PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλές αποσυνδέσεις, χάλια στατιστικά, πρόβλημα DSLAM?



Nikiforos
18-05-11, 23:21
Ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ στις 5 Μαίου (ISDN), την Κυριακή απόγευμα δλδ στις 8 Μαιου δανιστηκα από εναν φιλο το 585 V6, από τοτε ειχα 2mbps ταχύτητα που αργότερα έγινε 8 ομως οι αποσυνδεσεις ηταν παρα πολύ συχνές ακόμα και λιγότερο από κάθε δεκα λεπτὰ!!! στις 13 Μαίου μου έστειλαν το δικό μου router το Huawai. Οι αποσυνδέσεις ήταν περίπου κάθε 3 έως 6 ώρες, όλον αυτον τον καιρο σε σχεση με της Netone (απο εκει πήγα τώρα σε ΟΤΕ) είναι χαλια τα στατιστικα δλδ το SNR που ειχα χρονια τωρα 12-12,5 παει και ερχετε σαν τραμπαλα, με χαμηλότερο SNR έχω αρκετα χαμηλοτερη ταχυτητα δλδ αντι 12-13 έχω 8-10 το πολύ και τα 10 δεν τα πιάνω σχεδον καθολου και το attuenation στο down απο 29 εγινε 43!!! εχω δηλώσει βλάβη 5 φορες και μου λένε οτι μπορειτε να φανταστειτε!!! ενας σημερα μου ειπε πως ειμαι στην vivodi!!!
λενε πως φταιει το router, η αποσταση απο το κεντρο, οι καλωδιωσεις κτλ, αλλά κανεις δεν λεει πως φταιει η ρημαδα η πορτα που ειναι της Marac και ειναι χαλια αυτες!!! http://www.marac.gr/index.php?pid=22&sId=123 θα ζητησω αλλαγη πορτας να με βαλουν σε Huawaι (http://www.earchiv.cz/b04/b0723001.php3), ήδη έσκασαν 2 λογαριασμοι (ενας για καθε νουμερο) που κανονικα τον 2ο δεν πρεπει να τον πληρωσω επειδη το νουμερο αντι MSN το εκαναν PSTN και με χρεωσαν! και ακομα δεν εχω internet της προκοπης! πραγματικα το 1000 μετανιωσα που γυρισα στον πΟΤΕ ακομα δεν πηγα! κανεις αλλος με παρομοια προβλήματα? 3-4 χρονια εχω Netone και τετοια χαλια ΠΟΤΕ δεν ειχα δει!!! μετα σου λενε να βαλεις ΟΤΕ!!! :lol::lol::lol::lol: υποψην θα τους πω πως αν δεν αλλαξουν πορτα να φτιαχτει το προβλημα και να σταματησουν να με δουλευουν φραγκο δεν προκειτε να πληρωσω! τα νουμερα αλλαζουν συνεχεια! μεχρι να κανω το ποστ ηδη αλλαξε ξανα το SNR! ξέχασα να πω πως σημερα το απόγευμα πανε βροχη οι αποσυνδέσεις!!!!

Και τα στατιστικα μου :

ADSL Description
ADSL State Show Time
Data Path Interleaved
Operation Mode G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 10984 / 21468
Bandwidth Down/Up(kbps) 9549 / 630
SNR Margin Down/Up(dB) 10.0 / 11.5
Attenuation Down/Up(dB) 43.0 / 29.1
Power Down/Up(dBm) 19.3 / 12.3
CRC Down/Up 24 / 0
FEC Down/Up 48541 / 0
HEC Down/Up 350 / 0
System Up Time 2:26:50
DSL Up Time 0:09:28
PVC Select
PPP Up Time 0:09:25

psyxakias
18-05-11, 23:45
Για το θέμα των αποσυνδέσεων να δηλώσεις βλάβη και να ζητήσεις να δουν και το θέμα του λογαριασμού που μπλέχτηκε, ζητώντας να μην χρεωθείς παραπάνω χωρίς λόγο.

Αυτό όμως που δεν δέχομαι είναι η απαίτησή σου για αλλαγή σε άλλου τύπου πόρτα, επειδή... θεωρείς ότι είναι "χάλια αυτές". Ως καταναλωτές μας πέφτει λόγος να λαμβάνουμε σωστή υπηρεσία, το πως θα το κάνουν είναι δικό τους θέμα.

ariadgr
18-05-11, 23:50
...κανεις δεν λεει πως φταιει η ρημαδα η πορτα που ειναι της Marac και ειναι χαλια αυτες!!! http://www.marac.gr/index.php?pid=22&sId=123 θα ζητησω αλλαγη πορτας να με βαλουν σε Huawaι

:what:

Nikiforos
19-05-11, 00:14
Υπάρχει λόγος που το ξέρω και το λέω, αν δεν αλλαχτει η πόρτα δεν πρόκειται να φτιαχτεί το πρόβλημα! Όσο για τον λογαριασμό μου έκαναν το δεύτερο νούμερο πρωτα pstn για μερικές μέρες και μετά msn και τώρα με χρεώνουν πάγια και ενεργοποιησεις για μια δεύτερη γραμμή που τώρα δεν υπάρχει!!!! Και αυτό επειδή επέμεναν πως πρέπει πρώτα να γίνει pstn και μετά msn στο κεφαλικο isdn! Ξέχασα να πω πως δεν είναι το πρόβλημα μου τόσο το οτι έχω μικρότερη ταχύτητα απο τη netone αλλα πως κάνει συχνές αποσυνδεσεις, συχρονιζει καθε φορά σε αλλα ταχύτητα και το snr δεν μένει σταθερό! Αν ήταν σταθερή η γραμμή τουλάχιστον κάτι θα γινόταν αλλα όχι να έχω και την μισή ταχύτητα απο πριν!

psyxakias
19-05-11, 00:22
Υπάρχει λόγος που το ξέρω και το λέω, αν δεν αλλαχτει η πόρτα δεν πρόκειται να φτιαχτεί το πρόβλημα!Εάν έχεις μάθει "ανεπίσημα" κάτι, τότε η πηγή της πληροφόρησης ας ζητήσει να στο φτιάξουν εσωτερικά.

Διαφορετικά, ακολουθείς την τυπική διαδικασία δηλώνοντας βλάβη για προβληματική υπηρεσία (περιγράφοντας το πρόβλημα) και ας κρίνουν εκείνοι τι φταίει χωρίς να τους λες πως να κάνουν τη δουλειά τους διότι πέρα ότι είναι απίστευτα εκνευριστικό, μπορεί να φέρει τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Nikiforos
19-05-11, 00:27
Όπως είπα έχω πάρει 5 φορές και άκουσα τα απίστευτα! Ελπίζω την επόμενη να γίνει δουλειά! Γιατί και εγώ δεν είμαι άσχετος απο δίκτυα! δεν κολλάμε μπρικια πόσα χρόνια τώρα! Δεν λέω αλλα τώρα γιατι οπως λέμε με υπομονή και επιμονή όλα γίνονται!

psyxakias
19-05-11, 00:35
Εγώ πάντως μπρίκια κολλάω σε οικογενειακή επιχείρηση και είμαι περήφανος για αυτό. Άμα σου χαλάσει κανά μπρίκι, στείλε μου PM αφού εσύ δεν... τα κολλάς. :p

Nikiforos
19-05-11, 09:25
έχεις PM για το σχετικό θέμα:) :p

yuk
19-05-11, 13:26
Να προτείνω κάτι άσχετο; Αν έχεις ασύρματα τηλέφωνα, δοκίμασε να τα αποσυνδέσεις και να δεις τι θα γίνει.
Θυμάμαι όταν πήγα στη Net One είχα ένα Samsung ασύρματο που στη Forthnet δούλευε μια χαρά, αλλά στη Net One δημιουργούσε πρόβλημα στη γραμμή.

Nikiforos
19-05-11, 16:24
3 ασυρματα εχω σε διαφορετικους χωρους αλλα δεν νομιζω πως εχει σχεση! εξαλου δεν μπορώ να κοψω τα τηλεφωνα γιατι τα δουλευουν οι αλλοι και δεν δεν εχω με καλωδιο!

yuk
19-05-11, 17:16
Δεν είπα να τα κόψεις. Να τα αποσυνδέσεις από τη πρίζα/σπλίτερ και να κάνεις ένα restart το ρούτερ και να δεις αν έχει αλλάξει κάτι στα στατιστικά εννούσα. 3 λεπτά υπόθεση.

psyxakias
19-05-11, 17:19
Βασικά το καλύτερο θα είναι να δοκίμαζε απευθείας το router στη κεντρική πρίζα (xωρίς splitter/isdn-modem), αν δε το έχει κάνει ήδη, για να σιγουρευτεί ότι δε δημιουργείται το πρόβλημα από εκεί.

