PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ



Σελίδες : [1] 2

TEO2202
20-05-11, 20:25
Καλησπέρα παιδιά , εχω 3 μέρες που εβαλα το conx business και ξακινησα με βλαβη όπως παντα. Η γραμμή μου εχει ιστορικο μεγαλο εδω και 1 χρονο εχω αλλάξει ολους τους παροχους , μεχρι που έφτασα στον οτε μπας και βρω ακρι αλλα τίποτα. Εως τωρα ολοι οι ιδιωτικοί παροχοι , τα ριχναν στον οτε για αυτο αποφάσισα να βαλω οτε για να μην εχει να τα ρίξει καπου και αυτος. Κι όμως ο οτε τα έριξε στην απόσταση που ως δια μαγιας μεγάλωσε απο τα 4800 που ηξερα εως σήμερα , μεγάλωσε στα 6 χλμ. Συγχρόνισα με το ζόρι στα 1700 ενω παλια συνχρονιζα στα 2,5 με 3 οπως και αλοι γείτονες μου υπο καλες συνθήκες. Ετσι δήλωσα βλαβη ηρθε τεχνικός του οτε 2 τετράγωνα πιο κατω απτο σπιτι μου , και αυτο που κατάφερε ηταν να μου ανεβάσει το attenuation απο 54 σε 64 και απο 1700 να συνχρονιζω με 286 kbps και με πήρε τηλ με ιφακι κιολας και μου ειπε να κόψω το conx γιατι δεν προκειτε να παω πιο πανω λογο απόστασης η οποια δεν ξερω πως δημιουργήθηκε μαλον εχει ροδες το σπιτι μου και μετακινείτε και ολλα αυτα ενω μια μερα πριν ημουν στα 1700 και 5 μηνες πριν στα 2,5 με 3 mbps. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΜΑ-ΑΚΑ ΜΕ ΠΕΡΝΑΝΕ???? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???
___________________________________________________

System Up Time 29:27:04
Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s Up Time
WAN PPPoE 363075 545177 0 3393 3890 09:34:30
LAN 10M/100M 1472839 986066 0 8975 2071 29:27:00
WLAN 11M/54M 176507 148187 0 1149 275 29:26:50

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 286 kbps 863 kbps
Line Attenuation 64 db 17.5 db
Noise Margin 12 db 9 db

Vitruvian78
20-05-11, 20:40
Η γνωστή ιστορία!! Κι εγώ όσο ήμουν στην hellas online ήμουν σταθερά στα 6Mbps και τώρα στον ΟΤΕ είμαι στα 2 και με αρκετές αποσυνδέσεις. Η δικαιολογία είναι η μεγάλη απόσταση μου απο το κέντρο. Όταν τους πω πώς γίνεται στην hellas online να έπιανα 6 με την ίδια ακριβώς απόσταση (γύρω στα 40 db), η απάντηση είναι "αποκλείεται!"
Άντε βγάλε άκρη!!
Εγώ σήμερα πήρα τηλέφωνο αγανακτισμένος πλέον και ζήτησα να μου αλλάξουν πόρτα. Απ' ότι κατάλαβα μάλλον θα το κάνουν, ή τουλάχιστον έτσι μου είπανε.

sdikr
20-05-11, 21:03
Καλησπέρα παιδιά , εχω 3 μέρες που εβαλα το conx business και ξακινησα με βλαβη όπως παντα. Η γραμμή μου εχει ιστορικο μεγαλο εδω και 1 χρονο εχω αλλάξει ολους τους παροχους , μεχρι που έφτασα στον οτε μπας και βρω ακρι αλλα τίποτα. Εως τωρα ολοι οι ιδιωτικοί παροχοι , τα ριχναν στον οτε για αυτο αποφάσισα να βαλω οτε για να μην εχει να τα ρίξει καπου και αυτος. Κι όμως ο οτε τα έριξε στην απόσταση που ως δια μαγιας μεγάλωσε απο τα 4800 που ηξερα εως σήμερα , μεγάλωσε στα 6 χλμ. Συγχρόνισα με το ζόρι στα 1700 ενω παλια συνχρονιζα στα 2,5 με 3 οπως και αλοι γείτονες μου υπο καλες συνθήκες. Ετσι δήλωσα βλαβη ηρθε τεχνικός του οτε 2 τετράγωνα πιο κατω απτο σπιτι μου , και αυτο που κατάφερε ηταν να μου ανεβάσει το attenuation απο 54 σε 64 και απο 1700 να συνχρονιζω με 286 kbps και με πήρε τηλ με ιφακι κιολας και μου ειπε να κόψω το conx γιατι δεν προκειτε να παω πιο πανω λογο απόστασης η οποια δεν ξερω πως δημιουργήθηκε μαλον εχει ροδες το σπιτι μου και μετακινείτε και ολλα αυτα ενω μια μερα πριν ημουν στα 1700 και 5 μηνες πριν στα 2,5 με 3 mbps. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΜΑ-ΑΚΑ ΜΕ ΠΕΡΝΑΝΕ???? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???
__________________________________________________________________________________________________

System Up Time 29:27:04
Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s Up Time
WAN PPPoE 363075 545177 0 3393 3890 09:34:30
LAN 10M/100M 1472839 986066 0 8975 2071 29:27:00
WLAN 11M/54M 176507 148187 0 1149 275 29:26:50

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 286 kbps 863 kbps
Line Attenuation 64 db 17.5 db
Noise Margin 12 db 9 db

Οτάν πας στον Οτε σε αλλάζουν συνήθως και καλώδιο, όποτε μάλλον την πάτησες
αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τους ζητήσεις να σε βάλουν σε snr 9 αντί για 12
Ακόμα είσαι με το παλιό Modem ή έβαλες καινούργιο

DejaVu
20-05-11, 22:00
Mα πως κανεις ετσι φιλε μου.....ντροπη!!........αστειευομαι φυσικα.......
Οι τεχνικοι του ΟΤΕ ειναι οι καλυτεροι...........στις δικαιολογιες

Εχω την υποψια οτι σε λιγο θα το γυρισουμε σε dialup...


