PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιήθηκα!



andreasp
13-05-11, 18:04
Πως γίνεται και δουλεύει ακομα το router της Netone χωρίς να πειράξω τίποτα?
Το κατάλαβα απο την πτώση του συγχρονισμού 4-5mbit !!!!
Επανέρχομαι σε λίγο με στατιστικά.

Seitman
13-05-11, 18:11
Δε χρειάζεται να αλλάξεις username/password για την ΟΝ ;)
Δώσε stats και μπορεί να ανέβει και άλλο ο συγχρονισμός αλλάζοντας προφίλ γραμμής :oneup:

:welcome:

andreasp
13-05-11, 18:40
Τα Stats απο το myon.

Download Upload
Bandwidth 12188 kbps 955 kbps
Attenuation* 18.0 9.5
SNR* 8.5 10.2

Απο το Router
Downstream Upstream

SNR Margin 8.6 10.2 db
Line Attenuation 18.0 9.5 db
Data Rate 12188 954 kbps

Πάω να αλλάξω το profile απο το MyON, και εκει που επιλέγεις profile μου λεει :
YOUR LINE DOES NOT SUPPORT THESE SPEEDS-SETTINGS

Εντωμεταξύ άρχισα να ακούω και διάφορα κουφά απο την εξυπηρέτηση πελατών της ON.
"Κάθε εταιρία έχει τα δικά της αστικά κέντρα, και πιθανόν της NetONE να ήταν πιο κοντά σας, απο ότι το δικό μας".

Καμιά βοήθεια, γιατί δεν με αφήνει να αλλάξω profile ?

Seitman
13-05-11, 18:43
Γιατί δεν το γυρνάς στα ελληνικά το MyOn?

Δοκίμασε αλλαγή στο "να ανταποκρίνεται γρηγορότερα η σύνδεση μου σε παιχνίδια ή παραπλήσιες εφαρμογές" τη Ρύθμιση 1

andreasp
13-05-11, 19:08
ADSL Firmware Version
FwVer:3.10.25.22_TC3085 HwVer:T14.F7_5.0

Line State
Showtime
Modulation
ADSL2 PLUS
Annex Mode
ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin 6.2 9.2 db
Line Attenuation 18.0 9.5 db
Data Rate 14565 1023 kbps

Το δοκίμασα! Μέχρι εκεί πάει... :(
Πάνε τα 2-3 mbit Μου.
Υποτίθεται ότι το έδωσαν και βλάβη στο second level να το δουνε.
Αντε να δουμε....

DSLaManiaC
13-05-11, 19:21
Εντωμεταξύ άρχισα να ακούω και διάφορα κουφά απο την εξυπηρέτηση πελατών της ON.
"Κάθε εταιρία έχει τα δικά της αστικά κέντρα, και πιθανόν της NetONE να ήταν πιο κοντά σας, απο ότι το δικό μας".

Όχι ακριβώς, αλλά ναι, έχει μια λογική με την ευρύτερη έννοια.

andreasp
13-05-11, 19:34
Όχι ακριβώς, αλλά ναι, έχει μια λογική με την ευρύτερη έννοια.

Οτι δεν ειναι στην ίδια τοποθεσία μου έλεγε!

andreasp
14-05-11, 02:50
Πάντως πετάει!
15mbit κλειδώνω... 1500kbyte/sec απο youtube.... 1500kbyte/sec απο vimeo.... 1500kbyte/sec απο rapidshare!

vagsk
14-05-11, 12:52
Γιατί δεν το γυρνάς στα ελληνικά το MyOn?

Δοκίμασε αλλαγή στο "να ανταποκρίνεται γρηγορότερα η σύνδεση μου σε παιχνίδια ή παραπλήσιες εφαρμογές" τη Ρύθμιση 1

Αυτή η επιλογή είναι για fastpath profile. Για παιχνίδια έχει διαφορά αφού μειώνει τα pings.

