PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα προτεραιοποίησης κίνησης και "περιορισμός" P2P στη Hellas On-Line;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

cosmos
05-10-06, 15:28
Τις τελευταίες μέρες διαπιστώθηκαν από συνδρομητές ADSL της Hellas OnLine (HOL) χαμηλές ταχύτητες διαμεταγωγής σε δίκτυα P2P, όπως τα δίκτυα Bittorrent και ed2k. Η πρώτη αναφορά για το πρόβλημα πραγματοποιήθηκε στο forum του ADSLgr στις 19 Σεπτεμβρίου.

Αρχικά θεωρήθηκε ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με εξωγενείς καθαρά παράγοντες, όπως το διαθέσιμο bandwidth της HOL με το εξωτερικό, ο αριθμός συμμετεχόντων στο εκάστοτε συγκεκριμένο υλικό που κατεβάζει ο χρήστης από το δίκτυο P2P κτλ

Στην κοινότητα του ADSLgr ξεκίνησε από μέλος της μία συζήτηση στην οποία έγινε η παρατήρηση ότι αν σε ADSL σύνδεση HOL ενεργοποιηθεί η λειτουργία obfuscation σε ένα πρόγραμμα p2p, λ.χ. το Azureus, τότε η ταχύτητα κατεβάσματος πολλαπλασιάζεται. Obfuscation (σε ελεύθερη μετάφραση "απόκρυψη") είναι μία λειτουργία που διαθέτουν τα σύγχρονα προγράμματα-πελάτες P2P (λ.χ. Azureus, οι τελευταίες εκδόσεις eMule, μTorrent, BitComet καθώς και άλλες) με την οποία τα "κατεβάσματα" του προγράμματος κρυπτογραφείται.

Αυτή η κρυπτογράφηση ενσωματώθηκε στα προγράμματα P2P κυρίως για τον εξής λόγο: στο εξωτερικό πραγματοποιείται η εγκατάσταση από έναν πάροχο Internet συστήματος το οποίο εξετάζει το περιεχόμενο των πακέτων TCP/IP, του πρωτοκόλλου δηλαδή με το οποίο γίνεται η μεταφορά πληροφορίας στο Internet.

Mε βάση κανόνες ταιριάσματος, "αντιλαμβάνεται" αν η κίνηση είναι αφορά πλοήγηση (το "σερφάρισμα"), ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, p2p κτλ. Ένα τέτοιο σύστημα μπορεί λοιπόν να χρησιμοποιηθεί για τον "χαρακτηρισμό" της κίνησης αυτής. Σε συνδυασμό με την ύπαρξη ενός συστήματος που προτεραιοποιεί αυτήν την χαρακτηρισμένη κίνηση (όπως QoS/traffic shaping), μπορεί ένας πάροχος να περιορίσει το συνολικό bandwidth των χρηστών p2p ενός δικτύου (λ.χ. ed2k, bittorrent).


Αντίμετρο στον παραπάνω περιορισμό αποτέλεσε η εξέλιξη λειτουργιών απόκρυψης, στις οποίες αναφερθήκαμε παραπάνω, με τις οποίες ένα πρόγραμμα πελάτης P2P μπορει να ξεγελάσει τα συστήματα χαρακτηρισμού κίνησης και QoS/traffic shaping που μπορεί να διαθέτει ένας πάροχος και να πετύχει τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα.

Από μέλη της κοινότητας πραγματοποιήθηκε σημαντικός αριθμός δοκιμών, για να εξασφαλιστεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό ότι πραγματικά στο δίκτυο της HOL πραγματοποιείται χαρακτηρισμός κίνησης και προτεραιοποίηση με περιορισμό της στη συνέχεια, για συγκεκριμένους τύπους κίνησης (λ.χ. Bittorrent και ed2k).

Πειράματα των μελών (και συνδρομητών της HOL) ελεγχόμενης μεθοδολογίας πραγματοποιήθηκαν, για να εξαλειφθεί η πιθανότητα ύπαρξης άλλων παραγόντων (λ.χ. σύγκριση με ταυτόχρονη δοκιμή με άλλους παροχείς, αυστηρά ελεγχόμενες συνθήκες του κατεβάσματος, εξασφάλιση επαναληψιμότητας των αποτελεσμάτων).

Από τα παραπάνω πειράματα εκφαίνεται η ύπαρξη συστήματος προτεραιοποίησης κίνησης στο δίκτυο της HOL και συγκεκριμένα σε συνδρομητές ADSL της, με πιθανή εξαίρεση όσων έγιναν συνδρομητές της στις συνδέσεις 4Mbps ADSL της HOL, καθώς και στους συνδρομητές του προγράμματος "Δίοδος".

Έντονη υπήρξε η επαφή προς το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης για αυτό το θέμα. Οι απαντήσεις που δόθηκαν κατά κύριο λόγο, σε ερωτήματα περί της ύπαρξης ή μη τέτοιου μηχανισμού στο δίκτυο της HOL, δεν απαντούσαν καταφατικά ή αρνητικά στα τελευταία.

http://creativecommons.org/images/public/somerights20.png (http://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.5/)
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.5 License (http://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.5/)

by yiapap:
Για τη διαδικασία που μπορείτε να ακολουθήσετε για να ελέγξετε τη δική σας σύνδεση δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=783596&postcount=308)
Για να δείτε όλη την εξέλιξη του πως εντοπίστηκε το πρόβλημα, καθώς και γραφήματα που αποδεικνύουν την ύπαρξη του διαβάστε αυτό το νήμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48797)

dantouan
05-10-06, 16:54
Aν (και οπως φαινεται) ειναι γεγονος αυτο, τοτε οι απωλειες συνδρομητων της ΗΟL αναμενεται να ειναι μεγαλες..:hmm:

hemlock
05-10-06, 17:03
Ενα τετοιο "κυκλωμα" εχει νομικη υποσταση ή οχι?:hmm:

kiriakosk
05-10-06, 17:05
O θείος αρχισε τα δικα του...
Που είναι μερικοι που φώναζαν για την επιτυχία που θα εχει η HOL με την είσοδο του στην εταιρεία?
Αντέ τώρα οσοι μπήκατε να την κάνετε για αλλού...

karystos
05-10-06, 17:06
Εχει αδικο ομως η Χολ? Εγω που γυρναω απο την δουλεια το απογευμα και θελω να σερφαρω η να κατεβασω κατι θα πρεπει να υποστω χαμηλες ταχυτητες γιατι καποιοι εχουν μουλαρομηχανηματα τα οποια δεν κλεινουν ποτε.
Πιστευω οτι αυτο που εκανε η χολ ηταν μια κινηση προστασιας και σεβασμου προς την πλειοψηφια των πελατων της.
Αληθεια τι τα κανετε ολα αυτα τα τεραμπαιτς που κατεβαζετε ορισμενοι? Ειμαι σιγουρος οτι το 90% καταληγει στον καδο.