ΥΓ. Εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση & κυρίως σταθερότητα του ΟΤΕ στην γραμμή/δίκτυο/modem αλλά δε λέω μεγάλα λόγια. Περιμένω να ξεπεράσω και το πολυπόθητο 64ωρο με την ίδια IP που παλιά δε γινόταν. :p
http://www.speedtest.net/result/1303141130.png

Nikiforos
19-05-11, 17:23
yuk θα το δοκιμασω δεν το σκεφτηκα έτσι!
psyxakias το θεμα με τον λογαριασμο το λυσαμε σημερα! το παγιο θα επιστραφει ως πιστωση στον επομενο λογαρισμο και τελη ενεργοποιησης-φορητοτητας οταν εχουμε 2 νουμερα πληρωνουμε μονο για το ενα, πρεπει να παω σε oteshop για να το αφαιρεσουν!
Σήμερα αλλαξα και το splitter με αλλο για isdn only της crypto και μαλλον ειδα διαφορα στην γραμμη! βιαστηκα να μιλησω καμια διαφορα! ηδη αρχισαν οι αποσυνδέσεις! δοκίμασα απευθειας στην γραμμη xωρις splitter και χωρις netmod απολύτως καμία διαφορά!!!

Vitruvian78
19-05-11, 22:53
Τεχνικός του ΟΤΕ που με επισκε΄φτηκε για παρόμοια ζητήματα μου είπε εμπιστευτικά οτι προβληματικές γραμμές όπως η δική σου και η δική μου δουλεύουν καλύτερα σε εναλλακτικούς διότι οι εναλλακτικοί έχουν το δικαίωμα να παίζουν με τις ρυθμίσεις και να σου ρυθμίζουν το ρούτερ στο καλύτερο δυνατο αποτέλεσμα. Ο ΟΤΕ δεν έχει αυτή την επιλογή διότι έχει μόνο δύο προφιλ και δεν του επιτρέπει η ΕΕΤΤ να παρεμβαίνει στη γραμμή όπως κάνουν οι εναλλακτικοί.....οπότε ενδεχομένως θα ήταν καλύτερα να ψαχτείς σε κάποιον εναλλακτικο αν δεν λυθούν τα προβλήματα. Πώς και δεν πήγες στη CYTA όπως κάνουν οι περισσότεροι απο NetOne και το έχω πραγματική αποροία γιατί όλοι τρέχουν στη συγκεκριμένη εταιρεία!!

ariadgr
19-05-11, 23:42
Τεχνικός του ΟΤΕ που με επισκε΄φτηκε για παρόμοια ζητήματα μου είπε εμπιστευτικά οτι προβληματικές γραμμές όπως η δική σου και η δική μου δουλεύουν καλύτερα σε εναλλακτικούς διότι οι εναλλακτικοί έχουν το δικαίωμα να παίζουν με τις ρυθμίσεις και να σου ρυθμίζουν το ρούτερ στο καλύτερο δυνατο αποτέλεσμα. Ο ΟΤΕ δεν έχει αυτή την επιλογή διότι έχει μόνο δύο προφιλ και δεν του επιτρέπει η ΕΕΤΤ να παρεμβαίνει στη γραμμή όπως κάνουν οι εναλλακτικοί.....οπότε ενδεχομένως θα ήταν καλύτερα να ψαχτείς σε κάποιον εναλλακτικο αν δεν λυθούν τα προβλήματα.

Ανοησίες σου είπε. Τι σχέση έχει η ΕΕΤΤ με τις αποσυνδέσεις και τις ρυθμίσεις στην πόρτα του χρήστη σχετικά με προφιλ/SNR :wall:

Nikiforos
20-05-11, 08:42
Το παραπάνω δεν ισχύει με την καμια! εχω φιλο στον ΟΤΕ και τα ξέρω! μιλησα χτες με 2 πολυ εξυπηρετικά ατομα στο 1242 και σημερα με τους τεχνικους της περιοχης μου και θα μου αλλαξουν πορτα από marac σε huawai για να δούμε! ειχα 24αρι προφιλ σε Fast Path και με έκαναν 12αρι σε Interleaved αλλά και παλι εχω προβλήματα, γιαυτο είπαμε για αλλαγή πορτας! θα ενημερώσω ξανά το απόγευμα να κάνω δοκιμές! όσο στο ερώτημα γιατι πηγα στον ΟΤΕ και οχι σε αλλο παροχο γιατι απλά εκτος 2-3 τις αλλες τις ειχα και ασε δεν θελω, ο ΟΤΕ εχει τις καλύτερες EVER συνδέσεις με εξωτερικο οποτε ΠΟΤΕ δεν θα εχω θεματα pings όπως πχ εχει η wind, tellas, και άλλες. Ηθελα την τεχνολογια ISDN για δικούς μου λόγους και οχι PSTN και αν δεις στο Cyta forum τι γινεται μάλλον ο ΟΤΕ εχει τα λιγοτερα θεματα από ολους και στα φτιαχνουν και ποιο γρηγορα!

