PDA

Επιστροφή στο Forum : Προταση για Nvidia καρτα γραφικων μεχρι 150-200 ευρω



zaranero
16-05-11, 19:59
Θελω nvidia καρτα γραφικων και θελω να δωσω γυρω στα 150 με 200 ευρω.

Τι προτεινεται?

( Δεν θελω Ati...ειχα ας δοκιμασω nvidia)

lukegr
16-05-11, 20:32
http://www.skroutz.gr/s/317916/Gigabyte-GeForce-GTX-560-Ti-1GB-OC.html


Οριακά πάνω από τον προϋπολογισμό σου αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο.

Υποθέτω ότι θα έχεις και το κατάλληλο τροφοδοτικό

iliaspo
16-05-11, 20:33
ποιά η ανάλυση της οθόνης σου?
τι τροφοδοτικό έχεις ?
τι παιχνίδια παίζεις?

psolord
16-05-11, 20:59
...και τι επεξεργαστή, λειτουργικό...μνήμες καθώς και τι framerate ζητάει από τα παιχνίδια του!

mike_
17-05-11, 00:30
Αν και δεν απαντησες στις ερωτησεις που τεθηκαν δεν παιζει καλυτερη nvidia απο την gigabyte gtx560 που σου προτεινει και o lukegr σε αυτα τα χρηματα.

ConstantinosBok
17-05-11, 00:33
η 560 ειναι η καλυτερη σε περιπου αυτα τα λεφτα αλλα παιζει στα 230 περιπου οπως φαινεται και απο το παραπανω λινκ

πιο κατω ελαχιστα ειναι η 460 1GB σε OC version εννοειται... παρε μια εκδοση gigabyte ή asus...

kerneld
17-05-11, 10:41
ποιά η ανάλυση της οθόνης σου?
τι τροφοδοτικό έχεις ?
τι παιχνίδια παίζεις?


...και τι επεξεργαστή, λειτουργικό...μνήμες καθώς και τι framerate ζητάει από τα παιχνίδια του!

Επίσης,



ανεμιστήρια στο κουτί 8cm ή 12cm?
συμβατικό σκληρό ή ssd?
που βρισκόσουν το βράδυ της 13ης Μαΐου?
περαίωση έχεις κάνει?
απογράφηκες?
ταυτότητα έχεις πάνω σου?

:p:p:p

Sorry παίδες αλλά δεν κρατήθηκα... σαν ανάκριση έμοιαζε ο καταιγισμός των ερωτήσεων...

psolord
17-05-11, 11:03
Επίσης,



ανεμιστήρια στο κουτί 8cm ή 12cm?
συμβατικό σκληρό ή ssd?
που βρισκόσουν το βράδυ της 13ης Μαΐου?
περαίωση έχεις κάνει?
απογράφηκες?
ταυτότητα έχεις πάνω σου?

:p:p:p

Sorry παίδες αλλά δεν κρατήθηκα... σαν ανάκριση έμοιαζε ο καταιγισμός των ερωτήσεων...

Δυστυχώς χωρίς αυτά τα στοιχεία, σωστή απάντηση δεν μπορεί να δοθεί!

zaranero
17-05-11, 11:16
Συγγνωμη που αργησα να απαντησω.

Εχω dual monitor με αναλυσεις και τα 2 σε 1920χ1080.
Διπυρηνο επεξεργαστη AMD athlon dual core 4200+
Παιζω τα παντα:)
Συμβατικο σκληρο δισκο.
Windows xp pro.

Η gigabyte φαινεται καλη:)

psolord
17-05-11, 11:24
O επεξεργαστής σου δεν κάνει για παιχνίδια φίλε Zaranero. Ειδικά για κάρτα κατηγορίας GTX 560. Θα πάει χαμένο το 60% της επεξεργαστικής ισχύς της κάρτας.

Πρώτα πρέπει να αλλάξεις επεξεργαστή και μετά οτιδήποτε άλλο.

Αν η μητρική σου είναι AM2+, μπορείς να βάλεις κάποιον AM3 επεξεργαστή και να είσαι κύριος. Διαφορετικά....!

zaranero
17-05-11, 11:33
Χμ...λεω να παρω την εκδοση gigabyte 460GTX.

Προς το παρον εχω μεινει απο καρτα γραφικων και καιγομαι γιατι θελω να εργαστω στον υπολογιστη και η προηγουμενη καρτα τα εφτυσε (Μια ΑΤΙ 5770).

Επειδη ζοριζομαι πολυ οικονομικα θα παρω τωρα την καρτα και τον επομενο μηνα θα κοιταξω μηπως αναβαθμισω το συστημα.

Εχω socket 939....τωρα.

iliaspo
17-05-11, 11:40
πρέπει να κάνεις μια ισορροπημένη αναβάθμιση διότι ο επεξεργαστής σου δεν κάνει για τόσο δυνατή κάρτα

adtakhs
17-05-11, 11:59
Χμ...λεω να παρω την εκδοση gigabyte 460GTX.

Προς το παρον εχω μεινει απο καρτα γραφικων και καιγομαι γιατι θελω να εργαστω στον υπολογιστη και η προηγουμενη καρτα τα εφτυσε (Μια ΑΤΙ 5770).

Επειδη ζοριζομαι πολυ οικονομικα θα παρω τωρα την καρτα και τον επομενο μηνα θα κοιταξω μηπως αναβαθμισω το συστημα.