PopManiac
05-10-06, 17:12
Εχει αδικο ομως η Χολ? Εγω που γυρναω απο την δουλεια το απογευμα και θελω να σερφαρω η να κατεβασω κατι θα πρεπει να υποστω χαμηλες ταχυτητες γιατι καποιοι εχουν μουλαρομηχανηματα τα οποια δεν κλεινουν ποτε.
Πιστευω οτι αυτο που εκανε η χολ ηταν μια κινηση προστασιας και σεβασμου προς την πλειοψηφια των πελατων της.
Αληθεια τι τα κανετε ολα αυτα τα τεραμπαιτς που κατεβαζετε ορισμενοι? Ειμαι σιγουρος οτι το 90% καταληγει στον καδο.

Κατ'αρχήν συμφωνώ 100% μαζί σου, όντως δεν μπορεί να ανέχεσαι τον καθένα που έχει φιλοδοξία να κατεβάσει όλο το Internet.

Τώρα το γιατί συμβαίνει αυτό, είναι θέμα πολλών παραγόντων και άλλης συζήτησης.

Όμως, δεν μπορεί και η HOL (και οποιοσδήποτε άλλος ISP) ενδεχομένως να ακολουθεί τέτοιες πολιτικές και να μην ενημερώνει.

Στην τελική απαιτείται διαφάνεια, και δεν μπορεί να την πληρώνουν όλοι οι χρήστες για χάρη μερικών. Μπορεί αύριο να θελήσεις εσύ να κατεβάσεις κάτι από Ρ2Ρ δίκτυο, γιατί να υποστείς τις συνέπειες;

Αν το θέλει ένας ISP είτε να εφαρμόζει ts πολιτικές αλλά να είναι διαφανής ή να ακολουθήσει μία Fair Usage Policy.

Όχι όμως να το παίζει παλαβός!

aiolos.01
05-10-06, 17:14
Το πρόβλημα δεν είναι η ύπαρξη αυτού του μηχανισμού, αλλά το γεγονός οτι ΑΝ ΟΝΤΩΣ υπάρχει, η HOL δεν το λέει πουθενά.
Αν πριν υπογράψεις τη σύμβαση ξέρεις τι παίζει τότε αποφασίζεις αν θέλεις να πας στην εταιρία αυτή η οχι. Όμως το να στο κρύβουν είναι απλά απάτη !
Δικαίωμα τους να βάλουν οτι θέλουν στο δίκτυο τους, αλλά ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΑ !

blackmoon
05-10-06, 17:18
Απλα δεν αγχωνώμαστε, και αλλάζουμε provider :)

Boromir
05-10-06, 17:20
Πληρώνουμε για να έχουμε απεριόριστο χρόνο σερφαρίσματος, απεριόριστο όγκο down/upload 24 to 24ωρο. Τέτοιες πολιτικές (εάν ευσταθούν πραγματικά) είναι κατακριτέες και οπισθοδρομικές.
Και ΟΧΙ δεν είμαι συνδρομητής της HOL.;)

PaZzZaRoNNi
05-10-06, 17:21
pantws to mono sigouro einai oti den paei ston kado... :PP :cool:

Hetfield
05-10-06, 17:25
Εχει αδικο ομως η Χολ? Εγω που γυρναω απο την δουλεια το απογευμα και θελω να σερφαρω η να κατεβασω κατι θα πρεπει να υποστω χαμηλες ταχυτητες γιατι καποιοι εχουν μουλαρομηχανηματα τα οποια δεν κλεινουν ποτε.
Πιστευω οτι αυτο που εκανε η χολ ηταν μια κινηση προστασιας και σεβασμου προς την πλειοψηφια των πελατων της.
Αληθεια τι τα κανετε ολα αυτα τα τεραμπαιτς που κατεβαζετε ορισμενοι? Ειμαι σιγουρος οτι το 90% καταληγει στον καδο.
Εχεις 1000% αδικο. Αφενος μεν γιατι κατι τετοιο δεν αναφερεται στη συμβαση και αφετερου γιατι η καθε εταιρια ΟΦΕΙΛΕΙ εξασφαλιζει το μεγιστο δυνατο bandwidth που αναλογει στην εκαστοτε προσφορα, οπου και αν ξοδευεται αυτο. Με λιγα λογια, δεν φταινε οι χρηστες για τα μουλαρομηχανηματα τους οπως λες, αλλα η HOL που δεν εχει μεγαλη διακηνηση με το εξωτερικο ως ωφειλε. Δυστηχως μερικοι ακομα δεν εχετε καταλαβει οτι το Internet δεν ειναι μονο http... Το χειροτερο ομως ειναι οτι μερικες εταιριες κανουν πως ουτε αυτες εχουν καταλαβει τι εστι το πραγματικο Internet...

karystos
05-10-06, 17:30
Tι εστι πραγματικο διαδυκτιο? Να κατεβαινουν 24 ωρες το 24ωρο πειρατικα παιχνιδια προγραμματα και ταινιες?

Hetfield
05-10-06, 17:31
Οχι, πραγματικο Internet ειναι το ελευθερο Internet...

morfeas-dsl-
05-10-06, 17:35
Εχω ενημερωσει ηδη ολους τους φιλους μου που σκεφτονται να βαλουν adsl και σας πληροφορω οτι αν ισχυει κατι τετοιο ΚΑΝΕΙΣ τους δεν προκειται να παει προς hol μερια

kiriakosk
05-10-06, 17:36
Tι εστι πραγματικο διαδυκτιο? Να κατεβαινουν 24 ωρες το 24ωρο πειρατικα παιχνιδια προγραμματα και ταινιες?
Τώρα τι πας να δικαιολογίσεις την HOL δεν καταλαβαίνω. Είσαι 1000% λάθος αυτό που κάνει η ΗOL είναι απάτη.