Vitruvian78
20-05-11, 12:45
Ωραία λοιπόν μου είπε βλακείες ο τεχνικός. Έχω δηλώσει άπειρες φορές οτι έχω συχνές αποσυνδέσεις και μονίμως μου λένε να μου στείλουν τεχνικό. Ο τεχνικός έρχεται και δεν γίνεται τίποτα. Ξέρω πολύ καλά, γιατί και αυτό μου το έχουν πει, οτι είμαι σε υπερφορτωμένη γραμμή. Πώς μπορώ να ζητήσω να κάνουν αλλαγή; Είμαι στα 2Mbps στα 39db και δεν μπορώ έστω να έχω μια σταθερή σύνδεση;;!!

Nikiforos
20-05-11, 17:11
για δειξε μας τα στατιστικά σου!

Λοιπον στο δικο μου θεμα μετά απο πολυ επιμονη σημερα μου αλλαξαν το DSLAM μου από Marac σε Huawai, οι μετρησεις εγιναν καλύτερες δλδ το attuanation, το SNR, και το upload, το download εχει μειωθει και άλλο, αλλά......το συνεργείο που ηρθε και εκανε και καλωδιακο ελεγχο ανακάλυψε οτι ενώ από ΟΤΕ μεχρι το ΚΑΦΑΟ (που συνδεομαι) ολα καλά, από αυτο προς την πολυκατοικια μου εχει μεγάλο προβλημα! συγκεκριμενα βρεθηκαν νερα και υγρασιες στα υπογεια καλωδια, αν δεν το ξερετε μπροστα από τα ΚΑΦΑΟ εχει φρεατιο ελέγχου, και εχει κανονιστει από Δευτερα να ερθει συνεργειο να σκαψει στον δρομο. Ο τεχνικός μου ειπε δεν μπορει να πιασει πανω από 7mbps χωρις προβλήματα σοβαρα, δεν ηταν δλδ θεμα πορτας φαινεται αλλα θα ειμαι σε καλύτερη τωρα. Για του λογου το αληθες πηγα στο ΚΑΦΑΟ και εγώ μετά και βρηκα πολλα νερα στο φρεατιο διπλα γυρω γυρω στο ΚΑΦΑΟ και στο πεζοδρομιο και τον δρομο. Πολυ φοβαμαι μην εχει γινει ζημια απο παρακειμενη οικοδομη τοτε σε σωληνες της ΕΥΔΑΠ και εχουμε υπογειες διαρροες που βρεχουν τα καλωδια του ΟΤΕ! καποτε το ιδιο ΚΑΦΑΟ το ειχε ξηλωσει μια μπολντοζα και εκοψε ολα τα καλωδια του οικοδομικου τετραγωνου!!! σε μια μερα ο ΟΤΕ το αποκατεστησε ομως, μεχρι το βραδυ δουλευαν! και τα νεα στατιστικά :

ADSL State Show Time
Data Path Interleaved
Operation Mode G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 7704 / 747
Bandwidth Down/Up(kbps) 6286 / 735
SNR Margin Down/Up(dB) 9.1 / 10.2
Attenuation Down/Up(dB) 40.0 / 24.7
Power Down/Up(dBm) 17.3 / 11.3
CRC Down/Up 3 / 0
FEC Down/Up 47860 / 0
HEC Down/Up 44 / 0
System Up Time 1:15:43
DSL Up Time 0:21:07
PVC Select
PPP Up Time 0:21:05

psyxakias
20-05-11, 17:32
@Nikiforos: Εγώ αυτό που συμπεραίνω είναι ότι προτρέχεις και βγάζεις πολύ βιαστικά συμπεράσματα κάθε φορά. Μέχρι τώρα έλεγες ότι η αιτία των προβλημάτων είναι το dslam port, και είσαι σίγουρος κτλ, έκανες φασαρία και σε αλλάξανε πόρτα και όχι απλά δε βελτιώθηκε ο συγχρονισμός αλλά έπεσες άλλα 3 Mbps. Το μόνο θετικό είναι ότι μείωσε το attenuation (43->40), τουλάχιστον σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις;

Όσον αφορά την υγρασία, δημιουργήθηκε τόσο σοβαρό θέμα ακριβώς την στιγμή που έγινε η αλλαγή σου από NetOne σε ΟΤΕ; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι χειροτέρεψαν τόσο τα στατιστικά σου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4137496&postcount=564) λόγω υγρασίας την στιγμή της αλλαγής, διότι αυτό συνήθως συμβαίνει σταδιακά.

