PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν συγχρονίζει το Zyxel. Πρόβλημα με καλώδιο? (RJ-11,RJ-45)



phaedonk
15-03-04, 16:33
Έχω ένα Zyxel 650H-33. Η σύνδεση ADSL έχει ενεργοποιηθεί από τον ΟΤΕ εδώ και δέκα μέρες. Πριν τέσσερις μέρες συνέδεσα το μόντεμ αλλά δεν συγχρονίζει με τίποτα. Σήμερα πήρα τηλέφωνο στο 8011167700 που βρήκα εδώ μέσα, μπας και έχουν κάνει καμιά βλακεία από τον ΟΤΕ αλλά ο τύπος στο τηλέφωνο (παραδόξως εξυπηρετικότατος) μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στη γραμμή μου και κανονικά θα έπρεπε να έχει συγχρονίσει το μόντεμ.

Ρωτάω τώρα εγώ: Μήπως έχει πρόβλημα το καλώδιο που φεύγει από το Zyxel και πάει στο σπλίτερ? Στο μαγαζί που το πήρα όταν τους είπα ότι το ISDN σπλίτερ της Ιντρακόμ έχει μόνο RJ-11 υποδοχές (άλλο κουφό κι αυτό) απλά πήρε ένα RJ-11 καλώδιο και στη μία άκρη έβαλε RJ-45 βύσμα. Έπρεπε να προσέξει τίποτε άλλο ή σωστά έκανε??

Αν πάρω τις βλάβες και έρθουνε να δοκιμάσουνε με το μόντεμ τους θα με χρεώσουν τα 45 ευρώ που ήθελα εξαρχής να γλυτώσω?

Όποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα να βλέπω κάθε τόσο το μόντεμ να αναβοσβήνει το λαμπάκι και να μην πρασινίζει με τίποτα!

Ευχαριστώ πολύ!

alefgr
15-03-04, 18:58
Βεβαιώσου ότι στην πλευρά του RJ11 η 2η και 3η επαφή, καταλήγει από την πλευρά του RJ45 στη 4η και στην 5η. Δεν έχει σημασία αν το 2 πάει στο 5 και το 3 πάει στο 4.

dantouan
15-03-04, 19:09
Φιλε παρε ενα καλωδιο ακομα απο καποιο αλλο μαγαζι και ξαναδοκιμασε...Πρεπει να εισαι πολυ ατυχος για να γινει καποιο λαθος 2 φορες....

UGF_GreekMind
15-03-04, 22:16
Μήπως έχεις βάλει ανάποδα τα καλώδια στο splitter ?

phaedonk
16-03-04, 03:32
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Μάλλον το καλώδιο πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα, δεν εξηγείται αλλιώς. Η πλάκα όμως είναι ότι ούτε η ερασιτεχνική λύση που πρότεινε ένα παιδί σε άλλο θρεντ (δλδ, να κουμπώσω ένα RJ-11 βύσμα στην RJ-45 υποδοχή του Zyxel) δούλεψε. ΄
Μήπως ξέρετε πόσο θα με χρεώσουν από τις βλάβες του ΟΤΕ αν έρθουν να το κοιτάξουν? Δεν νομίζω τα 45 ευρώ που θα έδινα αν έκανα την εγκατάσταση αυτοί, έτσι? :?

redlemon.gr
16-03-04, 05:31
κοίτα... εγώ έχω ένα 630 usb και είναι over isdn... είχε πάνω του μία έξοδο προς το usb (λογικό) και μία RJ45 προς την ADSL.. οκ μέχρι εδώ.. πάω να αγοράσω ένα kokalo-kom splitter over isdn και όταν το βάζω πάνω στη γραμμή βλέπω οτι το καλώδιο του modem είχε και απο τις δύο μεριές RJ45 και η ανάλογη υποδοχή στο splitter μόνο RJ11 !!!!! πάω λοιπόν το splitter και το modem στο κατάστημα και μου δείχνει ο τύπος οτι το RJ45 πάρόλο που είναι το φαρδύ έχει μέσα μόνο 4 καλώδια ... όσα και το RJ11, κόβει την μία μεριά του RJ45 (είπα πιο πρίν οτι απο το εργοστάσιο είχε και τις δύο άκρες ίδιες) και κοτσάρει στα 4 καλώδια ένα κανονικό RJ11.... η αλήθεια είναι οτι ακόμα δεν μου έχουν ενεργοποιήσει την γραμμή ώστε να σου πώ απο πρώτο χέρι αν λειτουργεί η όχι (αν και τεχνικά έγινε άψογη δουλειά στο καλωδιάκι) και η λογική μου λέει οτι θα πρέπει να δουλέυει... αφου 4 έχει και το RJ11 και 4 είχε και το δικό μου RJ45 (και απο τις δυο πλευρές) τι να πώ .... μήπως δεν έχεις κάνει καλά την σύνδεση του καλωδίου; η τέλος πάντων πήγαινε το σε αυτόν πυο πήρες το modem να σου πεί τι μπορεί να γίνει... μπορεί ας πούμε το καλώδιο να είναι προβληματικό.... ή το modem.. ή ακόμα και το splitter!!! δεν ξέρεις... ψάξτο! μην ενδώσεις στους Κ-ΟΤΕτζηδες και σε ξεπουπουλιάσουν και δουλειά δεν θα κάνεις!! με τόσα λεφτά πήρα εγώ το modem!!!!

