PDA

Επιστροφή στο Forum : Ημίονοι και CPU ! Τι να κάνω ;



NIKH
15-03-04, 02:44
Ενα μήνα την έχω την σύνδεση και ποτέ δεν μπόρεσα να δω τις ταχύτητες που γράφουν ορισμένοι.
Ως που έβαλα το τελευταίο sivka με τις ρυθμίσεις που είδα εδώ :
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5214
στό δεύτερο μήνυμα του EvilHawk.
Και ω του θαύματος σε μία ώρα μετά την εγκατάσταση, η ταχύτητα τινάχτηκε στα 30+ και έμεινε εκεί γιά δύο
περίπου ημέρες.

Ξάφνου σήμερα το απόγευμα, ο υπολογιστής κόλλησε. Βλέπω την cpu να κάνει συνεχόμενα άλματα στο 100%, οι συνδέσεις παγώνουν και το σύστημα κολλάει. Ούτε αν κλείσω το sivka σώζω την κατάσταση, πρέπει να κάνω reboot.

Εψαξα στο Διαδικτυο και στο φόρουμ εδώ, αλλά δεν είδα πουθενά μία΄καθαρή απάντηση. Τι προκαλεί το πρόβλημα και πώς μπορεί να λύθεί ;

Τι να κάνω ;

winxp pro / jetspeed 500

ABEZ
15-03-04, 03:08
Η δική μου παρατήρηση είναι ότι το αγκομαχητό του συστήματος αρχίζει όταν ο αριθμός των μοιραζομένων αρχείων υπερβεί τα 40. Για αυτό το σκοπό φροντίζω να κάνω εκκαθάριση των τελειωμένων αρχείων συχνά.


Αν εντούτοις δεν έχεις τόσα πολλά μοιραζόμενα, η γνώμη μου είναι ότι και πάλι είσαι μια χαρά όταν την βγάζεις με μια μόνο επανεκκίνηση κάθε 2 ημέρες.
Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας πιά!

NIKH
15-03-04, 03:22
Μοιραζόμενα αρχεία 2 !
Και δεν θα είχα κανένα παράπονο με την επανεκκίνηση. Ενα λεπτό μετά την σύνδεση αρχίζουν τα ίδια, η cpu στα ύψη κλπ.
Εκανα όχι μία, δέκα επανεκκινήσεις, έψαξα για ιούς κλπ. Τό sivka δημιουργεί το πρόβλημα, αυτό είναι βέβαιο.

Υπάρχει τρόπος θεραπείας ;

XTCgr
15-03-04, 03:46
όταν το PC τρώει κόλλημα κάνε ένα Crtl+Alt+Del ώστε να εμφανιστεί ο "task manager".Στην καρτέλα performance δες ποια εφαρμογή έχει CPU load 100%.Έχω συμπεράνει οτι στο δικό μου PC τα όποια κολλήματα αυτού του είδους οφείλονται σε ενα πρόγραμμα του συστήματος που λέγεται SYMPROXYSVC.EXE. H πλάκα είναι οτι αν τερματίσεις την συγκεκριμένη εφαρμογή τα διάφορα peer to peer συνεχίζουν να κατεβάζουν κανονικά αλλά ο IE δεν μπορεί να συνδεθεί.

NIKH
15-03-04, 05:33
Δεν μπορώ να δω τίποτα στον task manager καθώς όλα παγώνουν. H cpu τινάζεται στα ύψη και ξαναπέφτει στο μηδέν.
Ταυτογχρόνως χάνω όλες τις συνδέσεις του sivka. Αν τον αποσυνδέσω, η cpu επανέρχεται στα φυσιολογικά, αλλά δεν έχω για μερικά λεπτά καμμία σύνδεση με το μόντεμ μου ή το Διαδίκτυο.
Θέλω να πω, ο εξπλόρερ δεν βρίσκει κάν την σελίδα
192.168.1.1 που είναι η σελίδα του jetspeed.

Τα ξαναλέω από την αρχή με την θερμή ελπίδα κάποιος να με βοηθήσει.

