PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ



nexus31
21-05-11, 18:55
καλησπερα εδω και 10 μερες εχω ενα προβλημα ενω ολα ηταν μια χαρα! δεν μπορω να παρω ip!!! το δηλωσα βλαβη εφτιαχνε για καποιες μερες και παλι τα ιδια!! μιλησα με τον τεχνικο της hol και μου ειπε το εξης ΚΟΥΦΟ οτι το username προσπαθει να συνδεθει απο καπου αλλου!!! σημερα που ειχα παλι επικοινονια με την hol μου ειπανε οτι μαλλον υπαρχει προβλημα με τον οτε οτι η γραμμη μου πεφτει πανω σε αλλη και δεν μπορει να παρει IP!!!

restinpeace
21-05-11, 19:22
καλησπερα εδω και 10 μερες εχω ενα προβλημα ενω ολα ηταν μια χαρα! δεν μπορω να παρω ip!!! το δηλωσα βλαβη εφτιαχνε για καποιες μερες και παλι τα ιδια!! μιλησα με τον τεχνικο της hol και μου ειπε το εξης ΚΟΥΦΟ οτι το username προσπαθει να συνδεθει απο καπου αλλου!!! σημερα που ειχα παλι επικοινονια με την hol μου ειπανε οτι μαλλον υπαρχει προβλημα με τον οτε οτι η γραμμη μου πεφτει πανω σε αλλη και δεν μπορει να παρει IP!!!
Επειδή τωρα τελευταια το ακούω αρκετές φορες αυτό στα Χανιά, υπάρχει περίπτωση σε μπουκωμένες περιοχές, ο οτε να παίρνει γραμμη που έχει νοικιάσει σε κάποιον αλλο παροχο, για να την δώσει σε δικό της , νέο πελάτη?

valen_gr
21-05-11, 19:51
οχι.
123456

matelas
22-05-11, 01:01
καλησπερα εδω και 10 μερες εχω ενα προβλημα ενω ολα ηταν μια χαρα! δεν μπορω να παρω ip!!! το δηλωσα βλαβη εφτιαχνε για καποιες μερες και παλι τα ιδια!! μιλησα με τον τεχνικο της hol και μου ειπε το εξης ΚΟΥΦΟ οτι το username προσπαθει να συνδεθει απο καπου αλλου!!! σημερα που ειχα παλι επικοινονια με την hol μου ειπανε οτι μαλλον υπαρχει προβλημα με τον οτε οτι η γραμμη μου πεφτει πανω σε αλλη και δεν μπορει να παρει IP!!!

Μπορείς να μας πεις με τι username & password προσπαθεί να πάρει IP το router σου;

Αυτό με τον οτε με μπέρδεψε, σίγουρα σου είπε αυτό ο τεχνικός;

nexus31
22-05-11, 09:11
και με τα δικο μου username και pass αλλα και με της ΗΟΛ τους κωδικους τα ιδια!! δεν περνει ip ναι τεχνικος απο την hol μου το ειπε! το εχουν δωσει βλαβη στον οτε

matelas
22-05-11, 12:00
Περίεργα πράγματα. Αν συγχρονίζει και απλά δεν παίρνει IP ποιος ο λόγος να δοθεί βλάβη στον οτε; Περίμενε να δεις τι θα πούνε από τον οτε.

nexus31
22-05-11, 12:20
τι να πω δεν ξερω ετσι μου ειπανε και εμενα αλλα και στην δουλεια μου το ιδιο προβλημα εχω αλλα με την γραμμη του οτε 3 γραμμες εχω και η 1 γραμμη κανει τα ιδια περνει κλειδωνει αλλα δεν περνει ip!! οποτε περνει ip κλειδωνο στα 21 και εχω χαμηλο σερφαρισμα και το κατεβασμα ειναι 200kbit :rofl:

dkmaster
23-05-11, 10:48
Πιθανόν να συγχρονίζει σε όριο άλλης γραμμής και δεν μπορεί να κάνει authentication για να πάρει Ip. Συμβαίνει αυτό. Για να το έδωσαν και βλάβη ίσως να μην έβλεπαν από πλευράς τους συγχρονισμό. Μόνο κάτι τέτοιο μπορώ να σκεφτώ.

slidar
23-05-11, 12:36
Εμενα χθες το βραδυ εκει που ηταν ολα οκ σε καποια φαση εκανε το ρουτερ σαν restart.. και μετα δεν επερνε ip! Sto status toυ ρουτερ εγραφε "connection cleared PPOE error"

Καμια ιδεα?

nexus31
23-05-11, 13:42
στο status μου βγαζει οτι το username - password ειναι λαθος!!

nexus31
23-05-11, 17:03
σας παραθετω τα log files απο to ρουτερ και στη 2η φωτο τα στατιστικα της γραμμης

dkmaster
23-05-11, 17:29
Εμενα χθες το βραδυ εκει που ηταν ολα οκ σε καποια φαση εκανε το ρουτερ σαν restart.. και μετα δεν επερνε ip! Sto status toυ ρουτερ εγραφε "connection cleared PPOE error"

Καμια ιδεα?

