PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για προσβαση στο internet



gmk7
14-03-04, 19:30
Υπαρχει ενα προβλημα με τη συνδεση μου στο internet .Αναλυτικοτερα : πριν μια βδομαδα εκανα την αιτηση στον οτε για την ενεργοποιηση της 384,επισης ειχα αγορασει το zyxel 650R/31 πριν μερικες μερες. προχθες καθως επαιζα call of duty ,ξαφνικα κατι πηρε το ματι μου ,να αναβοσβηνει στο zyxel το λαμπακι του dsl που μετα σταθεροποιηθηκε, (τυχαια το'χα ανοιξει εκεινη τη στιγμη!) και να αναβοσβηνει επισηςπεριοδικα το λαμπακι του pppoe .Σηκωνομαι και λεω '' επιτελους εχω dsl!! '' (που να ξερα ομως αργοτερα τι κολλημα θα τρωγα!).Λοιπον,πηγαινω με χαρα και βαζω φιλτρα σε καθε τηλεφωνο καθως ακουγοταν ο σχετικος θορυβος...,και μετα απο 1-2 ωριτσες κανω αιτηση για συνδρομη forthnet 384 .μετα απο 2 ωρες με ειδοποιουν απ'τη forthnet οτι ολα οκ,μου δωσαν και τα σχετικα username, password.(εκεινη τη στιγμη ετριβα τα χερια μου απο χαρα...).πηγαινω λοιπον να κανω την εγκατασταση του zyxel απ'το url και βαζω τις ιδιοτητες που επρεπε (pppoe,llc,ubr,username,password),πηγαινω να κανω το diagnostic test για την dsl line με το ΑΤΜ Loopback test και μου γραφει ''ATM Loopback Test Fail'' και οταν τρεχω το wizard εχω τα εξης:
............................................................................
WAN Information:
Mode: Routing
Encapsulation: PPPoE
Multiplexing: LLC
VPI/VCI: 8/35
Service Name :
User Name : username
Password : *******************
IP Address : Obtain an IP Address Automatically
Network Address Translation: SUA Only
Connection: Nailed-Up Connection


LAN Information:
IP Address: 192.168.1.1
IP Mask: 255.255.255.0
DHCP: ON
Client IP Pool Starting Address: 192.168.1.33
Size of Client IP Pool: 32
..................................................................................
και τελος οταν κανω start diagnose βγαζει τα εξης αποτελεσματα

LAN connections
Test your Ethernet Connection PASS

WAN connections
Test ADSL synchronization PASS
Test ADSL(ATM OAM) loopback test FAIL
Test PPP/PPPoE server connection FAIL
Ping default gateway FAIL
....................................................................................

Προσπαθουσα επι 5-6 ωρες να κανω συνδυασμους μηπως και φταιει κατι αλλά.....παπαλα.Πηρα τηλ. τη forthnet αλλα κανενα αποτελεσμα,σηκωσαμε και οι δυο τα χερια ψηλα...!,μετα απο λιγο παιρνω τους τεχνικους του οτε και μου λενε οτι πρεπει να το τσεκαρουν απ'τον κατανεμητη για να δουν το τι παιζεται ελα ομως που δεν ηταν κανεις εκει και μου ειπαν να παρω απο βδομαδα και blabla.... .(Γαμωτο, περνανε και οι μερες της συνδρομης τσαμπα και το μουλαρι περιμενει το φορτωμα)
μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να συμβαινει και δε μπορω να συνδεθω;
Συγνωμη που σας κουρασα με την περιπετεια μου...

kadronarxis
14-03-04, 20:24
Ψυχραιμία...
όλοι έτσι ήμασταν στην αρχή, άλλοι πιο λίγο και άλλοι πιο πολύ.
Απλά τα παιδιά, τεστάρουν την γραμμή τι μέγιστες ταχύτητες μπορεί να αντέξει...
Συνήθως στην αρχή πρέπει να σου γράψει ότι συνδέεσαι με ταχύτητα
down: 6Mbps Up: 620 kbps
!!!
Αυριο, το αργότερο μεθάυριο θα είσαι οκ.


Άντε γερά!!

giannis_l
14-03-04, 20:45
Μην ανησυχείς, δεν είναι θέμα ρυθμίσεων δικών σου ... απλά ο ΟΤΕ δεν έχει δημιουργήσει το ΑΤΜ κύκλωμα. (Στην περίπτωση τη δική μου το δημιούργησαν πολλές μέρες αφού με σύνδεσαν στο DSLAM [εντός προθεσμίας πάντως]). Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε καλύτερο από το να περιμένεις.

gmk7
14-03-04, 23:07
Κάλιο αργά παρά αργότερα!Ελπίζω να είναι έτσι.
Ευχαριστώ.

gmk7
15-03-04, 20:26
Σημερα πηρα τηλ. τον οτε για το αν εχει ολοκληρωθει η συνδεση με το κεντρο κανονικα ή συμβαινει κατι αλλo. :? μετα απο κανα 10λεπτο εκαναν κατι πειραματισμους στη γραμμη ,με παιρνουν τηλ και λενε οτι ολα οκ απο μας δεν υπαρχει καποιο προβλημα ,θα επρεπε να χα μπει τωρα!!!εκεινη τη στιγμη μου 'χε ανεβει το αιμα στο κεφαλι. :oops: ακομη στο τηλ. μου λεει οτι ''το πιθανοτερο ειναι να πηγαινει κατι στραβα στο σπιτι σου...θα σου φερουμε αυριο τεχνικο να το ελεγξει''. Επισης, στο τηλ τους ειπα οτι δε πιστευω να χρεωθω για την επισκεψη του τεχνικου διοτι εαν γινει αυτο τοτε τη κοβω με τη μια τη γραμμη :evil: ,εκει μου φανηκε οτι διστασε καπως (τα'χα παρει αγρια εκεινη τη στιγμη) και ειπε οτι δε θα χρεωθω.Ακομα,σκεφτηκα και δε ξερω και για σας, μηπως συμβαινει το εξης : σου λενε απ'το κεντρο οτι ολα ειναι τζαμι (αλλά την εχουν κανει την μπινια τους εκει μεσα) ετσι ωστε να σου πουν οτι εχει προβλημα το σπιτι σου και πρεπει να ρθει τεχνικος για να σου φανε και τα 40e επιπλεον. :wink: να συμπληρωσω οτι μεχρι και και το παλιο μου pc εβγαλα εξω στο κηπο μιας και εχω μονοκατοικια για να το συνδεσω με το κεντρικο καλωδιο του οτε αλλά παλι το ιδιο αποτελεσμα. :? τωρα θα δω αυριο το τι μελει γενεσθαι.Νεοτερα αυριο.

gmk7
16-03-04, 15:31
επιτελους συνδεθηκα!!! :D τελικα μ'αυτον που μιλαγα στο τηλ χθες ηταν ασχετος και με πηραν το πρωι και μου λενε οτι το μεσημερακι θα εισαι οκ.τελος καλο ολα καλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.