PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση HOL σε Windows Live Mail



Σελίδες : [1] 2 3 4

argal
24-05-11, 13:30
Προφανως ολοι λαβατε το ακολουθο μηνυμα.

Τι ακριβως εννουν οταν λενε "η υπηρεσία ηλεκτρονικής αλληλογραφίας ....θα παύσει να είναι διαθέσιμη με την παρούσα μορφή της" και "θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail." ?

Δεν το χρησιμοποιω και δεν μου αρεσει το Windows Live Mail.


----------
Αγαπητέ/ή συνδρομητή/τρια,

Στο πλαίσιο της προσπάθειας μας για συνεχή βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών μας και της εμπειρίας σας είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι η υφιστάμενη πλατφόρμα, μέσω της οποίας σας παρέχεται η υπηρεσία ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (πχ. της μορφής username@hol.gr), θα αναβαθμιστεί στο Windows Live Mail της Microsoft και επομένως θα παύσει να είναι διαθέσιμη με την παρούσα μορφή της.
Το Windows Live αποτελεί μια από τις δημοφιλέστερες υπηρεσίες e-mail παγκοσμίως και σας προσφέρει την εμπειρία μιας ολοκληρωμένης, εύκολης και διασκεδαστικής πλατφόρμας επικοινωνίας, μέσω της οποίας θα απολαμβάνετε σημαντικά πλεονεκτήματα όπως:

Γραμματοκιβώτιο χωρητικότητας 5GB με συνεχώς αυξανόμενο χώρο με βάση τις ανάγκες σας
Δυνατότητα δημιουργίας πολλών λογαριασμών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
Πρόσβαση σε Web messenger
Πρόσβαση στην υπηρεσία Windows Live SkyDrive για δωρεάν χώρο αποθήκευσης online και δυνατότητα να μοιράζεστε χιλιάδες έγγραφα, φωτογραφίες και αρχεία του Microsoft Office
Η παραπάνω αναβάθμιση της πλατφόρμας του e-mail σας στο Windows Live Mail θα υλοποιηθεί στις 4 Ιουλίου 2011. Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail.
Το όνομα χρήστη (******) που χρησιμοποιείτε για πρόσβαση στο e-mail σας καθώς και η email διεύθυνση σας (*****@hol.gr (*****@hol.gr)) θα παραμείνουν τα ίδια. Για να ενημερωθείτε για τους όρους χρήσης του Windows Live πατήστε εδώ (http://explore.live.com/microsoft-service-agreement?ref=none).
Λίγες ημέρες πριν την αναβάθμιση θα λάβετε e-mail με απλές και αναλυτικές οδηγίες σχετικά με τις προβλεπόμενες ενέργειες που πρέπει να κάνετε για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.
Προσοχή: Σε περίπτωση που δεν επιθυμείτε την αναβάθμιση σας στη νέα υποδομή, θα πρέπει να μας ενημερώσετε το αργότερο μέχρι τις 3 Ιουλίου πατώντας εδώ (https://new-email.hol.gr).
Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε.


Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών

hellas online

nm96027
24-05-11, 13:32
Καταργούν το webmail μάλλον και το πασάρουν στην ms.:hmm:

Seitman
24-05-11, 13:43
Ούτως ή άλλως δεν το χρησιμοποιούσα μέσα από τη σελίδα τους, αλλά μέσω thunderbird.

Αλλά τέτοιο μήνυμα δεν έχω λάβει ακόμα.

ΑΛΦΟΣ
24-05-11, 19:44
Επίσης δεν έχω λάβει μήνυμα, για το e-mail

TYRONAGA
25-05-11, 16:22
Προφανως ολοι λαβατε το ακολουθο μηνυμα.
[...]
Προσοχή: Σε περίπτωση που δεν επιθυμείτε την αναβάθμιση σας στη νέα υποδομή, θα πρέπει να μας ενημερώσετε το αργότερο μέχρι τις 3 Ιουλίου πατώντας εδώ (https://new-email.hol.gr).

Χα...πάτησες το εδώ που δίνει πιο πάνω?;Θές δεν θες Live mail τελικά?
<<Αν δεν επιθυμείτε την αναβάθμιση του email σας σε Windows Live
Στην περίπτωση αυτή, το email σας θα καταργηθεί κατά την προβλεπόμενη ημερομηνία αναβάθμισης. Ωστόσο θα διατηρηθεί η πρόσβασή σας στην υφιστάμενη πλατφόρμα για 6 μήνες, χωρίς όμως να μπορείτε να στείλετε, να λάβετε και να προωθήσετε αλληλογραφία.[...]
Eναλλακτικά: Αν δε θέλετε να κάνετε χρήση του Windows Live mail έχετε την επιλογή:- να αναβαθμίσετε το email σας στη νέα πλατφόρμα του Windows Live και στην συνέχεια
- να ενεργοποιήσετε την δυνατότητα προώθησης της αλληλογραφίας σας σε όποια email διεύθυνση εσείς επιθυμείτε.>>

georgep138
25-05-11, 21:54
Μετά την αναβάθμιση του email στη νέα πλατφόρμα του Windows Live,
θα μπορούμε να παίρνουμε και να στέλνουμε email με το outlook express ?

valen_gr
26-05-11, 00:26
μα αυτο γινεται και τωρα αν θες.

TYRONAGA
26-05-11, 07:40
Μετά την αναβάθμιση του email στη νέα πλατφόρμα του Windows Live,
θα μπορούμε να παίρνουμε και να στέλνουμε email με το outlook express ?
Λοιπόν επειδή κάπου δεν ήταν καθαρό σε όλους, τηλεφώνησα και είπαν οτι αφορά μόνο το hol easyMail (https://www.hol.gr/easymail/)..Προφανώς έχουν επικοινωνήσει και άλλοι και έδειξαν να το έχουν καταλάβει.
Το πώς θα λαμβάνει ο καθένας το e-mail στο pc του,δεν αλλάζει.

Seitman
26-05-11, 07:49
Αν δεν αλλάξουν/καταργήσουν και τους αντίστοιχους servers, δε θα αλλάξει.
Κάτσε να τους ρίξω και εγώ ένα τηλέφωνο...

altkon
26-05-11, 15:48
Αυτο το μυνημα μπορεις να το διβασεις μονο μεσα απο το WebMail ως holeasyMail
Αν χρησιμοποιεις την πλατφορμα Thunderbird η Windows Live Mail δεν θα το
λαβεις, και εγω το βρηκα κατα τυχη γιατι εκανα ενα cross check.
Αρα για μας δεν υπαρχει προβλημα δεν κανουμε τιποτα.
Τους εστειλα και ενα μυνημα να μου δωσουν οδηγιες .Περιμενω απαντιση.:oops:


Προφανως ολοι λαβατε το ακολουθο μηνυμα.

Τι ακριβως εννουν οταν λενε "η υπηρεσία ηλεκτρονικής αλληλογραφίας ....θα παύσει να είναι διαθέσιμη με την παρούσα μορφή της" και "θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail." ?

Δεν το χρησιμοποιω και δεν μου αρεσει το Windows Live Mail.


----------
Αγαπητέ/ή συνδρομητή/τρια,

Στο πλαίσιο της προσπάθειας μας για συνεχή βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών μας και της εμπειρίας σας είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι η υφιστάμενη πλατφόρμα, μέσω της οποίας σας παρέχεται η υπηρεσία ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (πχ. της μορφής username@hol.gr), θα αναβαθμιστεί στο Windows Live Mail της Microsoft και επομένως θα παύσει να είναι διαθέσιμη με την παρούσα μορφή της.
Το Windows Live αποτελεί μια από τις δημοφιλέστερες υπηρεσίες e-mail παγκοσμίως και σας προσφέρει την εμπειρία μιας ολοκληρωμένης, εύκολης και διασκεδαστικής πλατφόρμας επικοινωνίας, μέσω της οποίας θα απολαμβάνετε σημαντικά πλεονεκτήματα όπως:

Γραμματοκιβώτιο χωρητικότητας 5GB με συνεχώς αυξανόμενο χώρο με βάση τις ανάγκες σας
Δυνατότητα δημιουργίας πολλών λογαριασμών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
Πρόσβαση σε Web messenger
Πρόσβαση στην υπηρεσία Windows Live SkyDrive για δωρεάν χώρο αποθήκευσης online και δυνατότητα να μοιράζεστε χιλιάδες έγγραφα, φωτογραφίες και αρχεία του Microsoft Office
Η παραπάνω αναβάθμιση της πλατφόρμας του e-mail σας στο Windows Live Mail θα υλοποιηθεί στις 4 Ιουλίου 2011. Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail.
Το όνομα χρήστη (******) που χρησιμοποιείτε για πρόσβαση στο e-mail σας καθώς και η email διεύθυνση σας (*****@hol.gr (*****@hol.gr)) θα παραμείνουν τα ίδια. Για να ενημερωθείτε για τους όρους χρήσης του Windows Live πατήστε εδώ (http://explore.live.com/microsoft-service-agreement?ref=none).
Λίγες ημέρες πριν την αναβάθμιση θα λάβετε e-mail με απλές και αναλυτικές οδηγίες σχετικά με τις προβλεπόμενες ενέργειες που πρέπει να κάνετε για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.
Προσοχή: Σε περίπτωση που δεν επιθυμείτε την αναβάθμιση σας στη νέα υποδομή, θα πρέπει να μας ενημερώσετε το αργότερο μέχρι τις 3 Ιουλίου πατώντας εδώ (https://new-email.hol.gr).
Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε.


Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών

hellas online

georgep138
26-05-11, 22:29
Αυτο το μυνημα μπορεις να το διβασεις μονο μεσα απο το WebMail ως holeasyMail
Αν χρησιμοποιεις την πλατφορμα Thunderbird η Windows Live Mail δεν θα το
λαβεις, και εγω το βρηκα κατα τυχη γιατι εκανα ενα cross check.
Αρα για μας δεν υπαρχει προβλημα δεν κανουμε τιποτα.
Τους εστειλα και ενα μυνημα να μου δωσουν οδηγιες .Περιμενω απαντιση.:oops:

Πως είναι δυνατόν ένα email που σου έστειλε κάποιος να εμφανίζεται μόνο στο
hol-easymail και όχι σε άλλους client ( πλατφορμα Thunderbird η Windows Live Mail )που παρακαλουθεις τα email σου ;

TYRONAGA
27-05-11, 11:35
Πολύ σωστά...
Εγώ στο easymail μπαίνω καμιά φορά να δω μπας και είναι κανένα ξεχασμένο στο junk ..
Στο Outlook express τα παίρνω ολα, ακόμα και αυτά απο τους λογαριασμούς μου στο yahoo και gmail,που έτσι έχω ορίσει .

MiGr
27-05-11, 22:41
Έλαβα κι εγώ σήμερα το σχετικό e-mail και πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω. Η εντύπωση που σχημάτισα ήταν διαφορετική, σε αντίθεση με αυτά που είπαν στον TYRONAGA εμένα μου είπαν ότι αφορά όλα τα e-mail (δε χρησιμοποιώ easyMail).

Άν κανεις κλικ για να πεις ότι δεν επιθυμείς αναβάθμιση σε πάει σε μια σελίδα που λέει ξεκάθαρα ότι ή πας σε webmail, ή το e-mail σου καταργείται στις 4 Ιουλίου! Οι servers θα λειτουργούν για 6 μήνες ακόμα, αλλά μόνο για να βλέπεις τα mail σου, όχι για να λαμβάνεις και να στέλνεις...

Διόρθωση: Και ο TYRONAGA αναφέρει τι γράφει το link, μόνο που εμένα στο τηλέφωνο δεν μου είπαν ότι είναι μόνο για easyMail. Παραθέτω παρακάτω όλο το κείμενο...


Σημαντική ενημέρωση: Aναβάθμιση email σε Windows Live

Στο πλαίσιο της προσπάθειας μας για συνεχή βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών μας και της εμπειρίας σας είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι η υφιστάμενη πλατφόρμα, μέσω της οποίας σας παρέχεται η υπηρεσία ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (πχ. της μορφής username@hol.gr), θα αναβαθμιστεί στο Windows Live Mail της Microsoft και επομένως θα παύσει να είναι διαθέσιμη με την παρούσα μορφή της

Η παραπάνω αναβάθμιση της πλατφόρμας του e-mail σας στο Windows Live Mail θα υλοποιηθεί στις 4 Ιουλίου 2011..

Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail. Το όνομα χρήστη (username) που χρησιμοποιείτε για πρόσβαση στο e-mail σας καθώς και η email διεύθυνση σας (username@hol.gr) θα παραμείνουν τα ίδια.

Λίγες ημέρες πριν την αναβάθμιση θα λάβετε e-mail με απλές και αναλυτικές οδηγίες σχετικά με τις προβλεπόμενες ενέργειες που πρέπει να κάνετε για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.

Αν δεν επιθυμείτε την αναβάθμιση του email σας σε Windows Live

Στην περίπτωση αυτή, το email σας θα καταργηθεί κατά την προβλεπόμενη ημερομηνία αναβάθμισης. Ωστόσο θα διατηρηθεί η πρόσβασή σας στην υφιστάμενη πλατφόρμα για 6 μήνες, χωρίς όμως να μπορείτε να στείλετε, να λάβετε και να προωθήσετε αλληλογραφία. Μέχρι τις 3 Ιουλίου θα πρέπει να μας ενημερώσετε σχετικά ακολουθώντας την διαδικασία κατάργησης κάνοντας κλικ εδώ (https://new-email.hol.gr/#).

Eναλλακτικά: Αν δε θέλετε να κάνετε χρήση του Windows Live mail έχετε την επιλογή:

» να αναβαθμίσετε το email σας στη νέα πλατφόρμα του Windows Live και στην συνέχεια

» να ενεργοποιήσετε την δυνατότητα προώθησης της αλληλογραφίας σας σε όποια email διεύθυνση εσείς επιθυμείτε.

TYRONAGA
28-05-11, 09:55
Η Λέξη κλειδί είναι πλατφόρμα
Επειδή κάθε μέρα στον τομέα της τεχνολογίας εισάγονται νέες λέξεις (και καλά κάνουν και δίνουν ελληνικές ονομασίες) θα πρέπει κάποιος να μας εξηγήσει αν με την λέξη πλατφόρμα εννοούν τον τρόπο/χώρο που θα μας παρέχουν την δυνατότητα να βλέπουμε την αλληλογραφία μας από όποιο pc ή μέρος του πλανήτη μπαίνουμε και που μέχρι σήμερα την παρείχε το easymail.
Θα πρέπει μάλλον να βγει μια πιο απλοϊκή ανακοίνωση γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν "σκαλίζουν" τα pc τους και την σχετική παρελκόμενη τεχνολογία όλη την ώρα.

Seitman
28-05-11, 09:59
Σε εμένα είπαν ότι δε θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα και δε θα χρειαστεί να αλλάξω τίποτα στον Thunderbird. Θα δείξει.

guzel
29-05-11, 14:01
Η Λέξη κλειδί είναι πλατφόρμα
Επειδή κάθε μέρα στον τομέα της τεχνολογίας εισάγονται νέες λέξεις (και καλά κάνουν και δίνουν ελληνικές ονομασίες) θα πρέπει κάποιος να μας εξηγήσει αν με την λέξη πλατφόρμα εννοούν τον τρόπο/χώρο που θα μας παρέχουν την δυνατότητα να βλέπουμε την αλληλογραφία μας από όποιο pc ή μέρος του πλανήτη μπαίνουμε και που μέχρι σήμερα την παρείχε το easymail.
Θα πρέπει μάλλον να βγει μια πιο απλοϊκή ανακοίνωση γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν "σκαλίζουν" τα pc τους και την σχετική παρελκόμενη τεχνολογία όλη την ώρα.

η ανακοινωση ειναι αρκετα απλη, παραχωρουν τις υπηρεσιες του webmail στην m$

και εφοσον αλλος "παροχος" θα δειχειριζεται την αλληλογραφια,αν δεν συμφωνεις, παρεχουν την επιλογη να κλεισεις τον λογαριασμο σου!

TYRONAGA
29-05-11, 14:31
Τέλεια,καλύτερο δεν γινόταν.
Να σας πώ.Ξέρω πολλούς ,όπως και εγώ, που έχουμε δώσει το e-mail μας σε εταιρείες δημοσίου,σε δουλειές αλλά και σε φίλους εδώ ή εξωτερικό που επειδή δεν θέλαμε να αλλάξουμε e-mail ,δεν εξετάζαμε το ενδεχόμενο να αλλάξουμε και πάροχο.(Πολλοί δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου να σκαλίζουν τα pc κάθε λιγο και λιγάκι,να αλλάζουν συνήθειες και αλλα τετοια)

Αλλά το ερώτημά μας δεν είναι αυτό.Το ερώτημά μας είναι ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΑ mail μου στο OUTLOOK EXPRESS πχ ;;; με την ιδια ονομασία ...δηλαδή paparas@hol.gr

guzel
29-05-11, 16:47
Αλλά το ερώτημά μας δεν είναι αυτό.Το ερώτημά μας είναι ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΑ mail μου στο OUTLOOK EXPRESS πχ ;;; με την ιδια ονομασία ...δηλαδή paparas@hol.gr

ναι, φυσικα

MiGr
29-05-11, 22:47
Μπορεί να αλλάξουν το DNS για τους POP/IMAP/SNMP servers της HOL να δείχνουν στο hotmail. Το Hotmail ήδη υποστηρίζει pop access. Με ενοχλεί όμως η ιδέα ότι καταργούν μια υπηρεσία που έχω πληρώσει για να την αντικαταστήσουν με μια άλλη που μπορώ να την έχω και δωρεάν. Ελπίζω μόνο να μη γίνει μόδα με τους ISPs...

