PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοροϊδία



mevan
04-10-06, 22:33
Καλησπέρα σε όλους!

Θα είμαι σύντομος μιάς και έχω αναφέρει το πρόβλημα της γραμμής μου μετά την αναβάθμιση στο αντίστοιχο thread.

Απο τις 29/08/06 οπότε και "αναβαθμίστηκε" η σύνδεσή μου, υφίσταμαι συνεχώς πολύ χαμηλές ταχύτητες - μέγιστο DL για 1024 γραμμή 40ΚΒ/sec.
Από τότε έχω ανοίξει στη HOL 6 tickets. Σε ΟΛΑ μου δεσμέυτηκαν οι εκάστοτε τεχνικοί της HOL οτι θα με επισκέπτονταν τεχνικός του ΟΤΕ στο χώρο μου να ελέγξει τη γραμμή. ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΝΕΙΣ. Και τα θέματα έκλεισαν. Βρίσκομαι στο 6ο και φυσικά πάλι "θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ"...
Επειδή αυτή η κοροϊδία δεν μπορεί να συνεχιστεί ζήτησα απο τη HOL διακοπή της σύνδεσης, για να μου πουν οτι αυτό δεν ειναι εφικτό πριν λήξει το συμβόλαιο (Μαρτιος '07). Και η απάντησή τους στην αιτίαση μου οτι δεν προσεγγίζω ΠΟΤΕ ούτε στο 50% την ονομαστική μου ταχύτητα ήταν "αυτά συμβαίνουν, φταίει ο ΟΤΕ, οχι εμείς και άρα δε μπορούμε να κάνουμε τιποτα". Σε εμένα ακούστηκε σαν "Σας τα πήραμε μπροστά και άντε γειά.. Κόψτε το λαιμό σας για τα περαιτέρω". Δεν με ενδιαφέρει και στην τελική δεν με αφορά ποιός φταίει. Εγώ στην HOL πλήρωσα. Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου όσο αφορά το χαρακτηρισμό "κοροϊδία", ας με είχε επισκευτέι κάποιος τεχνικός ή ας είχα δεί κάποιο σημάδι ενδιαφέροντος απο τη HOL.. έστω ένα mail οτι το θέμα μου προχωράει και ας μην άλλαζε κάτι στην ταχύτητα της γραμμής μου.

Δεν τους θέλω. Ακόμα και αν μου το φτιάξουν αύριο. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να κινηθώ; ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ θα βοηθούσαν;


Χαιρετίσματα...

RyDeR
04-10-06, 22:44
O OTE φταίει, δοκίμασε να κάνεις την δήλωση για χαμηλές ταχύτητες στο 121 αν και δεν πιστεύω να σε βοηθήσουν γιατί μπορεί να σε γράψουν στα @@ τους. Επίσης όλες οι πόλεις έχουν τέτοιο πρόβλημα με ταχύτητες... γι'αυτό υπομονή μέχρι να τελειώσουν οι αναβαθμίσεις και να σταθεροποιηθεί [πέσει μήπως;] το δίκτυο.

sdikr
04-10-06, 22:46
O OTE φταίει, δοκίμασε να κάνεις την δήλωση για χαμηλές ταχύτητες στο 121 αν και δεν πιστεύω να σε βοηθήσουν γιατί μπορεί να σε γράψουν στα @@ τους. Επίσης όλες οι πόλεις έχουν τέτοιο πρόβλημα με ταχύτητες... γι'αυτό υπομονή μέχρι να τελειώσουν οι αναβαθμίσεις και να σταθεροποιηθεί [πέσει μήπως;] το δίκτυο.


Αυτός την HOL Πληρώνει ;)


αλλά θα μου πείς αυτό λένε και οι πάροχοι στις ανακοινώσεις αλλά δεν κάνουν κάτι (γιατί άραγε; )

papdoux
04-10-06, 22:59
πηρες καποιο demo απο αλλο παροχο για να δεις αμα εχεις την ιδια ταχυτητα;

παντως γενικα ισχυει αυτη η κατασταση τωρα με τις αναβαθμισεις.

