PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ CD-ROM ΩΣ SATA(MODE AHCI)



LEGRPA
13-05-11, 12:23
ΕΧΩ ΕΝΑ CD-ROM SONY AD7260S (SATA) KAI ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ TO EIXA ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΣΤΟ BIOS SATA MODE IDE. META ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ MODE ΑΠΟ IDE ΣΕ AHCI ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ SATA ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΚΛΗΡΩΝ ΔΙΣΚΩΝ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ CD-ROM ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ -ΚΟΛΛΟΥΣΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΣΚΑΚΙ - ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑ ΑΛΛΑΞΑ ΣΕ IDE MODE.
ΕΚΤΟΤΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

MOTHERBOARD ASUS P5N-MX. WINDOWS 7 32BIT

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

chrkon
13-05-11, 12:33
To ACHI mode έχει νόημα να το βάλεις μόνο αν έχεις ssd σκληρό δίσκο, έαν δεν έχεις τέτοιον και το ενεργοποιήσεις μόνο προβλήματα θα έχεις...άστο όπως ήταν!

LEGRPA
13-05-11, 12:45
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ chrkon!

WAntilles
13-05-11, 15:04
To ACHI mode έχει νόημα να το βάλεις μόνο αν έχεις ssd σκληρό δίσκο, έαν δεν έχεις τέτοιον και το ενεργοποιήσεις μόνο προβλήματα θα έχεις...άστο όπως ήταν!

Ό,τι νά 'ναι λέει ο καθένας.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντα σε AHCI να δουλεύεις όλες τις συσκευές σου φίλε μου.

cranky
13-05-11, 19:15
Πάντα σε AHCI να δουλεύεις όλες τις συσκευές σου φίλε μου.
Αυτό, ακριβώς. :oneup:

cuprakatos
13-05-11, 22:45
Αυτό, ακριβώς. :oneup:

Ναι , συμφωνώ και γώ μετά απο το πέρασμα σε achi , ένας φίλος μου όμως αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με τον LEGRPA , έχει σατα dvdrom και σε achi δεν διαβάζει καθόλου απο το ρομ , όταν το γυρίζει σε ide όλα οκ , ξέρει κανείς κάτι τελικά ; Η απλώς λέμε ότι : achi όλα , και καμία εξήγηση ;

masterfaster
13-05-11, 23:19
Ας το γυρισει πρωτα σε IDE, μετα να κατεβασει το firmware 1.03 και να το περασει, μετα ξαναδοκιμαζει σε AHCI.

Αλλα οπως ειπε ο chrkon, θα δει διαφορα μονο αν εχει ssd. Αλλιως η διαφορα ειναι πολυ μικρη (αν υπαρχει).
Εκτος βεβαια αν εχει φτιαξει συστοιχια δισκων (RAID). Εκει το AHCI βοηθα.

Αν δεν κανω λαθος (αν θυμαμαι καλα) AHCI σημαινει: hot swap (ή hot plug) + NCQ (Native Command Queuing) + trim (για τους ssd)

Οποιος δεν βαριεται ας διαβασει εδω
http://www.intel.com/technology/serialata/ahci.htm
http://download.intel.com/technology/serialata/pdf/rev1_3.pdf

Εγω παντως βαριεμαι.... :lol: :D

chriss1
15-05-11, 22:58
Εμενα ειναι το πρωτο RAID0 που κανω.
πρεπει να το γυρισω και γω σε AHCI?
τι πρεπει να κοιταξω και τι θα πετυχω?
απο το ΒΙΟS τους δισκους τους εχω βαλει σε λειτουργια RAID και τα υπολοιπα ειναι σε IDE MODE.

LEGRPA
17-05-11, 13:19
ΠΑΙΔΙΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΟΤΑΝ ΤΟ CD-ROM ΣΕ AHCI ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. OTI EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ AHCI MODE EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟ FIRMWARE. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.