........Auto merged post: MiGr πρόσθεσε 5 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να σας πώ.Ξέρω πολλούς ,όπως και εγώ, που έχουμε δώσει το e-mail μας σε εταιρείες δημοσίου,σε δουλειές αλλά και σε φίλους εδώ ή εξωτερικό που επειδή δεν θέλαμε να αλλάξουμε e-mail ,δεν εξετάζαμε το ενδεχόμενο να αλλάξουμε και πάροχο.
Αν θες να μην αλλάζεις mail και δε σε πειράζει να στέλνεις όλα τα e-mail σου στο εξωτερικό, μπορείς να φτιάξεις κατ' ευθείαν λογαριασμό στο hotmail και να τον διατηρείς ακόμα και αν αλλάξεις provider. Αν δε σ' αρέσει το hotmail, δίνουν και άλλοι δωρεάν pop access.

dkmaster
30-05-11, 08:47
Δεν νομίζω πως πλήρωσες για την υπηρεσία του e-mail. Στο δίνει το πακέτο στα επιπλέον και όχι στα βασικά. Μπορεί να είναι ψιλά γράμματα, αλλά δεν είναι στο "βασικό" πακέτο γι' αυτούς. Είναι ένα επιπλέον χαρακτηριστικό.

nidosan
30-05-11, 23:44
Δεν νομίζω πως πλήρωσες για την υπηρεσία του e-mail. Στο δίνει το πακέτο στα επιπλέον και όχι στα βασικά. Μπορεί να είναι ψιλά γράμματα, αλλά δεν είναι στο "βασικό" πακέτο γι' αυτούς. Είναι ένα επιπλέον χαρακτηριστικό.
Υπάρχουν αρκετοί που πληρώνουν (κάπου 30 ευρώ το χρόνο) για να κρατήσουν παλιές δ/νσεις email ****@hol.gr, και μπορεί για τον Α ή Β λόγο (π.χ. γείτονας που μοιράζεται το WiFi του) να έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ από άλλο provider και να έχουν ΜΟΝΟ email από HOL και όχι και ADSL. Θα μου πεις γιατί να πληρώνει ο άλλος για κάτι που το βρίσκει αλλού τσάμπα. Τέλος πάντων, δεν είναι εκεί το θέμα.

Τα ερωτήματα είναι:

1) Αλλάζει το ****@hol.gr? ΟΧΙ, ξεκάθαρα (θα ήταν ηλίθιο να σε αναγκάσουν να αλλάξεις τη δ/νση σου - αν είναι έτσι στέλνεις από τώρα ένα email και λες σε όλους ότι πλέον θα είσαι ***@gmail.com ή ο,τιδήποτε άλλο free)

2) Αλλάζει η πρόσβαση μέσω web interface (easymail) και πλέον θες Windows Live Mail για να δεις το email σου? Προβληματικό σενάριο. Μπορεί να είσαι σε ξένο PC, σε lobby ξενοδοχείου στο εξωτερικό ή οπουδήποτε, και να μην έχεις δικαίωμα να στήσεις Windows Live Mail. Οπότε?... Εκτός κι αν πλέον θα μπορείς να βλέπεις το ****@hol.gr μέσω νέου web interface (όχι easymail) by Microsoft.... Παίζει κάτι τέτοιο?

3) Αλλάζει η πρόσβαση στο email σου μέσω του αγαπημένου σου π.χ. Mozilla Thunderbird (λέμε τώρα) και POP ή IMAP, και πλέον πρέπει ντε και καλά να στήσεις Windows Live Mail...? Δεν ξέρω, αλλά εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω έτσι όπως την έχουν γράψει την ανακοίνωση. Οτι πλέον, δε θα μπορώ να βλέπω το HOL email μου από το Thunderbird, μαζί με όλα τα άλλα accounts που βλέπω από εκεί (gmail, yahoo, κλπ) και θα πρέπει ντε και καλα να βάλω Windows Live Mail ή κάποιο συμβατό με αυτό (?)

Λίγο πίκρα μου ακούγεται αυτό το σενάριο, μόνο τη λέξη "αναβάθμιση" δε μου θυμίζει.... Και αν ισχύει αναρωτιέμαι τι γίνεται σε περίπτωση που θες να δεις το email σου απ' το κινητό?... Δε μπορεί, θα το έχουν σκεφτεί....

Γενικά POP και IMAP δε θα λέει καθόλου να τα πειράξουν και να μη μπορείς να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα της αρεσκείας σου για να βλέπεις το HOL email σου.

Κάποιος που να είναι 100% σίγουρος τι θέλουν να κάνουν και πως?... :hmm:

Seitman
31-05-11, 07:49
Για το (3) συγκεκριμένα τους πήρα τηλέφωνο και ρώτησα. Μου είπαν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα και δε χρειάζεται καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις του Thunderbird.

pRieStaKoS
31-05-11, 12:28
1) Όχι
2) Αλλάζουν όλα.
3) Ναι και καταργείται το IMAP.

Mail clients θα μπορεις να χρησιμοποιείς με τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Οπως γίνεται πάντα. Θα ενημερωθούν όλοι και με άλλες ειδοποιήσεις πριν τον Ιούλιο....Υπομονη

nidosan
02-06-11, 18:30
1) Όχι
2) Αλλάζουν όλα.
3) Ναι και καταργείται το IMAP.

Mail clients θα μπορεις να χρησιμοποιείς με τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Οπως γίνεται πάντα. Θα ενημερωθούν όλοι και με άλλες ειδοποιήσεις πριν τον Ιούλιο....Υπομονη

Το "Ναι" στο (3) τι σημαίνει? (ρωτάω επειδή έκανα 2 ερωτήσεις σε 1 πιο πάνω και αναρωτιόμουν αν ντε και καλα πρέπει να στησεις WLM).

Μπλεγμένη υπόθεση πάντως αν στον ένα λένε ότι δε χρειάζεται καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις του Thunderbird και στον άλλο ότι αλλάζουν όλα...
:hmm:

yuk
02-06-11, 18:40
Το πραγματικό ερώτημα εδώ, είναι γιατί χρησιμοποιείτε email account του παρόχου;
Δηλαδή αν φύγετε από τη HOL θα αλλάξετε και email ή θα πληρώνετε αιώνια ενα email στη HOL;

pRieStaKoS
02-06-11, 21:45
Το πραγματικό ερώτημα εδώ, είναι γιατί χρησιμοποιείτε email account του παρόχου;
Δηλαδή αν φύγετε από τη HOL θα αλλάξετε και email ή θα πληρώνετε αιώνια ενα email στη HOL;

Ο καθένας με οτι βολεύετε....και οτι γνώσεις έχει.

PS: Ότι και να πούμε για την ώρα θα είναι ράδιο αρβύλα. Όταν έρθει εκείνη η στιγμή, θα σκάσει ενημέρωση. Για την ώρα............οταν έρχεται μια αναβάθμιση έρχεται με τα καλά του και με τα κακά του. "Αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσε το"

altkon
06-06-11, 18:59
Η Λέξη κλειδί είναι πλατφόρμα
Επειδή κάθε μέρα στον τομέα της τεχνολογίας εισάγονται νέες λέξεις (και καλά κάνουν και δίνουν ελληνικές ονομασίες) θα πρέπει κάποιος να μας εξηγήσει αν με την λέξη πλατφόρμα εννοούν τον τρόπο/χώρο που θα μας παρέχουν την δυνατότητα να βλέπουμε την αλληλογραφία μας από όποιο pc ή μέρος του πλανήτη μπαίνουμε και που μέχρι σήμερα την παρείχε το easymail.
Θα πρέπει μάλλον να βγει μια πιο απλοϊκή ανακοίνωση γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν "σκαλίζουν" τα pc τους και την σχετική παρελκόμενη τεχνολογία όλη την ώρα.
Αυτο που δεν αναφερουν ειναι οτι για να στησεις WLMail πρεπει να εχεις ενα hotmail account... μονο τοτε θα μπoρεις να ενεργοποιησεις τον WLMail και να προσθεσεις και τον λογαριασμο αλληλογραφιας που εχεις με την HOL.
Επειδη εγω εχω επιλεξει τον WLMail ως Client Account κανω ληψη / αποστολη και
των δυο λογαριασμων μου, δηλ. HOL και Hotmail, μεσα απο εκει με μεγαλη ευκολια
οπως οταν ειχαμε το Outlook Express η και τωρα το Outlook.
Το προβλημα ειναι οτι αν εχεις i-pad η e-pad τοτε ειναι πολυ δυσκολο να κατεβασεις
και να διαβασεις την αλληλογραφια σου μεσα απο το WLMail ενω με το easy Mail της
HOL κανενα προβλημα.

