PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι "κόλπο" έχουν φτιάξει και μας ταλαιπωρουν;



redbull
14-03-04, 04:23
Στο θέμα αμέσως:

DSLAM κεραμεικού, 512k otenet πανω απο isdn και με jetspeed 500i. Απο την πέμπτη τρωει *παλαβά* timeouts και "κλειδώνει" για ~10-12 λεπτά , το modem ειναι συγχρονισμένο κανονικά αλλα ουτε pings περνάνε, ουτε σελίδες βεβαια και τα downloads κόβονται στη μέση. Ολη αυτη την ώρα τα RX Bad packets ανεβαίνουν σαν τρελά! (>40% bad) Ειδοποίησα ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ και την παρασκευή απο 4:30-8:30 δουλεύει σφαίρα (~52kb/sec). ΟΥΤΕ ΕΝΑ (1) RX bad packet !!!

Μετα πάλι τα ιδια.. Ως και τώρα συμβαίνουν τα εξης: μολις κομπλάρει περνάνε τα pings και τα tracerts κανονικά, αλλα τα downloads ξεκινάνε και σταματάνε αμέσως. (σαν κάποιος να είναι απο την άλλη μερια και να τα κόβει με το χέρι, που λέει ο λόγος!). Το κομπλάρισμα κρατάει λιγότερο (~3-4 λεπτα) αλλα τα RX bad packets συνεχίζονται.


Φαντάζεται κανεις τι σοι κόλπο σκέφτηκαν για να μας φτιάξουν τα νευρα πάλι; Η μήπως κάθεται ο securitas και κόβει ενα-ενα τα downloads ;; Μη μου το πεις, θα τρελαθω :) :) :)

[αν ξέχασα να γράψω τιποτε τεχνικά στοιχεία, ζητήστε μου!]

kadronarxis
14-03-04, 04:36
Χαμός δηλαδή.
Η δικιά μου σύνδεση όπως έχω γράψει και αλλού,
τρελαίνεται στα Tx και Rx errors.Είναι επειδή πέφτει το Noise Margin κάτω από 3dB.Έχει πολύ θόρυβο με λίγα λόγια.Και εγώ ....κάποτε.... ήμουν οκ.Αλλά έχει μια βδομάδα και λιγότερο,με έχει σπάσει τα νεύρα. Θα τα πούμε τη Δευτέρα όμως.

kadronarxis
14-03-04, 04:42
Απλά τα παιδιά για να εξυπηρετήσουν όλους τους χρήστες αλλά και τα πορτοφόλια τους, γέμισαν τα dslams μέχρι πάνω. Ούτε αναβάθμιση τα κάνουν ούτε τίποτα, μάλλον γιατί δεν ξέρουν πως γίνεται.

redlemon.gr
14-03-04, 04:50
λόγω του οτι γίνεται πανικός απο τα worms και τα trojans αυτές τις μέρες, τσεκάρισες μήπως σου έχουν κάνει hijack το σύστημα σου και στέλνει πράμα (συνήθως mails με τον ιό γιατί όλα τα trojans έχουν πάνω τους ένα μικρό smtp server και δέν χρειάζεται να στείλουν μέσω outlook, το παρακάμπτουν).
Φυσικά κατά 70% φταίνει μάλλον ο Κ-ΟΤΕ και ειδικά στην δεύτερη περίπτωση.. αλλά λέμε τώρα... αντε και άκουσα οτι την πουλάει ο κοκαλης την Ιντρακόμ... τερμα τα αγορασμένα πρωταθλήματα και τέρμα και η ταλαιπωρία μας με ότι είδους Ιντρακ...ώχ κάποιος έσπασε την πόρτα του σπιτιου μου.. μάλλον ειναι πράκτορες του κο.... ωχ! καλά.. ρε παιδιά ναι.. να το πάρετε και το όγδοο... όχι δεν θα σας βάλουμε γκόλ αύριο...Ποιός; ΕΓΩ; είπα τέτοιο πράμα για την εταιρία σας.. ώχ μή βαράτε.. μα εγώ την λατρέυω.......ναι, ναι, και τον τσουκαλά...ναι... πίνω νερό στο ονομά του... ναι και τον πρόεδρο που σας φτιάχνει απο την τσέπη του το γήπεδο .. ο καημένος.... τι καλός... να χαμε και μεις πρόεδρο.. ΖΗΤΩ! οκ.... τωρα θα φύγετε; ναι, φυσικά και δεν θα ξαναβρίσω τον κύριο κοκαλη και την εταιρία του τον ΟΤΕ..ωχ.. μην βαράτε ρε παιδιά λάθος το είπα.. την ίντρακομ......ναι γειά σας.. ΟΥΦ την έκαναν..... ε δεν μπορώ άλλο..... θα το πώ! ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΚΑΛΗΣ ειναι αυτός.. 8)