Nikiforos
20-05-11, 18:59
Μίλησα με 3 τεχνικούς + τον φιλο μου και ολοι ξερουν πως εχουν θεμα οι πορτες της Marac + οτι εχω ατομο συγγενικο που δουλεύει εκει! οποτε δεν εκανα καμια υποθεση ειναι γεγονος! το οτι επεσε και αλλο κατω ειναι απο τις εργασιες που εγιναν και οχι από την αλλαγη πορτας, οπως ειδες τα αλλα στατιστικα βελτιώθηκαν. Στο οτι υπάρχει προβλημα στο ΚΑΦΑΟ πηγα οπως ειπα ο ιδιος μετα και έλεγξα το μερος και ειναι τιγκα στα νερα!!! δλδ ειναι τυχαιο αυτο? δε νομιζω! μου ειπαν πως από Δευτερα μεχρι Τεταρτη θα το εχουν φτιαξει, οποτε ξερω που ειναι το ΚΑΦΑΟ και μπορώ ο ιδιος να ελεγξω αν εγιναν εργασιες ή οχι και αν σκαφτηκε ο δρομος, δεν μπορει καποιος δλδ να μου πει ψεματα, δε νομιζω να το λενε ετσι για πλακα! εξαλου οπως εχω ξαναπει καπου μεσα στο 2011 ειχα δει πτωση στη νετονε, και αποσυνδεσεις αρκετες αλλα και πτωση ταχυτητας μεχρι 10 mbps απο τα 13,5 που ειχα συχρονισει αρχικα! τα προηγούμενα χρονια δεν ειχα ομως προβληματα. Οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται γιατι υπαρχει προβλημα με τα καλωδια δεν αλλαζει αυτο αν δεν επισκευαστει το προβλημα! επίσης υπάρχει μια περιπτωση να εχουν κατεβασει χαμηλώτερα το προφιλ μου για να αποφυγουμε τις πολλες αποσυνδεσεις. Με διαβεβαιωσαν πως μετα την επισκευη στα υπογεια καλωδια θα αλλαχτει το προφιλ με μεγαλυτερης ταχυτητας.

Εdit: μόλις μίλησα με το 1242 και εχει κανονιστει συνεργειο αυριο το πρωι για το ΚΑΦΑΟ! αντε για να δούμε! :)

Vitruvian78
20-05-11, 19:35
Αυτά εδώ είναι τα στατιστικά μου

Downstream Upstream
SNR Margin : 6.4 8.2 db
Line Attenuation : 40.8 19.9 db
Data Rate : 2048 509 kbps

Nikiforos
20-05-11, 23:24
σε 2αρι προφιλ εισαι? αν οχι ειχες αλλες εταιριες πριν για να καταλαβεις αν τωρα σου μειωθηκε η ταχυτητα? μηπως ειναι καμια βλάβη τπτ? εχεις αποσυνδέσεις συχνες?

Vitruvian78
20-05-11, 23:50
Σε 2αρι ειμαι με αποσυνδέσεις. Ναι, είχα hellas online σταθερότατη και στα 6 Mbps

Nikiforos
21-05-11, 07:42
Πες τους τι είχες τότε και ζητα αλλαγή πόρτας! δεν μπορει ξαφνικά να χαλασαν τα καλώδια!!! εγώ ειχα πριν Vivodi για κανα 3αρι χρονια στα 10mbps (τοσο εδινε το πακετο της τοτε δεν ειχαμε ΕΩΣ 24), μετά με Netone είχα αρχικά 13,5 και μέσα στο 2011 μαλλον παιζει ρολο και η ζημια στο ΚΑΦΑΟ ειχα αποσυνδεσεις και 10-11 με το ζορι. Τωρα με τον ΟΤΕ πως εγινε ακομα χαμηλότερο ειναι περίεργο, θελω να δω τι θα γινει μετα την επισκευη. Εγώ πάντως ζητησα αλλαγη πορτας και μου την αλλαξαν.

Vitruvian78
21-05-11, 14:37
Κι εγώ το ζήτησα, τώρα θα δείξει!! Κι ενάς φίλος είχε ζητήσει κατασκευή νέου βρόχου πριν επιστρέψει στον ΟΤΕ και τελικά η απόδοση της γραμμής του είναι χειροτερη.

