PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο θεματάκι με τους δίσκους μου...



hemlock
23-05-11, 10:41
Καλημερα...Εχω ενα περιεργο "προβλημα" με τους δίσκους μου αυτη την στιγμη και θα ηθελα να τo λυσω χωρις format...:p
Οπως θα δειτε και στο Screenshot μου εμφανιζουν τα Win7 (clean install προχθες) το μεγαλο partition του κυριος δίσκου μου σαν αφαιρουμενο ,οπως και εναν δευτερο...
Οταν ολοκληρωσα το format μου ειχε βγαλει πολλα κομματια των δισκων σαν system recovery και απο τα αρχικα 2 που ηθελα, ειδα 5 στο τελος και πηγαινοντας στην διαχειρηση δισκων τα ξαναμαζεψα (μεσα απο τα Win) και τους αλλαξα γραμματα...
Τι μπορει να εκανα λαθος?
Παρακατω στα συνημενα ειναι το "σφαλμα" που βλεπω και οι δισκοι μου...Ενας caviar black 500GBs χωρισμενος και οι δυο παλιοι 120αρηδες...

EvilHawk
23-05-11, 11:31
To θέμα με το internal hard disk as removable δεν νομίζω να το γλυτώσεις, το κάνει σε κάθε controller που είναι σε AHCI mode και υποστηρίζουν hotplug ...

και εμένα με ενοχλούσε στην αρχή αλλά έκρυψα το notification icon και απλά το ξέχασα ότι υπάρχει.

Αυτό που πρέπει όμως να μην ξεχάσεις να κάνεις είναι να πας στο device manager, στους δίσκους, properties και στο tab policies να τους κάνεις optimize για perfomance ... ;)

hemlock
24-05-11, 10:17
To θέμα με το internal hard disk as removable δεν νομίζω να το γλυτώσεις, το κάνει σε κάθε controller που είναι σε AHCI mode και υποστηρίζουν hotplug ...

και εμένα με ενοχλούσε στην αρχή αλλά έκρυψα το notification icon και απλά το ξέχασα ότι υπάρχει.

Αυτό που πρέπει όμως να μην ξεχάσεις να κάνεις είναι να πας στο device manager, στους δίσκους, properties και στο tab policies να τους κάνεις optimize για perfomance ... ;)

Master Καλημερα...
Η μητρικη μου ειναι μια ταπεινη ASUS P5K-VM και οι δισκοι αν εξαιρεσεις τον caviar black ειναι 5ετιας...Ουτε που ηξερα οτι υποστηριζει hotplug (πολυ advanced πληροφορια)...:hmm:
Τα tips ειναι ηδη τσεκαρισμενα...

hemlock
24-05-11, 10:26
Τωρα αν σου πω οτι ο ενας παλιος WD δεν μου δινει τις επιλογες που με προτεινες...:hmm:

EvilHawk
24-05-11, 10:51
Αυτές είναι οι perfomance ρυθμίσεις, προφανώς αυτόν δεν τον βλέπει σαν removable :p

Rebel Scum
24-05-11, 11:28
Μου έκανε το ίδιο όταν εγκατέστησα τον SSD. Χρειάστηκε να εγκαταστήσω τους driver της Intel που έρχονται με τη μητρική.

WAntilles
24-05-11, 14:21
Master Καλημερα...
Η μητρικη μου ειναι μια ταπεινη ASUS P5K-VM και οι δισκοι αν εξαιρεσεις τον caviar black ειναι 5ετιας...Ουτε που ηξερα οτι υποστηριζει hotplug (πολυ advanced πληροφορια)...:hmm:
Τα tips ειναι ηδη τσεκαρισμενα...

Δεν παίζει ρόλο η ηλικία.

Και η παλιά μου Socket 939, nForce4-SLI DFI LANParty (αγοράστηκε Μάρτιο 2005), το έχει αυτό το πράμα.

pano
24-05-11, 20:47
To θέμα όμως είναι ότι η συγκεκριμένη μητρική δεν πρέπει να υποστηρίζει AHCI mode λόγου του Chipset Intel ICH9 :hmm: .

WAntilles
24-05-11, 21:49
To θέμα όμως είναι ότι η συγκεκριμένη μητρική δεν πρέπει να υποστηρίζει AHCI mode λόγου του Chipset Intel ICH9 :hmm: .

Δεν έχει σχέση με το AHCI, αλλά με το SATA-2.