........Auto merged post: altkon πρόσθεσε 12 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πως είναι δυνατόν ένα email που σου έστειλε κάποιος να εμφανίζεται μόνο στο
hol-easymail και όχι σε άλλους client ( πλατφορμα Thunderbird η Windows Live Mail )που παρακαλουθεις τα email σου ;
Εχεις δικαιο εγινε καποιο μπερδεμα και δεν ελαβα την πρωτη ανακοινωση μεσα απο
την πλατφορμα WLMail μου τα επομενα τα ελαβα κανονικα.:sorry:

pRieStaKoS
06-06-11, 19:34
One word: Ρυθμίσεις :rtfm:

Στο Windows Live Mail αυτή την στιγμή έχω 6 emails της εταιρείας, ένα το hotmail, ένα της σχολής μου και ένα της hol. Και όλα παίζουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Γτ ? Γτ έχει σωστές ρυθμίσεις......

Δεν υπάρχει περιορισμός χρήσης εφαρμογών. Απλά ότι είναι απο την ίδια "μάνα", δουλεύουν πιο εύκολα. Πάντα έτσι ήταν με την Microsoft.

nidosan
09-06-11, 11:57
One word: Ρυθμίσεις :rtfm:

Στο Windows Live Mail αυτή την στιγμή έχω 6 emails της εταιρείας, ένα το hotmail, ένα της σχολής μου και ένα της hol. Και όλα παίζουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Γτ ? Γτ έχει σωστές ρυθμίσεις......

Δεν υπάρχει περιορισμός χρήσης εφαρμογών. Απλά ότι είναι απο την ίδια "μάνα", δουλεύουν πιο εύκολα. Πάντα έτσι ήταν με την Microsoft.

Αν είναι έτσι τότε αυτό που λένε στην ανακοίνωσή τους ("Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail. ") είναι άκυρο και κακώς το λένε.

Σωστά?

pRieStaKoS
09-06-11, 13:40
Αν είναι έτσι τότε αυτό που λένε στην ανακοίνωσή τους ("Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail. ") είναι άκυρο και κακώς το λένε.

Σωστά?
Για την υποδομή και το webmail εννοεί. Το email σου μπορεις να το βλέπεις απο mail clients της Microsoft......Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

Θα έχει ρυθμίσεις....μην βιάζεστε !

SueTzukaki
22-06-11, 01:44
Καλησπέρα σε όλους,
συνδρομήτρια της HOL κι εγώ χωρίς ιδιαίτερα σημαντικά προβλήματα μέχρι στιγμής.

Το συγκεκριμένο mail το έχω λάβει κι εγώ και θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:
- όταν επέλεξα την HOL για πάροχό μου ένας λόγος ήταν και η παροχή mail εκτός από τη σύνδεσή μου στο internet.
- εφόσον αποφασίζουν να μειώσουν σημαντικότατα το κόστος των servers τους μειώνοντας ανάλογα και τις παροχές προς τους πελάτες καλό θα ήταν να μειώνανε και την μηνιαία συνδρομή μας.
- εάν ήθελα Windows Live Messanger θα το είχα ήδη μιας και είναι δωρεάν, όμως για πολλούς λόγους δεν το έχω επιλέξει.
- η κατάργηση μιας παροχής δεν μπορεί να βαφτίζεται "αναβάθμιση".

Για όλα τα παραπάνω ενημέρωσα με mail την HOL, ίδρωσε τ'αυτί τους θα μου πείτε, και θα ψάξω για άλλον πάροχο μόνο και μόνο διότι έχω βαρεθεί να μας αντιμετωπίζουν σαν χαζούς οι εταιρειούλες.

pRieStaKoS
22-06-11, 02:26
Καλησπέρα σε όλους,
συνδρομήτρια της HOL κι εγώ χωρίς ιδιαίτερα σημαντικά προβλήματα μέχρι στιγμής.

Το συγκεκριμένο mail το έχω λάβει κι εγώ και θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:
- όταν επέλεξα την HOL για πάροχό μου ένας λόγος ήταν και η παροχή mail εκτός από τη σύνδεσή μου στο internet.
- εφόσον αποφασίζουν να μειώσουν σημαντικότατα το κόστος των servers τους μειώνοντας ανάλογα και τις παροχές προς τους πελάτες καλό θα ήταν να μειώνανε και την μηνιαία συνδρομή μας.
- εάν ήθελα Windows Live Messanger θα το είχα ήδη μιας και είναι δωρεάν, όμως για πολλούς λόγους δεν το έχω επιλέξει.
- η κατάργηση μιας παροχής δεν μπορεί να βαφτίζεται "αναβάθμιση".

Για όλα τα παραπάνω ενημέρωσα με mail την HOL, ίδρωσε τ'αυτί τους θα μου πείτε, και θα ψάξω για άλλον πάροχο μόνο και μόνο διότι έχω βαρεθεί να μας αντιμετωπίζουν σαν χαζούς οι εταιρειούλες.

Μάλλον κάνεις πλάκα..... Νομίζω πως η παροχή email, που είναι δωρεάν για όσους έχουν συνδρομή adsl, έχει υποστεί πολλά λόγω αύξησης των πελατών της hol και δεν νομίζω να λειτουργεί σε όλους καλά.
Το ότι αποφασίζουν να μεταφέρουν την email υποδομή τους σε έναν παγκόσμιο κολοσσό αυτό σημαίνει πως δεν μπορούν (ή δεν θέλουν) να υποστηρίζουν συνέχεια μια βεβαρημένη υποδομή και την μεταφέρουν σε πλατφόρμα που παίζει 99.9%

2 πάροχοι υπάρχουν για υποδομή email που μπορεις να εμπιστευτείς για πάνω απο 30.000+ πελάτες. Ή η Microsoft ή η Google. Και για λόγους, όπου δεν μας απασχολούν, επέλεξαν την Microsoft.

Η "αναβάθμιση" - υποβάθμιση ή όπως αλλιώς θέλετε να την βαφτίσετε δεν είναι για κακό. Που είναι το πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω.

Θα έχεις ένα mail username@hol.gr, όπως το είχες, απλά ο πάροχος σου αλλάζει τον server και τον μεταφέρει στην Microsoft. Ποιο είναι το κακό ?

Δεν είναι "κατάργηση", κατάργηση θα είναι σε όσους επιλέξουν οι ίδιοι "Δεν θέλω να μεταφερθεί το email στην νέα υποδομή", όπου σημαίνει πως μετά, όταν κλείσουν το παλίο μηχάνημα, δεν θα παίζει κανένα email που δεν ήθελε να μεταφερθεί.

Επιλογή σου είναι. Σου έδωσαν αυτή την επιλογή και εσύ διαλέγεις. Αν δεν το θες, κατάργησε το εσύ. Αυτοί θα το κάνουν όταν πρέπει.


- εάν ήθελα Windows Live Messanger θα το είχα ήδη μιας και είναι δωρεάν, όμως για πολλούς λόγους δεν το έχω επιλέξει."
Δεν είπε κανεις πως θα γίνει μεταφορά σε Windows Live Messenger, άλλα Mail. Άλλο το ένα , άλλο το άλλο.... Το ότι θα μπορείς να μπαίνεις στο Messenger, είναι απλά δυνατότητα που σου δίνει η Microsoft.

Για να διευκρινίσουμε γτ το θέμα ξεφεύγει: Η αλλαγή είναι στην πλατφόρμα. Αυτό σημαίνει πως αλλάζει ο server. Οι clients παραμένουν οι ίδιοι και αλλάζουν οι ρυθμίσεις. Θα λάβουμε όλοι όσοι έχουμε hol οδηγίες (όπου θα της βάλουν στο site τους) για να ρυθμίσουμε τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε (Outlook, Thunderbird κλπ κλπ).