Seitman
14-05-11, 12:54
:what:
Δεν παύει να είναι η καλύτερη επιλογή όμως, αν δεν έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις προφίλ "μέχρι 24"

andreasp
14-05-11, 15:13
Με 4 connections sto ΙDM πια... και οχι 16... εχω ανάμεσα στο 1.5 και 1.7mbyte/sec και ταυτόχρονα μπορείς και σερφάρεις κιόλας.
Πραγματικά πετάει η σύνδεση! Ετη φωτός μπροστά απο την NetOne! Να'ναι καλά που κλείσανε! :)
Οτι και να κάνεις , το 1.5mbyte/sec το έχεις για πλάκα.
Youtube, Viveo, Windows Update, Download.
Με 1 connection στο IDM, ένα file download απο rapidshare, πηγαινοερχετε η ταχυτητα απο 800kbyte μέχρι 1.5mbyte/sec, σύμφωνα με το netmeter.
Με 2 connection εισαι άρχοντας και δεν περιμένεις και άλλη τόση ώρα , στο γονατισμένο pc στο rebuilding οπως οταν εχεις 16 connections.

Z€r0
14-05-11, 15:40
Καλά αυτό για την τοποθεσία φθηνή δικαιολογία γιατί το attenuation έπεσε και κατα 1db εάν συγκρίνω τα stats σου, οπότε ήρθες και λίγο πιο κοντά!:lol:

Από ότι καταλαβαίνω άλλαξες και τον ρούτερ και έβαλες αυτόν που σου έδωσαν(ποιόν?) για τα 2-3 Mbps δεν δοκιμάζεις να συνδεθείς και με τον Speedtouch ή και με κανένα άλλο μήπως συχρονίσει καλύτερα;(Το SNR από ότι βλέπω είναι και στις δύο περιπτώσεις στο 6 οπότε δεν χάνεις από εκεί):hmm:

Πάντως από ότι βλέπω είσαι ευχαριστημένος και η ταχύτητα συχρονισμού σου φαίνεται και στην πράξη!Οπότε κάνε και δοκιμές με τα profile και με κανέναν άλλον ρουτερ εάν έχεις και από εκεί και πέρα ότι παίζει καλά δεν το αλλάζεις.;)

ftsalas
14-05-11, 15:42
:what:
Δεν παύει να είναι η καλύτερη επιλογή όμως, αν δεν έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις προφίλ "μέχρι 24"
Και να έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις προφίλ μέχρι 24 παραμένει η καλύτερη επιλογή. Εμένα και κάποιον ακόμα απο το φόρουμ μας ρίχνει αρκετά το έως 24. Τώρα δεν ξέρω αν είναι γενική συμπεριφορά αλλά εγώ δεν θα το διάλεγα. Φίλε andreasp δοκίμασε το και πες μας και εσύ και αν δεν βαριέσαι ανανέωσε τις πληροφορίες στο προφίλ σου και είσαι τζετ :oneup:

andreasp
14-05-11, 16:57
Καλά αυτό για την τοποθεσία φθηνή δικαιολογία γιατί το attenuation έπεσε και κατα 1db εάν συγκρίνω τα stats σου, οπότε ήρθες και λίγο πιο κοντά!:lol:

Κατα 3 έπεσε το att.
21.5 είχα με την Netone.



Από ότι καταλαβαίνω άλλαξες και τον ρούτερ και έβαλες αυτόν που σου έδωσαν(ποιόν?) για τα 2-3 Mbps δεν δοκιμάζεις να συνδεθείς και με τον Speedtouch ή και με κανένα άλλο μήπως συχρονίσει καλύτερα;(Το SNR από ότι βλέπω είναι και στις δύο περιπτώσεις στο 6 οπότε δεν χάνεις από εκεί):hmm:

Ενα ZTE 10 κάτι... ένα κινέζικο είναι.