Hetfield
05-10-06, 17:38
Και εκτος απο αυτο, το Bit Torrent ειναι ελευθερο λογισμικο διαμειρασμου αρχειων. Οποιος το χρησιμοποιει, δεν παει να πει οτι ειναι "πειρατης"! Ειναι πιο βολικο γιατι δεν επιβαρυνει τους servers των σελιδων αλλα τους ιδιους τους χρηστες.

karystos
05-10-06, 17:46
Τώρα τι πας να δικαιολογίσεις την HOL δεν καταλαβαίνω. Είσαι 1000% λάθος αυτό που κάνει η ΗOL είναι απάτη.
Μα που ειναι η απατη? Ειναι μια δεδομενη στιγμη δυο χρηστες,ο ενας ανεβοκατεβαζει και ο αλλος σερφαρει,η χολ απλως παιρνει μπαντγουιθ ωστε να προηγηθει το σερφαρισμα.Δεν βλεπω καμια απατη.
Τεσπα,δεν ξανασχολουμε με το θεμα μιας και ειμαι πελατης της φορθνετ.

Hetfield
05-10-06, 17:52
Α μπραβο, γιατι να δωσει η καθε εταιρια προτεραιοτητα σε καποιον αλλον; Τα ιδια φραγκα πληρωνουνε. Επισης, το traffic shaping περιοριζει το bandwidth σε αντιθεση με το QoS, το οποιο δινει τις προτεραιοτητες.

Embraced
05-10-06, 17:55
Πολύ ωραία λοιπόν. Όσοι συμφωνούν με την πολιτική αυτή του διαχωρισμού των χρηστών σε νόμιμους και παράνομους, ας επιλέξουν την hol. Ευτυχώς που υπάρχει το adsl.gr και βλέπουμε τι μας γίνεται.

Mythos
05-10-06, 17:55
Διαβαζω τις αποψεις ορισμενων και δεν ξερω αν πρεπει να γελασω η να κλαψω!!! :what:
Αν ειναι δυνατον να τους φταινε οσοι κατεβαζουν και να μην τους φταιει ο ιδιος ο ISP τους. :wall:
Κυριοι εγω δινω τα λεφτα μου για να εχω μια υπηρεσια π.χ. 1024/256. Αυτες τις ταχυτητες εχω δικαιωμα να τις χρησιμοποιω στα ορια τους για ΟΣΟ θελω γιατι ΓΙ'ΑΥΤΕΣ ΠΛΗΡΩΝΩ!!!!
Αν φταιει καποιος για τις χαμηλες ταχυτητες ειναι ο ISP (και ο ΟΤΕ ισως). Εκει να διεκδικησετε το δικιο σας για τα λεφτα που δινετε. Λες και αυτος που σερφαρει μονο σερνεται ενω αυτοι που κανουν μονιμο downloading πανε σφαιρα!!!
Μα για να σοβαρευτουμε λιγο γιατι ακουμε τρελα πραγματα εδω! :stunned:

Για την πολιτικη αυτη της HOL, ε τι να πεις, ειναι για φτυσιμο οι ανθρωποι, που το κανουν πισω απο την πλατη των πελατων τους. Αλλα τι να λεμε, εδω υπαρχουν και πολλοι που το εγκρινουν. :shock:

dantouan
05-10-06, 17:56
Εχει αδικο ομως η Χολ? Εγω που γυρναω απο την δουλεια το απογευμα και θελω να σερφαρω η να κατεβασω κατι θα πρεπει να υποστω χαμηλες ταχυτητες γιατι καποιοι εχουν μουλαρομηχανηματα τα οποια δεν κλεινουν ποτε.
Πιστευω οτι αυτο που εκανε η χολ ηταν μια κινηση προστασιας και σεβασμου προς την πλειοψηφια των πελατων της.
Αληθεια τι τα κανετε ολα αυτα τα τεραμπαιτς που κατεβαζετε ορισμενοι? Ειμαι σιγουρος οτι το 90% καταληγει στον καδο.

Διαφωνω μαζι σου 100%, διοτι το τι κανω εγω το bandwith το οποιο πληρωνω ειναι δικο μου θεμα οπως και δικο σου θεμα ειναι να σερφαρεις , τωρα αυτα περι σεβασμου και προστασιας των πελατων πιστευω να τα λες για αστεια (εκτος αν εισαι φανατικος ολυμπιακος:down:) :p

sdikr
05-10-06, 18:01
Διαβαζω τις αποψεις ορισμενων και δεν ξερω αν πρεπει να γελασω η να κλαψω!!! :what:
Αν ειναι δυνατον να τους φταινε οσοι κατεβαζουν και να μην τους φταιει ο ιδιος ο ISP τους. :wall:
Κυριοι εγω δινω τα λεφτα μου για να εχω μια υπηρεσια π.χ. 1024/256. Αυτες τις ταχυτητες εχω δικαιωμα να τις χρησιμοποιω στα ορια τους για ΟΣΟ θελω γιατι ΓΙ'ΑΥΤΕΣ ΠΛΗΡΩΝΩ!!!!
Αν φταιει καποιος για τις χαμηλες ταχυτητες ειναι ο ISP (και ο ΟΤΕ ισως). Εκει να διεκδικησετε το δικιο σας για τα λεφτα που δινετε. Λες και αυτος που σερφαρει μονο σερνεται ενω αυτοι που κανουν μονιμο downloading πανε σφαιρα!!!
Μα για να σοβαρευτουμε λιγο γιατι ακουμε τρελα πραγματα εδω! :stunned:

Για την πολιτικη αυτη της HOL, ε τι να πεις, ειναι για φτυσιμο οι ανθρωποι, που το κανουν πισω απο την πλατη των πελατων τους. Αλλα τι να λεμε, εδω υπαρχουν και πολλοι που το εγκρινουν. :shock:

Το λάθος στην σκέψη σου ειναι οτι εσύ πληρώσες για 1024 best effort, μοιραζόμενη μέ αλλους χχχ συνδρομητές, αλλίως θα μπορούσες πχ να πάρεις ενα καλό μισθωμένο (δεν είναι πολλά περι 1000 ευρώ τον μηνα)

EvilHawk
05-10-06, 18:01
warning@all προσέξτε το ύφος και το περιεχόμενο των μηνυμάτων σας, κόσμια και με επιχειρήματα σας παρακαλώ, είναι κρίμα να ακυρώνεται η προσπάθεια να ενημερωθούν οι χρήστες απο ένα απρεπές σχόλιο ....

aiadas
05-10-06, 18:01
Εχει αδικο ομως η Χολ? Εγω που γυρναω απο την δουλεια το απογευμα και θελω να σερφαρω η να κατεβασω κατι θα πρεπει να υποστω χαμηλες ταχυτητες γιατι καποιοι εχουν μουλαρομηχανηματα τα οποια δεν κλεινουν ποτε.
Πιστευω οτι αυτο που εκανε η χολ ηταν μια κινηση προστασιας και σεβασμου προς την πλειοψηφια των πελατων της.

