοτικο)

scan για ιους εχω κανει με 5 διαφορετικα αντιβιωτικα και δεν βρηκα τιποτα.


ΤΙ ΛΕΤΕ?????????????????????

KYNIGOS
11-05-11, 15:19
και αναλυτηκοτερα το συστημα μου

KYNIGOS
11-05-11, 16:14
και αναλυτηκοτερα το συστημα μου

ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?????????:hmm::hmm:

skel
11-05-11, 18:07
κάνε clear cmos
άφησε το memtest για ένα 5ορω και παραπάνω άμα μπορείς
έκανες scan με το Malwarebytes Anti-Malware (http://www.filehippo.com/download_malwarebytes_anti_malware/) αν όχι για κάνε full scan
το Hard Disk Sentinel (http://www.hdsentinel.com/dl.php) τι σου λέει για τον σκληρό ?
από θερμοκρασίες πως πας ?

cuprakatos
11-05-11, 18:15
Συμφωνώ με το skel , θα σε ρώταγα για θερμοκρασίες , εγώ το είχα ακούσει αυτό το βραχνό συνεχόμενο όταν κάποιος απο τους ανεμηστήρες έχει σταματήσει , η όταν είχα ρυθμίσει να με ειδοποιεί το σύστημα όταν η θερμοκρασία ξεπεράσει κάποιους βαθμούς που του είχα ορίσει στα bios

Για τσεκάρισε τις θερμοκρασίες

KYNIGOS
11-05-11, 18:22
οι θερμοκρασιες ειναι ενταξει.εχω 45 βαθμους σε full load (4,2ghz)
scan εκανα με 5 αντιβιωτικα +malware


ΚΟΙΤΑΞΤΕ τωρα ΤΙ ΒΓΑΖΕΙ

BSOD:


apc_index_mismatch

STOP 0x00000001, 0x00000001 (Parameter 1, Parameter 2, Parameter 3, Parameter 4) APC_INDEX_MISMATCH


driver_irql_not_less_or_equal


0x0000001e
0x000000d1
0x0000003b




ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΠΝΕΥΜΑ Η ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ??????????????

KYNIGOS
11-05-11, 18:36
οριστε και φοτο απο το hdtune και οι θερμοκρασιες

KYNIGOS
11-05-11, 18:47
Να τον τραβηξω ενα http://www.killdisk.com/ και μετα format??????????????????????:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

juno12
11-05-11, 18:54
σου λέει καθαρά οτι είναι πρόβλημα καλωδίου sata.
άλλαξέ το και δές τί γίνεται.

KYNIGOS
11-05-11, 18:56
ρε συ φιλε ενημερουσου λιγο πριν γραψεις!!!!Δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες σε ποιον δισκο και αν το τρεξω το ιδιο βγαζει και σε οποιο pc και αν το εχω τρεξει μεχρι τωρα παλι το ιδιο βαζει.
ΛΕς ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 15 ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΠΟΥ ΕΧΩ??????????????????

juno12
11-05-11, 18:59
σε όποιο δίσκο σου τρέξεις το hd tune σου βγάζει 6 error στο ultra dma crc error count;;;
λίγο δύσκολο έως κουφό αυτό.
και πρώτα απ'όλα το hdtune δείχνει δίσκο seagate 500gb με τέτοιο error. ποιούς 15 δίσκους;

KYNIGOS
11-05-11, 19:02
ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥς ΑΝΕΒΑΣΩ ολους.

juno12
11-05-11, 19:09
ξαναπάτα μία το caps lock δεν είναι ανάγκη να φωνάζεις...
αν όλοι οι δίσκοι σου δείχνουν τέτοιο error μάλλον έχει πρόβλημα ο controller της μητρικής σου
ή κάτι παίζει με το overclocking που έχεις κάνει και οι μνήμες δεν το αντέχουν.
δε δοκιμάζεις να το χαμηλώσεις λίγο; πχ στα 4GHz;

KYNIGOS
11-05-11, 19:29
φωναζω γιατι με εχουν πιασει τα νευρα μου!!!
Οπως ειπα κια πιο πανω δεν ειχα προβλημα μρ το oc εδω και 4 χρονια.
Τωρα ξαφνικα το εβγαλε???????????????

και οσο για τον controler που λες εχουν προβλημα και οι αλοι 4 υπολογιστες που εχω??????????
Γιατι το hd tune διχνει σε ολους το ιδιο!!!!ΕΛΕΟΣ!!!
Αν οντος ειχα προβλημα με το καλωδίου sata.
δεν θα το εκανε και οταν φορτωνω τα defaul του βιος????????????????????????


το τελευταιο error που εβγαλε ειναι υτο 0χ0000003b

juno12
11-05-11, 19:36
το οτι δεν έχεις πρόβλημα 4 χρόνια δε λέει τίποτα.
μπορεί όπως λές παραπάνω να ψοφάει σιγά σιγά το τροφοδοτικό.
η μπλέ οθόνη που είχες, εμένα μου εμφανίζεται καμιά φορά από λάθος ρυθμίσεις σε oc.
πχ τελευταία είχα ξεχάσει τις μνήμες στο auto και πήγαιναν 1016 από 846 που τις έχω συνήθως
και πέταγε ακριβώς την ίδια bsod.
όσο για το hd tune είναι όντως κουλό σε 4 pc να εμφανίζεται το ίδιο.
σε δικό μου σκληρό βλέπω το ίδιο error από χαλασμένο καλώδιο sata.
άλλοι δίσκοι που είχα κατα καιρούς ποτέ δεν εμφάνισαν τέτοιο error.