Απ' ότι αναφέρουν όταν τους κάλεσα για το ίδιο, κάναν αναβαθμίσεις σε κάποια κέντρα. Αποκαταστάθηκε πάντως το πρωί σε μένα.

nexus31
25-05-11, 13:21
η βλαβη εξακολουθει να υπαρχει ο οτε το τσεκαρε αλλα δεν βρηκε κατι!! :down:

matelas
25-05-11, 13:38
Σύμφωνα με το log file δεν μπορεί να πάρει ip γιατί όπως λέει είναι λάθος το username & το password, το πρόβλημα είναι από μεριά της hol.

Το αστείο είναι πως στο δίκτυο της hol δεν χρειάζονται usernames & passwords για να πάρεις ip.

Αφού δεν είναι πρόβλημα του οτε (λογικό με βάση και το log file) τι σου είπαν από hol?

vasileios13
25-05-11, 13:38
η βλαβη εξακολουθει να υπαρχει ο οτε το τσεκαρε αλλα δεν βρηκε κατι!! :down:

Τα γνωστά παραμύθια της HOL....περιμένω τηλ,να τους τα (ξανα)πω ένα χεράκι.......:rainy:

nexus31
25-05-11, 13:46
περιμενω τηλ απο την χολ :rofl:

valen_gr
25-05-11, 13:49
Σύμφωνα με το log file δεν μπορεί να πάρει ip γιατί όπως λέει είναι λάθος το username & το password, το πρόβλημα είναι από μεριά της hol.

Το αστείο είναι πως στο δίκτυο της hol δεν χρειάζονται usernames & passwords για να πάρεις ip.

Αφού δεν είναι πρόβλημα του οτε (λογικό με βάση και το log file) τι σου είπαν από hol?

matelas, μπορει να ξερεις αρκετά, δέν τα ξέρεις ομως ακομα όλα :p

Δέν ξέρω τι γινεται στην περιπτωση του φίλου, αυτο που αναφέρει ομως παραπανω ο dkmaster συμβαινει και γενικά ειναι δυσκολη βλαβη. Δηλαδη, η γραμμη του φιλου που ειναι hol να εχει επαφη με dsl αλλης γραμμης, και αντι να προσπαθει να συγχρονισει στην πορτα της Hol, να προσπαθει να συγχρονισει στην πορτα της αλλης γραμμης. Τωρα, φυσικα, εάν η αλλη γραμμη ανηκει σε εταιρεια που δεν εχει συστηματακι σαν αυτο της Hol που συνδεεσαι χωρις username/pass, τοτε φυσικο ειναι να τρωει ακυρο με τα στοιχεια που εχει περασμενο το ρουτερ και να μην παιρνει ΙΡ. Γιατι εαν συγχρονιζε σε οριο hol, οτι και να εβαζε σαν username, ακομα και @microsoft.com θα έπαιρνε ΙΡ.

Οποτε πιθανοτατα να δοθηκε σαν βλαβη για επαφη με dsl αλλης γραμμης.

Καλο ειναι ο φιλος να δωσει και αλλες πληροφοριες , γιατι εικασιες κανουμε, και φαινεται να ειναι ενδιαφερουσα περιπτωση!

matelas
25-05-11, 13:53
matelas, μπορει να ξερεις αρκετά, δέν τα ξέρεις ομως ακομα όλα :p

Είναι που δεν κατάφερα να κάνω πρακτική στον οτε για να τα μάθω και την έκανα αλλού που δεν είχε σχέση με adsl. :p




Δέν ξέρω τι γινεται στην περιπτωση του φίλου, αυτο που αναφέρει ομως παραπανω ο dkmaster συμβαινει και γενικά ειναι δυσκολη βλαβη. Δηλαδη, η γραμμη του φιλου που ειναι hol να εχει επαφη με dsl αλλης γραμμης, και αντι να προσπαθει να συγχρονισει στην πορτα της Hol, να προσπαθει να συγχρονισει στην πορτα της αλλης γραμμης. Τωρα, φυσικα, εάν η αλλη γραμμη ανηκει σε εταιρεια που δεν εχει συστηματακι σαν αυτο της Hol που συνδεεσαι χωρις username/pass, τοτε φυσικο ειναι να τρωει ακυρο με τα στοιχεια που εχει περασμενο το ρουτερ και να μην παιρνει ΙΡ. Γιατι εαν συγχρονιζε σε οριο hol, οτι και να εβαζε σαν username, ακομα και @microsoft.com θα έπαιρνε ΙΡ.

Οποτε πιθανοτατα να δοθηκε σαν βλαβη για επαφη με dsl αλλης γραμμης.

