PDA

Επιστροφή στο Forum : Ληξιπροθεσμη Οφειλη Wind -Δικαστηριο?



kosnik
16-05-11, 15:29
Καλησπερα
Ειχα μια οφειλη στην wind απο τον σεπτεμβρη (αφορα συμβολαιο κινητης Q), την οποια την εχω αφησει ετσι,καθως αλλαξα νουμερο σε καρτοκινητο.(Δεν την αφησα απληρωτη επειδη ειμαι μαγκας,αλλα επειδη ειμαι ανεργος εδω κι ενα χρονο)
Απο την wind συγκεκριμενα δεν ειχα καποια κληση να μουν οτι χρωστας κλπ, στελνανε τον λογαρισμο για κανα δυο μηνες κ μετα σταματησαν,και προφανως εχουν διακοψει την συνδεση.
Πριν λιγες μερες ηρθε ενα χαρτι απο δικηγορικο γραφειο, λεγοντας οτι μπα μπλα χρωστατε, κι οτι αν δεν πληρωσετε σε 5 μερες απ την στιγμη που πηρατε την επιστολη στα χερια σας (δλδλ που ξερουν ποτε ακριβως πηρα την επιστολη στα χερια μου?Αν ελειπα διακοπες πχ και την εβλεπα μετα απο ενα μηνα) θα ενεργοποιησουν δικαστικες ενεργειες (με τοκους κ υπερημεριες κλπ).
Απο γνωστα ατομα που εχουν παρομοιες οφειλες (και εχουν αλλαξει δικτυο) δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο.Υπαρχει πραγματικα περιπτωση να με τραβηξουν στα δικαστηρια για μικρο σχετικα ποσο?(το ποσο ειναι 100 ευρω).Τα εξοδα τους κ μονο θα ναι παραπανω.Παιζει να ναι ψαρωτικο του στυλ οτι οποιος τσιμπησει να παει να πληρωσει?
Εχει ακουσει καποιος παρομοια περιπτωση? (btw αν ειχα την ανεση θα το πληρωνα αλλα ειδικα αυτον τον καιρο ζοριζομαι αρκετα)

thenetpoet
17-05-11, 12:32
αν δεν κανω λαθος, τετοια δικαστηρια ειναι ομαδικα και δεν γινονται για ενα ενα χρηστη που εχει ανοικτη οφειλή αλλά για πολλούς μαζί, άρα αυτό που λες για τα έξοδα δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση.
Τώρα αν είναι πραγματικό ή όχι δεν γνωρίζω, γιατι δεν επικοινωνείς με wind να κάνεις κάποιο διακανονισμό?

Seitman
17-05-11, 12:34
Δεν είναι απόφαση.
Απλά είναι μια ενημέρωση που σου δίνει μια διορία πριν καταφύγουν στην έκδοση διαταγής πληρωμής.

Mercyful_Fate_666
17-05-11, 13:02
Για τι ποσό μιλάμε?

kosnik
17-05-11, 13:24
100 euro

ckbond
17-05-11, 13:41
Θα συμφωνήσω με τον thenetpoet... η καλύτερη λύση είναι να επικοινωνήσεις με την εταιρεία και να ζητήσεις κάποιον διακανονισμό....

kosnik
17-05-11, 14:00
Μολις πηρα τηλεφωνο στην wind, δεν υπαρχει δυνατοτητα διακονισμου λενε..γενικοτητες του στυλ πρεπει να πληρωθει αμεσα, 'οριστε μου το αμεσα', δεν ξεραν τι να μου πουν.Τεσπα ευχαριστω σε οσους απαντησαν.

Seitman
17-05-11, 14:16
Λογικό είναι να απαιτούν ολόκληρο το ποσό. Αλλά αν πας να δώσεις €20-25 έναντι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

kosnik
17-05-11, 14:22
Ζητησα διακανονισμο οχι για το ποσο το ιδιο,απλα να πληρωθει σε 2 δοσεις ας πουμε.Να παω σε ενα καταστημα κατευθειαν λες?

Seitman
17-05-11, 14:23
Εγώ λέω να πας.

thenetpoet
17-05-11, 15:19
Ζητησα διακανονισμο οχι για το ποσο το ιδιο,απλα να πληρωθει σε 2 δοσεις ας πουμε.Να παω σε ενα καταστημα κατευθειαν λες?
θα ηταν παραλογο να μη δεχθουν να παρουν τα χρηματα σε χ δοσεις απο το να περιμενουν ποτε θα εκδικαστει η υποθεση...

Nek2000
20-05-11, 22:27
Να πληρώσεις όσα ακριβώς χρωστάς χωρίς τόκους όμως. Τους τόκους τους έχει βγάλει το δικηγορικό γραφείο και είμαι σίγουρος αν τους μετρήσεις θα είναι 40% ετήσιο επιτόκιο:hmm:

theopan
21-05-11, 14:35
Τόκους, "έξοδα" και οποιοδήποτε είδος "προσαύξησης", δε μπορεί να επιβάλλει κανείς άλλος πλην Δικαστηρίου. Αν και όταν φτάσει σε Δικαστήριο το θέμα τότε παίζεται. Μέχρι τότε η οφειλή είναι όσο λέει ο απλήρωτος λογαριασμός και μόνο.

Es_PagAn
26-05-11, 18:26
Γράψτους στο κινητό σου. Για να σου κάνουν αγωγή και εξώδικα και δε συμμαζεύεται, θα πρέπει να πληρώσουν πολύ περισσότερα. Χώρια που αν φτάσουν στην αγωγή, ΤΟΤΕ απλά πας και πληρώνεις τον λογαριασμό, ΠΡΙΝ φτάσει στο ακροατήριο, οπότε αυτόματα η αγωγή παύει. Και τελικά βγαίνουν και χαμένοι. Η Wind τα έχει ξεγράψει αυτά τα λεφτά ούτως ή άλλως, αφού έδωσε την υπόθεση σε δικηγορικό γραφείο, η προμήθειά τους βγαίνει από το τί θα εισπράξουν.
Γνώμη μου είναι ότι για τέτοια μικροποσά, δεν θα πρέπει να ασχολείσαι.
Αν βέβαια έχεις κάποιον φίλο δικηγόρο, ρώτα τον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.