kadronarxis
14-03-04, 04:53
χαχαχαχα...

Άντε γερά!!!

redlemon.gr
14-03-04, 05:08
να την πουλήσει να πετάξουν έξω και τα κ0λ0 dslams της intracom.......
άκουσα και κάτι ιδιαιτέρως ανυσηχητικό στο mega στις ειδήσεις στις 1 το βράδυ (προσοχή! μόνο σε αυτές και όχι πιο πρίν.. πάω στοίχημα ούτε αύριο θα ειπωθεί ξανά!) οτι οι αμερικάνοι τόσο καιρό που πιέζανε για την "ασφάλεια" των ολυμπιακών αγώνων στην πραγματικότητα θέλανε να μπλεχτεί το NATO όπως και έγινε και επιπλέον πιέζουνε να τους επιτραπεί να στήσουν βάσεις echelon (τηλεφωνικές-fax παρακολουθήσεις) και carnivore (παρακολούθηση των πάντων στο internet, απο chat, downloading, uploading, e-mailing, φόρουμ σαν αυτό καλή ώρα... ακόμα και peer to peer) και αυτά όλα για να μη μας την πέσουν οι "κακοί", τώρα ποιοί είναι οι κακοί μάλλον δεν θα άρεσε να το ακούσουν στα αμερικανάκια... τέλος πάντων αυτά ειναι ιδιαιτέρως ανυσηχητικά και ειδικά το carnivore που εκτός των άλλων ανήκει στο FBI (τώρα με ποιά δικαιοδοσία θα το τοποθετήσουν δεν μπορώ να φανταστώ), υπολογίστε οτι με το carnivore ξεπατώσανε το 80% των διακινητών υλικού (couriers) τύπου warez απο το δικτίου μόνο λίγους μόνο μήνες μετά τους δίδυμους. (υπόθεση DoD).. αμα το βάλουν εδώ κλάφτα χαράλαμπε... δεν φτάνει που δεν έχουμε ευρουδάκι στην τσέπη μας δεν θα βρίσκουμε και κανά "φτηνό" πρόγραμμα να κάνουμε την δουλειά μας!

kadronarxis
14-03-04, 05:11
Θα τις κλειδώσουν όλες τις σελίδες και μετά τον μπούλο.Πάει το καημένο το emule.Και ίσα που άρχισε να μου αρέσει.... :(

redlemon.gr
14-03-04, 05:14
ρε σύ ακόμα και απο irc δεν θα γίνεται τίποτε.. ξέρεις τι παρουσία έχουν τα δικά μας φυντάνια στα warezoirc το 40% είναι έλληνες... και ας μην έχουμε ακόμα διαδεδομένο broadband! χαμός γίνεται....

kadronarxis
14-03-04, 05:21
Και στα mails προσοχή. Να μην μας ξεφύγει καμιά λέξη όπως βόμβα, μπιν λάντεν και τέτοια, γιατί την ίδια μέρα το fbi θα είναι έξω αλλά και μέσα στο σπίτι μας.