Ανοίγω το sivka.
Συνδέομαι.
Σε 2 λεπτά περίπου ο υπολογιστής κολλάει.
Cpu στο 100% στιγμιαία αλλά συνεχόμενα, σε σχήμα τσατσάρας.
Οι συνδέσεις των upload χάνονται.
Δεν έχω σύνδεση με το διαδίκτυο ή το μόντεμ, όπως γράφω παραπάνω.
Το κόλλημα διαρκεί 15 δευτερόλεπτα, ξεκολλάω για 2 και ξανακολλάω γιά τα επόμενα δεκαπέντε κ.ο.κ
Κλείνω το sivka.
Παραμένω χωρίς σύνδεση με το Ιντερνέτ ή και το μόντεμ μου γιά περίπου 3 λεπτά.
Μετά όλα επανέρχονται στο κανονικό.

Πώς να τα εξηγήσω αυτά ; Γιατί χάνω και το μόντεμ ; Αν γνωρίζει κάποιος, ( γνωρίζουν πολλοί, αλλά θα διαβάσουν αυτό το μήνυμα ; ) ας μου εξηγήσει, σας θερμοπαρακαλώ. Οταν συναντώ μία δυσκολία, δεν μου αρκεί να μάθω την λύση, θέλω να γνωρίζω και την αιτία.
Καλά, δυό λόγια θα ήταν αρκετά.

Και δούλευε τόσο ωραία, δύο ολόκληρες ημέρες χωρίς κανένα πρόβλημα .... :(

GeorgeH
15-03-04, 07:56
Ισως αν εκλεινες τον Explorer απο τον Task manager και τον ξαναανοιγες μετα να ξεπερνουσες το προβλημα με τη cpu.Τωρα οσο για το προγραμμα αυτο που αναφερεις ουτε καν γνωριζα την υπαρξη του μεχρι σημερα.Οπως εχω ξαναπει δεν ασχολουμαι με τετοια ποταπα (!!!) προγραμματα... :D :D Τρωνε τρελα resources! :wink:

cosmos
15-03-04, 08:42
Με κλειστό το Sivka, σβήσε το αρχείο known.met από τον κατάλογό config. Ξεκίνησε μετά το Sivka και περίμενε 1 λεπτό για να κάνει rehashing των γνωστών αρχείων.

BeholderX
15-03-04, 08:44
τρέχεις μήπως το netlimiter v1.25 ?

NIKH
15-03-04, 10:35
Οχι, δεν έχω το netlimiter.

Εσβυσα το known.met
Εκανα reboot, ξαναδημιουργήθηκε, συνδέθηκα και κόλλησα αμέσως. Η cpu στα 100% και το λαμπάκι του jetspeed να γίνεται πορτοκαλί και πράσινο, με την ίδια συχνότητα που ανεβοκατεβαίνει η cpu.

Εσβυσα ξανά το known.met χωρίς να κάνω reboot αυτή την φορά ώστε να μην ξαναδημιουργηθεί.
Συνδέθηκα κανονικά. Αυτή τη φορά η σύνδεση άντεξε περίπου 15 λεπτά. Μετά άρχισαν τα ίδια.

Ηθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με το τι μπορεί να φταίει. Δεν ξέρω που να κοιτάξω. Εχω τα windows σε μία φρέσκια εγκατάσταση, δεν έχω προλάβει να τους φορτώσω πολλά προγράμματα, με κλειστά τα μουλάρια άλλωστε, δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα ούτε στις βαρύτερες εφαρμογές.
Τι και πού να κοιτάξω ; Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένη η netgear ή το μόντεμ ;

Σας ευχαριστώ πάντως και να με συγχωρείτε.

