PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν βλεπει τα αρχεια του δισκου



innova
18-05-11, 12:48
Καλημερα στον υπολογιστη μου εχω 2 σκληρους ενα για το λειτουργικο και αλλον εναν για αποθηκευση. Σημερα εκαν φορματ (περασα τα Win 7) ομως απο τοτε δεν μου βλεπει τα αρχεια στο 2 δισκο στο My Computer γραφει το ονομα του 2 δισκου οταν ομως παταω δεξι κλικ μου γραφει the folder is empty. Σημειωση οταν εκανα ελεχο με το antivirus στο σκαναριμα μου εμφανιζιε τα αρχεια και δεν βγαζει καποιο ιο. Υπαρχει λυση για να δω τα δεδομενα (κυριως ειναι μουσικη και ταινιες)? Ευχαριστω

yiapap
18-05-11, 13:04
Όταν ξεκινάει ο Η/Υ τον βλέπεις τον δίσκο;
Από τη διαχείριση υπολογιστή (δεξί κλικ στο Ο Υπολογιστής Μου->Διαχείριση) όταν πας στους δίσκους βλέπεις κανονικά τους 2 δίσκους;
Αυτό που σκεφτομαι είναι μήπως ο κενός "δίσκος" που βλέπεις είναι απλά κενό partition. Δηλαδή μήπως ενώ έβλεπες τον δίσκο σαν π.χ. D: τώρα είναι στο E:
Επίσης δοκίμασε το Recuva (http://www.filehippo.com/download_recuva/) μήπως κατά λάθος τα έσβησες.

ptoma
18-05-11, 13:12
Αν ζητήσεις τις ιδιότητες του δίσκου (κατάσταση χωρητικότητας) πόσα κατηλειμένα και πόσα διαθέσημα ΜΒ σου λέει?

Αν πας στη διαχείρηση δίσκων πως σου χαρακτηρίζει το σύστημα αρχείων του δίσκου? ntfs, raw κάτι άλλο;

innova
18-05-11, 14:08
Αν ζητήσεις τις ιδιότητες του δίσκου (κατάσταση χωρητικότητας) πόσα κατηλειμένα και πόσα διαθέσημα ΜΒ σου λέει?

Αν πας στη διαχείρηση δίσκων πως σου χαρακτηρίζει το σύστημα αρχείων του δίσκου? ntfs, raw κάτι άλλο;

Δειτε στις εικονες:
http://postimage.org/image/2sickyrk4/
http://postimage.org/image/2sifw1gjo/

Δεν εχει σβηστει καποιο αρχειο διαφορετικα θα φαινοταν στο συνολικο μεγεθος

MichaelSE
18-05-11, 14:21
Πριν από τα Windows 7 είχες XP;

Αν ναι, δοκίμασε να αλλάξεις τα δικαιώματα πάνω στο δίσκο. Δεξί κλικ στο δίσκο > Properties > Security > Δες στο user name σου τι δικαιώματα έχεις και δώσε τα κατάλληλα.

ptoma
18-05-11, 14:55
Θα συμφωνήσω με τον michaelSE μάλλον δεν έχεις δικαιώματα στους φακέλους.

Πιθανόν να μην γίνεται με τον τρόπο που σου λέει γιατί ίσως να πρέπει να πάρεις την ιδιοκτησία των φακέλων (ownership), το οποίο γίνεται με άλλον τρόπο, αλλά δοκίμασε πρώτα αυτό που λέει.

yiapap
18-05-11, 15:06
Πολύ σωστά.
Αν στα δικαιώματα δεις όνομα χρήστη S-123-45678 τότε θα πρέπει να πάρεις την ιδιοκτησία (ownership) όπως λέει και ο ptoma.

innova
18-05-11, 15:41
Πριν από τα Windows 7 είχες XP;

Αν ναι, δοκίμασε να αλλάξεις τα δικαιώματα πάνω στο δίσκο. Δεξί κλικ στο δίσκο > Properties > Security > Δες στο user name σου τι δικαιώματα έχεις και δώσε τα κατάλληλα.