RyDeR
04-10-06, 23:18
Αυτός την HOL Πληρώνει ;)


αλλά θα μου πείς αυτό λένε και οι πάροχοι στις ανακοινώσεις αλλά δεν κάνουν κάτι (γιατί άραγε; )
Εδώ επειδή είμαι σε χωριό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με κανέναν ISP. 768 με 80, 1024 με 110, και 2048 με 215 χαλαρά.

sdikr
04-10-06, 23:20
Εδώ επειδή είμαι σε χωριό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με κανέναν ISP. 768 με 80, 1024 με 110, και 2048 με 215 χαλαρά.

Θα ήταν αν είχε πρόσβαση ο κάθε πάροχος στο κάθε χώριο, αλλά οι προσβάσεις είναι στις δυο μεγάλες πόλεις, και ποιο συχνά μονο στην Αθήνα (ΟΚΣΥΑ ΙΙ)

mevan
05-10-06, 12:55
Καλημέρα.

Δοκίμασα demo της forthnet και της otenet. Με τη forthnet είχα ακριβως τα ίδια αποτελέσματα με αυτά της HOL. Σερνότανε το συμπαν. Με τον otenet τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα και η δοκιμή έγινε στο ίδιο αρχείο με HOL και Forhtnet με διαφορά λεπτών. Συγκεκριμένα απο rapidshare premium account η otenet δεν έπεσε κάτω απο 90ΚΒ/sec ενώ οι HOL και Forthnet δεν ξεπέρασαν τα 35!!! Το ίδιο και με το ftp του πολυτεχνείου. Otenet >100, HOL-Forthnet <40!

Αλλα όπως είπα και πριν, το πρόβλημά μου δεν ειναι τόσο η χαμηλή ταχύτητα, εντάξει, είναι οι αναβαθμίσεις στη μέση (λέμε τώρα). Το γράψιμο είναι που δεν αντέχω. Τους πλήρωσα, δεν μου κάνουν χάρη!

papdoux
05-10-06, 14:01
τηλεφωνησε τους παλι και πες τους οτι με τεστ που κανεις απο OTENET, η ταχυτητα ειναι πολυ καλυτερη απο τη δικη τους (στο διπλασιο) και απο οτι φαινεται δεν ειναι προβλημα ΟΤΕ αλλα δικο τους.

mevan
05-10-06, 14:22
Φίλε μου το έκανα και αυτό.
Η απάντησή τους ήταν οτι όταν χρησιμοποιώ άλλο πάροχο πέφτω και σε διαφορετικό DSLAM το οποίο προφανώς ή ειναι λιγότερο πίττα ή δεν έχει κάποιο πρόβλημα... Εδώ γελάμε!!!!!
Και φυσικά δεν δέχονται σε καμία περίπτωση οτι υπάρχει έστω και το παραμικρό ενδεχόμενο να έχουν αυτοί πρόβλημα... πάντα φταίει ο ΟΤΕ.

papdoux
05-10-06, 14:35
Φίλε μου το έκανα και αυτό.
Η απάντησή τους ήταν οτι όταν χρησιμοποιώ άλλο πάροχο πέφτω και σε διαφορετικό DSLAM το οποίο προφανώς ή ειναι λιγότερο πίττα ή δεν έχει κάποιο πρόβλημα... Εδώ γελάμε!!!!!
Και φυσικά δεν δέχονται σε καμία περίπτωση οτι υπάρχει έστω και το παραμικρό ενδεχόμενο να έχουν αυτοί πρόβλημα... πάντα φταίει ο ΟΤΕ.

:rofl: :rofl: :rofl:

κανε μια καταγγελια σε ΕΕΤΤ να δουμε αν σε επισημη απαντηση θα γραψουν την ιδια δικαιολογια και αμα γραψουν τα ιδια τοτε να την κανεις sticky post στο fun section.