Βαρεθηκαμε τις δικαιολογιες κυριοι του ΟΤΕ!!
Αφου προσφερετε εως 24 mbit ( αμα εισαι αγκαλια με το dslam) γιατι δεν τιμολογειτε κιολας αναλογως με το τι πιανει ο καθενας?:whistle:

sdikr
20-05-11, 22:02
Mα πως κανεις ετσι φιλε μου.....ντροπη!!........αστειευομαι φυσικα.......
Οι τεχνικοι του ΟΤΕ ειναι οι καλυτεροι...........στις δικαιολογιες

Εχω την υποψια οτι σε λιγο θα το γυρισουμε σε dialup...


Βαρεθηκαμε τις δικαιολογιες κυριοι του ΟΤΕ!!
Αφου προσφερετε εως 24 mbit ( αμα εισαι αγκαλια με το dslam) γιατι δεν τιμολογειτε κιολας αναλογως με το τι πιανει ο καθενας?:whistle:

Δίνουν και 2mbit όποτε μην τους πας δικαστήριο, δεν θα κερδίσεις ;)

Αλήθεια έχεις διαβάσεις για το τι δίνει η τεχνολογία xdsl;

Vitruvian78
20-05-11, 22:07
Ναι, αλλά δεν πιστεύω να περιμένετε να δείτε στο προσεχές μέλλον vdsl xdsl ftth και γω δεν ξέρω τί άλλο.......έχουμε μνημόνιο και ενδεχομένως να έχουμε για πάντα, οπότε θα πρέπει να αρχίσουμε να συμφιλιωνώμαστε με την ιδέα οτι θα παραμείνουμε σε αυτά που έχουμε, είτε μας ικανοποιούν, είτε όχι!

Nikiforos
20-05-11, 23:19
Ζητήσατε να σας κανουν καλωδιακό έλεγχο? απο κεντρο μεχρι το ΚΑΦΑΟ και από το ΚΑΦΑΟ μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας σας? επισης στην αναγκη και αλλαγή πορτας! εμενα μου αλλαξαν σημερα πορτα, αλλα δυστυχώς υπάρχει καλωδιακή βλάβη κοντα στο ΚΑΦΑΟ προς το σπιτι μου και πρεπει να σκαψουν τον δρομο! μου ειπαν πως εχει κανονιστει συνεργειο για αυριο! για να δουμε! αρχικα και εμενα μου ειπαν για την αποσταση που ειναι 2 - 2,5χλμ αλλα πως με vivodi και netone ειχα 10 και 12 mbps αντιστοιχα με 12 SNR χωρις προβλήματα? ετσι φτασαμε στην τελική βλαβη και σε αλλαγη πορτας. Το πραγμα θελει ψαξιμο δεν ειναι τοσο απλο! στην αναγκη μπορειτε να πατε στα 2mbps οπως καναμε στην δουλεια μου που ειμαστε 4-5χλμ μακρια απο το κεντρο αν δεν πιανει αλλα, για να πληρωνετε και λιγότερα.

Vitruvian78
20-05-11, 23:53
Ζητήσατε να σας κανουν καλωδιακό έλεγχο? απο κεντρο μεχρι το ΚΑΦΑΟ και από το ΚΑΦΑΟ μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας σας? επισης στην αναγκη και αλλαγή πορτας! εμενα μου αλλαξαν σημερα πορτα, αλλα δυστυχώς υπάρχει καλωδιακή βλάβη κοντα στο ΚΑΦΑΟ προς το σπιτι μου και πρεπει να σκαψουν τον δρομο! μου ειπαν πως εχει κανονιστει συνεργειο για αυριο! για να δουμε! αρχικα και εμενα μου ειπαν για την αποσταση που ειναι 2 - 2,5χλμ αλλα πως με vivodi και netone ειχα 10 και 12 mbps αντιστοιχα με 12 SNR χωρις προβλήματα? ετσι φτασαμε στην τελική βλαβη και σε αλλαγη πορτας. Το πραγμα θελει ψαξιμο δεν ειναι τοσο απλο! στην αναγκη μπορειτε να πατε στα 2mbps οπως καναμε στην δουλεια μου που ειμαστε 4-5χλμ μακρια απο το κεντρο αν δεν πιανει αλλα, για να πληρωνετε και λιγότερα.

......βολεύεστε με ίντερνετ χελώνα!! :-)

TEO2202
21-05-11, 00:14
sdikr εχω δικο μου ρουτερ γιατι δεν μου εχουν στείλει ακόμα το δικο τους , αλλα δεν εχει να κανει αυτο εχω δοκιμάσει 3 με 4 ρουτερ που εχω και ειναι το ιδιο . Οπως γραφω και παραπάνω και με τους ιδιωτικούς παροχους ειχα το ιδιο προβλημα μεσα σε 5 μηνες άλλαξα 4 παροχους και τίποτα , ειναι καθαρα καλωδιακό το πρόβλημα και κανουν τον κινεζο. Ξέχασα να σας πω οτι ολα ξεκίνησαν ως εξής. Εγω ειχα γραμμή οτε απο το 1980 αποφάσισα πριν 5 χρονια να βαλω forthnet το πρώτο μου ιντερνετ τοτε ηταν 1play μονο ιντερνετ το 1024αρη έπιανα ολη την ταχύτητα και αργότερα ζήτησα απο forthnet να με ανεβάσει οσο παει η γραμμή και ήμουν επι 4 χρονια στα 2,5 με 3 mbit . Τοτε ειχα αποφασίσει να βαλω για πρωτη φορα ιδιόκτητό wind , για κάποιους λογους το έκοψα και ξαναγύρισα οτε .Για 2 βδομάδες ηταν ολα ρολοι απο τοτε ξεκίνησαν ολα εως σημερα :(

WAntilles
21-05-11, 00:54
Ναι, αλλά δεν πιστεύω να περιμένετε να δείτε στο προσεχές μέλλον vdsl xdsl ftth και γω δεν ξέρω τί άλλο.......έχουμε μνημόνιο και ενδεχομένως να έχουμε για πάντα, οπότε θα πρέπει να αρχίσουμε να συμφιλιωνώμαστε με την ιδέα οτι θα παραμείνουμε σε αυτά που έχουμε, είτε μας ικανοποιούν, είτε όχι!