Πάντως από ότι βλέπω είσαι ευχαριστημένος και η ταχύτητα συχρονισμού σου φαίνεται και στην πράξη!Οπότε κάνε και δοκιμές με τα profile και με κανέναν άλλον ρουτερ εάν έχεις και από εκεί και πέρα ότι παίζει καλά δεν το αλλάζεις.;)
Κοίτα...
Με την NETONE κλείδωνα παραπάνω.
Η πραγματική ταχύτητα όμως ήταν πολύ χειρότερη, σε οτιδήποτε και αν έκανα.
Ειδικά σε σερφάρισμα, youtube κλπ, δεν υπάρχει σχέση.
Σε Download, με 16connections , συνηθως τερμάτιζε η γραμμή. Τον τελευταίο καιρό βέβαια... όλο κάτι πρόβλημα υπήρχε , και απογεύματα κατέβαζε με 500kbyte/sec.
Δεν με ενδιαφέρει να ψάξω κάτι άλλο. Ειναι μια χαρά η σύνδεση.

........Auto merged post: andreasp πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και να έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις προφίλ μέχρι 24 παραμένει η καλύτερη επιλογή. Εμένα και κάποιον ακόμα απο το φόρουμ μας ρίχνει αρκετά το έως 24. Τώρα δεν ξέρω αν είναι γενική συμπεριφορά αλλά εγώ δεν θα το διάλεγα. Φίλε andreasp δοκίμασε το και πες μας και εσύ και αν δεν βαριέσαι ανανέωσε τις πληροφορίες στο προφίλ σου και είσαι τζετ :oneup:

Το Myon δεν με αφήνει να ορίσω εκείνα τα 4 profile που λένε μέχρι 20mbit ή μέχρι 24mbit.

ftsalas
14-05-11, 17:22
Πάντως μην απογοητεύεσαι. Η γραμμή είναι φρέσκια ακόμη. Και εγώ στην αρχή είχα χαμηλότερο συγχρονισμό αλλά μετα απο περίπου 2 βδομάδες απο την ενεργοποίηση ήρθε στα ίδια με πριν.

andreasp
14-05-11, 17:35
Με πήραν τώρα απο την ON, και μου έκλεισαν ραντεβού να έρθουν να μου φέρουν το pirelli να δούμε αν θα παίξει παραπάνω.
Να το κάνω? ή να μείνω με το ZTE ?

ftsalas
14-05-11, 17:41
Εγώ θα έλεγα να το δοκιμάσεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

........Auto merged post: ftsalas πρόσθεσε 4 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι πρόγραμμα διάλεξες στην ΟΝ ; double ή triple play ?

andreasp
14-05-11, 17:46
Εγώ θα έλεγα να το δοκιμάσεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

........Auto merged post: ftsalas πρόσθεσε 4 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι πρόγραμμα διάλεξες στην ΟΝ ; double ή triple play ?

Double με εθνικα δωρεαν.
Αν είναι χειρότερο , μου ειπε οτι θα το ξανααλλάξει και θα μου στείλει το ZTE.

ftsalas
14-05-11, 17:47
Α οκ. Επειδή αν είχες διαλέξει triple θα ήσουν υποχρεωμένος να βάλεις το pirelli για να λειτουργεί και η τηλεόραση.

Z€r0
14-05-11, 19:49
Τώρα μεταξύ των δύο router ZTE και Pirelli δεν ξέρω να σου πώ ποιό είναι καλύτερο, οι ενεργοποιημένοι της ΟΝ θα ξέρουν να σου πούν καλύτερα.

Πάντως πιστεύω ότι το Speedtouch που είχες ίσως σου φαίνεται παροχημένο αλλά μάλλον θα συχρονίσει καλύτερα και απ'τα παραπάνω, γιατί δεν το δοκιμάζεις;

Εάν δεν βαριέσαι την διαδικασία με τις δοκιμές σε εξοπλισμούς δοκίμασε και το Pirelli αφού δεν θα σε χρεώσουν παραπάνω να έχεις και μιά ιδέα από αυτό.