Καλο ειναι ο φιλος να δωσει και αλλες πληροφοριες , γιατι εικασιες κανουμε, και φαινεται να ειναι ενδιαφερουσα περιπτωση!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το σκέφτηκα αυτό αλλά δεν είπα τίποτα γιατί ο φίλος μας είπε πως ο οτε δεν βρήκε τίποτα, με την λογική πως δεν βρήκε τίποτα το router του φίλου πάει στην πόρτα του dslam της hol.

nexus31
25-05-11, 15:00
θα σας ενημερωσω σε λιγο που θα παω σπιτι και θα μιλησω με την ΗΟΛ για οτι αλλα στοιχεια θελετε απο την γραμμη εδω ειμαι :)

nexus31
25-05-11, 17:32
με πηρε ο τεχνικος απο την χολ και το μονο που με ρωτησε ειναι τι protocol εχω :whistle:
και το προωθησε στο αναλογο τμημα!!:whistle: τπτ αλλο και το προβλημα μου δεν εχει σχεση με της αναβαθμησεις τον κεντρων

valen_gr
26-05-11, 00:22
πληρώνεις παγιο ΟΤΕ? εχεις γραμμη ΑΡΥΣ ?

nexus31
26-05-11, 11:33
με τον οτε δεν εχω καμια σχεση στη χολ ειμαι ακομα περιμενω να βρουνε την βλαβη 3η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!!!!

nexus31
26-05-11, 14:42
τελευταια επικοινονια με την χολ μου ειπανε οτι υπαρχει προβλημα στον σερβερ που συνδεωμαι!!:whistle:

vasileios13
26-05-11, 17:47
Τα γνωστά παραμύθια της HOL....περιμένω τηλ,να τους τα (ξανα)πω ένα χεράκι.......:rainy:

Με πήραν τηλ,αλλά από ότι φαίνεται είναι θέμα ΟΤΕ.....ας μην τους κατηγορώ και τσάμπα! Έχουν γίνει "σαλάτα" όλες οι γραμμές της γειτονιάς........μιλάει ο ένας και σε ακούει ο διπλανός σου!!!

matelas
26-05-11, 18:24
τελευταια επικοινονια με την χολ μου ειπανε οτι υπαρχει προβλημα στον σερβερ που συνδεωμαι!!:whistle:

Τόσες μέρες πρόβλημα και μάλιστα δικό τους (προφανός σε κάποιον bbras) και δεν το φτιάχνουν. :whistle:


Με πήραν τηλ,αλλά από ότι φαίνεται είναι θέμα ΟΤΕ.....ας μην τους κατηγορώ και τσάμπα! Έχουν γίνει "σαλάτα" όλες οι γραμμές της γειτονιάς........μιλάει ο ένας και σε ακούει ο διπλανός σου!!!

Αν είναι έτσι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ.

nexus31
26-05-11, 19:03
ακομα περιμενω να με καλεσουν αλλα δεν το βλεπω!!! τι να πω.......

vasileios13
26-05-11, 20:16
ακομα περιμενω να με καλεσουν αλλα δεν το βλεπω!!! τι να πω.......

Πάρε εσύ και ρώτα,τι παίζει........εγώ πήρα πάλι το πρωί....:hippy:

nexus31
27-05-11, 14:39
το προβλημα αποκατασταθηκε δια μαγειας!!! :rolleyes:

matelas
27-05-11, 15:24
Και πολύ αργήσανε αν ήταν δικό τους το πρόβλημα.

Ax0R7aG0z
27-05-11, 15:30
Θεωρία συνωμοσίας Mode On:
Είστε heavy users (torrent, rapidshare Κλπ);
Αν ναι ίσως, θέλουν να σας (μας) ξεφορτωθούν για να ξεπιττώσει το δίκτυο...

Aias
31-05-11, 00:49
Γενικα η ΧΟΛ ειχε καποια προβληματα με το feed (ip) πρεπει να τα εφτιαξαν και να επαιξες και εσυ.

nexus31
31-05-11, 11:42
οντος επαιξα με πηραν εχτηεσ τηλ απο την hol με ρωτησαν αν ειμαι οκ οταν ρωτησα τι προβλημα υπηρχε μου απαντησαν βλαβη στο συστημα τους!!!:hmm: η βλαβη ομος παραμενει ανοιχτη :whistle:

vasileios13
31-05-11, 14:22
Πάρε εσύ και ρώτα,τι παίζει........εγώ πήρα πάλι το πρωί....:hippy:

Και εμένα λύθηκε (ξανά),το πρόβλημα....αλλά άφησαν ανοιχτή την βλάβη.....θα δούμε...:hippy:

Aias
31-05-11, 21:28
παλι εχει προβλημα το feed.Υπομονη....

kaltzone
14-06-11, 22:43
Καθαρή βλάβη επαφής με dsl γραμμή άλλης εταιρείας. Οι άλλοι πάροχοι δεν έχουν το σύστημα της hol που συνδεεσαι μονο με την υπαρξη ενος ρουτερ και χωρις username/pass.Το τηλ σου λειτ κανονικα η' ειχε προβλημα και με το τηλεφωνο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.