PDA

Επιστροφή στο Forum : nova και διαδικασια υποστηριξης / διακοπης



valen_gr
18-05-11, 16:23
Καλησπέρα σας,

Στο σπίτι των γονιών μου, έχουν nova απο τον δευτερο μηνα εμπορικής λειτουργίας της υπηρεσίας. Αρκετά χρόνια οπως φαντάζεστε (πάνω απο 10)
Ειχαν καποιον αρχαιο αποκωδικοποιητη της panasat , ο οποιος πριν ενα χρονο χάλασε.
Οι γονεις μου ειχαν περασει ωρα με το support της Nova στο τηλεφωνο , που τους ελεγε να κανουν reset κλπ οταν ηταν προφανές οτι υπήρχε hardware προβλημα. Με τα πολλα, πηγαν τον αποκωδικοποιητη στον συνεργατη της forthnet, που διέγνωσε χαλασμενο αποκωδικοποιητη. Αν και πελατες στο full πακετο για όλα αυτα τα χρονια, ο νεος αποκωδικοποιητης ηταν με χρεωση . Αγοραζουν τον νεο αποκωδικοποιητη, ολα οκ για 1-2 μηνες.
Στην συνεχεια, ενα 40% των καναλιων αρνουνται να παιξουν. searching for signal κλπ .
Το 60% παιζει χωρις κανενα προβλημα με αριστη ποιοτητα. Και αυτα που δεν παιζουν ειναι μερικα απο τα ελευθερα (mega κλπ) και ορισμενα απο τα συνδρομητικα (novacinema κλπ).Οι γονείς μου (απαράδεκτοι) το αφησαν ολο αυτο τον καιρο ετσι, χωρις να το ψάξουν περισσοτερο.
Το support για μια ακομη φορα δέν μπορει να δωσει λυση.
Ωσπου σημερα, αρνειται ο αποκωδικοποιητής να δειξει οποιοδηποτε κανάλι.

Εκτος του ότι έχω εκνευριστει γιατι όλα τα παραπάνω έχουν γίνει χωρις να το ξέρω, θεωρω απαραδεκτο να υπαρχει τετοια αντιμετωπιση.

Θέλω τεχνικο/συνεργατη της forthnet/nova να έρθει να ελένξει αυτον τον νεο αποκωδικοποιητη, και γενικά να το φτιάξει.
Θεωρω απαράδεκτο να δινουν 60 ευρω τον μηνα, Χ12 Χ10+ χρονια , δηλαδη πάνω απο 7.000 και να μην μπορουν να βλέπουν την υπηρεσια που πληρώνουν.

Αν οχι, ο αποκωδικοποιητης θα ξηλωθει, και η συνδρομή θα ακυρωθει , και θα τους γυρισω σε καποια ΙPTV λυση, που ειναι και αρκετα ποιο φτηνη.

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να ζητησω τεχνικο, και τι ενδεχομενες χρεωσεις υπάρχουν?

το site της nova δεν ειναι ιδιαιτερα κατατοπιστικο .

Γενικά το θέμα δορυφορικής τηλεορασης δεν το γνωριζω καθόλου, και για τον λογο αυτο βασίζομαι στο support της nova, το οποιο μεχρι στιγμης δεν εχει δωσει καποια σοβαρη βοηθεια.
Ευχαριστώ.

geopapath23
18-05-11, 18:32
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι αν φταίει η εταιρία την επίσκεψη δεν την χρεώνεσαι.
Επομένως ζήτα να έρθει τεχνικός στο σπίτι άμεσα!

ariadgr
18-05-11, 19:21
Περιέγραψε το πρόβλημα με mail στο info-nova παπί nova.gr

nnn
18-05-11, 21:08
Από όσο ξέρω δεν υπάρχει υποστήριξη με τεχνικό για την εγκατάσταση και αν δεν πέσατε στην περίπτωση χαλασμένου δέκτη (αλλαγή με εγγύηση) τότε έχει χαλάσει το lnb/πιάτιο/καλώδιο...

rexdimos
21-05-11, 23:26
για να μην πιανει καποια καναλλια η και κανενα καναλι αν και εχει αλλαξει ο δεκτης ειναι θεμα εγκαταστασης οποτε ζητας να ερθει ο συνεργατης σπιτι σου με μια χρεωση 30 ευρω να ελενξει καλωδιωση lnb θεση παιτου κλπ κλπ δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο εμενα πχ μμε καινουργιο αποκωδικοποιητη εγκατασταση κλπ κλπ ακομα με πεδευουν η κανεις και μια καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη και βλεπεις πως θα παει τον καινουργιο τον πηραν με υπογραφη νεου συμβολαιου?

eniac
22-05-11, 04:05
Φίλε μου, όπως το περιγράφεις, πιθανόν δεν είναι θέμα δέκτη, αλλά θέμα εγκατάστασης...
(Ρύθμιση κατόπτρου με πεδιόμετρο, πιθανόν αλλαγή LNB)

Ένας απλός τρόπος να το ελέξγεις ο ίδιος, είναι να πάς τον δέκτη σου (μαζί με την κάρτα σου) σε μια εγκατάσταση φίλου σου, που ξέρεις οτι παίζει σωστά...
Αν ο δέκτης είναι οκ εκεί, τότε έχεις θέμα στην εγκατάσταση σου...


Και αυτα που δεν παιζουν ειναι μερικα απο τα ελευθερα (mega κλπ) και ορισμενα απο τα συνδρομητικα (novacinema κλπ).

Όχι οτι παίζει ρόλο στο πρόβλημα σου, απλά για ενημέρωση..
Το mega δεν "κατεβαίνει" ελεύθερα απο το δορυφόρο, αλλά είναι ανάμεσα στα κανάλια
που πληρώνεις για να δείς με τη συνδρομή σου.

makfil
22-05-11, 07:42
Πέρα από τις παραπάνω σωστές συμβουλές, έχω να προσθέσω ότι, σε παρόμοιες περιπτώσεις καλών πελατών παίζει μεγάλο ρόλο και η απειλή διακοπής της σύμβασης, δηλαδή εάν οι γονείς σου, μαζί με τη διατύπωση των παραπόνων τους, προσθέσουν και την απειλή της διακοπής, θα αλλάξουν αμέσως συμπεριφορά οι αρμόδιοι της nova.

Το έχω κάνει όποτε χαλάει ο δέκτης (1-2 φορές πριν από χρόνια) και έχει αποδώσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.