panos72
15-03-04, 11:32
χωρις να έχεις άλλα προγράμματα ανοιχτά ρίξε μια ματιά στον task manager και γράψε πόση ελευθερη μνήμη σου βγάζει όταν έχεις ανοιχτό το sivka και όταν το κλείνεις.
Καπου εδώ στο forum υπάρχουν οδηγίες για το πως να κάνεις την κάρτα δικτύου 10 Mbps (δεν θυμάμαι ακριβώς). Αν δεν έχεις δίκτυο με άλλα pc αξίζει μια δοκιμή

BeholderX
15-03-04, 11:34
Γενικά μιλώντας:

1. Εχεις σίγουρα την τελευταία έκδοση του Sivka ?
2. Δεν πιστεύω να έχεις βάλει το ίδιο folder τόσο για τα INCOMPLETE files όσο και για τα DOWNLOADED ? Και δεν φαντάζομαι να είναι γεμάτα τα shared folders με εκατοντάδες αρχεία (κράτα καμιά 50αριά το πολύ).
3. Virus ισως ?
Δοκίμασε το NOD32 antivirus http://www.nod32.com/products/nt.htm και το
McAfee Stinger http://vil.nai.com/vil/stinger/
4. Τι τρέχει στο background το PC σε κανονικές συνθήκες ? Iσως κάποιο άλλο p2p πρόγραμμα ? Η κάποιο οποιοδήποτε πρόγραμμα που μπορεί να σου δημιουργεί το πρόβλημα κάποια στιγμή ?
5. Μήπως έχεις πολλές connections και max sources ? ή Max new connections/5 secs ?
6. Bandwidth limits: ρίξε τα λίγο, ιδίως το upload. Βάλε το στα 9 και βλέπεις πως πάει.
7. Αν και δεν έχω το jetspeed, και δεν ξέρω τι επιλογές έχεις. Αν υποστηρίζονται λοιπόν, δοκίμασε να βγάλεις το firewall αν έχει, και άσε μόνο τα NAT, υπεραρκούν. Επίσης μείωσε ίσως το TCP Idle Timeout πχ σε 1200 secs.
8. Γιατί δεν δοκιμάζεις ή τον original edonkey client, ή πχ το The Black Hand mod, ή ακόμα και τις default ρυθμίσεις του Sivka και να δεις αν παραμένει το πρόβλημα. Αλλαξε πχ τρεις-τρεις τις default παραμέτρους και παρατήρησε πότε εμφανίζεται το πρόβλημα. Τα κάνεις install σε διαφορετικά folders, και τα δοκιμάζεις 1-2 μέρες το καθένα. Απομόνωσε μία μία τις παραμέτρους.

Μπορεί όπως λες το πρόβλημα να παρουσιάστηκε μετά τις ρυθμίσεις που έβαλες, αλλά αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν συνέβει και κάποια άλλη αλλαγή στο σύστημά σου αργότερα, που προξένησε το πρόβλημα.

NIKH
16-03-04, 02:15
Κατ αρχάς ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Εψαξα στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό με την μετατροπή της κάρτας. Που να ψάξω τώρα ;

Δεν έχω ιούς, τρωϊκά άλογα κλπ. Ούτε τρέχει τίποτα στο βάθος. Τελικά, μετά από πολλές δοκιμές, επανακκινήσεις κλπ κατέληξα πώς η μόνη αιτία είναι αυτή η έκδοσι του sivka.

Είναι όμως εκπληκτική, αληθινά. Δούλεψε για δύο ημέρες με τον δείκτη κολλημένο στα 30+. Εφτασε μέχρι 35 γιά ώρες, σε μία σύνδεση σαν την δική μου, που ποτέ δεν έχει δει ταχύτητα μεγαλύτερη των 39. Αν αντέχει το σύστημά σας δοκιμάστε την, θα την βρείτε στο πρώτο μου μήνυμα αν ακολουθήσετε τόν σύνδεσμο. Και με τις ρυθμίσεις ακριβώς που προτείνει ο EvilHawk.
Κρίμα που δεν άντεξε παραπάνω.