Αν για τους x, y (κομπλεξικούς) λόγους, δεν θες να λάβεις την αναβάθμιση, έχεις κάποιους μήνες λειτουργίας του email ακόμα, πριν κλείσει τελείως. Επιλογή σου είναι.

Εμένα μ'αρεσει γτ θα μου δώσει παραπάνω λειτουργίες που δεν είχε το easyMail και γενικά το hol.gr (όπου είναι δωρεάν υπηρεσία προσωπικής - κ όχι επαγγελματικής αλληλογραφίας).

PS: Οι όροι χρήσης λένε πάντα αυτό που ισχύει, και έχεις επιλέξει ή θες να επιλέξεις......διαβάστε τους ! ;)

dfourt
22-06-11, 02:33
Σίγουρα έχεις καταλάβει ποια θα είναι η αλλαγή??

Δεν χάνεις το email της hol που είχες, απλά θα αλλάξει το interface.
Αν έβλεπες τα email σου μπαίνοντας στο http://easymail.hol.gr/,τώρα θα τα βλέπεις και πάλι, απλά θα είναι κάπως διαφορετικό το site.
Η διεύθυνσή σου θα παραμείνει η ίδια.

Αν έβλεπες τα email από το outlook ή παρόμοια εφαρμογή.Θα συνεχίσεις να τα βλέπεις κανονικά από εκεί, απλά θα πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις.

Η Hol, δεν σταματάει να σου παρέχει κάτι.Email σου παρείχε και πριν,email θα σου παρέχει και τώρα.Απλά θα αλλάξει το περιτύλιγμα.

Τώρα από εκεί και πέρα, κατά τη γνώμη μου, είναι καλό να φτιάξεις ένα νέο email κάπου αλλού και αυτό να χρησιμοποιείς.(πχ gmail, yahoo mail, hotmail)
Αυτό γιατί μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να θελήσεις/αναγκαστείς να αλλάξεις εταιρία παροχής internet, οπότε αν έχεις email αυτό της hol θα πρέπει να ειδοποιήσεις τους πάντες ότι άλλαξες email κτλ...

MiGr
22-06-11, 23:30
Θα συμφωνήσω με τη SueTzukaki, το e-mail δεν είναι δωρεάν υπηρεσία, είναι μια υπηρεσία που πάντα είχα σε οποιοδήποτε πάροχο, και την πλήρωνα (και την πληρώνω) κανονικά. Η κίνηση αυτή είναι τουλάχιστον ανορθόδοξη, και είναι δεδομένο ότι υπάρχουν λόγοι για να δυσαρεστηθούν οι πελάτες της HOL, αν μη τι άλλο γιατί δεν προσφέρει όσα ο ανταγωνισμός.

pRieStaKo, αν μπορείς να μου υποδείξεις σε ποιο σημείο της σύμβασης γράφει ότι το e-mail είναι δωρεάν υπηρεσία θα σου ήμουν ευγνώμων. Όσο για το αν μπορεί η HOL να υποστηρίξει την υπηρεσία, σαφώς μπορεί, το e-mail είναι πολύ πιο ελαφρύ από άλλες υπηρεσίες που πρέπει να υποστηρίξει, αλίμονο αν δεν είναι ικανή να το κάνει. Δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο, απλά προσπαθεί να ρίξει το κόστος, κατά τη γνώμη μου με λάθος τρόπο.

Πάνω από 30.000 πελάτες υποστηρίζουν και άλλοι, η Yahoo είναι η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό (το qmail κάνει scale πολύ καλά). Η HOL λογικά επίσης υποστηρίζει μια τάξη μεγέθους παραπάνω e-mails αυτή τη στιγμή. Αν δίνει 100MiB σε κάθε πελάτη θα θέλει γύρω στα 30TB δίσκους, δε μου φαίνεται και πολύ.

Τέλος, να σας παραθέσω το τελευταίο e-mail από HOL για το θέμα, όπου αναφέρει επιπλέον των προηγούμενων ότι το IMAP μας τελείωσε. Αν κατάλαβα σωστά, το e-mail διέπεται πλέον από τους όρους χρήσης του Live της Microsoft, όχι της HOL.


Αγαπητέ/ή συνδρομητή/τρια,

σε συνέχεια της προηγούμενης ενημέρωσης, σας υπενθυμίζουμε ότι η υφιστάμενη πλατφόρμα, μέσω της οποίας σας παρέχεται η υπηρεσία ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (πχ. της μορφής username@hol.gr), θα αναβαθμιστεί στο Windows Live Mail της Microsoft και επομένως θα παύσει να είναι διαθέσιμη με την παρούσα μορφή της.

Σημαντικό! Σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε πρωτόκολλο IMAP για τη διαχείριση του email σας τότε σας ενημερώνουμε ότι το συγκεκριμένο πρωτόκολλο δε θα υποστηρίζεται στη νέα πλατφόρμα. Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε POP3 ή webmail.

Το Windows Live αποτελεί μια από τις δημοφιλέστερες υπηρεσίες e-mail παγκοσμίως και σας προσφέρει την εμπειρία μιας ολοκληρωμένης, εύκολης και διασκεδαστικής πλατφόρμας επικοινωνίας, μέσω της οποίας θα απολαμβάνετε σημαντικά πλεονεκτήματα όπως:


Γραμματοκιβώτιο χωρητικότητας 5GB με συνεχώς αυξανόμενο χώρο με βάση τις ανάγκες σας
Δυνατότητα δημιουργίας πολλών λογαριασμών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
Πρόσβαση σε Web messenger
Πρόσβαση στην υπηρεσία Windows Live SkyDrive για δωρεάν χώρο αποθήκευσης online και δυνατότητα να μοιράζεστε χιλιάδες έγγραφα, φωτογραφίες και αρχεία του Microsoft Office

Η παραπάνω αναβάθμιση της πλατφόρμας του e-mail σας στο Windows Live Mail θα υλοποιηθεί στις 4 Ιουλίου 2011. Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail. Η συγκεκριμένη αναβάθμιση δεν επηρεάζει την υπηρεσία τηλεφωνίας ή/και internet που ενδέχεται να λαμβάνετε από την εταιρεία μας.

Το όνομα χρήστη (tonomasas) που χρησιμοποιείτε για πρόσβαση στο e-mail σας καθώς και η email διεύθυνση σας (tonomasas@hol.gr) θα παραμείνουν τα ίδια. Για να ενημερωθείτε για τους όρους χρήσης του Windows Live πατήστε εδώ. (http://explore.live.com/microsoft-service-agreement?ref=none)

Λίγες ημέρες πριν την αναβάθμιση θα λάβετε e-mail με απλές και αναλυτικές οδηγίες σχετικά με τις προβλεπόμενες ενέργειες που πρέπει να κάνετε για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.

Προσοχή! Αν ωστόσο δεν επιθυμείτε την αναβάθμιση σας στη νέα υποδομή, θα πρέπει να μας ενημερώσετε το αργότερο μέχρι τις 3 Ιουλίου πατώντας εδώ (https://new-email.hol.gr/).

Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε.

Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών
hellas online

pRieStaKoS
22-06-11, 23:40
Η προσωπική αλληλογραφία είναι υπηρεσία όπου παρέχεται σε κάθε συνδρομητή όπου έχει username στην hol.

Αν δεν είσαι συνδρομητής της, και θες email το πληρώνεις ανα έτος. Και μόνο τότε χρεώνεται. Έχεις δει εσύ χρέωση "Υπηρεσία email" στον λογαριασμό σου ? Οχι

Εγώ ένα ξέρω....δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τίποτα και να μας παρέχουν. Γτ όπως κ εγώ, όπως και εσυ, όπως και πολύ συνδρομητές της hol, έχουν παρει τηλ το 13844 για να δηλώσει "αδυναμία σύνδεσης με τον POP3", της καθημερινές. Και απλά μεταφέρουν την υπηρεσία για να αποκατασταθούν προβλήματα που υπάρχουν.

Η υπηρεία email έιναι 1024ΜΒ ανα username....Κάνε τον υπολογισμό για τους 300.000+ πελάτες της hol και αυτούς που θα έρθουν στο μέλλον.

Τελοσπάντων. Υπάρχει η επιλογή να μην γίνει μεταφορά, όποτε όποιος θέλει την επιλέγει κ τέλος.

MiGr
22-06-11, 23:53
Η προσωπική αλληλογραφία είναι υπηρεσία όπου παρέχεται σε κάθε συνδρομητή όπου έχει username στην hol.