Δεν φταίει το μνημόνιο (ούτε γι' αυτό).

Η εναλλακτική μαριονέτα "ΕΕΤΤ" φταίει.

redbull790
21-05-11, 01:19
πιστευω ολα φταινε εν μερη..σε καμια 30αρια++ χρονια ισως επιτελους δουμε το vdsl...φυσικα με κυαλια!

Nikiforos
21-05-11, 07:39
......βολεύεστε με ίντερνετ χελώνα!! :-)

Στην δουλειά δεν έχουμε επιλογή γιατι ειμαστε 4-5χλμ μακρια! εκτος αυτου στον ΟΤΕ πληρωνεις 2mbps και εχεις 2!!! οχι σαν αλλους πληρωνεις ΕΩΣ 24 και εχεις 2 ή 5!!! εξαλου δεν κατεβαζουμε τπτ για επαγγελματικη χρηση ειναι πχ emails.
Για την δικια μου ADSL είπαμε ειναι καλωδιακή βλάβη και θα επισκευαστει, πρεπει να σκαφτει ο δρομος! μετά θα πρέπει να πιανω κανα 12αρι όπως με τη Netone. Με υπομονή και επιμονή όλα γίνονται αλλά αν γνωρίζουμε μερικά τεχνικά πραγματάκια θα καταλαβαίναμε πως μερικά πραγματα ειναι ακατόρθωτα! δεν γινεται πχ αν εισαι μακρια απο το DSLAM 4-5χλμ να εχεις ταχυτητες καλές! αυτο ειναι φυσης αδύνατον! θα πρέπει να γινει ενα κεντρο ΟΤΕ ποιο κοντά, πράγμα πολυ δαπανηρο και με την κριση τώρα απο και κλείεται!

........Auto merged post: Nikiforos πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν φταίει το μνημόνιο (ούτε γι' αυτό).

Η εναλλακτική μαριονέτα "ΕΕΤΤ" φταίει.

Ο ΟΤΕ βρισκεται σε σταδιο πωλησης ενώς μερους των μετοχών του στην Γερμανική εταιρία, ήδη λένε και για πολλές απολύσεις, δε νομιζω πως ειναι εφικτο την τωρινη περίοδο να κοιτάνε την εξέλιξη στα δικτυα οπτικών ινών! μας βλέπω για πολλά χρόνια με ADSL ακόμα! μήπως να κοιτάξουμε για δορυφορικό internet? :hmm::hmm::hmm:

baskon
21-05-11, 08:59
Στην δουλειά δεν έχουμε επιλογή γιατι ειμαστε 4-5χλμ μακρια! εκτος αυτου στον ΟΤΕ πληρωνεις 2mbps και εχεις 2!!! οχι σαν αλλους πληρωνεις ΕΩΣ 24 και εχεις 2 ή 5!!! εξαλου δεν κατεβαζουμε τπτ για επαγγελματικη χρηση ειναι πχ emails.
Για την δικια μου ADSL είπαμε ειναι καλωδιακή βλάβη και θα επισκευαστει, πρεπει να σκαφτει ο δρομος! μετά θα πρέπει να πιανω κανα 12αρι όπως με τη Netone. Με υπομονή και επιμονή όλα γίνονται αλλά αν γνωρίζουμε μερικά τεχνικά πραγματάκια θα καταλαβαίναμε πως μερικά πραγματα ειναι ακατόρθωτα! δεν γινεται πχ αν εισαι μακρια απο το DSLAM 4-5χλμ να εχεις ταχυτητες καλές! αυτο ειναι φυσης αδύνατον! θα πρέπει να γινει ενα κεντρο ΟΤΕ ποιο κοντά, πράγμα πολυ δαπανηρο και με την κριση τώρα απο και κλείεται!

........Auto merged post: Nikiforos πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ο ΟΤΕ βρισκεται σε σταδιο πωλησης ενώς μερους των μετοχών του στην Γερμανική εταιρία, ήδη λένε και για πολλές απολύσεις, δε νομιζω πως ειναι εφικτο την τωρινη περίοδο να κοιτάνε την εξέλιξη στα δικτυα οπτικών ινών! μας βλέπω για πολλά χρόνια με ADSL ακόμα! μήπως να κοιτάξουμε για δορυφορικό internet? :hmm::hmm::hmm:



Το δορυφορικο Ιντερνετ δεν ειναι η λυση καθως εχει πολυ μεγαλο latency...
Καλυτερα ενα Adsl στα 1 mbps παρα δορυφορικο...
Η λυση στις περιπτωσεις που λογω αποστασης+ποιοτητας χαλκου ο συγχρονισμος ειναι χαλια θα ηταν minidslam ή VDSL παντου,ή οπτικες ή το μαλλον πιο ρεαλιστικο WIMAX που δε το εχουμε δει σχεδον πουθενα αν και υποτιθεται ο Οτε είχε ξεκινησει καποια προγραμματα σε Αγιο Ορος κλπ..

Οσο για τον φιλο που ξεκινησε το θεμα...Το μονο που μαλλον μπορει να γινει ειναι να ζητησει αλλαγη ζευγους.Αν υπαρχει διαθεσιμο και αν τα καταφερει να του το αλλαξουν και αν πεσει σε καλο ζευγος θα βελτιωθει η κατασταση..
Συνεχισε να δηλωνεις βλαβες ,πρηξτους μεχρι να στο αλλαξουν...

TEO2202
21-05-11, 12:52
Το δορυφορικο Ιντερνετ δεν ειναι η λυση καθως εχει πολυ μεγαλο latency...
Καλυτερα ενα Adsl στα 1 mbps παρα δορυφορικο...
Η λυση στις περιπτωσεις που λογω αποστασης+ποιοτητας χαλκου ο συγχρονισμος ειναι χαλια θα ηταν minidslam ή VDSL παντου,ή οπτικες ή το μαλλον πιο ρεαλιστικο WIMAX που δε το εχουμε δει σχεδον πουθενα αν και υποτιθεται ο Οτε είχε ξεκινησει καποια προγραμματα σε Αγιο Ορος κλπ..