Οχι δεν ειχα παλι Win7

http://postimage.org/image/2dpt78xus/

τα εβαλα ολα τα ιδια αλλα παλι τιποτα

MichaelSE
18-05-11, 15:47
Τι εννοείς τα έβαλες τα ίδια; Τα ίδια με ποια;

Να το δούμε λίγο αναλυτικά; Εμφανίζεται το user name σου στην πάνω λίστα; Η εικόνα που έστειλες δεν λέει τίποτα γιατί δείχνει τα δικαιώματα του administrator που, όπως είναι φυσιολογικό, έχει full control. Εσύ μπαίνεις με administrator account; Ή με κάποιο άλλο account; Και αυτό το account ανήκει στους administrators ή τους users;

ptoma
18-05-11, 15:55
1ον δεν θα πάρεις δικαιώματα του δίσκου Ε: αλλά των φακέλων που έχει μέσα

2ον πρέπει να πάρεις ιδιοκτησία από την καρτέλα security στο advance

3ον από ότι βλέπω μπαίνεις σαν χρήστης Andreas ο οποίος είναι μέλος της ομάδας users και όχι administrators άρα δεν έχεις δικαιώματα λήψης ιδιοκτησίας.

μπες σαν administrator κάνε τον χρήστη Andreas μέλος της ομάδας administrators και μετά απο την καρτέλα security sto advance πάρε ownership με τον χρήστη Andreas, λογικά μετά από αυτό θα βλέπεις τα αρχεία.

Υ.Γ. μην τρομάξεις από το μήνυμα που θα σου βγάλει όταν πας να πάρεις ιδιοκτησία, απλώς διάβασε το και απάντησε θετικά ;)

Υ.Γ 2 και win7 που είχες πριν ισχύουν τα ίδια.

MichaelSE
18-05-11, 16:03
3ον από ότι βλέπω μπαίνεις σαν χρήστης Andreas ο οποίος είναι μέλος της ομάδας users και όχι administrators άρα δεν έχεις δικαιώματα λήψης ιδιοκτησίας.


Φίλε ptoma, το Andreas-PC είναι το όνομα του μηχανήματος, όχι του χρήστη. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν χρειάζεται η παραπάνω διαδικασία, μια που το user name του φίλου μας innova δεν εμφανίζεται στην πρώτη λίστα. Θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να προσπαθήσουμε να δώσουμε δικαιώματα στο account και, αν αποτύχει αυτό, ύστερα να δούμε για ownership.

yiapap
18-05-11, 16:05
Αν ήταν θέμα χαμένων δικαιωμάτων δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται ο "χρήστης-φάντασμα" (S-123-456-789) του προηγούμενου λειυοργικού; Εκτός αν ο φίλος μας τον έσβησε.

innova
18-05-11, 16:09
1ον δεν θα πάρεις δικαιώματα του δίσκου Ε: αλλά των φακέλων που έχει μέσα

2ον πρέπει να πάρεις ιδιοκτησία από την καρτέλα security στο advance

3ον από ότι βλέπω μπαίνεις σαν χρήστης Andreas ο οποίος είναι μέλος της ομάδας users και όχι administrators άρα δεν έχεις δικαιώματα λήψης ιδιοκτησίας.

μπες σαν administrator κάνε τον χρήστη Andreas μέλος της ομάδας administrators και μετά απο την καρτέλα security sto advance πάρε ownership με τον χρήστη Andreas, λογικά μετά από αυτό θα βλέπεις τα αρχεία.

Υ.Γ. μην τρομάξεις από το μήνυμα που θα σου βγάλει όταν πας να πάρεις ιδιοκτησία, απλώς διάβασε το και απάντησε θετικά ;)

Υ.Γ 2 και win7 που είχες πριν ισχύουν τα ίδια.

Το εκανα παλι τιποτα

MichaelSE
18-05-11, 16:12
Αν ήταν θέμα χαμένων δικαιωμάτων δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται ο "χρήστης-φάντασμα" (S-123-456-789) του προηγούμενου λειυοργικού; Εκτός αν ο φίλος μας τον έσβησε.

Θα έπρεπε απ' ό,τι θυμάμαι. Εκτός ίσως αν δεν είχε ορισμένα rights ο ίδιος χρήστης αλλά το group στο οποίο ανήκε. Που νομίζω ότι αυτό είναι το default αν δεν το πειράξεις.