Αν δεν είσαι συνδρομητής της, και θες email το πληρώνεις ανα έτος. Και μόνο τότε χρεώνεται. Έχεις δει εσύ χρέωση "Υπηρεσία email" στον λογαριασμό σου ? Οχι
Και χρέωση για "Υπηρεσία HTTP" δεν έχει, αλλά αν μας κόψουν το port 80 θα βουίξει ο τόπος


Εγώ ένα ξέρω....δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τίποτα και να μας παρέχουν. Γτ όπως κ εγώ, όπως και εσυ, όπως και πολύ συνδρομητές της hol, έχουν παρει τηλ το 13844 για να δηλώσει "αδυναμία σύνδεσης με τον POP3", της καθημερινές. Και απλά μεταφέρουν την υπηρεσία για να αποκατασταθούν προβλήματα που υπάρχουν.
Μέχρι τώρα ευχαριστημένος ήμουνα. Βέβαια χρησιμοποιώ IMAP...


Η υπηρεία email έιναι 1024ΜΒ ανα username....Κάνε τον υπολογισμό για τους 300.000+ πελάτες της hol και αυτούς που θα έρθουν στο μέλλον.
ΟΚ, μιλάμε λοιπόν για 300TB. κι πάλι δεν είναι απαγορευτικό για το μέγεθος της HOL. Η Forthnet τα καταφέρνει χρόνια και χρόνια. Πάντως με αυτή την κίνηση φαίνεται να πέτυχε διάνα, κόβει και το χώρο, και το μέλλον ;)


Τελοσπάντων. Υπάρχει η επιλογή να μην γίνει μεταφορά, όποτε όποιος θέλει την επιλέγει κ τέλος.
Το έχω κάνει ήδη...:mad:

pRieStaKoS
23-06-11, 00:17
Και IMAP να χρησιμοποιείς υπάρχει τρόπος... ξεχνάς πως η Forthnet εχει ένα Data Center, όπου πάνω του υπάρχουν πολλοί. Και γι'αυτο και έχει τις γνώσεις.

Οπως προανέφερα, η κάθε αναβάθμιση είναι για καλό. Τώρα σου κάνει/δε σου κάνει, η εταιρεία σου έδωσε τις επιλογές να διαλέξεις.

MiGr
23-06-11, 00:34
Οπως προανέφερα, η κάθε αναβάθμιση είναι για καλό. Τώρα σου κάνει/δε σου κάνει, η εταιρεία σου έδωσε τις επιλογές να διαλέξεις.
Να, τώρα αυτό είναι που με εκνευρίζει. Όταν καταργούν μια παροχή την οποία πληρώνω και περιλαμβάνεται στην τιμή κάθε παρόχου, και μου λένε σε πάμε στο Hotmail το οποίο το έχω έτσι κι αλλιώς, η αναβάθμιση που είναι; Αν σου πούνε στη δουλειά σου ότι αναβαθμίστηκες, και αντί για το εταιρικό αυτοκίνητο θα πάρεις μεγαλύτερο όχημα και θα έρχεσαι με το αστικό λεωφορείο θα χαρείς πολύ; Και μόνο η λέξη αναβάθμιση με υποβαθμίζει :mad:

Seitman
23-06-11, 00:44
Μα δεν καταργούν τίποτα... :what:
Πλατφόρμα αλλάζουν.

MiGr
23-06-11, 00:54
Μα δεν καταργούν τίποτα... :what:
Πλατφόρμα αλλάζουν.
:nono: Αν σου αλλάξουν το DSL σε Dial-up πλατφόρμα θα αλλάζουν και κει...

Τέλος πάντων, παρατράβηξε το θέμα. Κάποιοι θα το φάνε για αναβάθμιση και θα χαρούν, κάποιοι άλλοι θα εκνευριστούν, κάποιοι θα φύγουν. e-mail βρίσκεις κι αλλού...

Seitman
23-06-11, 07:29
Όχι βέβαια. Άστοχο τελείως το παράδειγμά σου. Άλλη "τεχνολογία" το ADSL, άλλη το Dial-up.

Πολύ κακό για το τίποτα, για μια αλλαγή στην τοποθεσία των servers. :bless:

kaltzone
23-06-11, 11:44
Καλησπέρα σε όλους,
συνδρομήτρια της HOL κι εγώ χωρίς ιδιαίτερα σημαντικά προβλήματα μέχρι στιγμής.

Το συγκεκριμένο mail το έχω λάβει κι εγώ και θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:
- όταν επέλεξα την HOL για πάροχό μου ένας λόγος ήταν και η παροχή mail εκτός από τη σύνδεσή μου στο internet.
- εφόσον αποφασίζουν να μειώσουν σημαντικότατα το κόστος των servers τους μειώνοντας ανάλογα και τις παροχές προς τους πελάτες καλό θα ήταν να μειώνανε και την μηνιαία συνδρομή μας.
- εάν ήθελα Windows Live Messanger θα το είχα ήδη μιας και είναι δωρεάν, όμως για πολλούς λόγους δεν το έχω επιλέξει.
- η κατάργηση μιας παροχής δεν μπορεί να βαφτίζεται "αναβάθμιση".

Για όλα τα παραπάνω ενημέρωσα με mail την HOL, ίδρωσε τ'αυτί τους θα μου πείτε, και θα ψάξω για άλλον πάροχο μόνο και μόνο διότι έχω βαρεθεί να μας αντιμετωπίζουν σαν χαζούς οι εταιρειούλες.

Δε λέγεται καθόλου υποβάθμιση, αλλα εδώ που είμαστε κοιτάμε να βγάλουμε απ τη μύγα ξίγκι και απ το πουθενά να λεμε πραγματα για εντυπωσεις.
Το ότι πλεον παγκοσμίων τα Hotmail/Gmail ειναι μακραν οι καλύτεροι πάροχοι υπηρεσίας mail δε σου λέει κάτι?
Το ότι η εταιρεία αντι να σε έχει κάθε βδομάδα στο τηλ και να την καλείς στο call center οτι εχεις καθυστερήσεις στα μαιλ σου ή ότι δεν ανταποκρίνεται ο POP3 και να σου λένε προσπάθησε αργότερα και λοιπές άλλες δικαιολογίες καθώς όπως και να το κάνουμε δεν υπάρχει σέρβερ που να ανταποκρίνεται τόσο καλά όσο οι άνωθεν 2, τότε τι ακριβώς θές?
Δε σου λέει οτι θα σε γράψω στο Hotmail.com που ειναι τζάμπα, σου λέει οτι την υποδομή αντί να την εχει η hol (δηλαδή τους σερβερς), θα τους έχει η Microsoft και αυτό θα δώσει πολλά πλεονεκτήματα σε σένα. Που είναι δηλαδή το κακό? Δε σε πάει με αστικό λεοφορείο όπως ανέφερε ένας σοφός προηγουμένως...
Εννοείται ότι το μαιλ σου θα ειναι της μορφής username@hol.gr
και θα έχεις extra κάποιες υπηρεσίες της Microsoft οπως το windows live messenger.
Σιγά το πράγμα δηλαδή... Πραγματικά έλεος.
Οσο για το "πληρώνω", η υπηρεσία μαιλ για όλες τις ΟΙΚΕΙΑΚΕΣ συνδέσεις Double Play & ADSL παρέχεται δωρεάν.
"Πληρώνω" κάνει όποιος θέλει μόνο υπηρεσία E-mail αποκλειστικά όταν το ζητήσει.
Είτε residential είτε business email. Και αυτό ισχύει για όλους τους παρόχους.
Αυτά... και έλεος και πάλι, κάποιοι νομίζω δεν έχουν με τι να ασχοληθούν στην μέρα τους.

SueTzukaki
23-06-11, 17:09
@pRieStaKoS: όχι δεν κάνω πλάκα. Το ότι δεν λειτουργεί σωστά το mail της HOL λόγω αύξησης του αριθμού των πελατών της μπορεί να λυθεί με άλλους τρόπους. Το ότι θέλει όμως να μειώσει το δικό της κόστος και να με εξαναγκάσει να χρησιμοποιήσω μια εταιρεία που δεν θέλω ε δεν το ανέχομαι. Μεθαύριο δεν θα λειτουργεί καλά και παροχή internet για τον ίδιο λόγο, αυτό δεν σημαίνει ότι θα δεχθώ την μεταφορά μου σε οποιαδήποτε εταιρεία επιθυμεί η HOL.