Nikiforos
23-05-11, 21:21
Τελικά εμενα ειναι προβλημα στην καλωδιωση που συνδεει το κουτι εξω απο την πολυκατοικια μου με τον κατανεμητη των διαμερισμάτων στο υπογειο! εχει γινει μετατροπη στο υπογειο με 2 διαμερισματα και κάποιος "εξυπνάκιας" ειπε οχι μονο να μετακομισει τον κατανεμητη αλλου αλλα θεωρησε πως τα 2 φρεατια που ειναι υποχρεωτικα να υπαρχουν για αυτες τις περιπτώσεις, δεν χρειαζονται και τα εθαψε στο υπογειο! τωρα δεν εχει φρεατια πουθενα και οι τεχνικοι που ηρθαν δεν μπορεσαν να κανουν τίποτα! μεχρι και καλουμπα απλωσαν απο τον κατανεμητη μεχρι το ΚΑΦΑΟ γιατι ειναι αρκετα κοντα μου και οντως το προβλημα ειναι αυτο που λενε! ακομα και παλιοτερα ειχε ξαναγινει αυτο το θεμα με μια ενοικο ενως διαμερισματος. Η λυση ειναι να σπασουμε μαρμαρα να βρουμε τα φρεατια ΑΝ υπαρχουν και δεν τα χωσανε σε μπετο , αλλιως δηλωση του νομου 105 και υπογραφη ολων των ιδιοκτητων διαμερισματων ωστε να περασει νεο καλωδιο!! δυστυχως δεν πληρωνουν κοινοχρηστα κτλ, τα διαμερισματα ειναι ειτε για πωληση, ειτε για ενοικιαση οποτε τπτ απο τα 2 δεν ειναι εφικτο! ειμαι και 100% σιγουρος πως εκαναν αυτοι ζημια στο καλωδιο που εκαναν στο υπογειο την μετατροπη και την πληρωνουμε εμεις τωρα! καποτε που ειχα παλι ΙSDN ειχαν χαλασει το καλωδιο και δεν ειχα 6-7 μερες internet και τηλεφωνα!!! τοτε ηταν ανοιχτα ολα εκει και το εφτιαξε ο ΟΤΕ τωρα ομως? τι να κανω να απλωσω ενα UΤP μεχρι το ΚΑΦΑΟ? :lol::lol::lol: μηπως να στησω ενα AP να συνδεομαι ασυρματα? :p:p:p σε ευθεια δεν ειναι 20 μετρα ρε γμτ! κριμα! :evil::evil::evil: υπάρχει και η λύση να περαστει ενα UTP από το κατανεμητη εξω από την εισοδο της πολυκατοικιας μου μεχρι τον κατανεμητη, για να μη πω απο το διαμερισμα μου μεχρι το εξωτερικο κουτι να παρακαμψω και την εσωτερικη καλωδιωση! αλλά δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπεται να γινει κατι τετοιο!
μαλιστα μου ειπαν πως αν δεν φτιαχτει δεν αποκλειεται σε μερικο καιρο στο τελος να μεινουμε και χωρις τηλεφωνα!

ubuntubu
23-05-11, 21:36
Τελικά είναι πρόβλημα της οικοδομής ή του ΟΤΕ ;

Nikiforos
23-05-11, 21:42
Δεν ειναι τωρα οικοδομη πλεον το υπογειο στην πολυκατοικια μου, οταν ηταν εγινε ζημια στο καλωδιο (την πλεξουδα δλδ με τα ζευγη καλωδίων). Ο ΟΤΕ μπορει να αντικαταστησει αυτο το καλωδιο περνωντας νεο, με την προυποθεση να υπηρχαν τα 2 φρεατια ωστε να μπορουν με ατσαλινα να το τραβηξουν για να το αλλάξουν. Ομως μετα τις εργασιες στο υπογειο εχωσαν τα φρεατια και δεν ξερουμε που ειναι!!! τι να κανουμε τωρα να σπασουμε μαρμαρα κτλ παντου μπας και τα βρουμε??? μπηκαμε σε μπελάδες!!! αφου δεν ενδιαφερεται κανεις εδω περα και δεν πληρωνουν, σκεφτομαι να κατεβασω ενα UTP καλωδιο από το διαμερισμά μου μεχρι το ΚΑΦΑΟ (το κουτι δλδ εξω απο την πολυκατοικια μου) οχι το ΚΑΦΑΟ του οικοδομικού τετραγώνου, και να το συνδεσουμε εκει. Ξερω πως μαλλον εγώ δεν επιτρεπεται να το συνδεσω αν και μπορώ, αλλά γενικα θα επιτρεπεται να γινει μια τετοια σύνδεση από τον ΟΤΕ? με αυτόν τον τροπο θα παρακάμψω και την εσωτερικη καλωδιωση που συνδέει δλδ τον κατανεμητη της πολυκατοικίας μου με το διαμερισμά μου, που ειναι πολυ παλια καλωδίωση.

ubuntubu
23-05-11, 21:46
Αμόλα καλούμπα και όταν είσαι έτοιμος ειδοποίησε τον ΟΤΕ να συνδέσει την καινούργια γραμμή.

