PDA

Επιστροφή στο Forum : Packet loss



Gogos80
20-05-11, 02:11
Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό το forum είναι το κατάλληλο για το προβληματάκι που αντιμετωπίζω οπότε ζητώ συγνώμη.

Τέλοσπάντων, έχω το παρακάτω πρόβλημα. Εδώ και 3 μήνες χρησιμοποιώ το skype αρκετά και παρατήρησα το παρακάτω πρόβλημα. Σε κάποιες στιγμές εμφανίζεται jitter στη συνομιλία και ο συνομιλητής χάνεται για 1-2 δεύτερα και μετά επανέρχεται με αρκετό θόρυβο στη γραμμή για λίγο όμως. Παρατήρησα (κάνοντας ping tests στο πρώτο hop) ότι το παραπάνω εμφανίζονταν όταν είχα time out και άρα packet loss. Αυτό συμβαίνει συχνά και είναι ενοχλητικό.

Άλλαξα splitter και η αλήθεια είναι ότι τα time outs μειώθηκαν αλλά ακόμα υπάρχουν. (Περίπου 5-6 σε 1000 pings). Άλλαξα καλώδια αλλά δεν είδα αλλαγή, ακόμα γύρισα απο fastpath σε interleaved αλλά πάλι δεν άλλαξε κάτι. Το μόνο που ίσως πρέπει να κάνω ακόμα είναι να δοκιμάσω άλλο ρουτερ. Εχω το Netgear WNR3500 (router) σε bridge με το Thomson 585 (modem).

Επειδή όμως πρέπει να βρω άλλο ρουτερ και αυτή τη στιγμή δεν είναι κάτι ευκολο μήπως έχει κάποιος ιδέα σε τι οφείλεται αυτό? Μπορεί να είναι ρουτερ? Μήπως φταίει η γραμμή? όχι τίποτα άλλο, σκέφτομαι να ξεκινήσω κάνα online παιχνιδάκι σε λίγο και θα μου βγει ξινό...:p

Ευχαριστώ!

psyxakias
20-05-11, 02:39
Αν το packet loss δεν συνεχίζεται και στα επόμενα hops, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία και πιθανόν άδικα να το συσχετίζεις διότι το πιθανότερο είναι να εφαρμόζεται κάποιος περιορισμός στα ICMPs (στο 1ο hop από το router σου, στο 2ο hop από το bras). Και εγώ στο 2ο hop (bras) έχω διαρκώς packetloss αλλά δεν συνεχίζεται στα υπόλοιπα και δεν επηρεάζει τη σύνδεσή μου.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν μπορείς ανέβασέ κάποιο traceroute, ή καλύτερα κάποια μέτρηση με το pingplotter (πχ για 5-10 λεπτά) προς τον skype server για να δούμε σε τι ακριβώς αναφέρεσαι.

Georgevtr
23-05-11, 16:53
Tο ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα το Σ/Κ.Μεγάλο packet loss χωρίς αποσυγχρονισμό.Θα το παρατηρώ ώστε να δώ άν είναι τυχαίο γεγονός.

angel_hot
23-05-11, 21:07
join the club...

βαλε το προγραμμα NILF ... (όπου N=neighboor,,και όπως λέμε MILF) γιατι αν κάνεις παράπονο στον ΟΤΕ...τελικά θα σου πεί οτι είναι τυχαίο γεγονός και οφείλεται σε κάποια συσκευή που μπαίνει μπροστά στη περιοχή (χαχαχαχαχα).. και δεν μπορεί να κάνει τίποτα...

ΕΛΕΟΣ....

AssVas
24-05-11, 19:19
Εγώ λέω αν είστε αρκετοί να κάνετε ένα τοπικ όλοι μαζί να στείλετε ένα μαζικό email με feedback απο μετρήσεις για να γίνει κάτι αν είναι όντως πρόβλημα γενικευμένο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.