Το ξέρω πολύ καλά ότι θα διατηρηθεί η διεύθυνση του mail μου ως έχει. Για πολλούς λόγους όμως δεν έχω επιλέξει το hotmail και δεν δέχομαι την εκβιαστική απόφαση μιας εταιρείας "ή πας εκεί που σε στέλνω ή σου κόβω την παροχή", συνειδητά κόβω εγώ αυτή την εταιρεία και βρίσκω μια άλλη που να μου παρέχει αυτά που θέλω.

Εσύ μπορείς να μην το θεωρείς κατάργηση για μένα όμως είναι καθαρά και μόνο αυτό. Φυσικά και είναι επιλογή μου να μην δέχομαι εκβιασμούς για αυτό όπως και προείπα ψάχνω για άλλον πάροχο.

Η λέξη messenger μου ξέφυγε, σαφώς εννοούσα mail. Μετά από 20 χρόνια ενασχόλησής μου με υπολογιστές και μετά από 3 χρόνια ως administrator σε ένα από τα μεγαλύτερα site του εξωτερικού κάτι έχω μάθει. Ξέρω πολύ καλά ποια ακριβώς είναι η αλλαγή και σου εξηγώ και παραπάνω τους λόγους για τους οποίους δεν τη δέχομαι.

Όρους χρήσης και συμβόλαιο δεν έλαβα ποτέ, ούτε υπέγραψα κάτι. Τηλεφωνικά έγιναν όλα. Φαντάζομαι όμως ότι όπως τα λες είναι, σαφώς και καλύπτονται όλες οι εταιρείες για οποιεσδήποτε αλλαγές επιθυμούν να κάνουν σε αυτά που μας παρέχουν χωρίς να έχουμε κανέναν λόγο, και για αυτό δεν μιλάω πουθενά για “εξαπάτηση” και απλά εκφράζω κάποιες απόψεις μου.

Ήλπιζα ότι θα εξέλειπαν έμμεσοι χαρακτηρισμοί για κάποιον που δεν γνωρίζεις και που για πρώτη φορά έρχεται στο forum όπου είσαι senior member. Το post μου ήταν ευγενικό και χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς αντιθέτως με το δικό σου.


@dfourt: ναι σίγουρα έχω καταλάβει ποια είναι η αλλαγή.


@kaltzone: δεν μίλησα πουθενά για υποβάθμιση, για κατάργηση μίλησα.
Εσύ λες ότι το hotmail είναι από τους καλύτερους παρόχους email, εγώ και μερικές χιλιάδες άλλοι λέμε το αντίθετο (αρνητικές απόψεις μπορείς να βρεις χιλιάδες με ένα απλό γκουγκλάρισμα), επομένως όχι δεν μου λέει κάτι αυτό.
Η εταιρεία όπως προείπα θα μπορούσε να λύσει αλλιώς το πρόβλημά της, όπως κι εγώ τώρα με την επιλογή άλλου παρόχου το λύνω αλλιώς.

Και ναι πληρώνω ένα πακέτο υπηρεσιών και συγκεκριμένα (από το site της hol):
hol adsl internet 17,00 € / μήνα
Απεριόριστο ADSL Internet 6 Mbps
Δωρεάν εξοπλισμός ADSL2+ για σύνδεση υπολογιστών μέσω θύρας Ethernet ή USB
Προσωπικό e-mail της μορφής user@hol.gr με 1 GB χώρο

δεδομένου ότι όταν έκανα εγώ την σύνδεση το mail που δίναν δεν ήταν σε πλατφόρμα της microsoft.

Εάν εσύ π.χ. πλήρωνες για σύνδεση έως 24Mbps κι έπιανες μόνο 6 ή και λιγότερο δεν θα διαμαρτυρόσουν; Θα σου έλεγε κανείς ότι αναγράφεται σαφώς το “έως”;


Καλή συνέχεια σε όλους.

dkmaster
23-06-11, 19:16
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα κάποιων. Το ότι αλλάζει τα μηχανήματα που θα διαχειρίζονται την αλληλογραφία μας για την καλύτερη λειτουργία στον χρήστη είναι κακό;


Από την άλλη αν μας πει π.χ πως τα dslam από huwaei θα γίνουν siemens θα μας χαλάσει γιατί η siemens έπαιρνε μίζες; Γιατί να μας νοιάζει; Και μην ξεχνάμε πως το e-mail το δίνουν στα επιπλέον χαρακτηριστικά οι περισσότεροι πάροχοι και όχι στα βασικά είναι δηλαδή δωρεάν. Αν όλοι οι πάροχοι το γυρίσουν σε τέτοιες πλατφόρμες το mail τους τι θα κάνετε;

gravis
23-06-11, 21:24
Το ελαβα και εγω αυτο το μηνυμα γραπτως μαζι με τον λογαριασμο, αλλα εκτος απο την αναβαθμιση του webmail ,καλο θα ηταν να προβουν και σε αναβαθμιση της γραμμης με το εξωτερικο.....

plaza
23-06-11, 21:39
Ενημερωτικά,

Μιλώντας σήμερα με την ΤΥ, μου ξεκαθάρισαν μερικά πράγματα...

α) Όποιος πελάτης δεν θέλει να περάσει στο live.com, και το δηλώσει, θα χάσει το email ακόμα και σε Outlook/Thunderbird.

β) Οι υπόλοιποι θα περάσουν αυτόματα στο νέο σύστημα και θα χρειαστεί να αλλάξουν τα pop και smtp στους τοπικούς clients. IMAP τέλος.

γ) Αναλυτικές οδηγίες θα σταλούν στους πελάτες, για την χρήση του live και των clients.

Ξεκάθαρα μοιάζουν τα πράγματα....

Seitman
23-06-11, 21:42
E ναι...

Κυπριακό ζήτημα κατάντησε :bless:

kaltzone
24-06-11, 10:27
@pRieStaKoS: όχι δεν κάνω πλάκα. Το ότι δεν λειτουργεί σωστά το mail της HOL λόγω αύξησης του αριθμού των πελατών της μπορεί να λυθεί με άλλους τρόπους. Το ότι θέλει όμως να μειώσει το δικό της κόστος και να με εξαναγκάσει να χρησιμοποιήσω μια εταιρεία που δεν θέλω ε δεν το ανέχομαι.

Το ξέρω πολύ καλά ότι θα διατηρηθεί η διεύθυνση του mail μου ως έχει. Για πολλούς λόγους όμως δεν έχω επιλέξει το hotmail και δεν δέχομαι την εκβιαστική απόφαση μιας εταιρείας "ή πας εκεί που σε στέλνω ή σου κόβω την παροχή.

Εσύ μπορείς να μην το θεωρείς κατάργηση για μένα όμως είναι καθαρά και μόνο αυτό. Φυσικά και είναι επιλογή μου να μην δέχομαι εκβιασμούς για αυτό όπως και προείπα ψάχνω για άλλον πάροχο.

@kaltzone: δεν μίλησα πουθενά για υποβάθμιση, για κατάργηση μίλησα.
Εσύ λες ότι το hotmail είναι από τους καλύτερους παρόχους email, εγώ και μερικές χιλιάδες άλλοι λέμε το αντίθετο (αρνητικές απόψεις μπορείς να βρεις χιλιάδες με ένα απλό γκουγκλάρισμα), επομένως όχι δεν μου λέει κάτι αυτό.
Η εταιρεία όπως προείπα θα μπορούσε να λύσει αλλιώς το πρόβλημά της, όπως κι εγώ τώρα με την επιλογή άλλου παρόχου το λύνω αλλιώς.

Και ναι πληρώνω ένα πακέτο υπηρεσιών και συγκεκριμένα (από το site της hol):
hol adsl internet 17,00 € / μήνα
Απεριόριστο ADSL Internet 6 Mbps
Δωρεάν εξοπλισμός ADSL2+ για σύνδεση υπολογιστών μέσω θύρας Ethernet ή USB
Προσωπικό e-mail της μορφής user@hol.gr με 1 GB χώρο

δεδομένου ότι όταν έκανα εγώ την σύνδεση το mail που δίναν δεν ήταν σε πλατφόρμα της microsoft.

Εάν εσύ π.χ. πλήρωνες για σύνδεση έως 24Mbps κι έπιανες μόνο 6 ή και λιγότερο δεν θα διαμαρτυρόσουν; Θα σου έλεγε κανείς ότι αναγράφεται σαφώς το “έως”;


Καλή συνέχεια σε όλους.

- Θέλει να μειώσει το κόστος... νομίζεις ότι η Microsoft τζάμπα θα δώσει την υποδομή της για χάρη μιας οποιασδήποτε εταιρείας. Όσο για τους άλλους τρόπους, πες μας τότε εσυ που τα γνωρίζεις καλύτερα, ποιοι θα είναι αυτοί οι τρόποι για να λυθεί το θέμα... Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω.