ΥΓ: λες τώρα που ονόμασα τον αρχιτρομοκράτη, να με φάνε ζωντανό; :)

redlemon.gr
14-03-04, 05:31
γράψε οτι ο πρόεδρος τους (όνομα) είναι ηλίθιος στα αγγλικά και θα τους έχεις απέξω να τρώνε donuts για κανά δυό βδομάδες (dunkin donuts, που τα βρίσκουν; μα τους τα στέλνει η υπηρεσία για να μη αισθάνονται εκτός έδρας... χοχοχο!)... καλά πλάκα κάνω .. δεν σου την πέφτουν για τέτοια.. ξέρουν πόσο τους "τιμούμε" εμείς οι έλληνες... και το λιγότερο που περιμένουν απο ένα έλληνα αν βρεθεί μπροστά στον πρέσβη ας πούμε είναι να τον χλεμπονιάσει χοχοχοχο! :mrgreen:

kadronarxis
14-03-04, 05:40
Μετά τη ροχάλα το επόμενο στάδιο είναι κεσεδάκι με γιαουρτάκι. Μαζί με το κεσεδάκι βέβαια.
Πωπω τι θυμήθηκα τώρα.Είχα έναν συμφοιτητή εντελώς σπασίκλα-τον φωνάζαμε κουνούπι επειδή μιλούσε με πολύ ψιλή φωνή. Νόμιζε ήταν ο καλύτερος από όλους.Και ήταν επειδή διάβαζε συνέχεια. Ο χειρότερος από ολους ήταν ο Βαγγ=Βαγγέλης. Μια φορά δεν τα πήγε καθόλου καλά σε μια εξεταστική ο Βαγγ, και όπως βαδίζαμε όλη η τσαγκαλοπαρέα, περίπου 7 άτομα, βρίσκουμε τον κουνούπι. Οπότε αρχίζει: Βαγγελάκη,Βαγγελάκη, πως τα πήγες στα μαθήματα;καλά,καλά;
Οπότε βλέπεις έναν βαγγελάκη να τον έχει πιάσει και να τον πατάει κάτω...δεν μπορούσαμε να τον σταματήσουμε όλοι οι άλλοι από τα γέλια.
Όταν πήρε το πτυχίο ο κουνούπης, ο βαγγ τον περίμενε καρτερικά έξω απο την αίθουσα με ενα κεσεδάκι. Πάρτα ρε κουνούπι, του είπε και όλα στη μάπα...χαχαχα δε μπορώ και μόνο που το σκέφτομαι :) :) :) :)

redlemon.gr
14-03-04, 05:52
χοχοχο .. ε αυτό είναι που έχει λείψει απο την χώρα μας.... το ανθρώπινο. έχουμε γεμίσει κομπλεξικά παιδάκια που το παίζουν θεοί ή γιατι όπως λες έχουν δυνατότητες η γιατί η οικογένεια τους τους τά χωσε να πάνε "έξω" να γίνουν "κάτι" και μετά νομίζουν οτι έχουν πιάσει και το νόημα της ζωής... pathetic loosers τους λένε οι εγγλέζοι. κατι τέτοιους τους βλέπεις με τα κουστουμάκια τους και με το μπλαζέ ύφος και ανοίγουν το στόμα τους και νομίζεις οτι σου μιλάει η καρλότα... ( ...ε απο το ψώνιο τους δεν τα πάνε καλά με τα κορίτσια και το γυρίζουν οι πιο πολλοί! χεχεχε)

..πώς τον λέγανε στο μικρό τον κουνούπη?! 8)

kadronarxis
14-03-04, 05:58
Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου :)
Έχω ένα μεγάλο πιστεύω: Ο άριστος είναι και άρρωστος. Μια ζωή μέση ήμουν, με κλίση προς τα κάτω.Αν έπαιρνα καλούς βαθμούς με έπιανε μια λύπη...δεν ξέρω γιατί :)
Τον κουνούπη δεν θυμάμαι πως τον λέγαν ακριβώς. :)
Κάτσε, πέρασαν και 7 χρόνια, δεν τον ξαναείδα μετά την απονομή.Από Αθήνα είναι το παλικάρι, Κώστα νομίζω.
Καλό παιδί ήταν βρε συ, απλά στην έσπαγε εκεί που δεν έπρεπε και σε πράγματα που καλύτερα να μην τα συζητούσε καθόλου.Ο καθένας μας έχει εμπειρίες από τέτοιους, ίσως να το έχουμε κάνει και εμείς σε πολλούς-λίγους και να μην το έχουμε καταλάβει.Αυτοί σε κάποιο άλλο forum, να μιλάνε για μας.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