Και οι απορίες :
Γιατί δούλεψε κατα την γνώμη σας έστω αυτές τις δύο ημέρες και σταμάτησε μετά ;
Εκανα σήμερα φρέσκια εγκατάσταση, χωρίς να μεταφέρω αρχεία. Τίποτα. Αυτή την φορά κόλλησε αμέσως.

Τώρα χρησιμοποιώ ένα μουλάρι με εξαιρετική κατασκευή,
το emule 41b.29 eF-Mod 0.9a1 στο οποίο επιλέγεις ακόμα και το MSS και η cpu ούτε που το καταλαβαίνει - μένει καρφωμένη στο 0%.
Κατεβάζει επίσης με 30+ αλλά γιά λίγο, βυθίζεται στα 10 και μετά ξανανεβαίνει κ.ο.κ

Δηλαδή, ένα γρήγορο βρήκαμε και μας κατάστρεψε ! Να αλλάξω κάρτα ; Μόντεμ ; Είναι δική μου η αδυναμία ή της Οτενέτ ;

Συμπληρώνω αργότερα.
Με αυτό το καινούργιο eF-Mod υπάρχουν λεπτά, ίσως 2 - 3 λεπτά κάθε φορά, που κατεβάζει με ταχύτητα 100+ .
Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό το φαινόμενο ; Προσέξτε την πράσινη γραμμή δεξιά, πώς φεύγει προς τα πάνω και χάνεται έξω από το γράφημα.

cosmos
16-03-04, 08:44
Δυστυχώς και το "δικό" μου Sivka παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα: 100% cpu utilization και κόλλημα, έχοντας καθαρό known.met και μόλις 10-20 αρχεία shared (5 σε d/l state). Ίσως επειδή είναι beta έκδοση. Back to TBH v7 for now (μια που εγγυημένα μου δουλεύει καλά).

ΥΓ: Πραγματικά πρέπει να βρω το χρόνο να δοκιμάσω το Morph mod που συνέστησε ο EvilHawk, τα specs φαίνονται καλά.

BeholderX
16-03-04, 08:54
Με αυτό το καινούργιο eF-Mod υπάρχουν λεπτά, ίσως 2 - 3 λεπτά κάθε φορά, που κατεβάζει με ταχύτητα 100+ . Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό το φαινόμενο ;


Δεν είναι πραγματική ταχύτητα αυτή προφανώς. Μπουκώνει το emule ή το cpu και δείχνει αυτή την cumulative ταχύτητα των τελευταίων δευτερολέπτων. Οπως είπε και ο cosmos, ίσως επειδή είναι beta έκδοση.

NIKH
16-03-04, 10:59
Τελικά πολύπλοκη ιστορία οι όνοι και οι ημίονοι. Η ιδέα εν τούτοις στην οποία βασίζονται είναι καλή και έχει ξεπηδήσει μέσα από τις σελίδες του κοινοτισμού.

Αφού έπαθες τα ίδια κι εσύ Κόσμε, που όλοι στο φόρουμ σε αγαπάνε όχι μόνο για όσα ξέρεις αλλά και γιά τον τρόπο που βοηθάς, ησύχασα.
Εδώ το παθε ο Κόσμος που είναι ο διδάκτωρ, δεν θα το πάθω εγώ ;

Αν βρει κάποιος χρόνο και έχει και την διάθεση ας δοκιμάσει και το δικό μου, έχει πλάκα και αυτό.

Σας ευχαριστώ όλους ειλικρινά.

(Αργότερα )
Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι τα Pawcio credits ;

WAntilles
16-03-04, 15:14
Όχι απαραίτητα για το πρόβλημά σου, αλλά γενικές κατευθυντήριες γραμμές:

- Πέτα τη NetGear (είναι αποδεδειγμένα αναξιόπιστες - τι περιμένεις από κάρτα που την πουλάνε €10.00 ή λιγότερο) και πάρε 3COM. Είναι πολύ αξιόπιστες.