Πάντως από αυτά που γράφεις συγκριτικά με NetOne μιά χαρά είσαι!500kb/s max κατεβάζω εγώ όταν συχρονίζω στα 4,8 Μbps με forthnet.

Mιά χαρά είναι η γραμμή σου!Τώρα εαν έχεις χρόνο για δοκιμές κάντες.;)

Βλέπω ότι πολλοί μπουκάρουν προς την ΟΝ, μάλλον πρέπει να πάψω να την προμοτάρω:p γιατί θα πέσει το δίκτυο!:lol:

andreasp
14-05-11, 21:04
Δεν κάνει τίποτα καλύτερο το speedtouch. Ουτε ποτέ ενθουσιάστηκα μαζί του να σου πω την αλήθεια. Και τις κόμπλες του τρώει, και όσο αφορά το εσωτερικό δύκτιο, και όσο αφορά τα restart που έκανε.
Οπότε, μια που ειναι και κλειδωμένο, δεν ασχολούμε ιδιαίτερα μαζί του.

Z€r0
14-05-11, 21:17
Δεν κάνει τίποτα καλύτερο το speedtouch. Ουτε ποτέ ενθουσιάστηκα μαζί του να σου πω την αλήθεια. Και τις κόμπλες του τρώει, και όσο αφορά το εσωτερικό δύκτιο, και όσο αφορά τα restart που έκανε.
Οπότε, μια που ειναι και κλειδωμένο, δεν ασχολούμε ιδιαίτερα μαζί του.OK εσύ ξέρεις καλύτερα!:oneup:

Τώρα τί εννοείς κλειδωμένο, δεν έχει πουθενά κουμπί για hard reset;:what:

Εάν έτρωγε τόσα κολλήματα τότε ΟΚ, δεν ξέρω εάν υπάρχουν νεώτερα firmware από αυτό που θα του έχεις πάνω.:hmm:

Οπότε μένει να δείς αν θα δοκιμάσεις το pirelli.

Όπως και να έχει καλό και απροβλημάτιστο internet σου εύχομαι!:clap:

Koala_
16-05-11, 10:58
οπως είχα γράψει πέρυσι, σε ανάλογη φάση με την δική σου, με linksys 200 συγχρόνιζα παραπάνω απο το μαύρο pirelli της ΟΝ. Είμαι στην ΟΝ ένα χρόνο, χωρίς κανένα πρόβλημα σε θέμα Ίντερνετ, και είμαι απόλυτος!!! στην τηλεφωνία έχω κάτι παραπονάκια... :p

Όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, δοκίμασε, δοκίμασε, δοκίμασε.

Καλώς Ήρθες!

andreasp
17-05-11, 14:22
Ηρθε το Pirelli.
0,5mbit παραπάνω αλλά άλλαξε τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου.
Μου ανέβασε 3db επάνω το ATT.
Download Upload
Bandwidth 15109 kbps 1024 kbps
Attenuation* 21.0 9.5
SNR* 6.7 9.5

Tο att πήγε στα 21 απο 18.
21 είχα και πιο παλιά με άλλους παρόχους.
Εχω την εντύπωση όμως, ότι η σύνδεση είναι λίγο πιο αργή σε απόκριση στο σερφάρισμα. Παίζει κάτι τέτοιο? ή είναι ιδέα μου?
Στα 2 voip που εχει το Pirelli , μπορώ να στήσω ένα νούμερο της Viva?