Avvocato
06-10-06, 02:32
κοιτα φιλε αν ειχες χρονο να διαβασεις 30 και πλεον σελιδες και αλλες μερικες στο νεο thread θα εβλεπες πως καπου ειπα οτι η HOL κανει TS στα P2p αλλα επισης παρακολουθει γενικοτερα το μεγαλο traffic. Σε εμενα στο rapidshare ενω κατεβαζε με 400κβ ξαφνικα επεσε βοοοοοουυυυπ στα 35-40 χωρις λογο. Αναγκαστικα λοιπον για να αξιοπιοισω ολο το ευρος των 4μβιτ που πληρωσα να βαλω να κατεβαζει απο εκει με 15 αρχεια ταυτοχρονα μιας και δεν εδινε παραπανω απο 35 στο καθενα.

Ετσι οπως καταλαβες επιασα τερμα ταχυτητα, αλλα μεμονομενα μολις το συστημα με καταλαβε οτι τρεχω μου το φρεναρε στα 35κβ.

Τωρα για την forthnet δεν ξερω, αλλα και δεν το περιμενα. Για την αλλη την χωλη ειναι καρατσεκαρισμενο αυτο που σου λεω. Traffic shaping το λενε και ειναι η νεα μοδα που προσβαλει οτιδηποτε κινειται με μεγαλες ταχυτητες ειτε με p2p ειτε ακομη και με direct downloads απο πληρωμενα servers οπως το rapidshare premium account.

rebeskes
06-10-06, 02:46
προσωπική συμβουλή μου είναι να μην το αφήσεις να τους περάσει!!! νομίζω ότι ίσως σε βοηθήσει και ο συνήγορος του πολίτη κάτι τέτοιο!

mevan
06-10-06, 18:39
Τι να πω... Παρακολούθησα το θέμα με το TS απο τη στιγμή της δημιουργίας του. Δε νομίζω να ειναι αυτή η περίπτωση σε εμένα. TS στο ftp.ntua.gr;;;

Ήδη πάντως συμβουλεύομαι φίλο μου δικηγόρο. Όχι για να τους κυνηγήσω ή για να τους "τιμωρήσω" με κάποιο νομικό τρόπο. Απλά για να λύσω το συμβόλαιό μου μαζί τους.

Χαιρετίσματα!

mevan
07-10-06, 18:29
Ζει!! Υπάρχει!! Η HOL μου απάντησε. Σήμερα το είδα και είναι με χτεσινή ημερομηνία!


Αγαπητέ συνδρομητή



Σχετικά με το mail που μας έχετε στείλει θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τον έλεγχο που έχει γίνει στα trace route που μας στείλατε παρατηρείτε ότι το πρόβλημά με την ταχύτητα παρουσιάζετε από την γραμμή του DSLAM του ΟΤΕ προς εμάς.

Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη κίνηση στο DSLAM της περιοχής σας στο οποίο και είσαστε συνδεδεμένος και πιθανώς λόγω της αναβάθμισης των γραμμών η υπάρχουσα υποδομή του ΟΤΕ στην περιοχή σας δεν είναι επαρκής για να μπορεί να σηκώσει το απαιτούμενο bw. Θα ήθελα ακόμα να σας ενημερώσω ότι η αναβάθμιση του ΟΤΕ δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί και σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΟΤΕ η ολοκλήρωση θα είναι στο τέλος του Νοεμβρίου.



Με εκτίμηση για την Hellas On Line

Άρα; Το τρώω και κάθομαι; Έχω πληρώσει για 1024 (απο τη στιγμή που 512 δεν υπάρχουν πια) και έχω κάτι λιγότερο απο 384; Μέχρι πότε; Τέλος Νοεμβρίου;:evil: :evil: :evil:

FYI, είμαι σε DSLAM της Ε.Ροστάν στη Θεσσαλονίκη. Και από ότι έχω ακούσει δεν είναι και από τα λιγότερο πηγμένα.