Εχω socket 939....τωρα.

Nα αγοράσεις από το πλαίσιο την SAPPHIRE 5850 EXTREME III που είναι ανώτερη από την 460 ενώ κοστίζει και λιγότερο !!!

Με τα υπόλοιπα χρήματα και λίγα παραπάνω να στραφείς σε:

AMD PHENOM II X4 955BE με 100€ ή σε AMD ATHLON II X4 640 85€

Μητρική ASROCK 880G PRO3 για να είσαι αναβαθμίσιμος σε bulldozer ή αν δεν θες αναβαθμισιμότητα κοιτάς την ASUS 770T

Μνήμες 4GB DDR3 1600Mhz με 44€ !

Ετσι θα είσαι κομπλέ με συνολικό κόστος γύρω στα 295€ -350€ ανάλογα την μητρική και τον επεξεργαστή που θα επιλέξεις!

Και την 5770 δεν την δουλευες σωστά με αυτό το cpu/πλατφόρμα!

zaranero
17-05-11, 12:10
AMD PHENOM II X4 955 3.2GHZ QUAD CORE BLACK BOX EDITION

Λεω να παω σε κατι τετοιο με μια αναλογη μητρικη και μνημη...νομιζω ειναι αρκετο ε?

Απο τον αλλο μηνα ομως....

........Auto merged post: zaranero πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν θελω να παρω ΑΤΙ γιατι το συστημα μου κολλαει βγαζoντας vpu recover error.(εχω δοκιμασει καθε τεχνικη του διαδικτυου δεν φευγει).

Προφανως κατα 99% η καρτα μου τα επαιξε , αλλα κραταω και μια πισινη μηπως προκειται για καποια "περιεργη" ασυμβατοτητα του παροντος συστηματος μου...

Τωρα ειδα το πιο πανω μυνημα...ωραιος.

FEFOS93
17-05-11, 12:35
Αυτο το προβλημα που λες δεν ξερω τι ειναι αλλα για να στο εβγαλε μια καρτα δεν σημαινει οτι θα στο βγαλουν ολες απο την ιδια εταιρεια.
Μηπως ειχες κανει overclock ( ανεβασει τα ρολογια της καρτας) και σου πεταξε το μηνυμα.

psolord
17-05-11, 13:15
Προς το παρον εχω μεινει απο καρτα γραφικων και καιγομαι γιατι θελω να εργαστω στον υπολογιστη και η προηγουμενη καρτα τα εφτυσε (Μια ΑΤΙ 5770).

Δεν θελω να παρω ΑΤΙ γιατι το συστημα μου κολλαει βγαζoντας vpu recover error.(εχω δοκιμασει καθε τεχνικη του διαδικτυου δεν φευγει).



Οι 5770 κυκλοφόρησαν μέσα Οκτωβρίου 2009. Οπότε όπως και να έχει, ακόμα και αν την πήρες στο Launch day, η κάρτα σου θα έχει εγγύηση μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου 2011 τουλάχιστον.

Άρα γιατί δεν την πας για έλεγχο και αντικατάσταση πρώτα και να γλυτώσεις τα λεφτά που θα δώσεις και αντι για νέα κάρτα, να πάρεις mobo+cpu καλύτερα?

Με τα 200 ευρώ που διαθέτεις για την 560, μπορείς να πάρεις Phenom II-mobo+ram όπως πρότεινε και ο Τάκης. Με Phenom II + 5770, θα έχεις πολύ καλύτερες επιδόσεις από X2 4200+560. Άσε που αργότερα μπορείς να πάρεις και δεύτερη 5770 και να έχεις επιδόσεις >= 5870!

zaranero
17-05-11, 15:02
Αυτο θα κανω , θα την αντικαταστησω. Επειδη ομως θα μεινω απο καρτα μια εβδομαδα και βαλε μεχρι να μου την αλλαξουν και εχω να κανω εργασιες ,θα παρω αλλη και θα χαρισω σε περιπτωση που μου την αλλαξουν αυτη στον αδερφο μου.

Dark_Nightfall
19-05-11, 03:15
AMD PHENOM II X4 955 3.2GHZ QUAD CORE BLACK BOX EDITION

Λεω να παω σε κατι τετοιο με μια αναλογη μητρικη και μνημη...νομιζω ειναι αρκετο ε?

Απο τον αλλο μηνα ομως....

........Auto merged post: zaranero πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν θελω να παρω ΑΤΙ γιατι το συστημα μου κολλαει βγαζoντας vpu recover error.(εχω δοκιμασει καθε τεχνικη του διαδικτυου δεν φευγει).

Προφανως κατα 99% η καρτα μου τα επαιξε , αλλα κραταω και μια πισινη μηπως προκειται για καποια "περιεργη" ασυμβατοτητα του παροντος συστηματος μου...

Τωρα ειδα το πιο πανω μυνημα...ωραιος.

Δοκιμασε καποιο προγραμμα που να αφαιρει τα λεγομενα "driver leftovers" και περνα τον τελευταιο driver αμεσως μετα (εκτος αν το εχεις δοκιμασει)

george123
21-05-11, 11:54
http://www.pixmania.gr/gr/gr/09968075/art/palit/geforce-gtx-550-ti-1-ga-g.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TVRRMU96VXlNRGs7MTMwNTk2NzgyODs ή http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23838&cat=5

@ ADSLgr.com All rights reserved.