PDA

Επιστροφή στο Forum : Zone alarm και DC++/BT



Vadur
15-03-04, 20:08
Ρε παιδια ακουγωντας συνεχεια για την ασφαλεια που παρεχει αυτο το firewall λεω να το εγκαταστησω..αλλα σκεφτομαι μηπως επηρεασει το dc++ και bittorrent τοσο στην ταχυτητα οσο και στην λειτουργεια του..
Ας με ενημερωσει καποιος που εχει Zone alarm και χρησιμοποιει τα παραπανω προγραμματα..

BeholderX
15-03-04, 20:16
Ας αρχίσουμε με το ότι το ZoneAlarm είναι ασύμβατο με το eDonkey/eMule , οπότε και αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τα προηγούμενα p2p προγράμματα, ξέχασέ το.
(όχι απλώς να μην τρέχει, αλλά να μην είναι εγκατεστημένο εντελώς). Και για του λόγου το αληθές από το επίσημο site:


- ZoneAlarm is reported to cause problems with eMule. It is not recommended. Nice and free firewalls are Kerio Personal Firewall and Agnitum Outpost

http://www.emule-project.net/home/perl/help.cgi?l=1&rm=show_topic&topic_id=123


Με το DC++/BT δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα πάντως.

Προτεινόμενα firewalls (εφόσον τα θεωρείς απαραίτητα):

Kerio Personal Firewall
Sygate Personal Firewall Pro
Agnitum Outpost Firewall Pro

blackjim
15-03-04, 20:46
user of ZoneAlarm : No problem με οποιοδηποτε DC . 8)
αλλα και με οτιδηποτε αλλο δεν ειχα ποτε προβλημα ,οσα χρονια εχω ΖΑ.

GeorgeH
15-03-04, 22:16
Συμφωνω με τον blackjim... Τοσα χτονια που το χρησιμοποιω δεν ειχα ποτε προβλημα.Τα μουλαροειδη ουτως ή αλλιως δεν τα πολυσυμπαθω αλλα το DC++ ειναι must φιλε μου... Στο συνιστω ανεπιφυλακτα.Μπορεις να δοκιμασεις και το Soulseek... Βρισκεις τα παντα απο μουσικη.Με αυτα τα 2 εισαι καλυμενος 100%.Δε θα χρειαστεις κατι αλλο... :wink:

Vadur
15-03-04, 22:35
Βασικα με το dc++ και μονο ειμαι απολυτα καλυμμενος μιας και το χρησιμοποιω 1.5 χρονο,hub για το καθε τι..αν μπορει καποιος με σιγουρια να μου πει οτι θα δουλέυει το ιδιο καλα με το zone alarm οπως και πριν χωρις firewall..θα το εγκαταστησω αμεσως..
σημειωση- connection passive

GeorgeH ποια hub list URL χρησιμοποιεις?Την berlios.de...η καποια καλυτερη αν αναι πες..

GeorgeH
15-03-04, 23:08
Νομιζω gotdns or something ... Πηγαινε εδω και τσεκαρε μονος σου: http://angelos0.no-ip.info
Οσο για το ZoneAlarm σου εγγυωμαι οτι δε θα εχεις κανενα προβλημα και οτι θα κατεβαζεις απροσκοπτα.Εξαλλου το ZA λειτουργει τοσο απλα που το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ρυθμισεις σε ποια προγραμματα θα δινει access.Ρυθμιζεις δηλαδη ποια θα αφηνει ανοιχτα διοτι τα εμπιστευεσαι και ποια θα μπλοκαρει.Οποτε μπορεις να ορισεις πχ το DC++ και το MSN να συνδεονται αυτοματα σαν να μην ειχες ποτε Firewall.Ολα αυτα μεσω του Program control βεβαια... Αντε καλο κατεβασμα... :wink:

blackjim
15-03-04, 23:21
Vadur, το ΖΑ αντε να σου κοβει 0,01%
πρακτικα δεν επηρεαζει καθολου.
ασε που ελεγχεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ παει να συνδεθει στο Net...
ΖΑ ιζ αμπσολουτλι απαραιτητο...

μη κανω και διαφημηση αλλα το ωραιο να λεγεται (η Pro εκδοση ειναι πολυ καλη)

GnG
15-03-04, 23:54
Να πω κάτι ασχετό σχετικό?Καλύτερα να κάνεις και τις απαραίτητες κινήσεις να γίνεις και active.Αλλά νομίζω εκεί θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το zonealarm.