redlemon.gr
14-03-04, 06:19
έ .. αμα δείς ιπτάμενο γιαουρτάκι να σού 'ρχετε.... σίγουρα.. χοχοχο!! :mrgreen:

kadronarxis
14-03-04, 06:23
:) :) :) :)
ωραίος!!!

redlemon.gr
14-03-04, 06:23
το λιώσαμε το θέμα ε;... ώχ συγγνώμη... το πήγαμε αλλού..... τι σου είναι οι έλληνες άμα αρχίσουν την φιλοσοφία ε!..καρντάση; χεχε.... αντε καλό ξημέρωμα.. παω τον σκύλο βόλτα.... (η καλύτερη ώρα..για να αποφεύγω τα γιαουρτάκια!!!)

kadronarxis
14-03-04, 06:27
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
καρντάσι πρώτος είσαι.
έχω και εγώ, έναν δαλματία.είναι 3 ετών, από 1 μηνός τον έχω.τέτοια ώρα που τον ξυπνάς ρε συ; αστον να κοιμηθεί.Αύριο πρωί τον βγάζεις.Πάω και γω να την πέσω.Καληνύχτα.

redlemon.gr
14-03-04, 06:33
αντε τα λέμε... και σε κανά μήαν (τόσο το κόβω) που θά χω και γώ το dsl θά ξενυχτάω online round the clock! χεχε.. :D

redbull
14-03-04, 15:38
Βρε τι ειστε σεις! Παει το τοπικ το σκισατε!! ;)

Λοιπον, το συστημα ειναι οκ ουτε trojans ουτε virusια. Εχω βάλει και ενα notebook "πεντακάθαρο" διπλα, τα ιδια κάνει και αυτο. Το DS Noise Margin είναι 34.5 dB , τωρα απο το πρωι εχει βγάλει το πολύ 70-80 χαλασμένα πακέτα, δεν εχει φάει κολλημα. Γιατι ομως μου κάνει πως αυριο το πρωι θα αρχίσουμε πάλι τα ιδια; Μαλλον οπως γράψατε παραπάνω εχουν πιτάρει τα DSLAMs..


Κανεις άλλος εχει το ιδιο προβλημα ωστε αποκλείσω οτι μπορει να χάλασε (;;) το jetspeed; Γιατι αμα έρθουν οι οτετζηδες θα μου αρχίσουν οτι φταιει το χρώμα στον τοίχο, το χαλί και τα έπιπλα που ειναι "κάτω" και οχι "σάτο", κτλ κτλ :evil: :shock:

kadronarxis
14-03-04, 15:48
Μια χαρά είσαι...
Πάντως μπορεί να φταίει, λιγάκι πάντα, η εξώπορτα του σπιτιού σου.Τι εξώπορτα είναι αυτή ρε;;;

redbull
14-03-04, 19:56
lol :D :D


Να τα τελευταία:
Rx packets 259567 Tx packets 180180
Rx bad packets 7413 Tx bad packets 0

Και αυτο που έχει πλάκα ειναι οτι κάνω reset το τζετσπιντ και παιρνει *παλι* το ιδιο IP !! μιλάμε για 10+ φορές να το κάνω, παιρνει 1 και μόνο IP --- Μου χαρίσανε static IP και γω ο αχάριστος...... :roll:


Εdit: Φτου! γκαντεμιά, τωρα πήρα καινούργιο IP. Κι οτι ημουν έτοιμος να το μοσχοπουλήσω :D

kadronarxis
14-03-04, 20:21
redbull,
μια χαρά είσαι ρε σύ, θα σε χτυπήσω!!! :) :) :)
Απλά επειδή δεν έχεις καθόλου λάθη στα Transmit packets, η γραμμή σου είναι τέλεια.
Ρώτα εμένα που και τα δύο είναι χάλια.... :(

Οπότε αποκλεστικά και μόνο αυτό που φταίει είναι μια αναβάθμιση στο DSLAM.Επειδή είναι
overbooked και πρέπει να σεταριστεί βάση αυτού του στοιχείου.
Αυτό να τους το πείς.

Άντε γερά!!

ΥΓ: σε όλους συμβαίνει μετά από reset να παίρνουν ίδια ip

redbull
15-03-04, 02:48
Υποκλίνομαι!! :) :)
Ευχαριστώ για τις συμβουλές & τη βοήθεια , να ξέρω δηλαδη τι να πω αυριο που θα ξανα τηλ/σω στο 121. 8) ---



[τσεκαρα πριν λιγο τα γνωστά μου τηλέφωνα στο oteshop, ειναι ΟΛΑ προσωρινά μη διαθέσιμα! Μιλάμε ΟΛΑ! τι 32xxx, τι 34xxx, τι 52xxxx , ειναι να το κλεινουν το μαγαζι! :o ]

snott
15-03-04, 17:48
Πρέπει όντως στον κεραμικό να έχουν βάλει κάποιον να κόβει τα downloads γιατί από την Πέμπτη κόβονται συνεχώς και σε μένα

redbull
16-03-04, 16:06
Τα πράγματα ειναι χειρότερα σήμερα, κάθε 2-3 λεπτά κανει timeouts των 5 λεπτων! Με το helpdesk που μίλησα , προσπαθησε μια κοπελα να μου πει πως μαλλον φταίει το pc μου γιατι δεν ανοιγει σελίδες κτλ μαλλον λεει δεν εχει μνήμη!

Και ρωτάω το απλο:
Πως οταν γινεται αυτο, δεν περνάει το tracert ουτε στο 1ο hop; (φιλε snott, την ωρα που σταματάει το download δοκίμασε το tracert www.otenet.gr για να δεις που κολλαει) --- Το ιδιο και με τα pings, τα μισά ειναι timeouts.

Επίσης για ευκολο τσεκάρισμα στο download δοκιμάζω το http://otenet.games.tucows.com/preview/299077.html (ειναι το demo του halflife, απο οτενετ)


...ειπε πως θα στείλουν κάποιον στον κατανεμητη να το κοιτάξει.. (ο κατανεμητής ειναι το DSLAM στα ελληνικά; ή εννοει το ΚΑΦΑΟ μου; )

redbull
16-03-04, 16:09
ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΚΡΑΝΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;
ΜΕ ΟTE ή ΟΤΕΝΕΤ; plz δώστε μου μια βοήθεια, πριν πέσω στα σκληρά! :cry: :cry:


> tracert www.otenet.gr
1 <1 ms <1 ms <1 ms local.gateway [192.168.1.1]
2 17 ms * * athe730a-l0.otenet.net [62.103.3.168]
3 18 ms 21 ms 18 ms athe-msfc-B1-vlan100.otenet.gr [195.170.0.122]
4 19 ms 19 ms * athe-GSR-ge20.otenet.net [62.103.6.4]
5 20 ms * 18 ms maro-GSR-athe-GSR.backbone.otenet.net [212.205.223.30]
6 * 20 ms 19 ms maro-MSFC2-A1-vlan2.otenet.net [212.205.222.110]
7 * * 21 ms www.otenet.gr [62.103.128.200]

Trace complete.

snott
16-03-04, 18:53
Tracing route to www.otenet.gr [62.103.128.200]
over a maximum of 30 hops:

1 * * 27 ms 7206adsl.acn.gr [213.5.0.14]
2 30 ms 30 ms 28 ms atm2-0-5.7204aix.acn.gr [213.5.2.218]
3 28 ms 31 ms 29 ms otenet.aix.gr [195.130.89.2]
4 32 ms 30 ms 27 ms athe-GSR-ge20.otenet.net [62.103.6.4]
5 * 53 ms 45 ms maro-GSR-athe-GSR.backbone.otenet.net [212.205.2
23.30]
6 * 31 ms * 212.205.222.110
7 28 ms 36 ms 34 ms www.otenet.gr [62.103.128.200]

Εμένα πάντως από την πέμπτη πάντα τα ίδια χάλια είναι. Τα downloads κόβονται συνεχώς όπως και τα pings που κόβονται σε ποσοστό 20%. Δήλωσα την βλάβη και μου είπαν και εμένα ότι το dslam του κεραμεικού δεν έχει κανένα πρόβλημα και ότι θα το κοιτάξουν αλλά δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.

kadronarxis
16-03-04, 19:16
Παρακολούθηση της διαδρομής προς: www.otenet.gr [62.103.128.200]
με μέγιστο πλήθος αναπηδήσεων 30:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 10.0.0.138
2 * 21 ms 19 ms thes730a-l0.otenet.net [62.103.2.231]
3 21 ms 28 ms 24 ms thes-GSR-ge20.otenet.net [195.170.2.30]
4 28 ms * 29 ms athe-GSR-thes-GSR.backbone.otenet.net [195.170.3
.237]
5 33 ms 28 ms * maro-GSR-athe-GSR.backbone.otenet.net [212.205.2
23.30]
6 27 ms 28 ms 26 ms maro-MSFC2-A1-vlan2.otenet.net [212.205.222.110]

7 33 ms 37 ms 37 ms www.otenet.gr [62.103.128.200]

Η παρακολούθηση ολοκληρώθηκε.
Αυταααα...
Μήπως είσαστε σε alcatel dslam;
Ερωτω.Γιατί αν είσαστε έχω τρομερό συμπέρασμα να βγάλω.

redbull
16-03-04, 19:16
ααα! ομορφα, και οτι ημουν έτοιμος να πέταχτω να πάρω μια netcarta, γιατι ήθελα να αποκλείσω το ενδεχόμενο προβλήματος στην OTEnet.. Αρα με τα παραπάνω δεν ίσχυει κάτι τέτοιο, φταιει 1000000000% ο οτε στο "κεραμεικού"

Υπομονή ως αυριο το μεσημέρι.. Για να δούμε...

snott
16-03-04, 19:50
Μου φαίνεται πως είναι intracom το dslam

redlemon.gr
17-03-04, 05:28
ώχ τώρα που άρχισε και η αποδόμηση του κοκαλιστάν.. οι περιοχές που θάχουν κοκαλο-dslam έτσι και έχουν πρόβλημα τεχνικό θα τον πίνουν! (άσε και γώ κάτω απο κοκαλο-dslam θα 'μαι όταν κάποτε μου συνδέσουν γραμμή...

snott
17-03-04, 11:33
Μόλις με πήραν από οτε και μου είπαν ότι έλυσαν το πρόβλημα, μάλιστα για μία ώρα που είμαι μέσα δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Άντε να δούμε και εμείς καμιά άσπρη μέρα

redbull
17-03-04, 12:08
Ολα οκ κι απο δω! :D

Με πήρε και μένα ενας τεχνικός, πολυ ευγενικός!, ήταν γνώστης το παλληκάρι και εξυπηρετικός. (υπήρχε προβλημα με μια κάρτα & διορθώθηκε). Ευτυχώς υπάρχουν και νεοι ανθρωποι που ξέρουν ...μπάλα!


Ο κος Αντωνακόπουλος αντί να δίνει μπόνους στους καφενόβειους καλύτερα να προσλάβει 40-50 νέα άτομα που ασχολούνται με το άθλημα, να τους ξελασπώσουν! Αντε, ολοι απο τα γραφεία ξαπλεισον κι αγιος ο θεος! 8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.