PDA

Επιστροφή στο Forum : cyta: ελαττώματα στη τηλεφωνία



x9V3V8x
21-05-11, 13:41
Γεια σας,
Ήθελα να σας εκφράσω, ας τα πω «ελαττώματα» της cyta η οποία τα γνωρίζουν, αλλά κανείς μα κανείς δεν είπε πως θα το κοιτάξουν.

1) Με ενεργοποιημένη «αναμονή κλήσης» παρουσιάζετε το κουσούρι όπου όταν μιλάτε και σας καλέσει ένα τρίτο άτομο , αυτό το τρίτο άτομο δεν ακούει κάποιο ηχητικό μήνυμα αναμονής αλλά ακούει ένα παραμορφωμένο ήχο Μπιπ που ακούγοντας το από τη μια λες μπορεί να μιλάει ή μπορεί να λύπη και να μη το σηκώνει , δηλαδή ήχος παραπλανητικός .

2) Αν από βιασύνη ή αφηρημάδα ένας συνδρομητής cyta δεν κλείσει το τηλέφωνο ή δεν τοποθετήσει το ακουστικό σωστά στη βάση του η τηλεφωνική γραμμή μιλάει (Μπιπ Μπιπ). Αυτό συντελεί όταν ένας άνθρωπος πάρει μια φορά και μιλάει, θα ξανά καλέσει μετά από 5 λεπτά αν ξανά μιλάει άλλη μια απόπειρα μετά από 5-10 λεπτά , αντιθέτως αν στη θέση αυτού του ήχου έμπαινε ηχογραφημένο μήνυμα «Προσωρινή βλάβη παρακαλώ καλέστε αργότερα» κάτι ανάλογο που είχε ο οτε , σε αυτή τη περίπτωση οι προσπάθειες θα γινόντουσαν σε αραιά χρονικά διαστήματα και όχι ανά 5 ή 10 λεπτά.

3) Αν το ροοτερ κλίσει από διακοπή ρεύματος ή από επιθυμία του χρήστη cyta ισχύει το ίδιο πρόβλημα όπως προανέφερα στο πρόβλημα 2). Ο ήχος δηλαδή δείχνει ότι μιλάει και οι προσπάθειες για να πιάσεις γραμμή επαναλαμβάνονται σε συχνά χρονικά διαστήματα.

4) Οι συνδρομητές cyta δεν μπορούν να καλέσουν σταθερό αριθμό άλλης εταιρίας τηλεφωνίας όσο ο συνδρομητής αυτής της άλλης εταιρίας έχει κάνη αίτηση μεταφοράς στη cyta. Έτσι και εδώ χωρείς κάποιο συγκεκριμένο ηχητικό μήνυμα αλλά μόνο με ήχο «Μπιπ Μπιπ» ότι μιλάει επί 1 μήνα περίπου έχεις ανικανότητα του να καλέσεις και αντίθετος νομίζεις ότι απλά η γραμμή μιλάει .

Ερώτηση κρίσεως, τόσο δύσκολο να αντικατασταθεί το ηχητικό μήνυμα με άλλο, κάτι που χρόνια τώρα το επιτυγχάνουν πολλές εταιρείες ;
Για το πρόβλημα 4) εκεί δε λέω τίποτα πιστεύω να έχετε αναρωτηθεί και εσείς τι πρόβλημα είναι αυτό που το γνωρίζουν και δε το λύνουν.

winzig
22-05-11, 02:21
το πρωτο εχει γινει και thread. οσο για τα υπολοιπα τι να πω..μα ολα εσενα σου ετυχαν?

x9V3V8x
22-05-11, 13:27
Δεν μιλάω για τύχη σε προσωπικό επίπεδο αλλά
μεταβιβάζω ελαττώματα τηλεπικοινωνίας που τα γνωρίζουν από τη μια , ότι τα παραπάνω ισχύουν σε όλους τους συνδρομητές cyta, αλλά από την άλλη δε μιλούν καν για βελτίωση και επιλύσει.
Τηλεφωνεία δεκαετιών πίσω μου θυμίζει όλο το σετ...

Manolis_karas
22-05-11, 13:53
Πράγματι τα παραπάνω προβλήματα υπάρχουν, όσο το τιμολόγιο είναι αρκετά χαμηλότερο από τις άλλες εταιρείες τα παραβλέπεις. Τα πάντα στην αγορά είναι: προσφορά-ζήτηση και σχέση απόδοσης(ποιότητας)-τιμής.

x9V3V8x
23-05-11, 23:58
Δε φέρνω αντίρρηση, είναι φτηνή αλλά μη μου λέτε ότι η αντικατάσταση ενός ηχογραφημένου μηνύματος είναι κάτι το εξωφρενικό...έλεος

Manolis_karas
24-05-11, 09:33
δεν είπα ότι
είναι κάτι το εξωφρενικό είπα ότι δεν δίνεις σημασία σε μερικά δευτερεύοντα... τα οποία καλά είναι να υπάρχουν, αν όμως δεν υπάρχουν ή τα παραβλέπεις ή αλλάζεις πάροχο.

petros07
24-05-11, 21:10
Και εγώ έχω τα ίδια ελαττώματα, αλλά τα παραπάνω δευτερεύοντα δεν πιστεύω πως είναι, μιας που μιλούμε για τηλεφωνία και όχι internet μιας που αυτό είναι πιο πρόσφατο τεχνολογικό επίτευγμα. Αλήθεια έχετε τίποτε καλύτερο γιατί με cyta δε βλέπω φως.

Manolis_karas
25-05-11, 10:21
Κάθε ένας ανάλογα με τις ανάγκες του αποφασίζει τι χρειάζεται περισσότερο, τι λιγότερο και τι μπορεί να παραβλέψει.

winzig
25-05-11, 12:38
Και εγώ έχω τα ίδια ελαττώματα, αλλά τα παραπάνω δευτερεύοντα δεν πιστεύω πως είναι, μιας που μιλούμε για τηλεφωνία και όχι internet μιας που αυτό είναι πιο πρόσφατο τεχνολογικό επίτευγμα. Αλήθεια έχετε τίποτε καλύτερο γιατί με cyta δε βλέπω φως.

Οργανισμος Τηλεπικοινωνιων Ελλαδος

benjilaros
25-05-11, 12:55
Η cyta δεν είναι και τόσο πιο φτηνή για να δικαιολογεί τα παραπάνω, ειδικά στο κομμάτι της τηλεφωνίας που για τους περισσότερους και ειδικά μεγαλύτερους είναι βασική ανάγκη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.