Σε παραπέμπω στο site με τις οδηγίες.Να υποθέσω ότι έχεις κάποιο router?(εγώ έχω speedtouch 510i και απο passive έγινα active).Τo site έχει επικεφαλίδα DC++ : Installing / Setting up : How to set up active mode with a hardware firewall/router?

Στην συνέχεια μας λέει όμως οτι:
What about ZoneAlarm?
Forget it. ZoneAlarm is a known issue with DC++, it causes corrupted downloads/uploads, this is directly linked with the 'Rollback Consistency' error message. You need to completely uninstall it, just disabling it will not help, and then get another firewall.

Το link: http://dcplusplus.sourceforge.net/faq/faq.php?display=faq&faqnr=11&catnr=2&prog=1&lang=en&onlynewfaq=1
Κοίτα επίσης και αυτό που θα σε βοηθήσει αρκετά για το θέμα της αλλαγής ip: http://angelos0.no-ip.info/files/no-ip.pdf

Η επιλογή είναι δική σου.Εγώ πάντως είχα το zonealarm και το απεγκατέστησα και δεν έβαλα άλλο software firewall καθώς έμαθα ότι το modem/router μου έχει καλό hardware firewall και αρκέι...

blackjim
16-03-04, 00:19
Στην συνέχεια μας λέει όμως οτι:
What about ZoneAlarm?
Forget it. ZoneAlarm is a known issue with DC++, it causes corrupted downloads/uploads, this is directly linked with the 'Rollback Consistency' error message. You need to completely uninstall it, just disabling it will not help, and then get another firewall.


δε πα να λεει οτι θελει?
το 'Rollback Consistency' που λεει το ειχα δει καποτε αλλα ηταν απο δικια μου μ@λ@κι@ και οχι απο το ΖΑ.

αυτα τα περι active και passive δε τα καταλαβαινω, γιατι ασχολειστε?
δε την εχω πειραξει ποτε την συγκεκριμενη ρυθμιση, και γιατι να το κανω??

Vadur
16-03-04, 00:24
Eγω εχω το Speedtouch 530i GnG..
Χεχε ευχαριστω GeorgeH,θα γινει χαμος..
blackjim μηπως με το Νorton Security ειμαι μια χαρα..?(ρε παιδια που ειναι το ελληνικο ερωτηματικο στο κιμπορντ?) :shock:

GnG
16-03-04, 01:03
blackjim,
Είσαι active ή passive?

Vadur
16-03-04, 01:22
οπως εγαψα παραπανω,connection passive

GnG
16-03-04, 01:40
Vadur,
Ρωτάω τον blackjim.Πάντως εσύ Vadur ως passive πιστεύω να ξέρεις ότι δεν μπορείς να κατεβάσεις απο passive.Ενώ αν είσαι active κατεβάζεις απο παντού.Αυτό και μόνο σου κατεβάζει τα sources για download κατα πολύ.

Επίσης αφού είσαι κάτοχος ενός speedtouch πιστεύω πως δεν θα πρέπει να φοβάσαι αφου το συγκεκριμένο modem έχει firewall το οποίο είναι καλύτερο απο οποιοδήποτε software firewall.Ειχα μπεί σε ένα site( www.grc.com και δες το shields up )το οποίο τσέκαρε την ασφάλεια του συστήματός σου.Πέρασα όλα τα test με ενεργοποιημένο μόνο το firewall του speedtouch...(Your system has achieved a perfect "TruStealth" rating)

GnG
16-03-04, 01:41
double post.sorry...

Vadur
16-03-04, 01:59
Βιαστηκα να απαντησβ GnG χωρις να δω οτι αναφεροσουν στον μαυρο τζιμ..
Με εχει χαζεψει το πολυ internet! :mrgreen:

blackjim
16-03-04, 02:06
οι ρυθμισεις αυτες (οπως προανεφερα) ειναι αθικτες, δηλαδη ειμαι active αλλα ουτε ΙΡ εχω βαλει ουτε Port.
Να πω την αληθεια δε θυμαμαι τι ακριβως διαφερει απο active σε passive αλλα με active δουλευει κανονικοτατα ( πολυ ban και kick πεφτει βεβαια αλλα την παλευω την κατασταση... :D )

blackjim
16-03-04, 14:40
Vadur, αν χρειαστεις οτιδηποτε απο Hubs στο DC
---> http://www.hublist.org/

@ ADSLgr.com All rights reserved.