........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φίλε innova στο dialog που μας έστειλες πάτα Edit... και μετά Add... και βάλε το user name σου (κάνε και ένα Check names για σιγουριά). Μετά πίσω στο αρχικό dialog δώσε στο user name σου που πρόσθεσες δικαιώματα Full Control.

yiapap
18-05-11, 16:13
Θα έπρεπε απ' ό,τι θυμάμαι. Εκτός ίσως αν δεν είχε ορισμένα rights ο ίδιος χρήστης αλλά το group στο οποίο ανήκε. Που νομίζω ότι αυτό είναι το default αν δεν το πειράξεις.Και το group εμφανίζεται σαν χρήστης-φάντασμα ;)

MichaelSE
18-05-11, 16:14
Και το group εμφανίζεται σαν χρήστης-φάντασμα ;)

Ακόμα και αν το group είναι το Users ή το Administrators;

yiapap
18-05-11, 16:17
Ακόμα και αν το group είναι το Users ή το Administrators;Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά ναι. Το αυτό ισχύει και για τον χρήστη Administrator.
Αυτά τα S-123-.... είναι ουσιαστικά τα Security IDs τα οποία αλλάζουν σε κάθε εγκατάσταση.

MichaelSE
18-05-11, 16:30
Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά ναι. Το αυτό ισχύει και για τον χρήστη Administrator.
Αυτά τα S-123-.... είναι ουσιαστικά τα Security IDs τα οποία αλλάζουν σε κάθε εγκατάσταση.

Σωστά, αλλά τότε θα έπρεπε να υπάρχουν έτσι και αλλιώς σε νέα εγκατάσταση αυτά τα phantom IDs. Και από το screen shot που έστειλε ο φίλος μας αυτά δεν υπάρχουν. Μήπως για τα predefined groups τα security IDs είναι πάντα τα ίδια;

........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 9 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απ' ό,τι κατάλαβα από εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Security_Identifier

τα predefined security IDs είναι όντως τα ίδια για το συγκεκριμένο "domain or local computer identifier".

Άρα, (πάλι απ' ό,τι κατάλαβα), αν ο δίσκος είχε μεταφερθεί από άλλο μηχάνημα θα είχε phantom SIDs, αλλά τώρα σωστά δεν έχει (πάντα μιλάμε βέβαια για τα default / predefined groups - οι απλοί χρήστες θα έχουν διαφορετικό ID).

innova
18-05-11, 16:30
Θα έπρεπε απ' ό,τι θυμάμαι. Εκτός ίσως αν δεν είχε ορισμένα rights ο ίδιος χρήστης αλλά το group στο οποίο ανήκε. Που νομίζω ότι αυτό είναι το default αν δεν το πειράξεις.

........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φίλε innova στο dialog που μας έστειλες πάτα Edit... και μετά Add... και βάλε το user name σου (κάνε και ένα Check names για σιγουριά). Μετά πίσω στο αρχικό dialog δώσε στο user name σου που πρόσθεσες δικαιώματα Full Control.

Παλι τιποτα, παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες σας αργοτερα θα δοκιμασω να το βαλω σε εναν αλλο υπολογιστη μηπως τον δει εκει τωρα φευγω

yiapap
18-05-11, 16:32
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc978401.aspx
Λογικα θα είναι ίδια, ευτυχώς που δεν έκαψα το χέρι μου :p
(έχουμε κάνει λίγο hijack το νήμα βέβαια :))
innova δοκίμασε κάποιο undelete πρόγραμμα. Επίσης... στο scan που είπες ότι φάνηκε να "βλέπει" τα αρχεία είδες μήπως σε ποιό φάκελο ήταν;
Μήπως αν μπεις ως Adminstrator όπως πρότειναν τα παιδιά τα βλέπεις;

MichaelSE
18-05-11, 16:50
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc978401.aspx
Aν δεν έχει αλλάξει το domain θα είναι ίδια. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το domain είναι το workgroup ή το PC Name?


Στο link της Wikipedia που έστειλα γράφει "domain or local computer" άρα σε δίκτυα χωρίς domain είναι κάποιο local computer identifier.