Και η μητρική που αναφέρω δεν είχε AHCI (δεν υπήρχε τότε), ήταν όμως SATA-2.

juno12
25-05-11, 00:18
ενημερωτικά το ICH9 υποστηρίζει κανονικά AHCI mode.το βλέπω και στη δική μου αρχαία p5e.
κατασκευαστικά είναι παρόμοιο με το ICH10, αλλά λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος γι'αυτό και τα
firmware για το ICH10 παίζουν και σ'αυτό.

pano
25-05-11, 02:45
Δεν έχει σχέση με το AHCI, αλλά με το SATA-2.

Και η μητρική που αναφέρω δεν είχε AHCI (δεν υπήρχε τότε), ήταν όμως SATA-2.
Tι να σου πώ αυτό που λές δεν το γνωρίζω,εγώ νόμιζα ότι μόνο με AHCI mode υποστηρίζεται το hot plug..

ενημερωτικά το ICH9 υποστηρίζει κανονικά AHCI mode.το βλέπω και στη δική μου αρχαία p5e.
κατασκευαστικά είναι παρόμοιο με το ICH10, αλλά λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος γι'αυτό και τα
firmware για το ICH10 παίζουν και σ'αυτό.

H μητρική σου έχει το ICH9R γι'αυτό το υποστηρίζει,η δικιά μου (P5K) που έχει το ICH9 δεν το υποστηρίζει.

juno12
25-05-11, 13:35
ναι όντως, νόμιζα πώς όλες οι p5k έχουν το ich9r που έχει η p5ke.

hemlock
26-05-11, 10:29
Μου έκανε το ίδιο όταν εγκατέστησα τον SSD. Χρειάστηκε να εγκαταστήσω τους driver της Intel που έρχονται με τη μητρική.
Εγκατεστησα τους "τελευταιους" Drivers για την μητρικη και παλι εχω τους δισκους αποσπωμενους...:hmm:
Στην δικη σου συνθεση εχεις το ιδιο φαινομενο?

........Auto merged post: hemlock πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν έχει σχέση με το AHCI, αλλά με το SATA-2.

Και η μητρική που αναφέρω δεν είχε AHCI (δεν υπήρχε τότε), ήταν όμως SATA-2.
Ο caviar ειναι σιγουρα sata 2 ,οι παλαιοτεροι ειναι Sata 1...Βαση του σκεπτικου σου ο caviar δεν θα επρεπε να φαινεται καν,ενω τον βλεπω και δεν βλεπω τον παλιο WD...:hmm:

pano
26-05-11, 11:47
Φίλε hemlock μπές στο bios και πήγαινε στο IDE CONFIGURATION και πές μας τι γράφει στο SATA CONFIGURATION και στο CONFIGURΕ SATA AS

hemlock
26-05-11, 15:33
Φίλε hemlock μπές στο bios και πήγαινε στο IDE CONFIGURATION και πές μας τι γράφει στο SATA CONFIGURATION και στο CONFIGURΕ SATA AS
Sata configuration: enhanced (με extra επιλογες τα compatible και disable) και με τις επιλογες enhanced/compatible βγαινει σαν επιλογη και το configure sata as: AHCI/IDE...:hmm:
Οι δικες μου επιλογες enhanced και AHCI...

pano
27-05-11, 10:46
Άρα είναι αυτό που εξαρχής σου είπε EvilHawk,ο sata controller είναι σε ahci mode και γι'αυτό όσοι δίσκοι σου υποστηρίζουν το hot plug φαίνονται ως αφαιρούμενοι.
Από κει και πέρα αν τυχόν δεν θέλεις να είναι σε ahci mode χωρίς format (που προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο,αν το μόνο ''πρόβλημα'' είναι η εμφάνιση την εικονιδίων) μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό http://www.vistax64.com/general-discussion/271218-switch-ahci-ide-tutorial-howto.html (δεν τον έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω αν τυχόν δημιουργεί προβλήματα) .
Και επίσης μια άλλη επισήμανση όσο αφορά αυτό που εiπα πριν ότι το ich9 δεν υποστηρίζει το ahci mode ενώ εδώ βλέπουμε ότι σ'αυτή την περίπτωση υποστηρίζεται.
Η μητρική μου (Ρ5Κ) που είναι της ίδιας ''οικογενείας'' με του hemlock, όταν πρωτοβγήκε υποστήριζε ahci mode, αλλά μετά από κάποιο bios revision της αφαίρεσαν αυτή την επιλογή γιατί η intel επίσημα δεν δίνει αυτή την δυνατότητα στο ich9 (αυτή είναι η εκδοχή από το forum της asus ).Γι'αυτό φίλε hemlock αν δεν έχεις το τελευταίο bios revision και χρειαστείς να κάνεις κάποια στιγμή bios update να προσέξεις με το συγκεκριμένο bios που θα περάσεις τι ακριβώς γίνεται όσο αφορά αυτό το θέμα για να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.