PDA

Επιστροφή στο Forum : H Google σταματάει το σχέδιο ψηφιοποίησης και αρχειοθέτησης παλαιών εφημερίδων



nm96027
20-05-11, 17:49
Μπορεί οι φιλοδοξίες της Google ενίοτε να μοιάζουν ατέλειωτες, ωστόσο δεν λείπουν εκείνες οι περιπτώσεις όπου η εταιρεία δηλώνει παραίτηση. Το πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι το σχέδιο σάρωσης (scan) των εφημερίδων και της ανάρτησης τους στο διαδίκτυο, το οποίο πλέον σταματάει.

Το σχέδιο αυτό ταίριαζε ιδιαίτερα στην αποστολή της Google που δεν είναι άλλη από το "να οργανώσει την παγκόσμια πληροφορία και να την κάνει προσβάσιμη και χρήσιμη για όλους".


"Οι χρήστες μπορούν να συνεχίσουν να αναζητούν ψηφιοποιημένες εφημερίδες στην διεύθυνση http://news.google.com/archivesearch, όμως δεν σκοπεύουμε να αναπτύξουμε περαιτέρω την υπηρεσία Google News Archives ούτε θα δεχόμαστε πλέον νέα microfilms ή ψηφιακά αρχεία για επεξεργασία", αναφέρει σε δήλωση της η εταιρεία.

Η υπηρεσία αυτή της Google ήταν περισσότερο χρήσιμη σε μικρές εφημερίδες οι οποίες δεν είχαν τα απαραίτητα χρήματα για να μετατρέψουν σε ψηφιακό το αρχείο παλαιών φύλλων τους. Τώρα πλέον η Google, σύμφωνα με πληροφορίες στρέφεται σε νεότερα σχέδια τα οποία θα βοηθήσουν την βιομηχανία, όπως το Google One Pass. Το Google One Pass είναι μία πλατφόρμα η οποία θα βοηθάει τους εκδότες να πουλούν περιεχόμενο και συνδρομές απευθείας από τα δικά τους sites.


Πηγή: Cnet (http://news.cnet.com/8301-30685_3-20064593-264.html#ixzz1Mu493RpG)

petasis
20-05-11, 20:15
Έχει κάτσει κανείς να μετρήσει το πόσα projects έχουν σταματήσει;
Google Video, Google Wave, Google Answers, Jaiku, Lively, Shared Stuff, Google Catalog Search, Google Notebook, Dodgeball, και πόσα άλλα...

contime
20-05-11, 22:18
Δοκιμαζουν νεα πραγματα και κρατανε αυτα που αξιζουν/αρεσουν/συμφερουν. Που ειναι το κακο?

oxyd
20-05-11, 23:19
Θα τους μαλώσουμε κι από πάνω; Εταιρία είναι, ότι θέλουν κάνουν. Κι έχουν κάνει και πολλά και με το παραπάνω!

kx5
21-05-11, 00:40
Κρίμα, είχε πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον :(

almounia
21-05-11, 00:52
Εμένα μου άρεσε το project αυτό λόγω της σημαντικής του ιστορικής αξίας. Κρίμα, το καταλαβαίνω όμως ότι ο όγκος της δουλειάς που θα απαιτούνταν θα ήταν τεράστιος... και ασύμφορος.

Z€r0
21-05-11, 00:56
Μάλλον η Google αρχίζει να κόβει ότι της είναι πια ασύμφορο!:down:

Κρίμα γιατί το συγκεκριμένο ήταν απίστευτο (συλλογή ιστορίας θα έλεγα) project!:sorry:

USBCE
21-05-11, 04:55
Χμμμμμ....Να 'βαλε το χεράκι του κάνας Murdoch άραγε;;;

Και να το έβαλε δε νομίζω ότι θα το μάθουμε...

psyxakias
21-05-11, 05:10
Μάλλον η Google αρχίζει να κόβει ότι της είναι πια ασύμφορο!:down:

Κρίμα γιατί το συγκεκριμένο ήταν απίστευτο (συλλογή ιστορίας θα έλεγα) project! :sorry:Δεν είμαι google fan αλλά δεν τους κατηγορώ για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα αλλά ιδιωτική εταιρεία και αν θεωρούμε ότι πρέπει να συνεχίσει το Χ project για ιστορικούς λόγους, ενώ οι ίδιοι κατέληξαν ότι τελικά είναι ασύμφορο (συνεχίζοντας μάλιστα να προσφέρουν δωρεάν ότι έφτιαξαν μέχρι τώρα), τότε μια λύση θα ήταν να τους επιδοτήσουν κάποιοι φορείς/κράτη ή να το αγοράσει κάποιος άλλος και να το συνεχίσει. Δε νομίζεις; ;)

ΥΓ. Βρήκα άρθρα εφημερίδων από το 1804, wow!

nnik
21-05-11, 10:37
ΥΓ. Βρήκα άρθρα εφημερίδων από το 1804, wow!