Κατ'αρχήν συμφωνώ 100% μαζί σου, όντως δεν μπορεί να ανέχεσαι τον καθένα που έχει φιλοδοξία να κατεβάσει όλο το Internet.

Το πρόβλημα δεν είναι η ύπαρξη αυτού του μηχανισμού, αλλά το γεγονός οτι ΑΝ ΟΝΤΩΣ υπάρχει, η HOL δεν το λέει πουθενά.
Μερικοί έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν συλλάβει τη φύση του προβλήματος. Το πρόβλημα δεν είναι οι χρήστες, οι οποίοι το μόνο που κάνουν είναι να θέλουν να εκμεταλλευτούν τις υπηρεσίες τις οποίες πληρώνουν, και μερικοί μάλλιστα ακριβά.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ PROVIDERS, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΥΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΦΕΛΟΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ. Αντί να ΑΠΑΙΤΟΥΝ από τους providers αυτό που δικαιούνται, μερικοί στρέφονται ενάντια άλλων χρηστών. Αλήθεια, αν ένα πλοίο ή ένα λεωφορείο ή ένα μπαρ είναι φίσκα και όλοι κολλημένοι σαν σαρδέλες ποιός φταίει; Αυτοί που πλήρωσαν κανονικά ή ο εκάστοτε ιδιοκτήτης, που στοχεύει μόνο στο δικό του ΜΕΓΑΛΟ κέρδος;
Στην τελική, αν οι providers δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των πελατών τους, ας μην προσφέρουν και διαφημίζουν τα αντίστοιχα προϊόντα.

macgiorgosgr
05-10-06, 18:03
Τα p2p δεν είναι μόνο πειρατεία. Είναι και φορείς αρχείων ελεύθερων λογισμικού. Ξεκολλήστε.

Οποιαδήποτε παρεμβολή στην διακίνηση των πακέτων του χρήστη είναι λάθος και κατακριτέα. Ας είναι QoS, traffic shaping, policing, το αποτέλεσμα είναι ότι κάποιος "παίζει" με αυτά που στέλνω και λαμβάνω εγώ, χωρίς να έχει το δικαίωμα. Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης.

lamesaint
05-10-06, 18:07
Μερικοί έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν συλλάβει τη φύση του προβλήματος. Το πρόβλημα δεν είναι οι χρήστες, οι οποίοι το μόνο που κάνουν είναι να θέλουν να εκμεταλλευτούν τις υπηρεσίες τις οποίες πληρώνουν, και μερικοί μάλλιστα ακριβά.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ PROVIDERS, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΥΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΦΕΛΟΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ. Αντί να ΑΠΑΙΤΟΥΝ από τους providers αυτό που δικαιούνται, μερικοί στρέφονται ενάντια άλλων χρηστών. Αλήθεια, αν ένα πλοίο ή ένα λεωφορείο ή ένα μπαρ είναι φίσκα και όλοι κολλημένοι σαν σαρδέλες ποιός φταίει; Αυτοί που πλήρωσαν κανονικά ή ο εκάστοτε ιδιοκτήτης, που στοχεύει μόνο στο δικό του ΜΕΓΑΛΟ κέρδος;
Στην τελική, αν οι providers δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των πελατών τους, ας μην προσφέρουν και διαφημίζουν τα αντίστοιχα προϊόντα.

Πολύ σωστός ο Αιας. Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα: ή να μας πουν από την αρχή τι περιορισμούς βάζουν ή να μην τους βάζουν. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.
Πελάτες χάνουν έτσι και δεν κερδίζουν τίποτα.

golity
05-10-06, 18:07
Να συγχαρώ επίσης το adslgr που βάζει στις ειδήσεις τέτοια άρθρα, και δεν τα τρώει η μαρμάγκα, επειδή μέσω της σελίδας διαφημίζεται η εν λόγω εταιρία :oneup:

caloudika
05-10-06, 18:12
καταρχην ειμαι καθετα αντιθετος στη πολιτικη του traffic shaping...
θα ηθελα απλα να προσθεσω οτι με το φιλτρο που ενδεχομενως
χρησιμοποιει η HOL, εντοπιζει καθε ειδους πακετα, εκτος απο τα P2P ..

για φανταστειτε καποιον στην εταιρεια να θελησει να δει το email που
μολις στειλατε...καθολου δυσκολο..το προγραμμα αναγνωριζει το packet,
με ενα απλο redirect το email σας ειναι και δικο του..
δε λεω οτι συμβαινει, ειναι piece of cake ομως..

kiriakosk
05-10-06, 18:13
Μα που ειναι η απατη? Ειναι μια δεδομενη στιγμη δυο χρηστες,ο ενας ανεβοκατεβαζει και ο αλλος σερφαρει,η χολ απλως παιρνει μπαντγουιθ ωστε να προηγηθει το σερφαρισμα.Δεν βλεπω καμια απατη. Τεσπα,δεν ξανασχολουμε με το θεμα μιας και ειμαι πελατης της φορθνετ.
Αφού σου αρέσει και υπερασπίζεσαι αυτή την πρακτική γιατί δεν πας στην HOL?

mitsos24
05-10-06, 18:16
Μα που ειναι η απατη? Ειναι μια δεδομενη στιγμη δυο χρηστες,ο ενας ανεβοκατεβαζει και ο αλλος σερφαρει,η χολ απλως παιρνει μπαντγουιθ ωστε να προηγηθει το σερφαρισμα.Δεν βλεπω καμια απατη.

