PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμία εκκίνησης PC - Δεν ακούγεται το χαρακτηριστικό ηχητικό σήμα.



KallitexnisPro
13-05-11, 21:12
Γειά σας παίδες,

Εδώ και 2-3 μέρες το πρόβλημα με την αδυναμία εκκίνησης έχει αρχίσει και γίνεται όλο και
πιο έντονο, σχεδόν μονιμοποιείται.

Καθώς πατάω το κουμπί εκκίνησης και αρχίζει να κάνει boot, δεν ακούγεται το χαρακτηριστικό
ηχητικό σήμα έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί η οθόνη και στη συνέχεια να φορτωθεί κανονικά
το bios (αρχικά) και στη συνέχεια τα windows.

Το συγκεκριμένο κόλλημα το έχει παρουσιάσει πριν αρκετούς μήνες, αλλά ξεπεράστηκε σχετικά
εύκολα, αλλά τώρα τελευταία έχει επανέλθει για τα καλά.

Τι μπορεί να φταίει?

Σύνθεση PC:
AMD X3 Phenom II // MB Gigabyte // Corsair Modular 450 Watt // ASUS EN GTS 250
2 GB Ram AData // Win XP SP3 (Genuine) // Όλα τα updates // 3 x Fans

Το PC είναι ηλικίας περίπου 2 ετών και ποτέ δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό, εκτός
φυσικά από το προαναφερθέν πρόβλημα. Όταν εκκινήσει χωρίς πρόβλημα, σηκώνει τα
πάντα και δεν εμφανίζει κανενός είδους κόλλημα ή δυσκολία σε οτιδήποτε.

*Να σημειωθεί πως όταν δεν εκκινεί κάνει συνεχώς κύκλο προσπαθώντας δίχως όμως
να ακούγεται το ηχητικό σήμα και πάλι από την αρχή . . .

Νikosanagn
13-05-11, 22:18
Ακούγεται πολύ για τροφοδοτικό το πρόβλημα σου...

grgz
14-05-11, 00:03
Ακούγεται πολύ για τροφοδοτικό το πρόβλημα σου...

Μάλλον ναι, δοκίμασε με κάποιο άλλο.

Νikosanagn
14-05-11, 00:40
Για να το διαπιστώσεις μπορεις να:

1) Δοκιμάσεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό και να δεις αν θα κάνει αυτό που περιγράφεις παραπάνω

2) Να ελαφρύνεις το σύστημα όσο περισσότερο μπορείς βγάζοντας δευτερευοντες σκληρους, μνήμες, ανεμηστηράκια, κάρτα γραφικών ( αν έχει ενσωματωμένη η μητρική σου) κλπ αφήνοντας δηλαδή όσα είναι αναγκαία για να λειτουργήσει, και να δεις ανα νοίξει κατευθείαν είναι τροφοδοτικό στα σίγουρα.


Επίσης, την προηγούμενη φορά που το είχε παρουσιάσει πως ξεπεράστηκε? Από μόνο του ή έκανες κάτι εσύ?

Κανένα clear cmos έχεις κάνει?

KallitexnisPro
14-05-11, 00:57
Για να το διαπιστώσεις μπορεις να:

1) Δοκιμάσεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό και να δεις αν θα κάνει αυτό που περιγράφεις παραπάνω

2) Να ελαφρύνεις το σύστημα όσο περισσότερο μπορείς βγάζοντας δευτερευοντες σκληρους, μνήμες, ανεμηστηράκια, κάρτα γραφικών ( αν έχει ενσωματωμένη η μητρική σου) κλπ αφήνοντας δηλαδή όσα είναι αναγκαία για να λειτουργήσει, και να δεις ανα νοίξει κατευθείαν είναι τροφοδοτικό στα σίγουρα.

Επίσης, την προηγούμενη φορά που το είχε παρουσιάσει πως ξεπεράστηκε? Από μόνο του ή έκανες κάτι εσύ?

Κανένα clear cmos έχεις κάνει?

1 - Να δοκιμάσω κάποιο άλλο τροφοδοτικό μάλλον είναι αδύνατο τη δεδομένη στιγμή.
2 - Ναι, το έχω δοκιμάσει (στο περίπου). Έχω αποσυνδέσει όλα τα usbs από εξωτερικό
σκληρό, εκτυπωτή, κάρτα ήχου και γενικώς όλα τα usbs. Βέβαια, ίσως να μην είναι αρκετά
μεγάλη η μείωση της ισχύς και η δοκιμή με τα ανεμιστηράκια ίσως κάτι δείξει.
3 - Την προηγούμενη φορά, δεν έκανα απολύτως τίποτα. Απλώς παρουσίασε το πρόβλημα
ορισμένες φορές, και στη συνέχεια δεν το παρουσίασε ξανά για αρκετούς μήνες.
4 - Cmos, αναφέρεσαι στη χειροκίνητη επαναφορά μνήμης ή κάτι τέτοιο πάνω στη μητρική?
Όχι, δεν το έχω κάνει.