So what? Πάλι για πιθανή χρεοκοπία της Ελλάδας θα μιλάνε.:p

harris
22-05-11, 02:10
So what? Πάλι για πιθανή χρεοκοπία της Ελλάδας θα μιλάνε.:p

Δεν υπήρχε Ελλάδα τότε :p



Εγώ το βρίσκω απολύτως φυσικό, και ας με στεναχωρεί και ας μην μου αρέσει! Θεωρώ πως τα τελικά προϊόντα που έχουμε δει από την εταιρεία αυτή είναι μικρό μόλις κομμάτι αυτών που συνολικά αναπτύσσει ή ανέπτυσσε...

To βασικό όμως ζήτημα είναι πως μιλάμε για μία εταιρεία που είναι ΠΟΛΥ μπροστά από όλους... και είναι κάτι που με ανησυχεί χρόνια τώρα...

arel
22-05-11, 03:20
Θα τους μαλώσουμε κι από πάνω; Εταιρία είναι, ότι θέλουν κάνουν. Κι έχουν κάνει και πολλά και με το παραπάνω!

σωστοοοός

moukoublen
22-05-11, 09:57
Προφανώς και δε μπορεί να την κατηγορήσει κανεις!

Προφανώς θα ήταν κάτι εξαιρετικό αν ολοκληρώνονταν και θα το πρόσφερε (όπως το προσφέρει) και αυτό δωρεάν.



Το Google Notebook πάντως λειτουργεί μια χαρά.

petasis
22-05-11, 15:09
To βασικό όμως ζήτημα είναι πως μιλάμε για μία εταιρεία που είναι ΠΟΛΥ μπροστά από όλους... και είναι κάτι που με ανησυχεί χρόνια τώρα...

Εμένα μου δίνει ακριβώς την αντίθετη εντύπωση. Τόσες προσπάθειες και να μην πιάσει τίποτα;
Έχω την εντύπωση ότι το μόνο που έχει να επιδείξει τα πολλά τελευταία χρόνια είναι ένα λειτουργικό για τηλέφωνα/ταμπλέτες, και ένας πλοηγός. Μου δίνει την εντύπωση μιας εντελώς συμβατικής εταιρίας, που περισσότερο ακολουθεί εξελίξεις παρά οδηγεί.

Z€r0
22-05-11, 15:16
Δεν είμαι google fan αλλά δεν τους κατηγορώ για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα αλλά ιδιωτική εταιρεία και αν θεωρούμε ότι πρέπει να συνεχίσει το Χ project για ιστορικούς λόγους, ενώ οι ίδιοι κατέληξαν ότι τελικά είναι ασύμφορο (συνεχίζοντας μάλιστα να προσφέρουν δωρεάν ότι έφτιαξαν μέχρι τώρα), τότε μια λύση θα ήταν να τους επιδοτήσουν κάποιοι φορείς/κράτη ή να το αγοράσει κάποιος άλλος και να το συνεχίσει. Δε νομίζεις; ;)

ΥΓ. Βρήκα άρθρα εφημερίδων από το 1804, wow!Εννοείται εταιρεία είναι ότι την συμφέρει κάνει.

Τόσα χρήματα πετάει η google δεν μπορεί να κάνει και μία χορηγία στην ανθρωπότητα;:what:

Δεν ξέρω πόσο την έβαζε μέσα το συγκεκριμένο project αλλά σίγουρα εάν το συνέχιζε θα κέρδιζε πόντους για την εικόνα της νομίζω:hmm:

Ίσως τώρα να το δώσει σε άλλη εταιρεία και να την χρηματοδοτήσει ώστε να φαίνεται η χορηγία της.:lol:

από το 1804...από αυτό καταλαβαίνουμε για τι project μιλάμε ή μάλλον μιλούσαμε!;)

Icyreloaded
22-05-11, 16:36
Και με το reCaptcha τι θα γίνει?
Απλά θα το γυρίσουν σε βιβλία για το Google Books?

moukoublen
22-05-11, 21:52
Εμένα μου δίνει ακριβώς την αντίθετη εντύπωση. Τόσες προσπάθειες και να μην πιάσει τίποτα;
Έχω την εντύπωση ότι το μόνο που έχει να επιδείξει τα πολλά τελευταία χρόνια είναι ένα λειτουργικό για τηλέφωνα/ταμπλέτες, και ένας πλοηγός. Μου δίνει την εντύπωση μιας εντελώς συμβατικής εταιρίας, που περισσότερο ακολουθεί εξελίξεις παρά οδηγεί.

Δεν είμαι κανένας τρελαμένος fan τις Google.

Όμως δε μπορώ να σου περιγράψω μέσα από posts το ποσο λάθος έχεις εδώ.

Θα σε προτρέψω να το ψάξεις. Όσο σου επιτρέπουν οι γνώσεις σου (δε το λέω υποτιμητικά, προς θεού) και το ενδιαφέρον σου.

petasis
22-05-11, 23:04
Μπορεί. Απλά μου λείπει η καινοτομία, με βάση την φήμη της.
Επίσης, νομίζω ότι έχει απλώσει αρκετά, οπότε το αποτέλεσμα είναι μέτριο παντού...

Δυστυχώς, δεν έχω χρόνο να ψάξω, αλλά αν γράψει κάποιος περισσότερα στο νήμα, θα τα διαβάσω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.