- Τρέχεις NT-Class λειτουργικό σύστημα (Windows 2000-XP-2003);

- Τρέχεις έκδοσή του τουλάχιστο Professional (όχι Home);

- Έχεις εγκατεστημένα όλα τα service packs και τα patches;

- Τρέχεις ΜΟΝΙΜΑ firewall (είτε software είτε hardware) και όχι ο,τιδήποτε Norton ή Symantec;

- Έχεις μνήμη τουλάχιστο 512MB (για να μην πω 1GB) για "ανθρώπινη" χρήση του υπολογιστή;

- Overnet

cosmos
16-03-04, 15:37
NIKH, με κάνεις και κοκκινίζω :oops:

Pawcio είναι ένα αμαντάμ-παπαντάμ σύστημα για crediting. Καλύτερο από το κλασσικό, αλλά υποδεέστερο του Lovelace.

BeholderX
17-03-04, 10:51
Αν και το παρακάτω quote αναφέρεται στο TBH 7 , ίσως έχει και κάποια σχέση με τα προβλήματα του τελευταίου Sivka.



To all users that noticed severe drop in TBH 7 performance:

DISABLE KADEMLIA NETWORK in the TBH!

It seems that 0.42d implemented serious changes (protocol too?) in the behaviour of KAD Network. As a result 0.41a produces loads of overhead causing downloads to fluctuate all over the scale.

If you experience:
Fluctuating uploads (less then half the given UL bandwidth).
Heavily fluctuating downloads (0.5 -> 32.0 -> 0.5 in a minute).
Constant difficulties maintaining connections (starts at 5.0 drops at 0.1 in seconds).
then diconnect & disable the Kademlia module.

After disableing Kad, TBH returned to a very satisfying behaviour. This has been verified on 7 TBH clients so far.

Koumooo
17-03-04, 11:24
παιδες και εγω αξαφνα εχω παρομοια προβληματα. εκει που το "μαυρο χερι" πεταγε για ακαν μηνα, εδω και καμια βδομαδα σερνεται. με ιδιες ρυθμισεις το UL ξεκιναει κανονικα αλλα πολύ γρήγορα πέφτει στα 3-4 όσο για το DL κυμαινεται αναμεσα σε 5 και 8-10 στην καλύτερη. σας υπενθυιμζω οτι ναι εγω ημουν ο μισητηος τυπος που το ειχε καρφωμενο στο 42!!!

Ξανανεβαλα το sivka, λίγο πολύ τα ίδια. Εχω ακποιες υποψιες οτι κατι εχει αλαχθει στις ρυθμισεις των νεων clients (kademlia 42d κλπ) και υπάρχουνα συμβατοτητες μεταξυ διαφορετικων versions του μουλαριου. αλλιώς δεν διακιολογείτε!

Αυτα. Χασαμε και το sharereactor . :evil: :evil:

cosmos
17-03-04, 11:30
Koumooo, δοκίμασε με απενεργοποιημένο το Kademlia σύμφωνα με τη σύσταση του BeholderX.

NIKH
17-03-04, 12:22
Koumooo, πολύ χάρηκα με τα ευχάριστα νέα. :)











( Αστειεύομαι )

Ducklord
17-03-04, 12:46
Το πρόβλημα που αναφέρετε ομαδικώς έχει να κάνει με δύο παράγοντες:
1. Αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας του Γκαντέμλια (ναι, με ΓΚ πανάθεμά το!)
2. Πολλές συνδέσεις.

Νίκη, τρέξε πάλι το Σίβκα. Βάλε σαν μέγιστο αριθμό πηγών το ΠΕΝΗΝΤΑ (ναι, μόνο) και σαν συνδέσεις το 100. Βάλε στις μέγιστες συνδέσεις ανά λεπτό το 10. Τρέχει καλά; ΟΚ. Βάλε τώρα ΑΝΩΜΑΛΕΣ τιμές (π.χ. 800 συνδέσεις για τα αρχεία, 500 πηγές, 60 συνδέσεις ανά 5 σεκ) και άστο να "τρέξει" για 2 λεπτά. Άλλαξε πάλι στις "ήπιες" τιμές που ανέφερα. Ή θα συνεχίζει να σου δουλεύει κανονικά - μα θα έχει βρει "απότομα" πηγές για τα αρχεία σου, ή θα σου έχει... κολλήσει το μόντεμ! Με γεια!