Εδώ: http://kb.iu.edu/data/aotl.html λέει:

"They are generated by a security "authority". On a local computer, that authority is Windows itself; on a domain or Active Directory network, it is the domain controller."

και παρακάτω:

"Identifier-authority: This is a 48-bit string that identifies the authority (the computer or network) that created the SID."

Τώρα πώς βγαίνει αυτό το local computer identifier... Είναι το computer name που δεν είναι globally μοναδικό; Βγαίνει από τη MAC address της κάρτας δικτύου; (guaranteed μοναδική, αλλά αν αλλάξεις κάρτα;) Δεν ξέρω.


στο scan που είπες ότι φάνηκε να "βλέπει" τα αρχεία είδες μήπως σε ποιό φάκελο ήταν;
Αυτό είναι που με έβαλε σε υποψίες για τα δικαιώματα...


Μήπως αν μπεις ως Adminstrator όπως πρότειναν τα παιδιά τα βλέπεις;
Αυτό θα δείξει αν είναι θέμα δικαιωμάτων ή κάτι άλλο...

yiapap
18-05-11, 16:54
Το ξαναδιάβασα το άρθρο και φαίνεται ότι θα είναι το ίδιο ανεξάρτητα από το domain
Είναι τα built-in groups Administrators, Users και όχι Domain Admins, Domain Users
Απλά δεν σε πρόλαβε το edit μου! ;)

MichaelSE
18-05-11, 17:12
Πάντως, για το πρόβλημα του φίλου μας, εφόσον είχε πριν XP (γι' αυτό και ρώτησα προηγουμένως - δεν πήρα σαφή απάντηση, απλά ότι δεν είχε Windows 7), τα XP by default έφτιαχναν τον χρήστη στο group Administrators. Τα Windows 7 αντίθετα φτιάχνουν by default τον χρήστη στο group Users. Ο δίσκος είχε full rights στους Administrators και περιορισμένα στους Users, όπως είναι φυσικό. Τώρα λοιπόν που ο χρήστης βρίσκεται στους Users, θα βλέπει το δίσκο με περιορισμένα rights.

Το μόνο που δεν κολλάει είναι όταν έχεις περιορισμένα rights, δεν βλέπεις "empty folder" αλλά παίρνεις μήνυμα "Access denied". Μπορεί να το δοκιμάσει ο καθένας στο folder System Volume Information.

Βρε μπας και είναι απλά τα folders και τα files hidden;

yiapap
18-05-11, 17:16
Και αυτό παίζει, όπως και το να είναι... κάπου αλλού! Τα ~15GB που λείπουν από τον δίσκο μου "μυρίζουν" Recycle Bin.

innova
18-05-11, 18:36
Τελικα βρηκα τη λυση πηγα και επελεξα στα folders option show hidden files... και εμφανιστηκαν κανονικα ολοι οι φακελοι μονο που ηταν σαν διαφανοι (ηταν τελικα hidden) οποτε τους ξεκλικαρισα την επιλογη hidden απο τα properties εναν εναν. Ευχαριστω ολους για την βοηθεια τους.

ptoma
18-05-11, 20:05
εδω είναι που ταιριάζει το

no comments!!

Υ.Γ. μπορούσες να τα επιλέξεις όλα μαζί και να αλλάξεις ομαδικά τις ιδιότητες....


@michaelSE είχες δίκιο για τον χρήστη Andreas που ήταν τελικά.... pc! το είδα βιαστικά....:oops:

yiapap
18-05-11, 22:50
εδω είναι που ταιριάζει το

no comments!!Χεχε... Δεν πειράζει. Με αυτό το νήμα μάθαμε ότι τα SSIDs των built-in groups είναι σταθερά και θυμηθήκαμε ότι πολύ συχνά οι απλές λύσεις είναι και οι σωστές :p

MichaelSE
19-05-11, 09:55
Χεχε... Δεν πειράζει. Με αυτό το νήμα μάθαμε ότι τα SSIDs των built-in groups είναι σταθερά και θυμηθήκαμε ότι πολύ συχνά οι απλές λύσεις είναι και οι σωστές :p

Πράγματι έτσι είναι. Όλες οι συζητήσεις προσφέρουν και ειδικά σε αυτήν μάθαμε και κάτι καινούργιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.