Οσο για τον φιλο που ξεκινησε το θεμα...Το μονο που μαλλον μπορει να γινει ειναι να ζητησει αλλαγη ζευγους.Αν υπαρχει διαθεσιμο και αν τα καταφερει να του το αλλαξουν και αν πεσει σε καλο ζευγος θα βελτιωθει η κατασταση..
Συνεχισε να δηλωνεις βλαβες ,πρηξτους μεχρι να στο αλλαξουν...

Αυτο κανω παιδια θα τους πρήξω μεχρι της 14 ,μερες που εχω δικαίωμά υπαναχώρησής μετα αντε για

Vitruvian78
21-05-11, 13:55
Το δορυφορικό ιντερνετ, που προσφέρει η hellas online προσφέρει ταχύτητα 3,7 Mbps και με ένα αρκετά γερό κόστος εγκατάστασης, και σχετικά ακριβό μηνιαίο τέλος....δεν λέει καθόλου. Εκτός κι αν ζεις στη μέση του πουθενά οπου κάλυψη δικτύου δεν υπάρχει.

TEO2202
21-05-11, 15:04
παιδια λεω να παω για on telecoms τι λετε? Εχω ακουσει οτι εχει και καλο fast path και καλο adsl. Πειρα τηλ και ρώταγα διάφορα και με ξενέρωσε οτι μου ειπαν οτι ναι μεν υπαρχει κάλυψη εκει που μενω , απλα δεν υπήρχαν κοντά μου συνδρομητές δικοι τους για να γινει μέτρηση να μου πουν ποσο θα πιάνω. Αυτο ειναι κάλο που θα ειμαι μονος μου η οχι? Αξιζει η on σε μακρινές γραμμές η οχι?

Vitruvian78
21-05-11, 15:24
Εγώ δεν είμαι πολύ υπερ για την περίπτωση της γραμμής σου. Περίμενε να δεις τί θα βγεί απο τις εργασίες που θα κάνουν και βλέπεις μετά...

TEO2202
21-05-11, 16:17
Γενικα η on τι λεει?

Vitruvian78
21-05-11, 16:30
Γενικα η on τι λεει?

Mπες στο φόρουμ της ΟΝ και νομίζω θα πάρεις μια ιδέα απο τα μηνύματα. Δεν νομίζω οτι διαφέρει η διακρίνεται σε κάτι καλύτερο απο τους υπολοίπους παρόχους. Οι πιο μεγάλες εταιρείες είναι η Forthnet και η hellas online με την ίδια περίπου πελατειακή βάση. Όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν καταφέρει να προσελκύσουν ακόμα κόσμο για κάποιο λόγο.

weather1967
21-05-11, 18:56
Ναι, αλλά δεν πιστεύω να περιμένετε να δείτε στο προσεχές μέλλον vdsl xdsl ftth και γω δεν ξέρω τί άλλο.......έχουμε μνημόνιο και ενδεχομένως να έχουμε για πάντα, οπότε θα πρέπει να αρχίσουμε να συμφιλιωνώμαστε με την ιδέα οτι θα παραμείνουμε σε αυτά που έχουμε, είτε μας ικανοποιούν, είτε όχι!

+1000 φίλε μου

Προσωπικα πιστευω και μακαρι να ειμαι λαθος,οτι για VDSL ονειρο θερινής νυκτός μέ αυτήν την οικονομικη κατάσταση της Ελλαδας ,πως θα γινει μια τοσο δαπανηρη εγκατασταση απο τους providers ?,και ποιος ιδιώτης θα δινει 30 και 50 ευρω το μηνα για vdsl,με την σημερινη οικονομικη κατάσταση.Και να βρεθουν μερικοι που θα δινουν 30 και 50 ευρω τον μηνα για VDSL θα ειναι λιγοι εν σχεση με τα υπερογκα εξοδα που θα κανουν οι providers,και για να κανουν αποσβεση θα χρειαστουν αρκετά χρόνια.Και ξαναλέω οτι εκφράζω μια προσωπικη αποψη και μακαρι να ειμαι λαθος ,και να μπει VDSL και στο τελευταιο χωριό σύντομα.

Vitruvian78
21-05-11, 20:03
+1000 φίλε μου

Προσωπικα πιστευω και μακαρι να ειμαι λαθος,οτι για VDSL ονειρο θερινής νυκτός μέ αυτήν την οικονομικη κατάσταση της Ελλαδας ,πως θα γινει μια τοσο δαπανηρη εγκατασταση απο τους providers ?,και ποιος ιδιώτης θα δινει 30 και 50 ευρω το μηνα για vdsl,με την σημερινη οικονομικη κατάσταση.Και να βρεθουν μερικοι που θα δινουν 30 και 50 ευρω τον μηνα για VDSL θα ειναι λιγοι εν σχεση με τα υπερογκα εξοδα που θα κανουν οι providers,και για να κανουν αποσβεση θα χρειαστουν αρκετά χρόνια.Και ξαναλέω οτι εκφράζω μια προσωπικη αποψη και μακαρι να ειμαι λαθος ,και να μπει VDSL και στο τελευταιο χωριό σύντομα.

Δυστυχώς όπως όλα δείχνουν κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Νομίζω οτι θα πρέπει να βολευτούμε όλοι με τις υπάρχουσες υπηρεσίες ADSL. Δεν ξέρω αν αυτό τελικά θα οδηγήσει στο να εξελίχθεί η κινητή ευρυζωνικότητα που μάλλον θα κοστίσει λιγότερα στους παρόχους κινητής και φυσικά ενδεχομένως θα τους κάνει και πιο ανταγωνιστικούς με τη σταθερή. Πιθανόν ο ΟΤΕ θα μπορούσε μέσω της Cosmote να επενδύσει εκεί, μια και πλέον την έχει απορροφήσει και τα κέρδη θα μπαίνουν και πάλι στα δικά του ταμεία.

redbull790
21-05-11, 21:12
συμφωνω απολυτα!!ειναι βραδυ κ τα αστρα αρχιζουν να αχνοφαινονται..το vdsl ομως οχι..περαστικα μας!