Nikiforos
23-05-11, 21:58
Μακάρι να επιτρέπεται αυτό, θα το κανω με την μια εννοειτε!!! ειναι πολυ ποιο εύκολο απο οτιδηποτε αλλο! ειναι δυνατον τωρα να σπαμε μαρμαρα και πλακάκια για να βρω φρεατια που δεν ξερω καν που ειναι και αν υπαρχουν? και μετα ποιος θα πληρωνει αποκατασταση των εργασιών? αυτο που λεω 20 μετρα UTP θελει και πολλα λέω! :oneup::oneup::oneup:

psyxakias
24-05-11, 13:51
@Nikiforos: αυτό δεν είναι dsl, είναι σήριαλ. Αυτό που λατρεύω όμως σε εσένα είναι ότι κάθε φορά είσαι απόλυτα σίγουρος ότι βρήκες την αιτία του προβλήματος και 1-2 μέρες μετά βρίσκεις άλλη. :worthy: - Είδες τι παθαίνει όποιος κάνει φασαρία στον ΟΤΕ για "καλό" modemάκι; Καταλήγει να σπάει μάρμαρα λόγω γκαντεμίτιδας. :twisted:

Nikiforos
24-05-11, 17:53
Καταρχην αυτά που φταινε δεν τα λεω ή τα βρισκω μονος μου, εχω ατομα στον ΟΤΕ και μαθαινω τα παντα, απλα για να ξερεις. Μαλιστα τα νουμερα που αφορουν την ποιοτητα της γραμμης οπως το Attuenation εγιναν καλυτερα μετα την αλλαγη πορτας, τυχαίο? δε νομίζω! για το ADSL Router δεν εκανα καμια φασαρια στον ΟΤΕ! απλά ρωτησα αν μπορώ να πω ποιο θελω και μου ειπαν ευγενικοτατα, ομορφα και ωραια πως μπορώ, είπα το 585 και αν δεν το εχουν το huawai οπως και τελικα ήρθε η δευτερη επιλογή και είμαι πολυ ευχαριστημενος από αυτό.

Για το θεμα με την γραμμη εχει προιστορια, συνεπως το θεμα δεν ειναι μονο με τον ΟΤΕ γιατι όπως ειπα το ιδιο θεμα ειχε μια κοπελα που νοικιαζει στην πολυκατοικια μου και εχει forthnet!
Δυστυχως λογω παλαιοτητας της πολυκατοικιας μου δεν υπαρχει απέξω το γνωστο BOX του ΟΤΕ που στις νεοτερες ειναι πλαστικο, ενω λιγο παλιοτερα ειναι χαλύβδινο με αποτελεσμα οι καλωδιωσεις να ειναι υπογειες μονο. Τωρα δεν μπορει να γινει καμια ενεργεια αποκαταστασης του προβληματος, καθως το λαμογιο που εκανε το υπογειο σε 2 διαμερισματα φροντισε να καλυψει τα φρεατια του ΟΤΕ και δεν φαινονται απο που περνανε τα καλωδια!!! οποτε μενει έτσι και οσο κρατησει στην αναγκη το παω σε 2mbps, αν χαλασουνε ολα βλεπουμε! τωρα να σκαψουμε ολο το υπογειο και μεσα σε 2 ξενα διαμερισματα και αποθηκη και μαλιστα οταν κανεις αλλος δεν ενδιαφερεται εφοσον δεν μενουν εδω, δε νομιζω πως ειναι εφικτο κατι τετοιο! κριμα ρε γμτ! τελικα με κυνηγαει πολυ καντεμια λεμε! και να πω πως εχω τον ακατανομαστο στο AVATAR μου! ΕΛΕΟΣ δλδ! :lol::lol::lol:

Βεβαια υπάρχει και μια ποιο ακραια και extreme λυση στην εσχατη των περιπτωσεων. Βαζω internet με τηλεφωνο στο εξοχικο και μέσω του ασυρματου δικτυου AWMN που διατηρω κομβους εδω και στο εξοχικο περναω τηλεφωνια και internet στο σπίτι στην Αθήνα! ηδη το κανω αυτο δλδ στελνω απο Αθήνα στο εξοχικο internet και τηλεφωνια χωρις να εχω εκει γραμμή και παιζουν παντα άψογα!

emeliss
24-05-11, 18:47
Δυστυχως λογω παλαιοτητας της πολυκατοικιας μου δεν υπαρχει απέξω το γνωστο BOX του ΟΤΕ που στις νεοτερες ειναι πλαστικο, ενω λιγο παλιοτερα ειναι χαλύβδινο με αποτελεσμα οι καλωδιωσεις να ειναι υπογειες μονο.
Δεν είναι θέμα παλαιότητας. Στις πολυκατοικίες πρέπει να πηγαίνει υπόγειο και μόνο καλώδιο. Απαγορεύεται να παίρνει από μποξάκια.