Z€r0
17-05-11, 16:54
Ηρθε το Pirelli.
0,5mbit παραπάνω αλλά άλλαξε τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου.
Μου ανέβασε 3db επάνω το ATT.
Εχω την εντύπωση όμως, ότι η σύνδεση είναι λίγο πιο αργή σε απόκριση στο σερφάρισμα. Παίζει κάτι τέτοιο? ή είναι ιδέα μου?
Κοίτα τα 3db ποιο πάνω είναι απλά πλασματικά γιατί κάθε ρούτερ το μετράει διαφορετικά άλλωστε συχρονίζεις έστω και λίγο ποιό πάνω.Οπότε αυτό δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα.;)

Το θέμα είναι να δεις εάν όντως είναι πραγματικά ποιο αργό το browsing κάθε ρούτερ συμπεριφέρεται διαφορετικά, ίσως το pirelli να τα πηγαίνει καλύτερα στο downloading (με 1 connection).:hmm:

Κάνε τις δοκιμές σου τώρα που έχεις φρέσκια την μνήμη απ'τον ΖΤΕ και αποφάσισε εάν θα κρατήσεις το pirelli.;)Πάντως δεν πιστεύω να έχουν τραγικές διαφορές :what:

Για το θέμα του VOIP δεν ξέρω εάν και δεν πιστεύω να γίνεται με το pirelli, όποιος ξέρει ας βοηθήσει.:)
Πού είναι το κέντρο του ΟΤΕ(και των λοιπών που συστεγάζοντε) στην Ν.ΙΩΝΙΑ και συγχονίζετε όλοι από 10 Mbps και πάνω;!:what:

andreasp
19-05-11, 08:29
15646 τελικά σε interleaved.
Ουσιαστικά ίδιος συγχρονισμός. Τι καλύτερο έχει το fastpath σε σχέση με το interleaved ?

enakos
19-05-11, 10:41
και εγω ενεργοποιηθηκα στις 14/5/2011
ενω ανηκω στο κεντρο Ηλιουπολης
Με τους προηγουμενους δυο παροχους που αλαξα
πληρωνα διπλα σχεδον για συνδεση
κατ ονομα 24/1 αλλα στην πραξη 4/0,5 περιπου
με την ΟΝ ειμαι 8/1 στην πραξη 4/0,5 περιπου τα ιδια.
Ειμαι ευχαριστημενος διοτι δεν μου ειπαν τη γνωστη παραμυθα
που λενε οι πωλητες των αλλων παροχων πριν την συνδεση η οποια δεν εχει
καμια σχεση με την παραμυθα
των τεχνικων των αλλων παροχων μετα την συνδεση
οταν προσπαθουν να δικαιολογησουν
τις ψευδεις υποσχεσεις που λενε προς αγραν πελατων

sakisdsl
19-05-11, 14:40
Παιδιά και εγώ μπήκα στην ΟΝ.
Έχω έως 8Mbit πρόγραμμα VPN220.
Δηλαδή 220 Λεπτά σε εθνικές κλήσης το μήνα και 8Mbit internet.
Όταν άλλαξα το Profile για Παιχνίδια κτλ κλείδωσα 6,6Mbit.
Δοκίμασα όλα τα προφίλ και σε κάποιο σημείο κλείδωνα στα 4,5Μbit.
Ακύρωσα όλες τις αλλαγές και έκανα restart το ρούτερ και κλείδωσε στα 8180kbps
Αυτό είναι φυσιολογικό?

Seitman
19-05-11, 14:42
Δεν είναι τίποτα. Συμβαίνει καμιά φορά.

Z€r0
19-05-11, 15:33
Παιδιά και εγώ μπήκα στην ΟΝ.
Έχω έως 8Mbit πρόγραμμα VPN220.
Δηλαδή 220 Λεπτά σε εθνικές κλήσης το μήνα και 8Mbit internet.
Όταν άλλαξα το Profile για Παιχνίδια κτλ κλείδωσα 6,6Mbit.
Δοκίμασα όλα τα προφίλ και σε κάποιο σημείο κλείδωνα στα 4,5Μbit.
Ακύρωσα όλες τις αλλαγές και έκανα restart το ρούτερ και κλείδωσε στα 8180kbps
Αυτό είναι φυσιολογικό?Μιά χαρά είσαι!Με τις δοκιμές πολλά profile δεν συνεργάζοντε σωστά μάλλον!Με το attenuation σου μιά χαρά είσαι για 8άρα!Στο full!:oneup:

........Auto merged post: Z€r0 πρόσθεσε 7 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


15646 τελικά σε interleaved.
Ουσιαστικά ίδιος συγχρονισμός. Τι καλύτερο έχει το fastpath σε σχέση με το interleaved ?Κοίτα εάν η γραμμή σου είναι σταθερή συνήθως το fastpath είναι προτιμότερο!