Nikiforos
22-05-11, 17:45
Πάντως η ΕΕΤΤ σταμάτησε τον ΟΤΕ στο θεμα της VDSL! χτες ημουνα για καφε επάνω στην Ανθουσα και εκει κοντα εκτος οτι εχει πινακιδα που λεει ΟΤΕ ΑΕ επεκταση δικτυου με οπτικες ινες, κοντα σε ενα ΚΑΦΑΟ βρηκα περασμενες οπτικες ινες! δυστυχως ήταν ασύνδετες ακομα :(

TEO2202
24-05-11, 21:53
εγω φιλεμου τραβαω προς φορθνετ καθώς ειχα παλια και εχει και snr 6 μπας και κλειδώσω παραπάνω παντός την γραμμή την καουτσοφτιαξαν . Απο ping διορθώθηκε καθολου η φορθνετ η ειναι τραγική οπως παλια?

plxx2003
28-05-11, 16:58
Καλησπερα
σας γραφω μετα απο μια ωρα περιπου συνομιλια με την "υπηρεσια υποστηριξης" conne-x tv.
Ιστορικο:
Eιχα σχεδον 7 μηνες ενα router τον χαβανεζικο hg520c και τελικα μου τον αλλαξαν με τον Sagen 2404.
O νεος router παρεδωθει απο τεχνικο του OTE χωρις cd και φυσικα χωρίς user manual γιατι αλλωστε για να μπορείς να πεις τι φταίει πχ υπερθερμανση !!!!!
Τελος παντων σημερα 2 μερες μετα την αντικατασταση είχα προβλημα με την IP-TV και ο συνομιλιτης μου μου ανεφερε οτι κακως έχω ενσύρματη σύνδεση με μηκος καλωδίου 15μ.
Τι και αν το καλωδιο μου ειναι με τα τελευταία standards ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΕΙ. ο μ@λ@κ@ς ο καταναλωτης ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ εσττω και αν αυτο το καλωδιο το ειχε δει ο συναδελφοες του που μου αλλαξε το προηγουμενο router. Λιοπόν με τα πολλά μου είπε πως να κάνω restore to factory settings (βλεπετε δεν είχα manual του router κρινουν μαλλον οτι δεν πρεπει να ξερουμε)
ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΤΟΤΕ (εννοειται αλλαξα user name password ) η IP TV δουλεψε.
αυτα με με τον ΟΤΕ και τους ειδικους.
Π.Σ. O router εχει log εγω του διαβασα τα errors αλλα αυτος επρεπε να μου κανει μαθημα π.χ. ολες οι συσκευες υπεθερμενονται κλπ κλπ
Μου το ειπε "ολες οι συσκευες υπεθερμενονται" μαλλον επρεπε να πω εχετε δικιο με βοηθησατε να καταλαβω ποσω ποσο σημαντικο ειναι το air condition
Aυτα τα ολιγα και παρεπιπτοντως αλλαξα πορτα (απο 4 σε 2) για το STB και παζει με με μεγαλυτερο καλωδιο (25μ) που ειχα σπιτι.
O θεος να μας φιλαει απο απο τους παντογνωστες της τεχνικης υποστήριξης.

Ξεχασα το καλυτερο ειπε ο συνομιλητης μου οταν του ανεφερα οτι ειμα σχετικος με το αντεικειμενο routers επικοινωνιες και οταν του ανεφερα την ηλικια μου για να τον πεισω για την εμπειρια ειπε λοιπον "Για να ειμαι εδω ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ"
ο πληθυντικος ειναι φανταζομαι ευγενείας , προσποιητης μεν ευγενείας δε.

Ενας ταλαιπωρος καταναλωτης που θελει για τις υπηρεσιες που εχει κοστολογησει ο ΟΤΕ και ΠΛΗΡΩΝΕΙ να τις λαμβανει

weather1967
28-05-11, 17:18
Καλησπερα
σας γραφω μετα απο μια ωρα περιπου συνομιλια με την "υπηρεσια υποστηριξης" conne-x tv.
Ιστορικο:
Eιχα σχεδον 7 μηνες ενα router τον χαβανεζικο hg520c και τελικα μου τον αλλαξαν με τον Sagen 2404.
O νεος router παρεδωθει απο τεχνικο του OTE χωρις cd και φυσικα χωρίς user manual γιατι αλλωστε για να μπορείς να πεις τι φταίει πχ υπερθερμανση !!!!!
Τελος παντων σημερα 2 μερες μετα την αντικατασταση είχα προβλημα με την IP-TV και ο συνομιλιτης μου μου ανεφερε οτι κακως έχω ενσύρματη σύνδεση με μηκος καλωδίου 15μ.
Τι και αν το καλωδιο μου ειναι με τα τελευταία standards ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΕΙ. ο μ@λ@κ@ς ο καταναλωτης ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ εσττω και αν αυτο το καλωδιο το ειχε δει ο συναδελφοες του που μου αλλαξε το προηγουμενο router. Λιοπόν με τα πολλά μου είπε πως να κάνω restore to factory settings (βλεπετε δεν είχα manual του router κρινουν μαλλον οτι δεν πρεπει να ξερουμε)
ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΤΟΤΕ (εννοειται αλλαξα user name password ) η IP TV δουλεψε.
αυτα με με τον ΟΤΕ και τους ειδικους.
Π.Σ. O router εχει log εγω του διαβασα τα errors αλλα αυτος επρεπε να μου κανει μαθημα π.χ. ολες οι συσκευες υπεθερμενονται κλπ κλπ
Μου το ειπε "ολες οι συσκευες υπεθερμενονται" μαλλον επρεπε να πω εχετε δικιο με βοηθησατε να καταλαβω ποσω ποσο σημαντικο ειναι το air condition
Aυτα τα ολιγα και παρεπιπτοντως αλλαξα πορτα (απο 4 σε 2) για το STB και παζει με με μεγαλυτερο καλωδιο (25μ) που ειχα σπιτι.
O θεος να μας φιλαει απο απο τους παντογνωστες της τεχνικης υποστήριξης.