Το θέμα δεν ειναι το οτι η ΗΟL κανει ο,τι κανει, το θέμα ειναι αγαπητε karystos το οτι δεν στο λέει! Απλα! Εφ οσων πληρωνω τα ιδια χρηματα με τους υπολοιπους χρηστες εχω τουλαχιστον την απαιτηση να μου φερονται με τον ιδιο τροπο. Αν εσενα σου αρεσει να σε κοροιδευουν και μαλιστα πισω απο την πλατη σου, δικαιωμα σου!

hemlock
05-10-06, 18:17
Αφού σου αρέσει και υπερασπίζεσαι αυτή την πρακτική γιατί δεν πας στην HOL?
καλα κανει και δεν παει στην HOL.
Εψαξε, να βρει και βρηκε, τι bandwidth εχει η forthnet και υπεγραψε συμβολοιο με αυτη.Που το μεμπτο?:oneup:

Το θέμα δεν ειναι το οτι η ΗΟL κανει ο,τι κανει, το θέμα ειναι αγαπητε karystos το οτι δεν στο λέει! Απλα! Εφ οσων πληρωνω τα ιδια χρηματα με τους υπολοιπους χρηστες εχω τουλαχιστον την απαιτηση να μου φερονται με τον ιδιο τροπο. Αν εσενα σου αρεσει να σε κοροιδευουν και μαλιστα πισω απο την πλατη σου, δικαιωμα σου!
Αυτο ναι ,ειναι κατακριτεο

Mythos
05-10-06, 18:17
Το λάθος στην σκέψη σου ειναι οτι εσύ πληρώσες για 1024 best effort, μοιραζόμενη μέ αλλους χχχ συνδρομητές, αλλίως θα μπορούσες πχ να πάρεις ενα καλό μισθωμένο (δεν είναι πολλά περι 1000 ευρώ τον μηνα)

Δε διαφωνουμε σε αυτο. Αλλα δε μπορει να φταινε αυτοι που χρησιμοποιουν οτι μπορουν απο αυτο που πληρωσανε για τις χαμηλες ταχυτητες αλλων. Δεν τους κλεβουν το bandwidth, χρησιμοποιουν οσο τους παραχωρειτε.
Το εντονο υφος μου ηταν κυριως για την επικροτηση της τακτικης της HOL, που θα μπορουσε να βρει εναν πιο "εντιμο" τροπο να διαμοιρασει το bandwidth.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθω κιολας, δεν ειμαι συνδρομητης HOL αλλα OTEnet.

karystos
05-10-06, 18:20
Λογαριασμο θα σου δωσω που θα παω?


Το θέμα δεν ειναι το οτι η ΗΟL κανει ο,τι κανει, το θέμα ειναι αγαπητε karystos το οτι δεν στο λέει!
Αλλο αυτο.

Αλλα δεν λεω τιποτα παρανοικο,αφου το μπαντγουιθ μοιραζεται δια εικοσι χρηστες,καπως θα πρεπει να ικανοποιουντε ολοι οι.

aiadas
05-10-06, 18:22
Παιδιά, επί του θέματος. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η HOL.

viron
05-10-06, 18:27
Κάθε εταιρεία έχει ΔΙΚΑΙΩΜΑ να διαμορφώνει εκείνη τις υπηρεσίες που παρέχει , αλλά και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ενημερώνει τους πελάτες της για το τι ακριβώς και το πως παρέχει τις υπηρεσίες της.


Έντονη υπήρξε η επαφή προς το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης για αυτό το θέμα. Οι απαντήσεις που δόθηκαν κατά κύριο λόγο, σε ερωτήματα περί της ύπαρξης ή μη τέτοιου μηχανισμού στο δίκτυο της HOL, δεν απαντούσαν καταφατικά ή αρνητικά στα τελευταία.

Τι θα πεί ούτε καταφατικά ούτε αρνητικά. Δυστυχώς παρόλο που φτιάχτηκαν help desk και τμήματα εξυπηρέτησης πελατών είμαστε ακόμα πολύ πίσω.

Βύρων.



Βύρων.

CRC
05-10-06, 18:29
Το πρόβλημα με την HOL είναι ότι προσπαθεί να εμφανίσει ένα Profile σοβαρού και εξίσου μεγάλου σε μεγέθη provider (όπως για παράδειγμα είναι η FORTHnet και η OTEnet) προκειμένου να αναβαθμίσει την εμπορική της εικόνα. Η αλήθεια είναι όμως πως προσαθούν να χτίσουν μια βιτρίνα η οποία δεν έχει απο πίσω της κάνενα σοβαρό και αξιόλογο περιεχόμενο.


Η HOL -για όσους ξέρουν- αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα παρά την εξαγορά της. Αντί να προχωρήσει σε αναβάθμιση των κυκλωμάτων με το εξωτερικό προτιμά ν ακαταφεύγει σε λύσεις "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι". Επίσης έχει αν αντιμετωπίσει και την κατακόρυφη άνοδο της ζήτησης που η ίδια προκαλεί δίδοντας πιλοτικά 100άδες συνδέσεις των 4ΜΒ από όπου και περιμένει να έχει μεγάλα έσοδα στο μέλλον άρα προσπαθεί να αποδείξει πως μπορεί να παράσχει υπηρεσίες τέτιας ποιότητας και ταχύτητας για να καταφέρει να αποκτήσει ένα μικρό μερίδιο πελατών.

Δυστυχώς όλα αυτά τα πειράματα της HOL και την οικονομική της στενότητα την λούζονται η μεγάλη πλειοψηφία των πελατών της.

Εγώ θα πρώτεινα την άμεση μετακίνηση όσων από εσάς βρισκονται στο τέλος των συμβολαίων τους και επίσης την συγγραφή επιστολής διαμαρτυρίας προς την HOL και κάθε ενδιαφερόμενο. Σαν ένδειξη διαμαρτυρίας και αντίδρασης θα πρότεινα κάτι ακόμα πιο
εντυπωσιακό αλλα και ουσιαστικό απο την πλευρά του FORUM. Την αφαίρεση κάθε διαφημηστικου banner που υπάρχει στο site και αφορά στην HOL. Έτσι θα έχει και το FORUM την ευκαιρία να παίξει για μια ακόμα φορά ενεργό ρόλο σε αυτή την πονεμένη ιστορία του ADSL στην Ελλάδα.

MoSKY-7-
05-10-06, 18:30
Ο παροχέας σου λέει ότι δεν ευθύνεται για τις χαμηλές ταχύτητες που οφείλονται στο δίκτυο του ΟΤΕ..
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μπορεί να σου κόβει την ταχύτητα από τα p2p, είναι απαράδεκτο.

kiriakosk
05-10-06, 18:34
Λογαριασμο θα σου δωσω που θα παω?

Αφού σου αρέσει - ικανοποιεί αυτή η πρακτική το λογικό δεν είναι να γίνεις πελάτης τους?