Fastpath -> Το βασικότερο είναι καλύτερα ping times (για online gaming) και καλύτερη απόκριση γενικά και στο browsing, καμιά φορά πέφτει λίγο ο συχρονισμός και το downloading και εάν δεν έχεις σταθερή γραμμή αποσυνδέσεις!

Interleaved -> Μεγαλύτερη σταθερότητα, λιγότερες αποσυνδέσεις και μερικές φορές λίγο καλύτερος συχρονισμός και downloading.

Καμιά φορά μπορεί η αισθητή αλλά και η μετρίσιμη διαφορά μεταξύ Interleaved/Fastpath να είναι πολύ μικρή.Μόνο τα ping times είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πέσουν με Fastpath!

Ρόλο παίζουν πάροχος, DSLAM, router, χαρακτηριστικά γραμμής.

Εγώ στην περίπτωση σου θα δοκίμαζα fastpath πάντως!:oneup:

Διάβασε και αυτό: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837;)

........Auto merged post: Z€r0 πρόσθεσε 5 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και εγω ενεργοποιηθηκα στις 14/5/2011
ενω ανηκω στο κεντρο Ηλιουπολης
Με τους προηγουμενους δυο παροχους που αλαξα
πληρωνα διπλα σχεδον για συνδεση
κατ ονομα 24/1 αλλα στην πραξη 4/0,5 περιπου
με την ΟΝ ειμαι 8/1 στην πραξη 4/0,5 περιπου τα ιδια.
Ειμαι ευχαριστημενος διοτι δεν μου ειπαν τη γνωστη παραμυθα
που λενε οι πωλητες των αλλων παροχων πριν την συνδεση η οποια δεν εχει
καμια σχεση με την παραμυθα
των τεχνικων των αλλων παροχων μετα την συνδεση
οταν προσπαθουν να δικαιολογησουν
τις ψευδεις υποσχεσεις που λενε προς αγραν πελατωνΚαι εγώ γι'αυτό τον λόγο φεύγω απ'την Forthnet!Εάν πας σε ενναλακτικό πάς στο φθηνότερο!Τα χαρακτηριστικά της γραμμής δεν αλλάζουν όλοι στο ίδιο Α/Κ του ΟΤΕ συστεγάζοντε!Άρα και ο συχρονισμός πάνω κάτω τα ίδια!Τώρα διαφορετική υποστήριξη ο καθένας π.χ. για επαγγελματική χρήση προτιμότερος είναι ο ακριβότερος συνήθως ΟΤΕ.;)

andreasp
27-05-11, 23:49
Μόλις ξαναέβαλα το ZTE επάνω, και έβγαλα το Pirelli.
Εχω παρατηρήσει τα τελευταία βράδια, ότι γυρνώντας σπίτι, τέτοια ώρα περίπου, η σύνδεση είναι νεκρή. Παρώτι δεν φαίνεται κάτι παράξενο , να έχει κάνει disconnect πχ, δεν ανοίγει καμία σελίδα. Αν το κλείσεις και το ξαναανοίξεις, δουλεύει κανονικά.
Σε κάθε περίπτωση, το ZTE συγχρονίζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πιο γρήγορα, και η αίσθηση της ταχύτητας στο σερφάρισμα ειναι φανερά καλύτερη απο το Pirelli.

