PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα(?) με DMA



SubAngel
15-03-04, 21:38
Στον υπολογιστή έχω ένα σκληρό Maxtor στο primary SATA channel, ένα Nec DVDR master στο ΑΤΑ secondary channel και ένα DVD Pioneer slave στο ίδιο channel.

Το Pioneer είναι σε Ultra DMA 4 - Ultra66 (το βλέπω από το properties του IDE ATA/ATAPI controllers στο device manager), ενώ το NEC είναι σε Ultra DMA 2 - Ultra33. Και τα δύο λέει είναι BIOS default.

Το ΝΕC ένω κανονικά θα πρέπει να γράφει CD με 32Χ ταχύτητα γράφει με 16Χ. Στο BIOS δεν βρήκα κάποια ρύθμιση ώστε να το αλλάξω. (Το ίδιο συνέβαινε και με το CDR plextor που έιχα πριν). Δοκίμασα να τα βάλω σε ξεχωριστώ channel ως master και τα δυο αλλά γίνεται πάλι το ίδιο. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντελώς ξαφνικα.

Καμιά πρόταση? Επίσης, το primary channel του SATA είναι το ίδιο με το primary του απλού ΑΤΑ? Είναι δλδ καλύτερα να έχω το κάθε drive σε ξεχωριστό channel?
Ευχαριστώ

nnn
16-03-04, 00:23
καλύτερο θα είναι να τα βάλεις σε ξεχωριστό κανάλι.

τώρα για την ταχύτητα εγγραφής μπορεί να φταίει το πρόγραμμα εγγραφής που χρησιμοποιείς,δες μήπως άλλαξες κάποια ρύθμιση για την ταχύτητα εγγραφής και βέβαια το πιο σημαντικό είναι να δοκιμάσεις με άλλα δισκάκια.
πάρε κάποιο επώνυμο και δοκίμασε να γράψεις,μην σου φανεί παράξενο αν τελικά φταίει αυτό.

A Hellene
16-03-04, 01:10
Καλησπέρα.

Ο κανόνας θέλει τους εγγραφείς να τοποθετούνται σε κανάλια υψηλότερης προτεραιότητας/προνομίων. Ή και μόνους τους.
Για να σιγουρευτείς, καλύτερα φόρτωσε τους τελευταίους drivers της μητρικής σου.
Οι ενσωματωμένοι οδηγοί συσκευών του λειτουργικού σου συστήματος, είναι παλαιότεροι, γενικής φύσης (generic), και όχι του κατασκευαστή του chipset αλλά βασισμένοι στους drivers αυτού...


Φιλικά,
Γιώργος.

SubAngel
17-03-04, 01:43
Ναι αλλά το ATA primary channel είναι τελικά το ίδιο με το SATA primary channel?

Γιώργο έχω την ABIT NF7S και έχω όλους τους τελευταίους drivers της nVidia και το πιο προσφατο BIOS.

Υπάρχει τρόπο να αλλάξω το DMA mode μόνος μου?

@ ADSLgr.com All rights reserved.