Τώρα όσον αφόρα αν θα μου δώσεις αναφορά πέστα πουθενά αλλού.:down:

hypnos
05-10-06, 18:34
αυτό με τον περιορισμό του bandwidth είναι απλώς ΚΛΕΨΙΑ :evil: ... δηλαδή να πληρώνεις 1Mbit/s και να έχεις μικρότερες ταχύτητες(εστω και σε κάποιο μικρό αριθμό εφαρμογών)? το ότι διακινείται πορνογραφικό/πειρατικό υλικό μέσω internet πρέπει να καταργηθούν (έστω και έμμεσα) τα download? δεν είναι λογική αυτή! μήπως να ψάξουμε και τους άλλους ISP? μήπως μαζι με την αναβάθμιση μπήκε αυτό το συστηματάκι? εγώ έχω ondslkit student (στο Ηράκλειο Κρήτης) αναβαθμισμένο στο 768/192 Kbit/s και οι μετρήσεις ήταν/είναι:

πριν την αναβάθμιση(384) --> 400+ Kbit/s 7 μέρες την εβδομάδα
μετά την ανα(ΥΠΟ?)βάθμιση(768) --> 250 Kbit/s τις καθημερινές
--> 550 Kbit/s τα σαβ/κα

με την ιδια σελίδα (με πανω απο 10 μετρήσεις την κάθε φορά http://www.bandwidthplace.com/speedtest/) αλλά και διασταύρωση με άλλες (με ελάχιστες διαφορές)...

τα συμπεράσματα δικά σας.... :mad:

mitsos24
05-10-06, 18:35
Αλλο αυτο.

Αλλα δεν λεω τιποτα παρανοικο,αφου το μπαντγουιθ μοιραζεται δια εικοσι χρηστες,καπως θα πρεπει να ικανοποιουντε ολοι οι.

1ον. Φυσικα και δεν θα δωσεις λογαριασμο σε κανεναν σε ποια εταιρια θα πας.
2ον. Συμφωνω οτι μοιραζεται σε 20 π.χ χρηστες αλλα αφ' ενος αυτο το ξερεις εκ των προτερων (για χρηστες που κατεβαζουν συνεχεια εννοω) και αφ' ετερου με αυτες τις μεθοδους παλι δεν ικανοποιουνται ολοι.!!!
Ας αυξησει η εταιρια τις δυνατοτητες της στο κατω κατω.
Και επαναλαμβανω ας το πει δημοσια και ΟΧΙ να το κρυβει. Εμενα προσωπικα αυτο με ενοχλει αφανταστα.

restinpeace
05-10-06, 18:53
Κατ'αρχήν συμφωνώ 100% μαζί σου, όντως δεν μπορεί να ανέχεσαι τον καθένα που έχει φιλοδοξία να κατεβάσει όλο το Internet.

Τώρα το γιατί συμβαίνει αυτό, είναι θέμα πολλών παραγόντων και άλλης συζήτησης.

Όμως, δεν μπορεί και η HOL (και οποιοσδήποτε άλλος ISP) ενδεχομένως να ακολουθεί τέτοιες πολιτικές και να μην ενημερώνει.

Στην τελική απαιτείται διαφάνεια, και δεν μπορεί να την πληρώνουν όλοι οι χρήστες για χάρη μερικών. Μπορεί αύριο να θελήσεις εσύ να κατεβάσεις κάτι από Ρ2Ρ δίκτυο, γιατί να υποστείς τις συνέπειες;

Αν το θέλει ένας ISP είτε να εφαρμόζει ts πολιτικές αλλά να είναι διαφανής ή να ακολουθήσει μία Fair Usage Policy.

Όχι όμως να το παίζει παλαβός!

Το προβλημα με τις ταχυτητες στην HOL υπαρχει απο την αρχη του χρονου. Γιατι?
Γιατι η HOL εκανε συνεχως νεες συνδεσεις χωρις να μπορει να τις υποστιρηξει.
Αρα η HOL φταιει.


Μα που ειναι η απατη? Ειναι μια δεδομενη στιγμη δυο χρηστες,ο ενας ανεβοκατεβαζει και ο αλλος σερφαρει,η χολ απλως παιρνει μπαντγουιθ ωστε να προηγηθει το σερφαρισμα.Δεν βλεπω καμια απατη.
Τεσπα,δεν ξανασχολουμε με το θεμα μιας και ειμαι πελατης της φορθνετ.

Εγω μπορει να χρησιμοποιω τα p2p για να κατεβαζω επιστιμονικα paper για την δουλεια μου, freeware kai shareware προγραμματα κλπ. ή για να διακινω δικα μου αρχεια. Με πιο δικαιωμα μου το απογορευει?

nlkrio
05-10-06, 19:11
Εγω μπορει να χρησιμοποιω τα p2p για να κατεβαζω επιστιμονικα paper για την δουλεια μου, freeware kai shareware προγραμματα κλπ. ή για να διακινω δικα μου αρχεια. Με πιο δικαιωμα μου το απογορευει?

:clap::clap::clap:Σωστος!!!

ssotiris
05-10-06, 19:16
Έχω adsl από το 2003 , τότε που πρωτοβγήκε στο κοινό, και πήγα σε μια προσφορά της Αcn, και ειλικρινά δεν είχα κανένα πρόβλημα, τόσο στην ταχύτητα όσο και στο after sale της εταιρίας.
Πάντα εξυπηρετικοί, πάντα ειλικρινείς και πάντα με πραγματικό ενδιαφέρον….δεν θα ξεχάσω ότι μετά από 3 μέρες από την αναφορά ενός προβλήματος που είχε να κάνει με την ιδιομορφία και την πολυπλοκότητα του τοπικού μου δικτύου, με πήραν στο κινητό επί 45min για να με βοηθήσουν εξηγώντας μου την λύση που σκέφτηκαν για ένα δικό μου δικτυακό πρόβλημα .

Το 2006 αποφάσισα να πάω στην HOL (ενώ προσωπικά είχα την χείριστη εικόνα για την εταιρία από την εποχή που το noc της ήταν στην Ερυθραία, εάν θυμάμαι καλά). Ρώτησα όμως και την αγορά και άλλους χρήστες και με έπεισαν ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι η εταιρία πλέον ανήκει στις σοβαρές του χώρου.
Το ίδιο μου απάντησαν και οι ίδιοι όταν τους έθεσα τους προβληματισμούς μου αναφορικά με την σοβαρότητα της εταιρίας και το τι όνομα είχε στην αγορά.

Παρ’ όλα αυτά πριν υπογράψω πήγα από τα γραφεία τους και μίλησα επί μακρόν με τον προϊστάμενο πωλήσεων και τον τεχνικό προϊστάμενο, εξηγώντας τους ότι το βασικότερο σε μένα είναι η σταθερότητα και η ελεύθερη επικοινωνία.