Z€r0
28-05-11, 02:59
Παιδιά και εγώ μπήκα στην ΟΝ.
Έχω έως 8Mbit πρόγραμμα VPN220.
Δηλαδή 220 Λεπτά σε εθνικές κλήσης το μήνα και 8Mbit internet.
Όταν άλλαξα το Profile για Παιχνίδια κτλ κλείδωσα 6,6Mbit.
Δοκίμασα όλα τα προφίλ και σε κάποιο σημείο κλείδωνα στα 4,5Μbit.
Ακύρωσα όλες τις αλλαγές και έκανα restart το ρούτερ και κλείδωσε στα 8180kbps
Αυτό είναι φυσιολογικό?

Να προσθέσω ότι εαν έχεις το Vigor πάνω καλύτερα να πάς στο default profile και να δοκιμάσεις να επιλέξεις απ'τον router G.DMT modulation και λογικά θα σε γυρίσει σε fast path, για full συχρονισμό δοκίμασε modulation ADSL2, για full συχρονισμό σε fast path επέλεξε απ'το MyOn το προφίλ ->έχω πιο σταθερή σύνδεση στο internet->Υψηλές Ταχύτητες - Μέγιστη Προστασία Λαθών η οποία ρίχνει το SNR και πετυχαίνεις καλύτερο συχρονισμό(Γενικότερα αυτό το προφίλ σου προτείνω) βάλε modulation σε G.DMT που γυρνάει σε fastpath και θα έχεις μέγιστο συχρονισμό με fast path.Αυτό με τον WAG200G όσον τον κράτησα πάνω(δεν έχω τόσο καλή γραμμή) λειτουργούσε, εάν και στον Vigor μπορείς να επιλέξεις modulation κάνε μία δοκιμή, αλλιώς "Επαναφορά" και modulation πάλι στο auto!;)

........Auto merged post: Z€r0 πρόσθεσε 11 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μόλις ξαναέβαλα το ZTE επάνω, και έβγαλα το Pirelli.
Εχω παρατηρήσει τα τελευταία βράδια, ότι γυρνώντας σπίτι, τέτοια ώρα περίπου, η σύνδεση είναι νεκρή. Παρώτι δεν φαίνεται κάτι παράξενο , να έχει κάνει disconnect πχ, δεν ανοίγει καμία σελίδα. Αν το κλείσεις και το ξαναανοίξεις, δουλεύει κανονικά.
Σε κάθε περίπτωση, το ZTE συγχρονίζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πιο γρήγορα, και η αίσθηση της ταχύτητας στο σερφάρισμα ειναι φανερά καλύτερη απο το Pirelli.Γενικά εμένα ο ZTE ZXV10 W300 κατά τις δοκιμές μου, μου έκανε πολλά περίεργα αλλά είπα είναι ΟΚ για κάποιον που πιάνει καλές ταχύτητες, συχρονίζει χαμηλότερα από τρίτους router(όχι της ΟΝ) αλλά η ταχύτητα του είναι ανάλογη με τον συχρονισμό που πιάνει:
Σχετικά με τους router να πώ ότι δοκιμάστηκε και ο ZTE ZXV10 W300 Series που μου παρείχε η ON και το οποίο παρά την καλή εντύπωση που μου είχε αφήσει για το περιεχόμενο της συσκευασία του, είναι θεωρώ της πλάκας!Δοκιμάστηκαν και τα 4 προφίλ που έχω διαθέσιμα (για εώς 8 MBPS σύνδεση) και ο μεγαλύτερος συχρονισμός που κατάφερε σε Interleaved ήταν 4374/870 και σε Fast Path 3786/698 !Τα μενού και οι επιλογές του αργούσαν υπερβολικά και όταν έκανες restart μέσα απ'τον router, τρελενόταν και έκανε restarts συνέχεια!Για restart προτιμήθηκε το άνοιξε-κλείσε!Ίσως σε κάποιον με καλή γραμμή που συχρονίζει κοντά στα 20 να είναι ΟΚ, άλλο να χάνεις 1 MBPS απ'τα περίπου 5 και άλλο 1 απ'τα 18.Για τον συχρονισμό που έπιασε οφείλω να πώ ότι και σε fast path τα timings ήταν ίδια με του WAG-200G και σε Interleaved το downloading ανάλογο του συχρονισμού που πέτυχε, 420 Kb/s.

