PDA

Επιστροφή στο Forum : No Internet traffic χωρίς αποσύνδεση και αποσυγχρονισμό



nnn
17-05-11, 20:22
Καλησπέρα,
σε μια φιλική γραμμή εμφανίζεται ένα περίεργο πρόβλημα.

Μετά από κάποια ώρα ενώ δεν πέφτει η σύνδεση ούτε κάνει disconnect, δεν υπάρχει καθόλου Internet traffic.

Η γραμμή είναι Isdn, έχει το παλιό Netmod επάνω και σαν modem το baudtec του Οτε, σήμερα μάλιστα έβαλα ένα καινούριο baudtec επάνω μπας και έφταιγε το παλιό αλλά πάλι το εμφάνισε.
Θα το δηλώσουν βλάβη βέβαια, αλλά υπάρχει πιθανότητα να φταίει το Netmod ή είναι bug του baudtec, γιατί έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με τα modem του ΟΤΕ ?

Με on/off του router επανέρχεται η λειτουργικότητα του internet.

ZhenXlogic
18-05-11, 10:19
Παρόμοιο θέμα είχα και εγώ πριν χρονιά (2005) που είχα ISDN και modem\router SpeedTouch 530i τελικά το πρόβλημα ήταν από το NetMod όταν μου το αλλάξαν ήταν όλα οκ, νομίζω μου είχαν αλλάξει το NetMod που είχα με το v3! :)

baskon
18-05-11, 10:31
Δες μηπως τα λαθη της γραμμης αυξανονται συνεχως οταν συμβαινει αυτο.
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω και παλευω ποσο καιρο με τον Οτε...

nnn
18-05-11, 10:49
και εγώ το netmod υποψιάζομαι γιατί είναι αρχαίο, λάθη όσο το παρατήρησα δεν μάζευε πολλά, αλλά δεν μπορώ να το δω εύκολα δεν είναι σε δικό μου χώρο.

ZhenXlogic
18-05-11, 12:48
Αν έγινε δοκιμή και με άλλο modem\router τότε το επόμενο step είναι να άλλαχτη το NetMod αν όπως λες είναι αρχαίο! ;)

nnn
18-05-11, 12:55
Η δοκιμή έγινε με 2ο baudtec καινούριο αλλά ίδιο μοντέλο, έχει θέματα με κολλήματα αυτό ?
Δεν κάνει βαριά χρήση η γραμμή.

ptoma
18-05-11, 13:02
To bautec έχει κάποια θέματα αλλά, κατά βάση με αποσυνδέσεις.

Έλεγξες τα μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα επάνω στο δίκτυο αν έχουν κάποια malware; σε μερικές περιπτώσεις τέτοιου είδους προγράμματα στέλνουν πάρα πολλά δεδομένα σε κάποια θύρα με αποτέλεσμα ο ρούτερ το το εκλάβει ως επίθεση dos, οπότε κόβει εντελώς την κίνηση στην κάρτα δικτύου του.

Μετά από πόση ώρα κάνει την διακοπή της κίνησης?

nnn
18-05-11, 13:06
1 Pc και είναι καθαρό, δεν έχει σταθερή ώρα, χτες έγινε μετά από 4 ώρες ενώ μπορεί να περάσουν μέρες χωρίς θέμα.

Επειδή εποπτεύουν έναν χώρο με 4 κάμερες και έχει online feed, το υποπτεύομαι το modem πως τρώει φρίκη και κολλάει.

ptoma
18-05-11, 13:15
Είναι πολύ πιθανό με το bautec, δεν έχει και την καλύτερη διαχείρηση πόρων, δοκίμασες με το firewall του bautec κλειστό?

Οι κάμερες είναι ασύρματες? γιατί το ασύρματο του bautec κολλάει συχνά πυκνά ειδικά με μεγάλη κίνηση.

nnn
18-05-11, 13:17
κλειστό firewall/spi
οι κάμερες στέλνουν feed από άλλη πόλη μέσω δικτύου

ptoma
18-05-11, 13:26
Μια που σε έχω on line ας κάνω 2-3 ερωτήσεις, έτσι για διευκρύνηση...

Όταν δεν έχει internet traffic και κάνεις ping σε μια ΙΡ του ιντερνετ και την ΙΡ του ρούτερ παίρνεις απάντηση; και αν όχι το μήνυμα είναι ποιό?

Αν αντί να αποσυνδέσεις τον ρούτερ κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή (με τερματισμό κανονικά) και αποσυνδέσεις το καλώδιο του δικτύου την ώρα που θα είναι κλειστός ο υπολογιστής, επανέρχεται η κίνηση στο ιντερνετ?

Αν συνδέσεις έναν άλλο υπολογιστή την ώρα που είναι κομμένη η κίνηση, σε μια άλλη θύρα δικτύου στον ρούτερ, έχει σύνδεση στο ίντερνετ? ή και πάλι δεν έχει?

Την ώρα που είναι κομμένη η κίνηση μπορείς να συνδεθείς στον ρούτερ και να κάνεις ένα ping μια διεύθυνση από κει?

nnn
18-05-11, 13:39
όχι
όχι
δεν έχει
όχι

είναι σαν να κολλάει το router τελείως και δεν αποκρίνεται

ptoma
18-05-11, 13:46
Ίσως λίγο χαζή η ερώτηση μου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις ;)

όταν έβαλες άλλο ρούτερ κράτησες τον ίδιο μετασχηματιστή/τροφοδοτικό του παλιού ή έβαλες τον καινούργιο?

nnn
18-05-11, 13:47
τον παλιό, το σκέφτηκα γιατί το έχω αντιμετωπίσει σε δική μου γραμμή αυτό, αλλά η αλλαγή ήταν εξαιρετικά δύσκολη οπότε έμεινε ο παλιός

ptoma
18-05-11, 13:50
προσωπικά πριν πάω σε αναζητήσεις προβλημάτων net mod κτλ θα έβαζα ένα άλλο τροφοδοτικό, μια που προβληματικό τροφοδοτικό, θα μπορούσε να δημιουργεί την βλάβη που περιγράφεις.

Και όπως μας έλεγαν και στην σχολή: πρώτα ελέγχετε την τροφοδοσία ;)

nnn
18-05-11, 13:55
Και όπως μας έλεγαν και στην σχολή: πρώτα ελέγχετε την τροφοδοσία

σωστός

Georgevtr
18-05-11, 15:15
Εμ με το μπρίκι το bautek που έμπλεξες τί περίμενες

nnn
18-05-11, 15:53
Αν ήταν Annex A έχω καμιά δεκαρια και κάθονται
:lol:

Georgevtr
18-05-11, 20:24
Δεν φλασσάρει κανένα σε annexB έστω για δοκιμή?Αλλά τί λέω...

nnn
18-05-11, 20:27
από αυτά που έχω όχι

@ ADSLgr.com All rights reserved.