Φίλε μου στην παρακατω σελίδα ειναι το manual για το ρουτερ σου

http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/sagem_2404.htm

Το manual,επειδη εχουμε το ιδιο ρουτερ (εμενα ειναι isdn 2444) ,και το ειχα αγορασει απο καταστημα oteshop,ειναι ενας μικρος οδηγος γρηγορης εγκαταστασhς τα βασικα αναφερει ,δηλαδη πως θα συνδεσεις το ρουτερ με το splitter η το φιλτρο στην τηλεφωνικη γραμμη,και στο pc ,τις ενδειξεις απο τα λαμπακια και την σημασια αυτων.Αλλα ειναι τοσο ευκολο που δεν χρειαζεται καν το cd,αν διαβασεις ολες τις ενοτητες του παραπανω λινκ.
Προσωπικα το cd δεν το χρησιμοποιησα καθόλου.

angel_hot
28-05-11, 20:46
Νομίζω οτι γενικά είμαστε υπερβολικοί...
Αντί να είμαστε στο πλευρό τους...τώρα που θα πέσει γερμανική μπότα..
καθόμαστε και παραπονιομαστε για τα μικρά τεχνικά προβλήματα ...

Λίγη κατανόηση δεν βλάπτει..

Περιμένεις απο τεχνικό (που δεν εχει ιδεά απο adsl) (3 πράγματα κάνουν..μετράνε στο καφάο, σε κατεβάζουν προφίλ και σε γυρνανε σε Interleave) που μπήκε με γνώστό ...και τώρα δεν ξέρει
αν σε μερικούς μήνες θα είναι δημόσιος υπάλληλος η Ιδιωτικός.... να ασχολήθεί μαζί σου !!!

ΕΛΕΟΣ..πολλά ζητάς..σε περίδο κρίσης !!!!

(Ειμαι υπερβολικός...σαρκαστικός...αλλά .... Ελεός συνάδελφοι τεχνικοί... Λίγο μυαλό !!!!)

plxx2003
28-05-11, 21:54
Φίλε μου στην παρακατω σελίδα ειναι το manual για το ρουτερ σου

http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/sagem_2404.htm

Το manual,επειδη εχουμε το ιδιο ρουτερ (εμενα ειναι isdn 2444) ,και το ειχα αγορασει απο καταστημα oteshop,ειναι ενας μικρος οδηγος γρηγορης εγκαταστασhς τα βασικα αναφερει ,δηλαδη πως θα συνδεσεις το ρουτερ με το splitter η το φιλτρο στην τηλεφωνικη γραμμη,και στο pc ,τις ενδειξεις απο τα λαμπακια και την σημασια αυτων.Αλλα ειναι τοσο ευκολο που δεν χρειαζεται καν το cd,αν διαβασεις ολες τις ενοτητες του παραπανω λινκ.
Προσωπικα το cd δεν το χρησιμοποιησα καθόλου.

Εδω νομίζω οτι τα λεει καλυτερα
http://lgsagem.free.fr/Telechargement/DriverFast2404/Documentations/F2400En.pdf
και ισως στο cd της εγκαταστασης να υπάρχουν αναλυτκότερες οδηγίες
Ευχαριστώ για το post

gtklocker
28-05-11, 21:58
Δεν φταίει το μνημόνιο (ούτε γι' αυτό).

Η εναλλακτική μαριονέτα "ΕΕΤΤ" φταίει.

Βγάλε τα πράσινα γυαλιά.

Όχι και σε αυτό το thread.

plxx2003
28-05-11, 22:08
Νομίζω οτι γενικά είμαστε υπερβολικοί...
Αντί να είμαστε στο πλευρό τους...τώρα που θα πέσει γερμανική μπότα..
καθόμαστε και παραπονιομαστε για τα μικρά τεχνικά προβλήματα ...

Λίγη κατανόηση δεν βλάπτει..

Περιμένεις απο τεχνικό (που δεν εχει ιδεά απο adsl) (3 πράγματα κάνουν..μετράνε στο καφάο, σε κατεβάζουν προφίλ και σε γυρνανε σε Interleave) που μπήκε με γνώστό ...και τώρα δεν ξέρει
αν σε μερικούς μήνες θα είναι δημόσιος υπάλληλος η Ιδιωτικός.... να ασχολήθεί μαζί σου !!!

ΕΛΕΟΣ..πολλά ζητάς..σε περίδο κρίσης !!!!

(Ειμαι υπερβολικός...σαρκαστικός...αλλά .... Ελεός συνάδελφοι τεχνικοί... Λίγο μυαλό !!!!)

Εχεις δικιο !!! Εχω το θράσος κυριακατικα να ενοχλω τον ανθρωπο και μαλιστα μεσημέρι αντι να ειμαι ευχαριστημένος που απαντησε καθομαι και γραφω σε forums :respekt: στη siesta και σιγα τα λεφτα που πληρώνω για αυτές τις υπηρεσίες ουτε 150 eur το διμηνο...
Εδω ολοκλκρος specialist καταδεχτηκε να μιλησει μαζι μου και εγω έχω παραπανο.
ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ κκ του κεντρου εξυπηρετησης conn-x.
και σας ευχαριστω για το "μαθημα".
Μεχρι 10μ ειναι το επιτρεπτο όριο για STB καλωδίωση, πως αλλοιως θα το μαθαινα ο καραμήτρος ρε παιδία;;;

ubuntubu
29-05-11, 09:19
Οι εργαζόμενοι στα call centers του ΟΤΕ δεν είναι τεχνικοί αλλά φοιτητές.
Τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα

Στο μεταξύ, σε περικοπή του προσωπικού κατά περίπου 600 - 700 θέσεις εργασίας προχωρεί η μητρική εταιρεία του ομίλου ΟΤΕ. Το σχέδιο που κοινοποιήθηκε αφορά τη μεταφορά και ενοποίηση των υπηρεσιών τηλεφωνικών κέντρων (call centres) του ΟΤΕ σε θυγατρική εταιρεία του ομίλου. Η εταιρεία που θα ενοποιήσει όλες τις δραστηριότητες της μητρικής είναι η e-Value, θυγατρική (100%) της Cosmote. Παράλληλα η εταιρεία θα αναλάβει και την υπηρεσία τηλεφωνικού καταλόγου της Cosmote, γνωστή ως 11831.
Η απόφαση αυτή αφορά περίπου 2.000 εργαζομένους μερικής απασχόλησης -κυρίως φοιτητές- που απασχολούνται στα τηλεφωνικά κέντρα. Ο ΟΤΕ υπολογίζει ότι με αυτόν τον τρόπο θα εξαλειφθούν 600 - 700 θέσεις πλήρους απασχόλησης, περιορίζοντας έτσι ακόμη περισσότερο το ανθρώπινο δυναμικό του.http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=510544

http://www.forums.gr/showthread.php?11402-%D0%D1%CF%CA%C7%D1%D5%CE%C7-%CF%D4%C5

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=353554

Nikiforos
29-05-11, 16:57
Είναι αναλογα με το άτομο που θα μιλήσεις! μου έχουν τύχει ατομα που ξερουν τα παντα ας πουμε και αλλοι δεν ξερουν που παν τα 4! οπως με μερικες κοπέλες που ειχα μιλήσει κατά καιρούς! οσο για το δορυφορικο ιντερνετ που ανεφερα καπου οντως μετα απο λίγο ψάξιμο δεν λεει με τπτ! αν στην περιοχή μας εχει 3G απο καποια εταιριας κινητης, καλύτερα παιρνουμε ενα πακετακι απο αυτα που βγαζουν τελευταια και είμαστε μια χαρά!

maik
30-05-11, 19:01
Αφου ειστε παντογνωστες και ξερετε και καλα τα παντα περι adsl router κλπ κλπ γιατι παιρνετε τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και ρωτατε;

DejaVu
30-05-11, 19:26
Για να δουμε αν γνωριζουν αυτα που ξερουμε εμεις:cool:

yuk
30-05-11, 19:39
Αφου ειστε παντογνωστες και ξερετε και καλα τα παντα περι adsl router κλπ κλπ γιατι παιρνετε τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και ρωτατε;
Γιατί δεν έχουμε πρόσβαση στα συστήματα και στα δίκτυα των παρόχων. :what:

:p

plxx2003
30-05-11, 20:04
Αφου ειστε παντογνωστες και ξερετε και καλα τα παντα περι adsl router κλπ κλπ γιατι παιρνετε τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και ρωτατε;

Οι αντιπαραθεσεις μεταξυ των μελων του forum δεν οδηγουν πουθενα, ειμαστε εδω για να ανταλλαξουμε αποψεις, γνωση, εμπειρία και οσοι απο τον ΟΤΕ διαβαζουν οσα γραφουμε καλο ειναι να προβληματιστουν για το πως και με ποιο τροπο θα βελτιωσουν τις υπηρεσιες τους γιατι ο καταναλωτης σημερα εχει επιλογες

Nikiforos
30-05-11, 22:19
Οι 2 παραπανω με καλυψαν! ειδικα στο οτι εμεις δεν εχουμε προσβαση στα μηχανηματα τους! τι δλδ αν ξερεις τα παντα απο δικτυα και ADSL royter οταν δεν εχεις προσβαση σε τπτ αλλο? ή αν ειναι μια καλωδιακη βλάβη δλδ θα παμε εμεις να σκαψουμε ή να ανοιγουμε τα ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ?

angel_hot
31-05-11, 14:03
Μα δεν παιρνουμε τηλέφωνο να ρωτήσουμε.
Παιρνουμε τηλέφωνο να παραπονεθούμε ..και προσπαθούμε να τους δώσουμε όσο τον δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για να μην κάνουν άσκοπες και αστοχες ενέργειες...

Αλλά ούτε ακούν ούτε καταλαβαίνουν ώρες ώρες....
Είτε καταλαβαίνουν αλλά δεν μπορούν να σου πούν ότι δεν μπορούν να κάνουν και τίποτα...

Τέσπα...
Ολοι ανθρωποι είμαστε με τα + και τα - τους ....
Ας δέιξουμε κατανόηση..αρκεί να μην μας περνάνε και για ...κες ...

maik
31-05-11, 16:35
Οι αντιπαραθεσεις μεταξυ των μελων του forum δεν οδηγουν πουθενα, ειμαστε εδω για να ανταλλαξουμε αποψεις, γνωση, εμπειρία και οσοι απο τον ΟΤΕ διαβαζουν οσα γραφουμε καλο ειναι να προβληματιστουν για το πως και με ποιο τροπο θα βελτιωσουν τις υπηρεσιες τους γιατι ο καταναλωτης σημερα εχει επιλογες

Δεν υπαρχει καμια αντιπαραθεση.
Ομως εδω μεσα διαβαζω πραγματα και θαματα. Οταν εχεις καποιο προβλημα παιρνεις τηλεφωνο και ενημερωνεις, δεν προσπαθεις να δειξεις στον αλλο πως θα κανει την δουλεια του. Ισως σε ρωτησει πραγματα που θεωρεις γελοια αλλα πρεπει να σου τα ρωτησει.
Γιατι δεν ξερει ποιος εισαι και τι γνωσεις εχεις.
Το τι θα γινει και το πως θα γινει δεν το αποφασιζει ο καθενας μονος του.Ουτε εσυ ουτε αυτος. Υπαρχουν διαδικασιες που πρεπει να ακολουθηθουν και ακολουθουνται.
Οι εξυπναδες στο call center και τα ειρωνικα σχολια στα φορουμ δειχνουν απλα ημιμαθεις ξερολες.