Nikiforos
24-05-11, 18:52
ποιος τα λεει αυτα? εχω φιλο τεχνικό στον ΟΤΕ και μου τα εχει πει! μαλιστα σημερα τσεκαρε στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ πως περναει το καλωδιο στην πολυκατοικια μου απο το ΚΑΦΑΟ! παλια μονο δεν πηγαιναν σε boxakia! τωρα ερχεται υπογεια απο το ΚΑΦΑΟ μετα ανεβαινει σε σωληνα σιδερενια στον τοιχο στο box και απο εκει παει μεσα στην πολυκατοικια και καταληγει στον κατανεμητη! μαλιστα μια ματια στην γειτονια μου ειδα πως σχεδον ολες εχουν πλαστικα και γραφουν ΟΤΕ επάνω τους και μερικα ειναι μεταλλικά χαλύβδινα και λενε ΟΤΕ με γραμματα που εξεχουν σαν ανάγλυφα. Μονο στις πολυ παλιες πολυκατοικιες δεν ειχε box και πανε με φρεατια ολα υπογεια. Εμενα τα θαψανε αυτα οποτε ειναι παντελως αδυνατον να αλλαχτει το καλωδιο!

emeliss
24-05-11, 19:03
Ή δεν κατάλαβες τι σου είπε ο φίλος σου, ή δεν ξέρει. Όπως πάνε υπόγεια τα καλώδια από το ΚΑΦΑΟ στα box, έτσι πάει και υπόγεια προς τις πολυκατοικίες στις εισαγωγές τους. Κτίρια με 3 και άνω διαμερίσματα πρέπει να έχουν υπόγειο καλώδιο και εισαγωγή.
Η παρανομία που έκαναν στην πολυκατοικία σου αφορά τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων. Κανονικά υπάρχει μία και μόνη λύση. Η κατασκευή νέου φρεατίου.

Nikiforos
24-05-11, 19:29
Μάλλον μιλάμε με αλλους όρους για τα ίδια πράγματα! ο φιλος μου ειναι τεχνικος στον ΟΤΕ δεν γινεται να μην ξέρει! ειπαμε στις νεοτερες πολυκατοικιες εχει κουτακια απεξω στον τοιχο ψηλα τωρα μιλησα με το 121 και με 13888, εμενα ΔΕΝ εχει γιατι ειναι παλια! τα υπογεια φρεατια τα εθαψαν κατω απο μαρμαρα δεν ξερω που ειναι! η μονη λυση που μου λενε και σωστοτερη ειναι να περαστει νεα εξωτερικη γραμμη, δλδ να σκαψουν στον δρομο εξω στο πεζοδρομιο να βρουν το καλωδιο που ερχετε στην πολυκατοικια μου απο το ΚΑΦΑΟ και να μπει το νεο πλαστικο BOXAKI και απο εκει να πανε μεσα, αυτο ειπαν και οι τεχνικοι που ηρθαν σαν τελική λύση, όμως απαιτει να γινει αιτηση με υπογραφη ολων των ιδιοκτητων των διαμερισματων, οποτε αδυνατον γιατι απλα κανεις δεν ενδιαφερεται! εδω κοινοχρηστα δεν πληρωνουν! οι δοκιμες που εγιναν απο τους τεχνικους ήταν μετρησεις με εξωτερικο καλωδιο που συνδεσαν απο το ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη μεσα στην πολυκατοικια μου! μια φορα ημουν μπροστα κιολας και ειδα πως οντως εχουν δικιο στο πρόβλημα! τωρα η θα κατσω στα 8-9 mbps και θα εχω μερικες αποσυνδεσεις καθε μερικές ωρες ή πρεπει να παω στα 2mbps για να γινει σταθερη η γραμμή. Και ας ελπίσουμε να μην τα κακαρώσει εντελώς! :lol::lol::lol:

εδω εχει μερικες φωτος σαν τα BOX που λέω : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819&page=16

emeliss
24-05-11, 19:33
Επειδή έχει πέσει σπασμένο τηλέφωνο ας το αφήσουμε.

Nikiforos
24-05-11, 20:24
Αν υποθέσουμε πως γυρίζω την γραμμή σε PSTN θα δω σημαντική βελτίωση? ή δεν αξιζει αυτή η μετατροπή? γιατί μου είπαν αν ήταν PSTN δεν θα ήταν τόσο αισθητό το πρόβλημα!

emeliss
24-05-11, 20:26
Στο adsl θα είχε ελάχιστη έως καθόλου διαφορά.

Nikiforos
24-05-11, 20:54
Τελος παντων ευχαριστώ για τις απαντησεις! την δουλεια μου την κανω, ετσι κι αλλιως δεν πολυκατεβαζω για να με καιει η ταχυτητα, αρκει να μην μεινω χωρις τηλεφωνα στο τελος αν τα παιξει εντελως το καλωδιο, αλλα και αυτο να γινει υπάρχει η λυση που ειπα παραπανω με γραμμη στο εξοχικο. Το αφηνω ως εχει και ας ελπίσουμε να μην γινει χειρότερα! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.