Όσο για το θέμα λειτουργικότητας του hotmail δε θα περιμένω να googlαρω για να καταλάβω, εργάζομαι μέσα στα πράγματα των τηλεπικοινωνιών και δουλεύω εδώ και χρόνια στο τομέα ώστε να καταλάβω τις διαφορές. Αν αυτοί που βλέπεις εσύ στο "googlάρισμα" που κανεις, δεν τους αρέσει πχ το φούξια χρώμα του hotmail ή την οποιαδήποτε χαζή δικαιολογία έτσι απλά για να πουν κάτι, τότε ναι ΝΑ ΜΗΝ το ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ. Άλλωστε σαν adminstrator κάτι θα ξέρεις και εσύ παραπάνω, έτσι δεν ειναι??? ε?

Ισα ισα καλά κάνει που ενημερώνει το κοινό για την πρόθεση της του τι πάει να κάνει. Όπως πολύ σωστά είπε ο dkmaster αν δηλαδή μια εταιρεία άλλαζε τον εξοπλισμό της και χρησιμοποιούσε dslams πχ της Huawei και οχι της Intracom λεμε τωρα, εσυ τι κόλλημα έχεις? Την υποστήριξη στον πάροχο αυτές οι εταιρείες θα την έδιναν και την τεχνογνωσία, όπως και τώρα με την Microsoft οπου δίνει κομμάτι του σερβερ της για την Hol.
Τι hotmail και αηδίες δηλαδή, το κανονικό σου μαιλ θα έχεις αλλά θα είναι σε έναν απ τους ισχυρότερους σερβερς του κοσμου...

Τι κομπλεξισμοί είναι αυτοί omg!

Όσο για το ADSL αν υπέγραφα ένα πακέτο έως 24 και συγχρόνιζα στα 4 ή στα 5 πολύ απλά δε θα έβγαζα μιλιά, γιατί προφανώς θα καταλάβαινα ότι το σπίτι μου θα ήταν 2χμ μακρυά απο το κέντρο της περιοχής. Γι αυτό άλλωστε και ολες οι εταιρείες αναφέρονται σε "έως 24" και όχι "adsl 24" - Άλλα ας μην το πιάσουμε αυτό το θέμα περισσότερο γιατί δε συμφέρει να επεκταθούμε. Κανείς δε σου τάζει 24. Και αν ειναι πωλητής και σου πεί ψέματα, πριν υπογράψεις ή πριν κλεισεις τηλεφωνικα τη συμβαση ρωτα (είναι 24 ή εώς 24?).

Όσο για το αν θές εσύ να διακόψεις επειδή δήθεν το θεωρείς για σένα εκβιασμό, εγώ θα σου πώ ευθέως ΝΑΙ, ΝΑ διακόψεις το ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ!
Από τέτοιους πελάτες οι πάροχοι έχουν μπουχτίσει και ειλικρινά δεν τους χρειάζονται καθόλου. Πίστεψε με δε θα τους λείψεις εσύ ούτε και τα λεφτά που τους δίνεις (το λέω επειδή στανταρ θα μου πείς οτι "εγω πληρώνω και θα με χάσουν κτλ κτλ".
Δε θα χάσουν τίποτα εγώ σου λέω και τα συμπεράσματα δικά σου.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: "Η Ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!!!"

Καλή σου μέρα....

drzeus
24-06-11, 13:58
Η προσωπική αλληλογραφία είναι υπηρεσία όπου παρέχεται σε κάθε συνδρομητή όπου έχει username στην hol.

Αν δεν είσαι συνδρομητής της, και θες email το πληρώνεις ανα έτος. Και μόνο τότε χρεώνεται. Έχεις δει εσύ χρέωση "Υπηρεσία email" στον λογαριασμό σου ? Οχι

Sorry αλλα αυτο που λες ειναι ... λιγο χαζο. Ειναι σαν να μου πεις οτι οταν αργοραζεις αυτοκινητο, ειναι δωρεαν τα λαστιχα του :hmm:! Μπορει να μην χρεωθει ξεωριστα αλλα μην μου λες τωρα οτι δεν ειναι μεσα στη τιμη. (Συν οτι οταν δινει μια εταιρεια κατι 'δωρεαν', ολο και κατι τυμπανα θα βαρεσει για να μας εντυποσιασει για το γενναιοδωρία της!)

Εγω το εζιμαιλ το χρησιμοποιω ακριβως για αντιθετους λογους απο αυτους που εχουν περιγραψει μερικοι - για δουλεια με συγκεκριμενα ατομα που εχω απολυτο εμπιστοσυνη - παιρνω λιγοτερα μηνηματα απο αυτα που εχω στο yahoo μεν αλλα δεν παιρνω σπαμ καθολου.

Δεν ξερω τιποτα απο win live mail, συχαινομαι MS γενικως (εκτος απο Flight Sim:clap:) - αν εφτιαξαν αυτοκινητα θα ειχαν κλεισει πολλα χρονια πριν. Δεν εχω χρονο ουτε διαθεση πια να μαθω διαφορα καινουρια κολπα καθε φορα που φτερνιζεται ο παροχεας μου. Το οτι το μαιλ το μετεφερουν στο MS και εχουμε επιλογη εαν συνεχιζουμε η οχι μαλλον πρεπει να εχει σχεση και με την προστασια προσωπικων δεδομενων κλπ αφου η MS μαλλον θα εχει προσβαση σε αυτα που ειχε η HOL πια, γιατι αλλιως για πιο λογο να μην γινει απλως η μεταφορα, να μας ενημερωσουν για τετοιο και να τελειωσουμε;

Περιμενω να δω τις οδηγιες που θα στειλουν - δεν θα ειναι τιποτα δυσκολα φανταζομαι. Ουτε θα υποχρεωνομαι να χρησιμοποιω Outlook Express κλπ οπωσδηποτε.

Μονο μια απορια εχω ομως ... εχεις option στο εζιμαιλ να εχεις pseudo email name, δηλαδη το δικο μου κανονικα ειναι busylizzie@hol.gr (Ha ha εννοιειται οτι δεν ειναι ... :twisted:) αλλα μηνηματα προς lizziebusy@hol.gr και lizbet@hol.gr ολα ερχονται στο κυριο ονομαστικο λογαριασμο. Αυτο θα συνεχιζεται να ισχυει;

SueTzukaki
24-06-11, 23:24
@kaltzone: είμαι σίγουρη ότι το κόστος της σύμβασης μεταξύ hol και ms θα είναι κατά πολύ μικρότερο από μια άλλη λύση. Παρότι δεν εργαζόμουν για πάροχο αλλά για ένα site, την αυξανόμενη κίνηση την αντιμετωπίζαμε με αναβάθμιση των server και των συστημάτων μας και με μια πολύ δυνατή ομάδα τεχνικών για την υποστήριξη. Πιστεύω ότι κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε να κάνει και η hol για να αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα εκτός και εάν η ms, η google και μερικές δεκάδες (μην πω εκατοντάδες) άλλοι πάροχοι email είναι οι μόνοι που κατέχουν το μυστικό υποστήριξης μεγάλου αριθμού χρηστών.

Δεν είπα ότι ξέρω κάτι παραπάνω αλλά ότι κάτι έμαθα με αυτή μου την ενασχόληση, εσύ δηλώνεις ειδικός στις τηλεπικοινωνίες όχι εγώ.

Αυτό έλειπε να μην ενημερώνει μια εταιρεία τους πελάτες της για τις αλλαγές των παροχών. Άλλο να αλλάζει εξοπλισμό και άλλο να μου μεταφέρει μια υπηρεσία σε μια ΑΛΛΗ εταιρεία. Ναι το mail μου θα συνεχίζει να έχει την κατάληξη hol.gr είναι πλέον όμως κανονικό hotmail και διέπεται από τους κανονισμούς του hotmail;

Εν πάση περιπτώσει δεν καταλαβαίνω γιατί τα σχόλιά μου για την hol “χαίρουν” τέτοιας αντιμετώπισης από ορισμένους με προσωπικούς χαρακτηρισμούς ενώ εγώ δεν φέρθηκα εναντίον κανενός χρήστη του forum πουθενά. Ούτε σε συνεργάτες της hol να είχα πέσει :)

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Όσον αφορά το τελικό σου συμπέρασμα έχω και εγώ μερικά τσιτάτα στην άκρη, πάρε ένα για τώρα: Ειδικότης εν Ελλάδι καλείται συγκεντρωμένη άγνοια επί ενός ειδικού θέματος - Εμ. Ροίδης

Καλή σας συνέχεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.