Μου εξήγησαν ότι όλα είναι καλά, ότι δεν υπάρχει κανενός είδους κόφτης ή περιορισμός στην διακίνηση της πληροφορίας, ότι μου εγγυώνται μέσω του evoice εφάμιλλη του ΟΤΕ τηλεφωνία και ότι εγγυώνται ότι το μόντεμ θα κλειδώνει στην ονομαστική ταχύτητα εφόσον είμαι στην περιοχή κάλυψης τους (αυτό το ρώτησα επίτηδες και εξηγώντας τους παράλληλα ότι είμαι μακριά από το κέντρο και ότι η διατομή του χαλκού σηκώνει οριακά τέτοιου μεγέθους διαμεταγωγή, προστιθέμενη σε αυτή και τον πολλών καφάο μέχρι να φτάσω στο κέντρο ).

Ήμουν από αυτούς που φώναζαν ότι δεν φτάνει το BW που έχει με το εξωτερικό.
Ήμουν ταυτόχρονα και από αυτούς που έλεγαν να δώσουμε χρόνο στην εταιρία να σετάρει σωστά τα μηχανήματά της, να κάνει τις δοκιμές της, και να δώσει μια σωστή υπηρεσία στους χρήστες, και να μην φωνάζουμε τόσο πολύ για τον κόφτη στα 2.5Mbps που είχε επιβάλλει η εταιρία.

Ο καιρός πέρασε και ο κόφτης βγήκε, έγινε και ο διπλασιασμός των ταχυτήτων και άρχισαν τα προβλήματα.
Η HOL έπαιζε στα 98+% με το εξωτερικό….όλα κοκκίνισαν….

Η εταιρία αντί να είχε φροντίσει εκ των προτέρων να αγοράσει BW με το εξωτερικό…απλά δεν έκανε τίποτα…γνωρίζοντας φυσικά αρκετό καιρό πριν ότι ο ΟΤΕ θα έκανε τον διπλασιασμό στο BW των γραμμών.

Όταν ο κόμπος έφτασε στο χτένι, έψαξε σαν σοβαρή εταιρία που είναι να βρει μια λύση, με την οποία να παίζουν όσο το δυνατόν περισσότερες κατηγορίες πελατών της καλύτερα.
Αντί να στήσει ένα σοβαρό QoS, με το οποίο θα όριζε προτεραιότητες στα πακέτα έτσι ώστε πχ το voip να προηγείται του leeching …πήγε και έστησε ένα σύστημα παρακολούθησης και κατηγοριοποίησης των πακέτων, έτσι ώστε να μπορεί να μειώνει την ταχύτητα ανάλογα με τις ανάγκες της.

Τα αποτελέσματα είναι γνωστά σε όλους….ότι είναι p2p και έχει προορισμό το εξωτερικό τρώει limit Up στην ταχύτητα (και downstream και upstream). Προς το παρόν το ftp είναι ανοικτό, το ίδιο και το http.

Εμένα δεν με ενοχλεί τόσο πολύ να κατεβάσω το debian αντί σε 40min σε 80min…εξάλλου δεν υπάρχει χρονοχρέωση…και τέλος πάντων μπορώ να το ανεχτώ μέχρι ένα σημείο, και με ανάλογα ανταλλάγματα από την εταιρία.

Με ενοχλεί αφάνταστα όμως ότι κάποιος παρακολουθεί (ή έχει την δυνατότητα να το κάνει, αφού το κάνει στο p2p μπορεί να το κάνει παντού), τι κινείται από/προς τον κόμβο μου.
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αύριο κάποιος δυσαρεστημένος και έτοιμος προς αποχώρηση τεχνικός της hol , δεν σηκώσει προσωπικά και ευαίσθητα δεδομένα μου (τραπεζικούς λογαριασμούς , κωδικούς για το ΤΑΧΙS, κωδικούς πιστωτικών καρτών, επαγγελματικά email, συμβάσεις έργων, κλπ).

Η σύμβαση που έχουμε υπογράψει δεν αναφέρει πουθενά ότι θα είχα τέτοιου είδους έλεγχο.
Εάν το έλεγε μέσα , εγώ μπορεί να το είχα δεχτεί, θα είχα πάρει την σύνδεση της HOL για συγκεκριμένη χρήση και θα είχα και μια άλλη για τα προσωπικά μου δεδομένα.
Από την στιγμή που δεν το αναφέρει πουθενά είτε πρέπει να το σταματήσει σε εμάς και να αλλάξει τις συμβάσεις της για τους νέους πελάτες της, είτε να μας ενημερώσει και να μας δώσει την δυνατότητα να συνεχίσουμε ή μη την σύνδεσή μας με την εταιρία….και φυσικά να μας αποζημιώσει για την όλη ταλαιπωρία.

Εάν γίνεται τέτοιου είδους κατηγοριοποίηση/καταγραφή των πακέτων, εκτός από ανήθικο είναι παράνομο….χρειάζεται δηλ. ειδική άδεια για να γίνει…μην το ξεχνάμε και αυτό.

Η HOL προσπαθεί να μπει στο παιχνίδι των μεγάλων, με εξαγορές, με συνεργασίες, με προτάσεις σε χρηματοδοτούμενα προγράμματα, κλπ….αλλά δεν φαίνεται να έχει τα …κότσια να κολυμπήσει στα βαθειά….

Madness
05-10-06, 19:20
Είναι μεγάλο λάθος της ΗΟΛ που δεν το λέει.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί την γραμμή του όπως θέλει ...ΑΝ ήθελε η εταιρεία να δώσει κάποια ταχύτητα για αυτούς που σερφάρουν μόνο τότε καλό θα ήταν να έκανε αναβάθμιση και οχι να κόβει πρωτόκολλο επικοινωνίας.
Ελπίζω α μην το μιμηθούν και άλλοι πάροχοι και έχουμε όλοι πρόβλημα

RyDeR
05-10-06, 19:21
Γιά πείτε μου λίγο, θέλει ένας φίλος να του αγοράσω και να του περάσω ένα bpack 1000. Για ποιά προγράμματα μιλάτε; Μόνο το μουλάρι υπέστει τις συνέπειες του ts ή όλα; Gnuttela, Torrents, μουλαροειδή που κάνουν πολλές συνδέσεις; Dc++ που κάνει λίγες; Επειδή το θέλει (δηλαδή εγώ τον έπρηξα) για να κατεβάζει συνέχεια με τα σχετικά προγράμματα αναγκαστικά του λέω να πάει αλλού... right?