redlemon.gr
16-03-04, 06:15
έβγαλα το καλώδιο μου na to δώ (για σιγουριά) και πράγματι είναι όπως λέει οτι πρέπει να είναι ο alefgr... και φυσικά έχει απο την μαμά του 4 σύρματα μέσα. (παρ'όλο που είχε πριν την "επέμβαση" και στις δύο άκρες RJ45)

panos72
16-03-04, 09:20
phaedonk, μην τους τα χώσεις χωρίς λόγο. Κι εμένα εδώ κάποιος μου το πρότεινε. Στην αρχή μου φαινόταν ερασιτεχνικό. Αφου δούλευε το zyxel μου με spliter zyxel (RJ-45) και το καλώδιο της μαμάς του, λέω δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Εβαλα ενα απλό καλώδιο RJ-11 και το κοκκαλο-spliter στη γραμμή. Κούμπωσε μια χαρά το RJ-11 στο zyxel και δεν κουνιέται καθόλου είναι πολύ σταθερό.

phaedonk
16-03-04, 13:59
Eμ έλα που εμένα ούτε αυτό μου δουλεύει... Άστα να πάνε η ψυχολογία μου. Το είπα στο 121 κι αυτοί αντί να μου στείλουν κάποιον ειδικό για ADSL μου έστειλαν έναν άσχετο να μετρήσει αν έχει θόρυβο η γραμμή. Ο τύπος δεν ήξερε που του πάνε τα τέσσερα. Το νέτμοντ μπορεί να το έβλεπε και πρώτη φορά :P Τουλάχιστον η γραμμή δεν έχει κάποιο πρόβλημα, για να δούμε τι φταίει. Λέτε να είναι ελαττωματικό το Zyxel. Χλωμό μου φαίνεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

ΥΓ. Μιλάμε έχω συνδέσει ότι RJ-11 καλώδιο βρήκα σπίτι, τουλάχιστον 5. Δεν συγχρονίζει με τίποτα. Κάτι βρωμάει εδώ πέρα...

redlemon.gr
16-03-04, 14:27
τελικά έχει παίξει σε καν΄΄ενα η πατέντα που έγραψα παραπάνω; (τι πατέντα; που αμα το κοιτάξεις το καλώδιο και την άκρη του RJ45 έχουν μόνο 4 συρματάκια, όσα παίρνει και το RJ11) πάντως όποις καλός άνθρωπος το έχει φτιάξει ας το ανακοινώσει ώστε να αρχίσουμε να αποκλείουμε περιπτώσεις.

redlemon.gr
16-03-04, 14:32
κοίτα με τους υπολογιστές όλα να τα περιμένεις... γιατι σου φαίνετε περίεργο να φταίει το zyxel; αν είσαι απο αθήνα παρτο και μπες στο μετρό, κατέβα στην κοκκινη γράμμη στον νέο κόσμο και πήγενε στην αντιπροσωπεία να το δούνε (νομίζω την διεύθυνση την έχει στα test για dsl modems στην πρώτη σελίδα του site) εκεί πιστεύω οτι θα βρείτε άκρη.. και έχω ακούσει οτι εξυπηρετούν άψογα! μη πάς στο κατάστημα πυο το πήρες γιατι αν δεν έχει τίποτε το zyxel τελικά θα γυρίζεις γύρω απο την ουρά σου!

kadronarxis
16-03-04, 17:01
:)
μπήκα λίγο στο mit
στο τμήμα τεχνητής νοημοσύνης.
Τι γίνεται εκεί ρε;
πωωωω...
άλλος για χίο τράβηξε, άλλος για μυτιλήνη,
ο χιώτης βρήκε τον μυτιλινιό σε ένα μπαρ στη σάμο.
και έγινε χαμός.

Άντε γερά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.