Χαιρετίσματα.

absolutegod
19-02-07, 15:08
Καλημέρα σε όλους,

Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι νέο μέλος στο forum,έχω διαβάσει αρκετά όσον αφορά τις ταχύτητες,το TS,το bandwith κλπ.Ξεκινώντας θα πρέπει να αναφέρω ότι ε'ιναι πολυ εύκολο να εκτοξευουμε κατηγορίες,βρισιές και κάθε άλλου είδους κατηγορίες προς κάθε κατεύθυνση απλά και μόνο γιατί πρέπει να φωνάξουμε και να εκτονώσουμε τα νεύρα μας και να δείξουμε το επίπεδο που έχουμε σαν λαός.Αυτό που έχω να πω αρχικά είναι πως ο κάθε πάροχος έχει τους πελάτες που τις αξίζουν!!!!Λοιπόν έχω διαβάσει πολλές και διάφορες κατηγορίες και άλλα αλχημικά συμπεράσματα για τα προβλήματα που υπάρχουν.Ρωτώ λοιπόν μπορεί κανένας να τεκμηριώσει αυτά που λέει;και αν και εφόσον μπορεί γιτι δεν κάνει καταγγελείες,μηνυσεις κλπ αλλά απλά κάθεται και τα γράφει σε ένα forum;Δεν θα μιλήσω για μεμονωμένες περιπτώσεις που υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα και πρέπει να λυθούν για να δουλέψει μια υπηρεσία σωστά.ΟΥΤΕ θα κρίνω κάποιον για το ύφος και την γλώσσα που χρησιμοποιείται για να εκφράσει τα προβλήματα του.έχει προσπαθήσει κάποιος να καταλάβει την φύση των προβλημάτων;για παράδειγμα τις ταχύτητες,τον συγχρονισμό,τις αποσυνδέσεις,τον θόρυβο κ.α.;
Γεγονός λοιπόν είναι ότι το dsl έχει γίνει κάτι κοινόχρηστο στη χώρα μας..
έχω λοιπόν εγώ ο άσχετος να παραθέσω τα παρακάτω....
1)Ναι κύριοι είτε σας αρέσει είτε όχι η γραμμή σας,τα καλώδια και γενικώς ότι έχει να κάνει με την σταθερή σας γραμμή είναι ιδιοκτησία του οτε.αυτός είναι υπεύθυνος για την ποιότητα και την καλή λειτουργεία του.αναρωτήθηκε κανείς για την κατάσταση των καλωδίων του χαλκού?την κατάσταση των καφάο?τις γνώσης των τεχνικών του οτε?
2)έχει κανείς αναρωτηθεί γιατί τα περισσότερα προβλήματα δημιουργήθηκαν όταν έγινε αυτός ο περίφημος διπλασιασμός των ταχυτήτων απο τον οτέ?μήπως ήταν σύμπτωση?
3)μήπως τα dslam του οτέ ειναι από την εποχή των παγετώνων και ότι σαβούρα εχει πετάξει όλη ευρώπη??
4)γιατί λοιπόν εθνικέ τηλεπικοινωνιακέ φορέα μας ενώ έκανες διπλασιασμό επειδή σου έτριξε τα δόντια η ΕΟΚ δεν αναβάθμιση και της υποδομής σου??τι νόμιζες δηλδη ότι όλα θα ήταν εντάξει??
5)και αφού οι κύριοι τεχνικοι του οτέ και λοιποί υπεύθυνοι είναι τόσο καλά ενημερωμένοι και εκπαιδευμένοι γιατί επισήμως τα ρίχνουν στους πάροχους αλλά ανεπισήμως παραδέχουνται το πρόβλημα?(επειδή είχα διαβάσει κατι για κότες).:worthy: :worthy: :worthy:
6)είμαι της γνώμης ότι η διακριση που ΙΣΩΣ και αν γίνεται μεταξύ των συνδρομητών οτέ και άλλων πάροχων είναι γυφτιά όπως άλλωστε διάβασα ότι γράφτηκε εδώ.Είναι λάθος όμως των πάροχων να το ανέχονται.
Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να κατανοήσουμε και να εμβαθύνουμε λίγο(γνώμη μου)....

@ ADSLgr.com All rights reserved.