Madness
05-10-06, 19:24
Γιά πείτε μου λίγο, θέλει ένας φίλος να του αγοράσω και να του περάσω ένα bpack 1000. Για ποιά προγράμματα μιλάτε; Μόνο το μουλάρι υπέστει τις συνέπειες του ts ή όλα; Gnuttela, Torrents, μουλαροειδή που κάνουν πολλές συνδέσεις; Dc++ που κάνει λίγες; Επειδή το θέλει (δηλαδή εγώ τον έπρηξα) για να κατεβάζει συνέχεια με τα σχετικά προγράμματα αναγκαστικά του λέω να πάει αλλού... right?


ΝΑΙ δυστυχώς όλα τα ρ2ρ

cosmos
05-10-06, 19:26
Εχει αδικο ομως η Χολ? Εγω που γυρναω απο την δουλεια το απογευμα και θελω να σερφαρω η να κατεβασω κατι θα πρεπει να υποστω χαμηλες ταχυτητες γιατι καποιοι εχουν μουλαρομηχανηματα τα οποια δεν κλεινουν ποτε.
Πιστευω οτι αυτο που εκανε η χολ ηταν μια κινηση προστασιας και σεβασμου προς την πλειοψηφια των πελατων της.
Όπως ανέφερα και στο νήμα από το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση, δικές μου προτεραιότητες είναι το voip και το online gaming, εφαρμογές οι οποίες είχαν αρκετά προβλήματα και φαίνεται ότι αυτή η προτεραιοποίηση που βλέπω τις βοήθησε. Εμένα με ωφέλησε δλδ! Όμως, δεν είναι εντάξει για σημαντική μερίδα συνδρομητών. Και με το άρθρο που έγραψα, ίσως ανοίγω τον τάφο μου (μια που πάντα παίζει η HOL να το απενεργοποιήσει και να σταματήσω και να μιλάω και να παίζω από Internet).

Για μένα (και τονίζω για μένα, καθαρά προσωπική άποψη) το επίκεντρο αυτής της ιστορίας δε βρίσκεται στο:
αν είναι παράνομη ή παράτυπη η εφαρμογή ενός τέτοιου συστήματος από τη HOL ή οποιονδήποτε ISP
αν πρέπει ή δεν πρέπει ένας ISP να λάβει δράση όταν βλέπει ότι τα links με το εξωτερικό δεν του "βγαίνουν", πράγμα που ήταν ξεκάθαρο ότι θα γίνει με τον διπλασιασμό γραμμών και χρήση διεθνών κυκλωμάτων > 50%.
αν κατεβάζουν οι χρήστες και νόμιμο υλικό με p2p (ίσως στο 1% των περιπτώσεων)Εδώ το ζήτημα για μένα είναι η εξίσωση των συνδρομητών με ανθρώπους τους οποίους δεν τους αξίζει μια σωστή πληροφόρηση... Οι ερωτήσεις προς την HOL ήταν συγκεκριμένες, καλώς ορισμένες. Οι απαντήσεις ως τώρα ήταν ό,τι νάναι. Ειλικρινά, ακόμα περιμένω επίσημη θέση από τη HOL για το θέμα. Ας θυμίσω ότι η Forthnet παλιότερα σε καιρούς με μεγάλα χάλια για τους συνδρομητές της είχε προσφέρει δωρεάν μήνα(ες) ως την επίλυση του προβλήματος.

Παρόμοια προβλήματα αν θέλεις, τελείως όμως διαφορετική η προσέγγιση στη διατήρηση υψηλού μέσου επιπέδου ικανοποίησης πελατών.

Τέσπα, με το άρθρο δεν παίρνω θέση. Καταγράφω κάτι που παρατηρήθηκε και ισχύει με επαρκώς ισχυρή αντικειμενική προσέγγιση. Έχοντας το δεδομένο ότι πιθανώς ισχύει κάτι τέτοιο, μπορεί ο καθένας μας ως καταναλωτής να κάνει μια πιο educated/πληροφορημένη επιλογή. Υπάρχει ελευθερία για να αγοράζουμε, εκείνο που συνήθως λείπει είναι η επαρκής πληροφόρηση με υπέρ και κατά.

mem
05-10-06, 19:37
warning@all προσέξτε το ύφος και το περιεχόμενο των μηνυμάτων σας, κόσμια και με επιχειρήματα σας παρακαλώ, είναι κρίμα να ακυρώνεται η προσπάθεια να ενημερωθούν οι χρήστες απο ένα απρεπές σχόλιο ....

Εύγε που το κάνατε πρώτο θέμα!

Μέμνων.

ipo
05-10-06, 19:48
Συγχαρητήρια και από εμένα στην προσπάθεια των μελών του ADSLgr για την διαπίστωση αυτού του χαρακτηριστικού των συνδέσεων ADSL της Hellas On Line, καθώς και στην κοινοποίησή του.

Η εταιρεία έχει το δικαίωμα να φιλτράρει και να ελέγχει ό,τι περνάει μέσα από το δίκτυό της, μόνο εφόσον έχει ενημερώσει προηγουμένως τους πελάτες της για τον έλεγχο και την προτεραιοποίηση των διακινούμενων πληροφοριών.

Χάρη στο ADSLgr, μπορούν πλέον οι πελάτες και οι εν δυνάμει πελάτες της Hellas On Line, να αποφασίσουν αν προτιμούν να έχουν προτεραιοποιημένη διακίνηση δεδομένων ή αν επιθυμούν να συνδεθούν με κάποιον άλλον ISP που παρέχει διαφάνεια στον τρόπο λειτουργίας του δικτύου του, δεν ελέγχει-προτεραιοποιεί τα διακινούμενα δεδομένα και φροντίζει να αναβαθμίσει το δίκτυό του όταν γεμίζει και όχι να περιορίζει την κίνηση των πελατών.

Προσωπικά θα ενημερώσω όλους τους γνωστούς μου για το χαρακτηριστικό αυτό της HOL, ώστε αν θέλουν μη ελεγχόμενη κίνηση να καταφύγουν σε άλλον ISP.

ipo
05-10-06, 20:02
Εύγε που το κάνατε πρώτο θέμα!
Κι άλλη μία φορά από εμένα: Εύγε!

Ελπίζω να παραμείνει σαν πρώτο θέμα, έως ότου η Hellas On Line πάρει υπεύθυνη επίσημη θέση σχετικά με την προτεραιοποίηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.