εγκατέστησε και αυτό προγραμματάκι http://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/BlueScreenView.shtml
θα σου δώσει πιο πολλές λεπτομέρειες για τις bsod που τρώς.

KYNIGOS
11-05-11, 19:38
αλλαξα το καλλωδιο και παλι το ιδιο βγαζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:closed::closed::closed::closed:

juno12
11-05-11, 19:50
εγκατέστησε και αυτό προγραμματάκι http://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/BlueScreenView.shtml
θα σου δώσει πιο πολλές λεπτομέρειες για τις bsod που τρώς.

........Auto merged post: juno12 πρόσθεσε 8 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αλλαξα το καλλωδιο και παλι το ιδιο βγαζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:closed::closed::closed::closed:

ωραία.
το error αυτό δεν σβήνεται από το s.m.a.r.t. του δίσκου.
θα το βλέπεις για πάντα μέχρι να ξαναφορμάρεις το δίσκο.
είναι πιθανό να έχεις 1 ή και περισσότερα καλώδια sata χαλασμένα, τα οποία αν
χρησιμοποίησες σε όλους τους υπολογιστές σου κατα καιρούς, έχουν περάσει εγγραφές
από τα communication error στο s.m.a.r.t. των δίσκων σου.
γι'αυτό μάλλον το hd tune σου δείχνει σε όλα τα pc το ίδιο.:oneup:

biggeo65
12-05-11, 02:27
Nα ρωτήσω μήπως φόρτωσες drivers κάμερας ή θύρας IEEE 1394; Δες εδώ0χ0000003b (http://support.microsoft.com/kb/980932/el)

Panos24
12-05-11, 10:14
Δηλαδη αν καταλαβα σωστα απο οτι γραφεις στο πρωτο ποστ, με default ρυθμισεις στο Bios το pc δουλευει κανονικα αλλα αν κανεις overclock αρχιζουν τα προβληματα?

Εγραψες οτι ειχες τον cpu overclcock επι 4 χρονια στα 4,2ghz..Τι ταση του εδινες για να εχει αυτα τα ghz σταθερα?
Σκεφτομαι οτι και τα 4,2ghz αλλα και τα 4 χρονια ειναι αρκετα, και αν συνδιαζοταν και με υψηλο vcore, αποκλειουμαι να εχει παθει degradation το cpu?

ptoma
12-05-11, 12:17
Πρώτα από όλα νομίζω ότι όταν ζητάμε βοήθεια θα ήταν καλό αν μη τι άλλο να εκτιμούμε τον χρόνο και τον κόπο αυτών που απαντάνε, ακόμα και αν αυτό που λένε δεν είναι πάντα σωστό.

2ον κάτι που δουλεύει 4 χρόνια δεν σημαίνει ότι δεν θα χαλάσει κάποια στιγμή, και ναι χαλάνε ΚΑΙ ξαφνικά.

3ον 4 χρόνια τον έχεις με overclock, αυτό σημαίνει ότι κάποια στιγμή τα υλικά θα έχαναν την ανοχή τους σε αυξημένη λειτουργία (αυτό άλλωστε γίνεται και σε φυσιολογική λειτουργία)

4ον αν αυτά τα 4 χρόνια δεν έχεις αλλάξει τροφοδοτικό τότε καλό θα ήταν πριν αρχίσεις την νεκροψία για να βρεις τι φταίει να αλλάξεις ένα τροφοδοτικό, ναι έχεις δίκιο όταν λες ότι αφού δουλεύει χωρίς overclock ρυθμήσεις, πως μπορεί να είναι το τροφοδοτικό.

5ον και τελευταίο, ο juno12 έχει δίκιο σε αυτά που λέει, εγώ απλώς επανέλαβα κάποια από αυτά γιατί.... δεν διάβασα το τελευταίο του ποστ :whistle:

KYNIGOS
12-05-11, 16:17
καταρχην θελω να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον και συγνωμη αν αφησα τα νευρα μου να προσβαλουν καποιους απο εσας.(ειμαι νευρικος τι να κανω?Ειναι θεμα μου!!!!:twisted::twisted::twisted:)

Η λυση δοθηκε απο τον biggeo65:worthy::worthy:

Ηταν οι οδηγοι του 1394!!!!!

Τους απεγκαταστησα και ηδη τρεχω -εχωντας υπερχρονισμενο το συστημα στα 4,2- mem test εδω και δυο ωρες χωρις κανενα προβλημα.

Θα ακολουθησω ομως και τη συμβουλη του juno12 και θα αλλαξω τα καλωδια των σκληρων.

Το κλειδι για την αποκατασταση δοθηκε στο τελευταιο bsod 0χ0000003b.

http://support.microsoft.com/kb/980932/el

biggeo65
12-05-11, 16:40
Tέλος καλό όλα καλά λοιπόν. :)

KYNIGOS
12-05-11, 16:58
Tέλος καλό όλα καλά λοιπόν. :)

Ω ΝΑΙ!!!:oneup::oneup:

Kezar
12-05-11, 17:02
μπραβο ρε παιδια..ετσι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον..

juno12
12-05-11, 17:41
Θα ακολουθησω ομως και τη συμβουλη του juno12 και θα αλλαξω τα καλωδια των σκληρων.
http://support.microsoft.com/kb/980932/el

μην ξεχνάς όμως οτι στο hdtune θα συνεχίζει να υπάρχει το error ακόμα κι αν αλλάξεις όλα τα καλώδια.παραμένει σαν ένδειξη οτι κάποτε συνέβη.
να παραξενευτείς όταν και αν αρχίσει ν'ανεβαίνει ο αριθμός τους.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.