........Auto merged post: maik πρόσθεσε 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι 2 παραπανω με καλυψαν! ειδικα στο οτι εμεις δεν εχουμε προσβαση στα μηχανηματα τους! τι δλδ αν ξερεις τα παντα απο δικτυα και ADSL royter οταν δεν εχεις προσβαση σε τπτ αλλο? ή αν ειναι μια καλωδιακη βλάβη δλδ θα παμε εμεις να σκαψουμε ή να ανοιγουμε τα ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ?

Να πηγαινες τοτε να επιβλεψεις στην καλωδιακη αν πλεκουν σωστα την μουφα, αν κολανε σωστα τα θερμοσυστελομενα, αν το βαθος της ταφρου ειναι το σωστο κλπ.
Ή να τους λεγες τι παραμετρους θα βαλουν στην πορτα σου στο dslam αλλα και στον bbras ακομα. Αναλογα το ευρος των γνωσεων σου.

semola
31-05-11, 17:16
Σε ποιούς τα λες τώρα αυτά!!!!!!!!!
Της τρελής γίνεται μέσα στα forum.

TEO2202
08-06-11, 21:56
παιδια υπαρχει περιπτωση μετα απο διακοπη απο οτε σε ιδιωτικο παροχο κ μετα ξανα επιστροφη σε οτε να αλαξε η αποσταση του καλοδιου μου? Διλαδη υπαρχει περιπτωση να με εχουν κουμποσει σε αλο βρονχο η αλλο dslam και να εχω μεγαλυτερη αποσταση κ μεγαλυτερο attenuation?

SfH
08-06-11, 21:58
παιδια υπαρχει περιπτωση μετα απο διακοπη απο οτε σε ιδιωτικο παροχο κ μετα ξανα επιστροφη σε οτε να αλαξε η αποσταση του καλοδιου μου? Διλαδη υπαρχει περιπτωση να με εχουν κουμποσει σε αλο βρονχο η αλλο dslam και να εχω μεγαλυτερη αποσταση κ μεγαλυτερο attenuation?
Έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά που αλλάζεις, ο προηγούμενος πάροχος σου έχει το δικαίωμα να κρατήσει το βρόχο που σε εξυπηρετούσε αν θέλει .

TEO2202
08-06-11, 22:22
ναι ενταξει απλα παιζει να μου εχουν κανει κατι τετοιο? Τεχνικα γινετε κατι τετοιο?

maik
09-06-11, 00:41
Μεγαλυτερη αποσταση δεν γινεται να υπαρχει. Ολα τα ζευγαρια που καταληγουν στο οικημα εχουν το ιδιο μηκος.
Αν εκανες καταργηση και μετα αιτηση για νεα συνδεση το πιο πιθανον ειναι να σου εδωσαν αλλο ζευγαρι(βρογχο) γιατι απλα αυτο δεσμευσε το συστημα αυτοματα. Αυτο ισως να εχει προβληματα διαφωνιας (crosstalk στα Ελληνικα).
Δηλωσε βλαβη να το δουν.

TEO2202
10-06-11, 21:59
οκ παιδια ευχαριστω εμενα με ενδιαφερει πιο πολυ αν αλαξε η αποσταση

Nikiforos
10-06-11, 22:58
εγω παντως με ΟΤΕ επειδη ειχα πολλες αποσυνδεσεις ζητησα και αλλαγη πορτας και εγινε την επομενη μερα και επειδη παρεμεινε το προβλημα ζητησα δοκιμαστηκα και αλλαγη απο 8 -9 mbps που επιανα σε 2αρα για να κανω δοκιμη και εκανε αποσυνδεση ξανα και τελικα ζητησα αλλαγη ζευγους στον κατανεμητη και καφαο και εγινε την επομενη που το ζητησα και τωρα εδώ και 72 ωρες δεν εχω καμια αποσυνδεση!!! αν συνεχισει ετσι για μερες θα το παω παλι στα οσα πιασει να δουμε. Και με fast path κιολας η 2αρα.:oneup:

TEO2202
11-06-11, 01:18
εγω την εκανα απο οτε παιδια πολλα λεφτα για ποιότητα που μπορω να εχω και με ιδιωτικό παροχο . Βεβαια μπορει να ειμαι περίπτωση δεν σημαίνει οτι ο οτε δεν ειναι ποιοτικός αλλα σε εμενα οχι.

nkats_99
11-06-11, 08:22
εγω την εκανα απο οτε παιδια πολλα λεφτα για ποιότητα που μπορω να εχω και με ιδιωτικό παροχο . Βεβαια μπορει να ειμαι περίπτωση δεν σημαίνει οτι ο οτε δεν ειναι ποιοτικός αλλα σε εμενα οχι. Πήγες στην αγαπημενη μου εταιρεία:p Καλά ξεμπερδέματα! Ενας πρώην καμένος!!!!!!!:lol:

3ftw
11-06-11, 09:05
εγω παιδια απο αποψης τεχνικης υποστηριξης εχω βρει εναν συγκεκριμενο που καθε φορα που εχει προβλημα η γραμμη μου καλω στο γραφειο που ειναι το πρωι ζηταω το ονομα του και ερχετε και την ιδια μερα.ξερει τι γινεται με την περιπτωση μου και δνε χρειαζεται να ξαναεξηγω..
οσο αφορα τα call centers το 80% σου λενε οτι να ναι..μερικοι ειναι καλοι ομως μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο καλαθι...
εδω εμενα μου ειπανε οτι για τον θορυβο που εκανε η γραμμη μου εφταιγε η τηλεοραση..
τι με λες τωρα...

Nikiforos
11-06-11, 09:38
Ευτυχώς εγώ πραγματικά έχω εξυπηρετηθεί από άτομα που πραγματικά ξέρουν από τεχνικά θέματα και αναφέρομαι στο 121 (βλάβες) και στο 1242. Μακάρι σε όλες τις εταιρίες να ήταν σαν αυτούς! και επίσης ότι και αν ζήτησα την επόμενη μέρα έγινε! :worthy::worthy::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.