*Να άλλαζα ίσως τη σειρά που bootaρει? Γιατί νομίζω πως όταν ανοίγει κάπου κολλάει στο
DVD Drive.

**To τροφοδοτικό έχει εγγύηση 5 ετών και η αγορά του PC έχει γίνει από το Eshop,
θα μπορέσω να επιτύχω αντικατάσταση μέσω του καταστήματος ή θα πρέπει να επικοινωνήσω
εγώ με την Corsair? (Βέβαια πάντα για την περίπτωση που είναι αυτό το πρόβλημα)

grgz
14-05-11, 02:20
**To τροφοδοτικό έχει εγγύηση 5 ετών και η αγορά του PC έχει γίνει από το Eshop,
θα μπορέσω να επιτύχω αντικατάσταση μέσω του καταστήματος ή θα πρέπει να επικοινωνήσω
εγώ με την Corsair? (Βέβαια πάντα για την περίπτωση που είναι αυτό το πρόβλημα)

Πρέπει να απευθυνθείς πρώτα στο e-shop.

hexadecimal
14-05-11, 09:54
Γειά σας παίδες,

Εδώ και 2-3 μέρες το πρόβλημα με την αδυναμία εκκίνησης έχει αρχίσει και γίνεται όλο και
πιο έντονο, σχεδόν μονιμοποιείται.

Καθώς πατάω το κουμπί εκκίνησης και αρχίζει να κάνει boot, δεν ακούγεται το χαρακτηριστικό
ηχητικό σήμα έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί η οθόνη και στη συνέχεια να φορτωθεί κανονικά
το bios (αρχικά) και στη συνέχεια τα windows.

Το συγκεκριμένο κόλλημα το έχει παρουσιάσει πριν αρκετούς μήνες, αλλά ξεπεράστηκε σχετικά
εύκολα, αλλά τώρα τελευταία έχει επανέλθει για τα καλά.

Τι μπορεί να φταίει?

Σύνθεση PC:
AMD X3 Phenom II // MB Gigabyte // Corsair Modular 450 Watt // ASUS EN GTS 250
2 GB Ram AData // Win XP SP3 (Genuine) // Όλα τα updates // 3 x Fans

Το PC είναι ηλικίας περίπου 2 ετών και ποτέ δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό, εκτός
φυσικά από το προαναφερθέν πρόβλημα. Όταν εκκινήσει χωρίς πρόβλημα, σηκώνει τα
πάντα και δεν εμφανίζει κανενός είδους κόλλημα ή δυσκολία σε οτιδήποτε.

*Να σημειωθεί πως όταν δεν εκκινεί κάνει συνεχώς κύκλο προσπαθώντας δίχως όμως
να ακούγεται το ηχητικό σήμα και πάλι από την αρχή . . .
Πως ειχε ξεπεραστει την προηγουμενη φορα-αλλαγη μητρικης/ αλλου Part?:hmm:

cranky
14-05-11, 09:57
Πως ειχε ξεπεραστει την προηγουμενη φορα-αλλαγη μητρικης/ αλλου Part?:hmm:

Την προηγούμενη φορά, δεν έκανα απολύτως τίποτα. Απλώς παρουσίασε το πρόβλημα ορισμένες φορές, και στη συνέχεια δεν το παρουσίασε ξανά για αρκετούς μήνες.
......

hexadecimal
14-05-11, 09:59
......
Τοτε δεν ειναι τροφοδοτικο....Ειμαι μαλλον μητρικη...

KallitexnisPro
14-05-11, 13:28
Τοτε δεν ειναι τροφοδοτικο....Ειμαι μαλλον μητρικη...

Θέμα μητρικής πάνω σε ποιο τομέα? Χρειάζεται δηλαδή αλλαγή μητρικής ή είναι βλάβη που
σηκώνει επιδιόρθωση? Αν τελικά είναι αστοχία μητρικής, μπορούμε να ξέρουμε τα αίτια της
βλάβης?

Ίσως είναι μητρική για πιο light πράγματα και όχι τόσο φόρτωμα σε CPU, RAM και λοιπά
εξαρτήματα.

Για την ιστορία η μητρική είναι η Gigabyte GA-M720-US3 και με αναβαθμισμένο BIOs.
Μία καλή και φθηνή μητρική με τσιπάκι nvidia nforce 720D . . .

@ ADSLgr.com All rights reserved.