Εάν έχεις πρόχειρο κανέναν "πασπαρτού" TG585v7 έστω και δανεικό αξίζει μια δοκιμή γιατί τουλάχιστον στην γραμμή μου συχρονίζει πολύ ψηλότερα, συνεργάζεται τέλεια με τα profile του MyOn και είναι βράχος τελικά αυτόν επέλεξα αναγκαστικά να έχω πάνω ίσως δοκιμάσω και ένα TP-Link ενός φίλου γιατί με την γραμμή μου κανένα infineon router δεν συνεργάζεται καλά!Μου έστειλε η ON το Linksys στο ράφι!Έχω τον Thomson TG585v7 (FW:8.2.6.5) 2 μέρες+ στα 5,3 χωρίς αποσύνδεση!Για το TG585v7 είχα γράψει:
Δοκιμάστηκε και το "κλασσικό" θα έλεγα πλέον, Thomson TG585 v7 που είχε μείνει απ'την Forthnet με το generic firmware 8.2.6.5 της Thomson πάνω του και τα στατιστικά που πέτυχε ήταν εντυπωσιακά!Πέτυχε τον μεγαλύτερο συχρονισμό σε Interleaved 5460/940 !Downloading 550 Kb/s!Στο browsing ήταν ΟΚ αλλά με τον WAG-200G ήταν ποιό άμεσο ακόμα και σε Ιnterleaved!Σε Fast Path συχρόνισε πάνω κάτω στα ίδια με τον WAG-200G (με λίγο μεγαλύτερο uploading) αλλά στο browsing ήταν αισθητά καλύτερος ο WAG-200G.Πάντως οι επιδόσεις του Thomson σε Interleaved με έβαλαν σε σκέψηΤο ADSL2+ (default) ήταν τραγικό σε όλα τα routers καθώς ούτε πετύχενε τον καλύτερο downstream συχρονισμό αλλά και ταυτόχρονα πετύχαινε τον χειρότερο upstream συχρονισμό max 632 KBPS!

Πάντως για τους routers να πώ ότι ο ZTE της ON είναι για κλάματα κατά την γνώμη μου!Ξέρει κανείς εάν μπορώ να τον επιστρέψω και να μου κόψουν έστω 5 ευρώ απ'τον λογαριασμό!;Γιατί και για τον pirelli δεν ακούω τα καλύτερα, να πείς να ζητήσω τον pirelli!Μόνο τα φίλτρα και τα καλώδια που έχει μέσα στην συσκευασία αξίζουν για καβάτζα!

Ο Thomson TG585 που δίνουν οι περισσότεροι πάροχοι "τσαμπέ" συχρόνιζε 1 ΜBPS ποιό πάνω απ'τον ΖΤΕ και συνεργαζόταν άψογα με τα προφίλ και τις αλλάγες σε αυτά απ'το MyOn και καλύτερα απ'τον ΖΤΕ της ίδιας της ΟΝ!Πόσο παραπάνω θα της ερχόταν να έδινε και η ΟΝ αυτόν τον router στον "δωρεάν" εξοπλισμό της;!

Γενικότερα κάθε περίπτωση και κάθε γραμμή είναι διαφορετική, εμένα αυτές ήταν οι πρώτες μου εντυπώσεις από την ενεργοποίηση μου στην ΟΝ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=510454;)

Πάντως εγώ τον ZTE ZXV10 W300 τον έχω στο κουτί του(μόνο το φίλτρο λείπει), στο ράφι μήπως σε κανά χρόνο φύγω απ'την ΟΝ και μου τον ζητάνε πίσω γιατί από ότι έμαθα είναι με χρησιδανεισμό.:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.