Απο ό,τι έχω δει μέχρι τώρα, συμφέρει γενικά για όποιον έχει προβλήματα σαν της Νίκης να "θυσιάζει" δέκα λεπτά κατεβάσματος απο το μουλάρι ανεβάζοντας τις συνδέσεις ανά 5 σεκ στις 50-60 για να ανανεώνει στα γρήγορα τις πηγές του και μετά να τις ξαναρίχνει στις 10-20. Φυσικά, εκτός αυτών που ανέφερα, ισχύουν και ΟΛΑ όσα είπαν και οι υπόλοιποι... σύντροφοι!

Φιλικά
Παπιόλορδας
My other monitor is also an EIZO

Koumooo
17-03-04, 16:19
προφανως και το δοκιμαζω με το kademlia off. και παλι τα ιδια. για την ακριβεια το kademlia το εχω off σχεδον συνεχεια.

απο χτες η κατασταση ειναι χειροτερη... στο σπιτι παω με ταχυτητες 2-5 κατω και πανω αντιστοιχα και στη δουλεια οτι και να κανω μου βγαζει Low id!!!

μου φαινεται κατι παιζει αλλα δεν ξερω τι..γμτ.

EvilHawk
17-03-04, 20:47
Μα καλά τί γίνεται είμαι ο μόνος που δεν έχω πρόβλημα ???
Με το Sivka 042d v12d5 είμαι online ακόμα μετά απο 6 ημέρες συνεχούς λειτουργίας,το kademlia συνέχεια on, κατεβάζω μόνιμα 16-20 αρχεία ταυτόχρονα, το download έχει κολλήσει στο 25+ !!!! Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι αρχίζει και γεμίζει ο δίσκος μου :wink:

EvilHawk
17-03-04, 20:55
@ NIKH
οι ρυθμίσεις που έιχα περιγράψει στο σχετικό post για το Sivka είναι πολύ επιθετικές για το Jetspeed!! (αφορούσαν ρυθμίσεις για zyxel 652r) Δοκίμασε με 200 files, connections 200 και max.new conn/5 sec=20 !
BTW το ef-mod είναι καλούτσικο, το είχα δοκιμάσει για λίγο!

EvilHawk
17-03-04, 21:11
@ all

Ναι οι αλλαγές που έχουν γίνει στο udp του kademlia είναι μεγάλες!
Να λάβετε υπόψη σας ότι το kad network είναι πειραματικό & ότι οι δημιουργοί του συνιστούν να μην χρησιμοποιούνται παλιοί clients ή mods όταν κυκλοφορεί επίσημος νέος client! Εκτός του ότι δεν κερδίζετε τίποτα δημιουγούνται και προβλήματα στο kad network! Γιαυτό άν δεν έχετε παέι σε νέο client ή mod απενεργοποιήστε το kad!!

necropethamenos
22-03-04, 16:44
Και όμως δεν είναι θέμα του Sivka. Χρησιμοποιώ το emule, εδω και μερικές μέρες χτυπαει 100ρια στη CPU και οταν το κλείνω του περνάει. Μαντέψτε ποιο router έχω! 500i, καλά μαντέψατε. Μου έχει βγάλει το λάδι αυτή η υπόθεση εδώ και μια βδομάδα. Χτες βάρεσε και μπλε οθόνη.

το πρόβλημα άρχισε με το emule 30κάτι, έβαλα το 42 να δω μπας και έφτιαχνε και εκει πλέον έφαγε ΤΡΕΛΛΕΣ φρίκες!!

Απεγκατάσταση, επανεγκατάσταση, τα ίδια.

Ποιές είναι για σας οι ιδανικές ρυθμίσεις στο emule για μια 384 γραμμή, ενα 500i σε ethernet και εναν athlon2000+? :?

@ ADSLgr.com All rights reserved.